Προς το περιεχόμενο

Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν μια κιθάρα, τελικά, σας αρέσει?


Πόσο χρόνο σας παίρνει να αποφασίσετε εάν σας αρέσει ή όχι μια κιθάρα.  

34 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσο χρόνο σας παίρνει?

    • Μέσα στο πρώτο λεπτό ξερω
    • Πρώτες μέρες έχω αποφασίσει
    • Χρειάζεται αρκετός καιρός για τόσο σημαντικές αποφάσεις
    • Μου παίρνει ακόμα και χρόνια
    • Ακόμα να βρω κιθάρα που να την γουστάρω 100%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πιο πολλοί γράψαμε για ηλεκτρικές κιθάρες, αλλά και για συνθ να μου γραψει κάποιος δεν θα έχω πρόβλημα. Η ουσία της απάντησης, και το σκεπτικό είναι το ίδιο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει κιθάρες χωρίς να τις έχω πιάσει στα χέρια μου. Όλες από τις αγγελίες του Noiz. Και ναι τις έχω ακόμη. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ένα δευτερόλεπτο.Το πρώτο που κοιτάω είναι η εμφάνιση.Αν μου κάνει κλικ εμφανισιακά τότε σημαίνει ότι (αφού τη φέρω στα μέτρα μου και ηχητικά) δε θα την αφήνω σε χλωρό κλαρι....το αντίθετο αποκλειεται να μου συμβει...πρέπει να είναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ για να μην μπει το μυαλό σε "περίεργες" σκέψεις τρόπου ένταξης στον οικογενειακό προϋπολογισμό....

Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί μια les paul με spalted maple καπάκι πχ (ακόμα και agile η harley benton) να μη μου αρέσει περισσότερο από OΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ IBANEZ η PRS.... 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σχετικά με όσα αναφέρουν οι @odis13 & @Shelter, συμφωνώ κι έχω παρόμοιες εμπειρίες, βεβαίως ο κόσμος της ακουστικής είναι πολύ διαφορετικός εξ αντικειμένου αλλά το όργανο πέρα απο κάθε παράμετρο που το χαρακτηρίζει είναι ένα όλον και χρειάζεται σαφώς χρόνος για να γνωρίσει κάποιος τα καλά και τα στραβά του. Η ομογενοποίηση της σύγχρονης παραγωγής έχει την τάση να εξομοιώνει την ενδεχόμενη προσωπικότητα βέβαια αλλά και πάλι όταν υπάρχει χρόνος και διάθεση πολλά μπορεί ν' αλλάξουν. Ένα στοιχείο πάντως που κατά την άποψη μου μοιράζονται ακουστικές και ηλεκτρικές κιθάρες και για μένα αποτελεί κρίσιμο σημείο είναι η απόδοση κάτω απο πίεση, όταν φτάνεις (συνήθως λόγω συνθηκών αλλά όχι μόνο) στα όρια της μια κατασκευή και θα γυρέψεις το κάτι παραπάνω, εαν η κιθάρα δεν γονατίσει, αξίζει στοργή και προδέρμ. Αλλάζω συχνά συντρόφους, και επειδή εκ φύσεως είμαι περίεργος αλλά και γιατί κάθε κιθάρα σε ωθεί σε διαφορετικό πλησίασμα και αντιμετώπιση της μουσικής.

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1 λεπτό πήγαμε στις λίγες ΜΕΡΕΣ? Δώσε και κάτι ενδιάμεσο ρε παιδί μου 🤣 Μια ωρίτσα καλά είναι!

 

Εγώ συνήθως με το που πιάνω ένα όργανο στα χέρια μου ξέρω αν θα το ήθελα στη συλλογή μου ή όχι. Κυρίως παίζει ρόλο το μπράτσο και πώς αυτό φαίνεται να "εφάπτεται" τέλεια - σύμφωνα με το πώς εγώ έχω το ιδανικό πιάσιμο στο μυαλό μου, για τα δικά μου χέρια.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα θα χρειαζόμουν λίγο παραπάνω από ένα λεπτό. 10 ίσως? Να διαβάσω τα specs, να δω το υπόλοιπο hardware, και σίγουρα να ακούσω τον ήχο που έχει από μαμά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνήθως είναι love at first sight. Είδες, ακούμπησες επάνω σου, έκανες "γκραν", αγάπησες... 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο βασικό για μένα είναι το μανίκι. Άρα μέσα στο πρώτο λεπτό ξέρω. Είμαι αρκετά γέρος για να κάτσω να ξαναμαθω καινούρια μανίκια και να προσαρμόσω το παίξιμό μου. 

 

 

Το βασικό ερώτημα είναι... Πόσο σας παίρνει να ψήσετε την κυρά ότι σας αρέσει μια καινούργια κιθάρα και πρέπει να την αγοράσετε;

  • Like 1
  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πρέπει να παίξω μερικά λάιβ με καλό ενισχυτή για να καταλάβω αν μια κιθάρα μου αρέσει. Έστω και ένα φτάνει μερικές φορές. Έχω πουλήσει αρκετές κιθάρες έτσι, που ήμουν ενθουσιασμένος πριν από το πώς έπαιζαν στο σπίτι.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου