Προς το περιεχόμενο

Ποιο πετάλι θα θέλατε να προσθέσετε;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κανω μια αφελη ερωτηση - το waza tuner τι διαολο κανει καλύτερα απο το απλο? 

 

Εγω μετα απο χρόνια απουσιας ξεκιναω σημερα να στηνω μια μικρή πεταλιερα για κατι jams με φίλους που σχεδιάζονται και ειμαι στη φαση του να ψαχνω τι εχω, τι δουλεύει και τι χρειαζομαι, stay (waza)tuned

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 10:59 ΜΜ, Nekkon είπε

Τι άλλο πεταλοειδές θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σε καθαρό ήχο;

 

απαραιτητως delay ,tremolo & φυσικα ενα Boss GE7 ,δεν υπαρχει ΖΩΗ χωρις BOSS GE7 🙂 τωρα αν θες να το παιξεις και ΤζονιΣ Μαρ παρε και ενα chorus (για να το χρησιμοποιεις και ως Leslie) και κανα κομπρεσορα.

4 λεπτά πριν, odis13 είπε

Να κανω μια αφελη ερωτηση - το waza tuner τι διαολο κανει καλύτερα απο το απλο? 

 

τιποτα το ουσιαστικο, απλα μπορεις τα το κανεις tbp & εχει και καλυτερο buffer (οπως ολη η σειρα), εγω θα το επαιρνα γιατι μου αρεσει το ΧΡΩΜΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

που το ειδες αυτο?

 

Γιατι να το κανουμε αυτο το κακο στον εαΦτο μας?

Γιατί όσο προχωράει η τεχνολογία κλείνει η ψαλίδα ποιοτικά. Βλέπω να γίνεται εν τέλει με τους λαμπάτους ενισχυτές ότι έγινε και με το βινύλιο και το πικ-απ. Να θεωρηθούν δηλαδή απαρχαιωμένη τεχνολογία. Ποιοτική αλλά δύσχρηστη. Δυστυχώς.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

απαραιτητως delay ,tremolo & φυσικα ενα Boss GE7 ,δεν υπαρχει ΖΩΗ χωρις BOSS GE7 🙂 τωρα αν θες να το παιξεις και ΤζονιΣ Μαρ παρε και ενα chorus (για να το χρησιμοποιεις και ως Leslie) και κανα κομπρεσορα.

 

τιποτα το ουσιαστικο, απλα μπορεις τα το κανεις tbp & εχει και καλυτερο buffer (οπως ολη η σειρα), εγω θα το επαιρνα γιατι μου αρεσει το ΧΡΩΜΑ.

Καλύτερο buffer απο το TU-2 αμφιβάλλω.

Επίσης κανένα waza δεν μ' αρεσε περισσότερο από τα παλιά.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εγω θελω να τα πουλησω ολα και να φτιαξω μια πεταλιερα ΜΟΝΟ με BOSS

 

Aυτό κάνω και εγώ, παρήγγειλα και ενα SD1 που θα μπει στην θέση του (κατά 6 φορές ακριβότερου) TS808HW

 

image.jpeg.23339b0446ebdae342ba8eb73ce0d9af.jpeg

 

 

35 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Γιατί όσο προχωράει η τεχνολογία κλείνει η ψαλίδα ποιοτικά. Βλέπω να γίνεται εν τέλει με τους λαμπάτους ενισχυτές ότι έγινε και με το βινύλιο και το πικ-απ. Να θεωρηθούν δηλαδή απαρχαιωμένη τεχνολογία. Ποιοτική αλλά δύσχρηστη. Δυστυχώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Nestoras Timmy δεν είχα (αν και έχω παίξει και προσπέρασα) οπότε δεν κρίνω, το Hot Cake το είχα όμως κάποιο διάστημα, είναι ελαφρώς μονολιθικό, raw στον χαρακτήρα του, όχι ιδιαίτερα εύκολο να ταιριάξει κάποιος μαζί του.

Γενικά μιλώντας, μετά απο αμέτρητα βρωμιάρικα πετάλια στα χρόνια που παίζω, τείνω στο να εκτιμώ τις κατασκευές που έχουν τρανζίστορς στα κυκλώματα τους και ειδικά γερμανίου, θεωρώ πως έχουν τον πλέον "φυσικό" και responsive χαρακτήρα. Επίσης, ίσως και λόγω τεμπελιάς, μου αρέσουν τα λίγα ποτς, ακόμα και σε πολυποίκιλλες προτάσεις όπως modulation & delay/reverb, ωραίο είναι να περνάς την ώρα σου ψάχνοντας αλλά στο τέλος της ημέρας τα περισσότερα έχουν ένα σημείο (με μικρές αποκλίσεις) που θα εξυπηρετήσει και εκεί αποδίδουν το μέγιστο.

Αν είχα πάντως τη δυνατότητα να προσθέσω ένα πετάλι στα πόδια μου, αυτό θα ήταν ένα αυθεντικό (κλώνους έχω κανα 2) D*A*M* Red Rooster.

ΥΓ. Τελευταία ο εγωισμός μου πήρε ένα μάθημα, σε μια ανταλλαγή μου προτάθηκε ένα παλιό Twin Tube Seymour Duncan και καθότι κάποιες φορές πέφτω στην παγίδα του σνομπισμού, λέω οκ, ας το πάρω να χαζολογήσω λίγο και θα το αλλάξω με κάτι άλλο. Με έκπληξη διαπίστωσα πως μου άρεσε και αποφάσισα να του δώσω ευκαιρία στο πάλκο. Τις προάλλες στο Κύτταρο (απο κει το απόσπασμα που παραθέτω) ήταν το πρώτο του γερό λάιβ, το έβγαλα όλο με αυτό always on και μη πατώντας κανένα άλλο. Εντυπωσιακό και ταιριάζει ακριβώς στον τρόπο που παίζω, η αίσθηση είναι σαν ενισχυτής cranked up που "ακούει" τέλεια τις δυναμικές και μεταβολές απο τα ποτς της κιθάρας. Γηράσκω αεί διδασκόμενος. 🙂

 

  • Like 6

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Γιατί όσο προχωράει η τεχνολογία κλείνει η ψαλίδα ποιοτικά. Βλέπω να γίνεται εν τέλει με τους λαμπάτους ενισχυτές ότι έγινε και με το βινύλιο και το πικ-απ. Να θεωρηθούν δηλαδή απαρχαιωμένη τεχνολογία. Ποιοτική αλλά δύσχρηστη. Δυστυχώς.

 

Μπα....

Δύσχρηστη;

Δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα.

Ίσα ίσα η.... τεχνολογία είναι δύσκολη,τριάντα ώρες ψάξιμο για να βγάλεις έναν ήχο που με ένα μικρόφωνο και έναν ενισχυτή θες μισό λεπτό....και πάλι δεν είναι το ίδιο καλός.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Μπα....

Δύσχρηστη;

Δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα.

Ίσα ίσα η.... τεχνολογία είναι δύσκολη,τριάντα ώρες ψάξιμο για να βγάλεις έναν ήχο που με ένα μικρόφωνο και έναν ενισχυτή θες μισό λεπτό....και πάλι δεν είναι το ίδιο καλός.

 

Μεγάλη κουβέντα...Αν παίζεις με έναν ενισχυτή και αν παίζεις με έναν ήχο και αν τον έχεις έτοιμο στημένο με μικρόφωνο και αν δεν ενοχλεί η ένταση του τη σύζυγο...μαζεύονται πολλά αν...🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Καλύτερο buffer απο το TU-2 αμφιβάλλω.

 

Το TU2 δεν βγαίνει πλέον, όντως έχει καλύτερο buffer από το TU3.

 

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Μεγάλη κουβέντα...Αν παίζεις με έναν ενισχυτή και αν παίζεις με έναν ήχο και αν τον έχεις έτοιμο στημένο με μικρόφωνο και αν δεν ενοχλεί η ένταση του τη σύζυγο...μαζεύονται πολλά αν...🙂

 

Δεν αναφέρομαι σε σπιτική ηχογράφηση αναφέρομαι γενικά για το μέλλον των ηχογραφήσεων κιθάρας και ειδικά για επαγγελματικές δουλειές σε στούντιο.

 

Εγω προσωπικά έχω φτιάξει room within a room και τον μόνο που  ενοχλώ είναι ο εαΦτος μου 🤣 ειδικά όταν παίζω ταυτόχρονα ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ενισχυτές μου 😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ez είπε

@Nestoras Timmy δεν είχα (αν και έχω παίξει και προσπέρασα) οπότε δεν κρίνω, το Hot Cake το είχα όμως κάποιο διάστημα, είναι ελαφρώς μονολιθικό, raw στον χαρακτήρα του, όχι ιδιαίτερα εύκολο να ταιριάξει κάποιος μαζί του.

Γενικά μιλώντας, μετά απο αμέτρητα βρωμιάρικα πετάλια στα χρόνια που παίζω, τείνω στο να εκτιμώ τις κατασκευές που έχουν τρανζίστορς στα κυκλώματα τους και ειδικά γερμανίου, θεωρώ πως έχουν τον πλέον "φυσικό" και responsive χαρακτήρα. Επίσης, ίσως και λόγω τεμπελιάς, μου αρέσουν τα λίγα ποτς, ακόμα και σε πολυποίκιλλες προτάσεις όπως modulation & delay/reverb, ωραίο είναι να περνάς την ώρα σου ψάχνοντας αλλά στο τέλος της ημέρας τα περισσότερα έχουν ένα σημείο (με μικρές αποκλίσεις) που θα εξυπηρετήσει και εκεί αποδίδουν το μέγιστο.

Αν είχα πάντως τη δυνατότητα να προσθέσω ένα πετάλι στα πόδια μου, αυτό θα ήταν ένα αυθεντικό (κλώνους έχω κανα 2) D*A*M* Red Rooster.

ΥΓ. Τελευταία ο εγωισμός μου πήρε ένα μάθημα, σε μια ανταλλαγή μου προτάθηκε ένα παλιό Twin Tube Seymour Duncan και καθότι κάποιες φορές πέφτω στην παγίδα του σνομπισμού, λέω οκ, ας το πάρω να χαζολογήσω λίγο και θα το αλλάξω με κάτι άλλο. Με έκπληξη διαπίστωσα πως μου άρεσε και αποφάσισα να του δώσω ευκαιρία στο πάλκο. Τις προάλλες στο Κύτταρο (απο κει το απόσπασμα που παραθέτω) ήταν το πρώτο του γερό λάιβ, το έβγαλα όλο με αυτό always on και μη πατώντας κανένα άλλο. Εντυπωσιακό και ταιριάζει ακριβώς στον τρόπο που παίζω, η αίσθηση είναι σαν ενισχυτής cranked up που "ακούει" τέλεια τις δυναμικές και μεταβολές απο τα ποτς της κιθάρας. Γηράσκω αεί διδασκόμενος. 🙂

 

@ez αυτά που ανέφερα δεν τα έχω παίξει ποτέ και θα ήθελα μόνο για συλλεκτικούς λόγους.

Αυτό που ακούω από το live είναι πολύ ωραίο και να μη σου πω πως δεν σ' εχω ακούσει καλύτερο. Δεν ήμουν όμως εκεί να το πω με σιγουριά.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου