Προς το περιεχόμενο

Mastering συγκριτικο


A or B?  

8 μέλη ψήφισαν

  1. 1. A or B?

    • A
      5
    • B
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Και εγώ Α από τα πρώτα δευτερόλεπτα 

Με το που ακουσα τα τυμπανα ντενεκεδες στο Β, πατησα Α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το Α σίγουρα, αλλά θα χαμήλωνα ελάχιστα την κάσσα. Το Β έχει πολλά πρίμα για τα γούστα μου.

 

Mastering είναι, ότι χαμήλωσε,χαμήλωσε στο mix 😅 

Πλάκα κάνω , επειδή πλέον μπορώ να κάνω ταυτόχρονα mixing και mastering ψάχνω να βρω την καλύτερη λύση.

Χαίρομαι γιατί τα ελάχιστα αποδεικνύονται καλύτερα 😉

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, Superfunk είπε

ηρθε στη μέση?

 

στην "μέση" δεν ξέρω αν ήρθε (ο τρόπον τινά "ευφημισμός" μου έχει πολλές δυνητικά εκφάνσεις που χωράνε ανάλογες "απόψεις" και περισσότερο έχει να κάνει με υπόδειξη κατεύθυνσης), αλλά σε αυτό όντως (παρότι εξακολουθεί να υστερεί ελαφρώς ως προς την δυναμική ζωντάνια του Α) το "στρογγύλεμα" ας πούμε της μπότας, εμένα μου αρέσει για το είδος, όπως και εν γένει το όλον πέραν κάποιων λεπτομερειών...

 

Νίκε είναι δύσκολο να περιγραφεί ο ήχος και αν λάβεις υπόψη και το διάφορο στις παραστάσεις και τις ηχητικές προσλαμβάνουσες του καθενός με τις ανάλογες μεταφράσεις του στις εκφράσεις, η προσπάθεια δεν είναι δύσκολο να προσεγγίσει στο τέλος την γραφικότητα... μακάρι κάθε παρόμοια κουβέντα να γινόταν δίπλα σε μια κονσόλα με ένα κοινό monitoring σε real time με ξεκούραστα αυτιά και με τα χέρια μας στην κονσόλα (φυσική ή του DAW), ώστε να ήταν και πιο ουσιαστική και χρήσιμη για όλους...

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νίκο ξέρω πως διαβάζεις και είσαι ενημερωμένος σε ότι κάνεις αλλά θα υπήρχε νόημα σύγκρισης αν ακουγαμε και τη μείξη. Διότι δεν είναι δουλειά του mastering engineer να αλοιώνει τη δουλειά που έγινε στη μείξη παρα μόνο να επεμβαίνει όταν και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τονική ισορροπία, στη συμπιεση και την ένταση. Διαφορετικά τι τον πληρώνουμε τον mixing engineer...

Δυστυχώς δεν βρίσκομαι σε υπολογιστή και δεν άκουσα αλλά νομίζω πως τα παραπάνω πρέπει να είναι κατανοητά.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Δεν ξέρω αν θα το πώ σωστά, στο Α το μάστερ κολακεύει τη μίξη, στο Β το μάστερ κολακεύει το μάστερ. (edit) Δηλαδή το Α σου λέει "κοίτα τί ωραία μίξη έκανα" και το Β σου λέει "κοίτα τί ωραίο μάστερ έκανα". Ψήφισα το Α βέβαια.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, npap είπε

στην "μέση" δεν ξέρω αν ήρθε (ο τρόπον τινά "ευφημισμός" μου έχει πολλές δυνητικά εκφάνσεις που χωράνε ανάλογες "απόψεις" και περισσότερο έχει να κάνει με υπόδειξη κατεύθυνσης), αλλά σε αυτό όντως (παρότι εξακολουθεί να υστερεί ελαφρώς ως προς την δυναμική ζωντάνια του Α) το "στρογγύλεμα" ας πούμε της μπότας, εμένα μου αρέσει για το είδος, όπως και εν γένει το όλον πέραν κάποιων λεπτομερειών...

 

ουσιαστικα αυτο που εκανα ειναι οτι...θυμηθηκα τα χρονια τα παλια τo tape eq ccir ήταν λιγο πιο ζωντανο απο το  nab & ετσι το αλλαξα στο virtual tape recorder (το οποιο το εχω πριν τον limiter

 

image.png.590d2d7f9ddb0c39d004fe13eeaa5b3f.png

 

η υπολοιπη αλυσιδα  έχει ως εξης:

 

είναι μόνο αυτά στο "Α" που και εμενα μου αρεσει περισσοτερο (1ος ο Βus comp>5 eq>1A Eq> Cradle (used as limiter)

 

image.thumb.png.6b398544e9e6f344d381aeafbaa0586d.png

 

 

στο Β που αρεσει στους φαν της...υπερσυμπιεσης (στα ΝΙΑΤΑ δηλαδη 😅 ) ηταν αυτη:

 

image.thumb.png.d88102729a1111a6f8b1038a81f4ce61.png

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου