Προς το περιεχόμενο

Win 7 Δεύτε Τελευταίον Ασπασμόν... update ή clean install; ιδού η απορία (μου)...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ήρθεν η ώραν τους καθώς οι λόγοι συμβατότητας και σταθερότητας που τα κράτησαν με νύχια και δόντια στο main pc μου τόσα χρόνια εκλείπουν πλέον τάχιστα και πρέπει να δράσω χθες...🙂

 

επειδή όμως οι επαγγελματικές μου ενασχολήσεις ειδικά τα τελευταία χρόνια παίζουν σε πολλαπλά επίπεδα επεξεργασίας ήχου και εικόνας, τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει (και λιγότερο ή περισσότερο δουλεύω συστηματικά ή περιστασιακά) είναι απίστευτα πολλά και μια επαναγκατάσταση τους φαντάζει στα μάτια μου η ίδια η κόλαση και κάτι ακόμα, ζητώ από τους φίλους μου να απαντήσουν (αν έχουν ανάλογη εμπειρία) στο τι να κάνω με το χέρι στην καρδιά (και το μυαλό)...

 

να κάνω update στα 10 (ή 11;) κρατώντας ζωντανά όσα προγράμματα παραμένουν συμβατά; είναι "σίγουρη" λύση ή κινδυνεύω (πολύ) με ανεπίστρεπτες δυσάρεστες καταστάσεις; 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, npap είπε

(ή 11;)

 

11, τα 10 μας χαιρετουν τελος 2024.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Windows 10 will reach end of support on October 14, 2025". 

Αν τα προγράμματα σου δουλεύουν σε Wins 10, που φαντάζομαι θα δουλεύουν, πήγαινε στα 10. Αν το κάνες μάλλον/σιγουρα θα πας για clean install, μια και η δημιουργία αντιγράφου του C: με τα αρχεία συστήματος χλωμό να δουλέψουν σε Wins 10. Υπάρχει φυσικά και η επιλογή των Wins 11, εκεί πάλι θα παίξει clean install αλλά ενδέχεται να πρέπει να αλλάξεις και hardware (δεν ξέρω τι pc έχεις και αν μπορεί να τρέξει 11ρια).
Προσωπικά θα μείνω στα 10 ώσπου να σταματήσουν τα updates, αλλά η περιπτώσεις μας διαφέρουν. Το clean install πάντως λογικά δεν το γλυτώνεις. Αν το pc σου σηκώνει Wins 11 και τα κυρίως προγράμματα που χρησιμοποιείς τρέχουν σ'αυτά, εγκατέστησε Wins 11.

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, npap είπε

ήρθεν η ώραν τους καθώς οι λόγοι συμβατότητας και σταθερότητας που τα κράτησαν με νύχια και δόντια στο main pc μου τόσα χρόνια εκλείπουν πλέον τάχιστα και πρέπει να δράσω χθες...🙂

 

επειδή όμως οι επαγγελματικές μου ενασχολήσεις ειδικά τα τελευταία χρόνια παίζουν σε πολλαπλά επίπεδα επεξεργασίας ήχου και εικόνας, τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει (και λιγότερο ή περισσότερο δουλεύω συστηματικά ή περιστασιακά) είναι απίστευτα πολλά και μια επαναγκατάσταση τους φαντάζει στα μάτια μου η ίδια η κόλαση και κάτι ακόμα, ζητώ από τους φίλους μου να απαντήσουν (αν έχουν ανάλογη εμπειρία) στο τι να κάνω με το χέρι στην καρδιά (και το μυαλό)...

 

να κάνω update στα 10 (ή 11;) κρατώντας ζωντανά όσα προγράμματα παραμένουν συμβατά; είναι "σίγουρη" λύση ή κινδυνεύω (πολύ) με ανεπίστρεπτες δυσάρεστες καταστάσεις; 

Πρώτα πάρε clone τον σκληρό  σου έτσι οπως είναι τώρα (για τον φόβο των Ιουδαίων) .

Μετά κάνε update στα 11, και κατά 93,7 %  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (το έχω κάνει από windows 7 σε 11, το έχω κάνει από windows 8.1 σε 11....το έχω κάνει και από windows 10 σε 11- χωρίς κανένα πρόβλημα )

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις επιλογή, πρέπει να αναβαθμίσεις το λειτουργικό. Οπότε το ερώτημα γίνεται "να πάω στα 10 ή στα 11;"

 

Εδώ να σημειώσω ότι οτιδήποτε τρέχει στα 10, φαίνεται να τρέχει και στα 11 ακόμα κι αν δεν αναφέρεται στις προϋποθέσεις. Οπότε το μόνο που μένει είναι να δεις αν το υπάρχον hardware σου παίρνει τα 11. Αν όχι και δεν προτίθεσαι να αναβαθμίσεις hardware, πας αναγκαστικά στα 10 για όσο (λίγο) χρόνο έχουν ακόμα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

Δεν έχεις επιλογή, πρέπει να αναβαθμίσεις το λειτουργικό. Οπότε το ερώτημα γίνεται "να πάω στα 10 ή στα 11;"

 

Εδώ να σημειώσω ότι οτιδήποτε τρέχει στα 10, φαίνεται να τρέχει και στα 11 ακόμα κι αν δεν αναφέρεται στις προϋποθέσεις. Οπότε το μόνο που μένει είναι να δεις αν το υπάρχον hardware σου παίρνει τα 11. Αν όχι και δεν προτίθεσαι να αναβαθμίσεις hardware, πας αναγκαστικά στα 10 για όσο (λίγο) χρόνο έχουν ακόμα.

Έχω δοκιμάσει και harware που οι latest drivers του ήταν σε XP.....Κανένα πρόβλημα και στα 11.

1 USB κάρτα ήχου και το behringer BCF2000

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Πρώτα πάρε clone τον σκληρό  σου έτσι οπως είναι τώρα (για τον φόβο των Ιουδαίων) .

Μετά κάνε update στα 11, και κατά 93,7 %  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Αυτό το 93,7% πως το έβγαλες?😛 Να ξέρεις πάντως ότι ακόμα και έτσι να είναι, το υπόλοιπο 6,3% μπορεί να του βγει καταστροφικό, μια και μιλάμε για επαγγελματικό PC. Εγώ στη θέση του δεν θα έπαιζα το χαρτί του clone  disc μεταξύ δύο διαφορετικών Windows. 

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Αυτό το 93,7% πως το έβγαλες?😛 Να ξέρεις πάντως ότι ακόμα και έτσι να είναι, το υπόλοιπο 6,3% μπορεί να του βγει καταστροφικό, μια και μιλάμε για επαγγελματικό PC. Εγώ στη θέση του δεν θα έπαιζα το χαρτί του clone  disc μεταξύ δύο διαφορετικών Windows. 

To 6,3 %  το καλύπτει με το clone

Θα πάρει clone τον σκληρό του σε έναν άλλο....(έτσι έχει τον παλιό σκληρό με τα 7άρια εξασφαλισμένο)

Μετά θα παίξει με το Update, και κατά 93,7 % σε 2 ωρίτσες το πολύ (ανάλογα το Pc του) θα είναι μια χαρά

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέται ας το κάνει. Θα μπορέσει όμως να τσεκάρει ΟΛΑ τα προγράμματα που έχει στα νέα Wins?🤔 Κάποια προβλήματα/ασυμβατότητες μπορεί να του παρουσιαστούν σε 2 μέρες, 2 μήνες, ένα χρόνο.😲 Και μετά τι κάνει? Μήνυση στον Λάκη?😌 

Δύσκολες αποφάσεις...(και κάπου εδώ θα πεταχτεί ένας και θα πει "πάρε Mac να βρεις την υγειά σου" και θα αρχίσει το πανηγύρι🥳😆).

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Έχω δοκιμάσει και harware που οι latest drivers του ήταν σε XP.....Κανένα πρόβλημα και στα 11.

1 USB κάρτα ήχου και το behringer BCF2000

 

Ναι οι περιορισμοί hardware για τα 11 παρακάμπτονται αλλά, αναλόγως με τη χρήση που κάνει κανείς, είναι πολύ πιθανό να συναντήσει προβλήματα αργότερα. Not recommended με λίγα λόγια.

  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου