Προς το περιεχόμενο

Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν μια κιθάρα, τελικά, σας αρέσει?


Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν σας αρέσει ή όχι μια κιθάρα.  

34 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσο χρόνο σας παίρνει?

    • Μέσα στο πρώτο λεπτό ξερω
    • Πρώτες μέρες έχω αποφασίσει
    • Χρειάζεται αρκετός καιρός για τόσο σημαντικές αποφάσεις
    • Μου παίρνει ακόμα και χρόνια
    • Ακόμα να βρω κιθάρα που να την γουστάρω 100%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις απαντήσεις των περισσοτέρων προκύπτει ότι πέφτει ΠΟΛΎ βαρος στην εμφανιση. Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω (ως ένα βαθμό, ούτε εμένα μου αρέσουν τα μεταλλοκίθαρα πχ).

Αλλά θυμάμαι να δοκιμάζω μια McCarty 594 η οποία βγαίνει ΑΚΡΙΒΏΣ η ίδια κιθάρα σε doublecut και singlecut. Παίζω την singlecut, η γυναίκα μου ερωτεύεται και την εμφάνιση και τον ήχο. Πάω να παίξω την doublecut, δεν ήθελε ούτε να την ακούσει. Μα είναι η ίδια κιθάρα της λέω. Ναι αλλά η άλλη δεν είχε κερατακια, είναι πιο όμορφη. Οκ, there's something to it. Αλλά και πάλι, γιατί να μας νοιάζει τόσο πολύ η εμφάνιση; Πρακτικά, δε προσφέρει τίποτα, είναι μόνο ψυχολογικό 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 Αλλά και πάλι, γιατί να μας νοιάζει τόσο πολύ η εμφάνιση;

Γιατί, γενικά μιλώντας. είναι γεγονός πως η ομορφιά συνηθίζεται, αλλά η ασχήμια.....δεν συνηθίζεται με τίποτα. 😁

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Από τις απαντήσεις των περισσοτέρων προκύπτει ότι πέφτει ΠΟΛΎ βαρος στην εμφανιση. Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω (ως ένα βαθμό, ούτε εμένα μου αρέσουν τα μεταλλοκίθαρα πχ).

Αλλά θυμάμαι να δοκιμάζω μια McCarty 594 η οποία βγαίνει ΑΚΡΙΒΏΣ η ίδια κιθάρα σε doublecut και singlecut. Παίζω την singlecut, η γυναίκα μου ερωτεύεται και την εμφάνιση και τον ήχο. Πάω να παίξω την doublecut, δεν ήθελε ούτε να την ακούσει. Μα είναι η ίδια κιθάρα της λέω. Ναι αλλά η άλλη δεν είχε κερατακια, είναι πιο όμορφη. Οκ, there's something to it. Αλλά και πάλι, γιατί να μας νοιάζει τόσο πολύ η εμφάνιση; Πρακτικά, δε προσφέρει τίποτα, είναι μόνο ψυχολογικό 

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο σκηνικό με Gretsch. Ήθελα black falcon και η γυναικα μου είχε ερωτευτεί την White falcon. Επισης με ενισχυτές. 'Εφαγε άκυρο ο JTM45 για χάρη του Orange TH30H.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ επηρεάζομαι απο την εμφάνιση. Ενα όργανο πρεπει και να το γουσταρεις εμφανισιακα. Αλλιώς δε σε ψήνει να το πάρεις στα χέρια σου ή να το κρατήσεις. Το μάτι ξεκουράζεται πάνω στην ομορφιά. 

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nekkon είπε

πέφτει ΠΟΛΎ βαρος στην εμφανιση. Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω

 

Θα μπορούσες να έχεις στην κατοχή σου μια κιθάρα που δεν σου αρέσει καθόλου εμφανισιακά, κι ας έχει ωραιο μανίκι και ήχο?

 

πχ αυτή

 

ugly01.thumb.jpg.5701d0890f82d9fa583e1d4a5f5764c6.jpg

 

ή αυτή

 

c0bef3820a0ba1c3a3edb57241fa6597.jpg.f9531bd9964a7d04fa0b570f3809a426.jpg

 

 

Πρώτα είναι η εμφάνιση. Να είναι ελκυστική η κιθάρα. Και μετά κοιτάμε όλα τα υπόλοιπα. Πολλές φορές έχω αγοράσει μόνο για την ομορφιά κιθάρα, χωρίς να δοκιμάσω, και έχω συμβιβαστεί με το Playbility. Και δεν το έχω μετανιώσει, καθώς για την ομορφιά και μόνο μια κιθάρα μπορεί να μείνει πάντα στη συλλογή μου. Για το playability και τον καλό ήχο, όχι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω κάποιο στάνταρ για να πω την αλήθεια. Μου έχει τύχει να καταλάβω από τα πρώτα λεπτά ότι μου κάνει/δε μου κάνει αλλά μου έχει τύχει και να περάσουν μήνες πριν κατασταλάξω.

 

Η αγαπημένη μου στρατ δε, με "ταλαιπώρησε" ηχητικά καμιά 20αριά χρόνια μέχρι να έρθει και να τοποθετηθεί στην κορυφή. Θα μπορούσαν να την είχα πουλήσει στο ενδιάμεσο αλλά την κρατούσα γιατί, για πολλά χρόνια, ήταν η μόνη αμερικάνικη Fender που είχα. Πέρασε χρόνια κλεισμένη σε μια ντουλάπα, της άλλαξα 4-5 φορές μαγνήτες, έπαιξε σε αρκετά live και ηχογραφήσεις, έφαγε αρκετές σοβαρές τούμπες, άλλαξε το χρώμα του μπράτσου και του headstock της και τελικά τα 6-7 τελευταία χρόνια και μετά και από την τελευταία αλλαγή μαγνητών, ήρθε και έκατσε εκεί που έπρεπε.

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Shelter είπε

Λίγο είναι αυτο?

Tα ΠΑΝΤΑ είναι ψυχολογικά ή ψυχολογία καλλίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το βλέπω αντικειμενικά, αλλά συγκριτικά. Δηλαδή όχι επειδή έχει 1, 2, 5 χαρακτηριστικά ντέ και καλά, αλλά επειδή έχω ήδη τη σχετική εμπειρία με κάποιο καλό (υποκειμενικά) όργανο, και θα κάνω απευθείας τη σύγκριση και κατά πόσο κοντά ή μακρυά, καλύτερη ή χειρότερη είναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου στα πρώτα 10 λεπτά της κάθε δοκιμής έχεις καταλάβει τι παίζει, αλλά θα έλεγα μια εβδομάδα για πιο σίγουρη άποψη αν τελικά θα ειναι keeper

  • Like 1

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο θέμα και ωραία συζήτηση!

 

Για μένα πάει λίγο περίεργα. Ας πούμε ότι μου κάθεται μια κιθάρα στην αρχή, μετά περνάω μια περίοδο μέλιτος όπου δε μου δίνω σημασία γιατί δε βλέπω ούτε αρνητικά, ούτε τίποτα. Έχω φάει τον παπά κανονικά. Μετά το πρώτο δίμηνο ξέρω αν όντως μου κάνει ένα όργανο.

 

Με την τέλε και την Taylor που έχω τώρα ήταν το ίδιο. Μου κάτσανε στο χέρι από την αρχή, αργότερα είδα τους περιορισμούς που έχουν και πλέον τις έχω παντρευτεί. Με την τέλε είμαστε 5 χρόνια, με την Taylor κοντεύουμε χρόνο. Έχω πάει από το να αλλάζω κιθάρες για το ψάξιμο και τη ντοπαμίνη, στο να τις κρατάω μόνιμα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου