Προς το περιεχόμενο

'Υστατο Harley Benton poll.


LK

Ύστατο Harley Benton Poll.   

20 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά από τις δύο?

    • Harley Benton BigTone Trem White (ΑΣΠΡΗ)
    • Harley Benton BigTone Trem Vintage Orange (ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι του Μπαρμπα-Θωμά αλλά αυτά τα νερά ...... με οβερλάι ......    γλύκιζμα

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/Fame-SE-Big-Boy-Orange/art-GIT0051105-000

 

 

 

😎

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Δεν είναι του Μπαρμπα-Θωμά αλλά αυτά τα νερά ...... με οβερλάι ......    γλύκιζμα

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/Fame-SE-Big-Boy-Orange/art-GIT0051105-000

 

 

 

😎

Αν η φωτογραφία απεικονιζει την πραγματικότητα σίγουρα για μένα είναι πέντε κλάσεις πιο πάνω τις ΗΒ.

 

Y.Γ: Βλέπως επίσης έχει Filtertrons!!! Πιθανότατα τους τιμιότατους GFS;;; Διόρθωση, ΔΕΚΑ κλάσεις πιο πάνω απ΄τις HB...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εχει και τα "σωστα" inlay, με την εννοια του οτι ειναι (ενα απο) τα χαρακτηριστικα inlay της Gretsch που δεν βλεπεις σε αλλες εταιρειες, εχει και τους διπλους διακοπτες στο upper bout, εχει και πιο σωστες (μπαμπατσικες) διαστασεις στο headstock, εχει πιο σωστο προφιλ στο pickguard (τι αηδια ειναι γενικα μιλωντας το διαφανο raised pickguard) - ΔΑΓΚΩΤΗ ψηφος για Fame, ειδικα αφου δεν εχουν διαφορα τιμης. Και να ερθει και να θελει ταστοφινιρισματα και σεταπ και παλι θα την προτιμουσα αν ηθελα γκρετσοειδες. 

Να επανεξεταστει η ενσταση κυριε συνηγορε 😁

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, odis13 είπε

 



Να επανεξεταστει η ενσταση κυριε συνηγορε 😁

Οβερρουλντ....😜

Δεν εμπιστεύομαι άλλο μαγαζί (βασικόν)  και άλλο όργανο στα τυφλά.

Οι φωτος ξεγελάνε.

Αν την είχε κάποιος και μου την πρότεινε, εκεί άλλαζε το πράγμα.

 

edit:

Θα είναι η 5 HB , άρα ξέρω ότι η κιθάρα θα είναι από άποψη playability  και ήχο , όπως τη θέλω.

Όταν δεν είχα ξανα δει από κοντά HB, ευτυχώς μέλη του forum είχαν πίασει και μου τις πρότειναν.

Πλέον ξέρω.

Επίσης τον Θωμα από αξιοπιστία δεν τον αλλάζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα μείνω λίγο στο iconic .

Για εμένα μια κιθάρα είναι iconic από την ιστορία της βασικά (σαν βιομηχανικό προϊόν), και όχι από το ποιος την έπαιξε (γι αυτό και δεν θα έπαιρνα πότε signature model) .

 

Δηλαδή θεωρώ Iconic τις explorer και τις V για την γνωστή ιστορία τους (Post modern ...εμπορική αποτυχία αρχικά......κ.λ.π.).

Τό ίδιο π.χ. και την LP Junior/ special TV yellow......

 

Ναι , μια απομίμηση π.χ. vintage 51 Tele (HB) με 3 saddles και maple ταστιέρα. τη θεωρώ πιο iconic ( από το να πάρω π.χ. μια tele Rithci Kotzen (που In my books είναι ηλιθιότητα) η μια epiphone Bonamassa LP (επίσης ανοησία) .

 

Ναι, αν με ρωτήσει κάποιος , από ΌΛΟΥΣΣΣΣ όσους έπαιξαν με την γκρετς, ο Chet Atkins είναι στα γούστα μου.΄

Αλλά δεν θα ήθελα μια Τσετ Ατκινς. Θα ήθελα μια ....σαν του Τσετ.

 

Η white falcon , είναι επίσης iconic... εκεί θα κριθεί...στο ζύγι (από άποψη ιστορίας βιομηχανικού σχεδιασμού, όχι από καλλιτέχνες) .

 

Εμφανισιακά μου αρέσει λίγο παραπάνω.....αλλά όχι πολύ.....για να είναι deal breaker.

Αν αποφασίσω μέσα μου (με τη βοήθεια του Poll) ποιά είναι πιο iconic ....αυτή θα πάρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LK είπε

Οβερρουλντ....😜

Δεν εμπιστεύομαι άλλο μαγαζί (βασικόν)  και άλλο όργανο στα τυφλά.

Δεκτον, ειδικα αφου σου εχουν κατσει σειρα η HB να μου πεις γιατι να αλλαξεις. Αλλα αν πχ ηταν και αυτη HB και εκανε 100-150 ευρω πανω απο το αλλο μοντελο θα ελεγα οτι αξιζε το εξτραδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, odis13 είπε

Δεκτον, ειδικα αφου σου εχουν κατσει σειρα η HB να μου πεις γιατι να αλλαξεις. Αλλα αν πχ ηταν και αυτη HB και εκανε 100-150 ευρω πανω απο το αλλο μοντελο θα ελεγα οτι αξιζε το εξτραδακι.

Μα αυτή κάνει και λιγότερο.

Αν ήταν HB, πολύ ευχαρίστως 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω κι εγώ music store από άποψη εμφάνισης, φαίνεται πολύ ομορφότερη. Μπορείς να ανοίξεις νέους δρόμους. Κι η λευκή τους φαίνεται πιο κρεμ, η άλλη είναι πολύ άσπρη.Βρε παιδάκι μου αυτή η λευκή του Θωμάν φέρετρο μου θύμισε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, kardc είπε

 Μπορείς να ανοίξεις νέους δρόμους..

Μπά δύσκολο, αν μου αρέσει κάτι (HB/Θωμάς) δεν το αλλάζω εύκολα.😃

Αν την είχε κάποιος όπως προείπα, ναι εκεί θα τον άκουγα.

 

Δεν βρήκα και κάνα αξιόλογο review στο youtube από αυτές.

Μονο ένα, αλλά αν το δεις αυτό, μάλλον κακό κάνει στην κιθάρα. 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου