Προς το περιεχόμενο

Ποιο πετάλι θα θέλατε να προσθέσετε;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω να φτάσαμε στο όριο με τις κιθάρες. Εγώ σαν πεταλάκιας πάντα ψάχνω και μ' αρέσουν τα παλιά. Έχω σχεδόν απ' όλα, αν κάτι μου λείπει είναι ένα Timmy κι ένα Hot Cake. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΑΝ (με κεφαλαία γιατί δεν το βλέπω σύντομα) ήμουν στη γύρα για να φτιάξω pedalboard, από 2 πετάλια θα ξεκινούσα.

 

J Rockett Archer: Modern take στο κλασικό holy grail Klon.

image.thumb.jpeg.68fec29d393a52819075d20fb283f38f.jpeg

 

Strymon El Capistan: Το αγαπημένο μου time based πετάλι. Φοβερός ήχος και έξυπνα features.

strymon-effects-and-pedals-delay-strymon-el-capistan-dtape-echo-u3755340702-29104823402631_1024x1024.thumb.webp.f04bc177b7d9f903c5008be3f057ed9a.webp

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από modulation, delays, και μηχανήματα που κάνουν PING! είμαι καλά.

 

Βρωμοπέταλα όμως ποτέ δεν μπορεί να έχει κάποιος αρκετά 😇

 

Κυρίως κοιτάζω μπας και βρω κάποιο RAT σαν το παλιό το 90s re-issue που κάποτε είχα, το BSM Fireball και το Chicago Iron Octavian σε τιμές που να μη μπορώ να αντισταθώ. Κατά βάση δηλαδή τα πετάλια που μου είχαν κλέψει πριν 15 χρόνια 😭

 

A, επίσης κι ένα KR Gypsy Fuzz που το πούλαγε κάποτε ο @Freedom και το σνόμπαρα τότε αλλά μετά το σκυλομετάνοιωσα αλλά ακόμη πιο μετά το ξανασκέφτηκα και χάρηκα που δεν το είχα πάρει γιατί θα μου το είχαν κλέψει κι αυτό  👽

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Από modulation, delays, και μηχανήματα που κάνουν PING! είμαι καλά.

 

Βρωμοπέταλα όμως ποτέ δεν μπορεί να έχει κάποιος αρκετά 😇

 

Κυρίως κοιτάζω μπας και βρω κάποιο RAT σαν το παλιό το 90s re-issue που κάποτε είχα, το BSM Fireball και το Chicago Iron Octavian σε τιμές που να μη μπορώ να αντισταθώ. Κατά βάση δηλαδή τα πετάλια που μου είχαν κλέψει πριν 15 χρόνια 😭

 

A, επίσης κι ένα KR Gypsy Fuzz που το πούλαγε κάποτε ο @Freedom και το σνόμπαρα τότε αλλά μετά το σκυλομετάνοιωσα αλλά ακόμη πιο μετά το ξανασκέφτηκα και χάρηκα που δεν το είχα πάρει γιατί θα μου το είχαν κλέψει κι αυτό  👽

 

Κι' εγώ με τα βρώμικα τρελαίνομαι. Και το Lightspeed θα ήθελα, αν και τα εντελώς καθαρά δεν μ' αρέσουν με strat.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δε θα έπρεπε να σχολιάσω γιατί δεν είμαι πεταλάκιας. Αλλά ψήνομαι να βουτήξω σιγά σιγά τα πόδια μου στο νερό.

 

Εγώ τελευταία την έχω ψωνίσει στο YouTube με ελληνικά μπουτικοπέταλα. Ζούμε στην χώρα των μπουτικοπέταλων. Αλλά δεν έχουμε τσέπες για μπουτικοπέταλα. Κλείνει η παρένθεση.

 

Το πρόβλημα μου με τα πετάλια είναι το εξής. 90% όσων παίζω είναι clean. Ούτε καν γρέζι. Ένα footswitch στο δεύτερο κανάλι του Bassbreaker για fattener στις εισαγωγές και σολαρίσματα και τέλος. Το θέμα είναι όμως ότι μου αρέσει να πατάω σε εκείνα τα δύο κουμπάκια με το πόδι μου και σκέφτομαι παρεμφερείς λόγους για να ρίξω και ένα πετάλι μπροστά από τον ενισχυτή. Γιατί ένα; Γιατί δε θέλω να μπλέκω με καλώδια, στήσε, ξεστήσε, τροφοδοτικά κλπ. Άρα πάω για multipedal που με ένα καλώδιο έχεις κλείσει. 

 

Στο στούντιο χρησιμοποιώ το ένα και μοναδικό πετάλι που εχω. Το Μ300 reverb της MXR γιατί ναι μεν έχει καλούτσικο hall reverb ο Bassbreaker, αλλά αφενός αν το δώσεις πολύ αυξάνεται λιγάκι ο θόρυβος (ζωντανά ούτε καν ακούγεται αλλά στο στούντιο ηχογραφείται το παραμικρό) και αφετέρου μου αρέσουν και τα 6 reverb types που έχει, ειδικά το plate, το epic και το shimmer τα οποία τα κάνω κανονική κατάχρηση.

 

Τι άλλο πεταλοειδές θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σε καθαρό ήχο; Φαντάζομαι κομπρέσσορα για τα ρυθμικά, αλλά και ενίοτε για fattener και sustain, delay γιατί δε νοείται καλός lead ήχος σε μπαλαντοειδή κομμάτια χωρίς delay και μετά ίσως ένα boost ή ένα γλυκό drive τύπου tubescreamer για διαφορετικό ηχόχρωμα στο σόλο. Και επειδή παίζω αρκετά live και με Katana, είναι αυτό που κάνω ακριβώς. Βάζω το καθαρό κανάλι εκεί που θέλω, σώζω ένα preset, πετάω μπροστά λίγο boost και delay, σώζω ένα δεύτερο preset και με βγάζει ασπροπρόσωπο. Απλά θα προτιμούσα να γαργαλάει το αυτί μου ο ζεστός ήχος της λάμπας συχνότερα και όχι μόνο στο στούντιο.  

 

Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα περίπτωση αυτό:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=544736

Αλλά αφού δεν μένω Αθήνα να το ακούσω, δεν...

Και η άλλη άποψη είναι ότι βλέπω πως η φάση με τις ηχογραφήσεις τείνει να ψηφιοποιηθεί εντελώς. Οπότε γιατί να δώσω ένα σκασμό λεφτά τώρα αν σε λίγα χρόνια γράφουμε όλοι με plug-ίνια...

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό + το footswitch που εχει η εταιρεία.

gamechanger_plus_01-mGzE4y.XDAOHMTOy2nbk2qK54LK26WSO.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου