Προς το περιεχόμενο

Mastering συγκριτικο


A or B?  

8 μέλη ψήφισαν

  1. 1. A or B?

    • A
      5
    • B
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο σας αρεσει περισσοτερο?

 

A                                                                                   B

Επεξεργασμένο από Superfunk
.
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπός του μάστερινγκ είναι να ακούγεται κάτι ευχάριστα σε οποιοδήποτε μέσο αναπαραγωγής και επαέ που βρίσκομαι, ακούω από ένα λαπιτόπι με μια σύγχρονη αυτιά ανάμεσα στα δυο, χωρίς να διακρίνω ιδιαίτερες διαφορές, θεωρώ πως το Α με φαίνεται ολίγον τι λαμπρότερο. Όχι καλύτερο , ή χειρότερο, γιατί απλά μου είναι αδιάφορο το πόνημα

 

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προτιμώ το Α. Μου ακούγεται πιο φυσικό. Επίσης μου ακουγόταν κι ένα κλικ πιο δυνατά οπότε το χαμήλωσα λίγο για να μη με μπερδεύει. Στο Β δεν μπορώ να ξεπεράσω κάτι περίεργο που υπάρχει στα πρίμα του ταμπούρου κι επίσης μου ακούγεται λίγο πιο wet και ασαφές.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

είναι βέβαια υποκειμενικό θέμα όπως λέει κι ο Στάθης αλλά (και τεχνικά) θα διαφοροποιηθώ και από αυτόν και από τον Κώστα και θα συμφωνήσω (κατά τι) με Σαμη επιλέγοντας το Α... 😇

 

στο υπερσυμπιεσμένο Β με τα "ταλαιπωρημένα" transients, το rhythm section "πνίγεται" και δημιουργούνται θέματα στο spatial location το timbre καθώς και συχνοτικές αλλοιώσεις στα τύμπανα, που εμένα με ενοχλούν... βέβαια όλα αυτά πάντα στην σύγκριση γιατί αν άκουγα μόνο το Β θα ανέφερα απλά το υπερβολικό (για τα γούστα μου) compression...

 

ε κατακλείδι αν θες την γνώμη μου θα προτιμούσα μια ενδιάμεση version μεταξύ των Α και Β (πιο κοντά στο Α)...😉

 

 

edit

με πρόλαβε ο Κωνσταντίνος

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Β για εμένα είναι ξεκάθαρα πιο "εμπορικά" μαστερασισμένο.

 Το δοκίμασα και στα main monitoring ηχεία μου που είναι πιο accurate και υποστηρίζω την ψήφο  μου στο  Β

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, npap είπε

ε κατακλείδι αν θες την γνώμη μου θα προτιμούσα μια ενδιάμεση version μεταξύ των Α και Β (πιο κοντά στο Α)...

 

καπου εκει ειμαι και εγω, προτιμω το Α.....αλλα για δες τωρα δασκαλε (θα αναλυσω μετα τι χρησιμοποιησα γιατι ειμαι στην εποχη των πιρΑματιΖμον 😅)  ηρθε στη μέση?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου