Προς το περιεχόμενο

Win 7 Δεύτε Τελευταίον Ασπασμόν... update ή clean install; ιδού η απορία (μου)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

.(και κάπου εδώ θα πεταχτεί ένας και θα πει "πάρε Mac να βρεις την υγειά σου" και θα αρχίσει το πανηγύρι🥳😆).

Κάπου εδώ θα πεταχτώ και θα πώ.

1ον θα έχει ήδη clone τα 7αρια σε άλλον σκληρό βρέξει χιονίσει.

2ον....Το έχω κάνει το update στα 11 σε 4 pc και με διαφορετικά λειτουργικά όπως προέιπα

Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

 

Ναι οι περιορισμοί hardware για τα 11 παρακάμπτονται αλλά, αναλόγως με τη χρήση που κάνει κανείς, είναι πολύ πιθανό να συναντήσει προβλήματα αργότερα. Not recommended με λίγα λόγια.

Ένας τρόπος υπάρχει να το μάθει. 😀

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η άλλη λύση.

Τον κρατάει όπως είναι, τον δουλεύει έτσι....και παίρνει έναν άλλον για internet.

 

Υ.Γ. στο ένα studio έχω ακόμα και εγω δυο μηχανήματα με 7αρια...ακόμα , και θα τα κρατήσω έτσι.

Το ένα αποκλειστικά για να δουλεύω/ χειρίζομαι τους modeling ενισχυτές, και τον άλλον για video-φωτογραφία.

Ακόμα δεν εχω θέματα με το Internet....απλά δεν έχει updates.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλο προσπαθώ να θυμηθώ.....αν από τα 7...μπορείς να πας κατευθείαν στα 11......αυτό δεν το θυμάμαι........

Τωρα που το σκέφτομαι....νομιζω πήγα από τα 7 στα 8,1...μετα στα 10.....και μετα στα 11.....

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LK είπε

1ον θα έχει ήδη clone τα 7αρια σε άλλον σκληρό βρέξει χιονίσει.

Καλά, αυτό εννοείται ότι θα το κάνει. Αλλά αν δεν του κάτσει κάτι είναι σπατάλη χρόνου το όλο μπρος-πίσω.

 

8 λεπτά πριν, LK είπε

2ον....Το έχω κάνει το update στα 11 σε 4 pc και με διαφορετικά λειτουργικά όπως προέιπα

Τι προγράμματα κουβαλάνε αυτά τα pc είναι το ερώτημα, και αν έχουν κάποια σχέση με επαγγελματική χρήση παρόμοια με αυτή που κάνει ο Npap στο δικό του. Προσωπικά αν δούλευα επαγγελματικά το pc μου όπως ο Npap δεν θα έκανα τέτοια πειράματα. Ήδη έχουμε τραβήξει αρκετά τόσες δεκαετίες και σαν απλοί χρήστες, και πάλι λέμε δεν βαριέσαι. Αλλά σε επαγγελματικό επίπεδο διακινδυνεύονται άλλα πράγματα.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

 

 

Τι προγράμματα κουβαλάνε αυτά τα pc είναι το ερώτημα, και αν έχουν κάποια σχέση με επαγγελματική χρήση παρόμοια με αυτή που κάνει ο Npap στο δικό του. Προσωπικά αν δούλευα επαγγελματικά το pc μου όπως ο Npap δεν θα έκανα τέτοια πειράματα. Ήδη έχουμε τραβήξει αρκετά τόσες δεκαετίες και σαν απλοί χρήστες, και πάλι λέμε δεν βαριέσαι. Αλλά σε επαγγελματικό επίπεδο διακινδυνεύονται άλλα πράγματα.

 

 

Μουσική- videο- φωτογραφία..... έχουν επαγγελματικά προγράμματα....αλλά επαγγελματικά εγώ σε Pc μονο το word χρειάζομαι 😁

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα θυμήθηκα....πέρασαν και χρόνια

ΔΕΝ μπορείς να πας από τα 7 στα 11 με update κατευθείαν.

Πρώτα από τα 7 στα 8 μετά στα 10....και μετά στα 11.....θέλει χρόνο...

 

edit:

ΆΡΑ

Όσο χρόνο θα φας στο Update , τόσο θα φας και στο clean install...και ξανα μανα setup   ό,τι έχεις.

ΆΡΑ 2ον....κράτα τον έτσι....με 7αρια...δούλευε τον....και πάρε άλλον για Internet.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσε Μάη μου...😴
Οπότε:

Νέο pc (αν το παλιό δεν τραβάει), Windows 11 και clean instal. Θα παιδευτεί λίγο στην αρχή ώσπου να το σετάρει όπως θέλει αλλά μετά θα είναι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν ρολόι.

Next case.image.gif.dc21bb0babf208ff5baa0c0e4f8317ce.gif

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ζήσε Μάη μου...😴
Οπότε:

Νέο pc (αν το παλιό δεν τραβάει), Windows 11 και clean instal. Θα παιδευτεί λίγο στην αρχή ώσπου να το σετάρει όπως θέλει αλλά μετά θα είναι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν ρολόι.

Next case.image.gif.dc21bb0babf208ff5baa0c0e4f8317ce.gif

Καλλίτερα νεο PC, δεν θα χρειαστεί και να κάνει ενδεχομένως και  χακεριές.

Με το MBR σε GPT κ.λ.π...

 

Edit 2...

Άσε που για να έχει 7αρια, σημαίνει ότι ο επεξαργαστής του ΔΕΝ υποστηρίζεται επίσημα από τα 11.

Θα χρειαστεί, όπως και να έχει,  χακερίες (που οκ τις έδωσε η microsoft), αλλά θα φάει χρόνο...κι άλλο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γι' αυτό κάνουμε update στο λειτουργικό....όταν επίσημα η Microsoft τα δίνει.

Π.χ. αρχίζω να θυμάμαι πράγματα.

Το 2019 πήγα (σε άλλο laptop)  από τα windows 7 ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ στα 10 άρια (χωρίς να χρειάζεται να μεσολαβήσει update από τα 7 στα 8).

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνοψίζοντας:

1ον ΔΕΝ μπορείς να πάς από τα 7 κατευθείαν στα 11 (χωρίς την μεσολάβηση 8,10) (χρονοβόρο-και θέλει παραμετροποίηση)

2ον To clean install (και εκ νέου setup προγραμμάτων)  μπορεί και να πάρει λιγότερο χρόνο από το Update.

3ον Αν είναι να πάς μοιραία σε clean install, δεν έχει κανέναν νόημα να μην πάς σε καινούργιο pc.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου