Προς το περιεχόμενο

Strat flavours.. Ποιόν ήχο προτιμάτε;


fusionakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αφήνοντας στην άκρη το sloppy του πράγματος, ποιόν από τους δύο ήχους προτιμάτε; 1ο ή 2ο;

 

Πατήστε "like" 💙 για τον 1ο και "συμφωνώ" +1 για το 2ο.

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 13
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον δεύτερο. Και οι 2 είναι στο "πνεύμα" αλλά ο πρώτος μου κάνει λίγο σαν pitch vibrato και αυτό το weird "φαλτσάρισμα" δεν το προτιμώ γενικά. Ο δεύτερος είναι πιο vintage νομίζω, μου θύμισε και ήχους που χρησιμοποιούσε ο Billy Gibbons τις εποχές του Tejas.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ez είπε

Τον δεύτερο. Και οι 2 είναι στο "πνεύμα" αλλά ο πρώτος μου κάνει λίγο σαν pitch vibrato και αυτό το weird "φαλτσάρισμα" δεν το προτιμώ γενικά. Ο δεύτερος είναι πιο vintage νομίζω, μου θύμισε και ήχους που χρησιμοποιούσε ο Billy Gibbons τις εποχές του Tejas.

Αγαπητέ Ηλία, καλοτάξιδο το καινούριο άλμπουμ εύχομαι (ακόμα έχω κάπου φυλαγμένο εισιτήριο από live των Blueswire, υπογεγραμμένο από όλους σας.. πρέπει να πήγαινα 'Β Λυκείου τότε). Προσέθεσα αυτό στην ανάρτηση λίγο αργότερα:

<<Πατήστε "like" 💙 για τον 1ο και "συμφωνώ" +1 για το 2ο>>

 

οπότε αν δεν σου κάνει κόπο, πάτα το αντίστοιχο σύμβολο για την καταμέτρηση.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτησα like για τον πρώτο αν και δε βολεύει έτσι όπως το ζητάς γιατί κάποιοι σίγουρα θα σου πατήσουν like χωρίς να έχουν διαβάσει και έχοντας ακούσει μόνο τους ήχους. Καλύτερα ένα Poll για πιο σίγουρα αποτελέσματα.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μαζί σου, απλά όταν πήγα να κάνω poll δεν έβλεπα επιλογή για να ανεβάσω βιντεάκι (ίσως και λόγω κούρασης, αλλά δεν βρήκα σε κάθε περίπτωση). Για αυτό μετά το πήγα έτσι.

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς σκέτη την κιθάρα η να φανταστούμε και μία ενορχήστρωση από πίσω;

Προτιμώ τον πρώτο σαν ήχο, ο δεύτερος είναι λίγο βουτηγμένος στο modulation (για τα γούστα μου πάντα). Τι έχεις βάλει, chorus/vibrato?

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ βαθος βρε αδελφε...Προτιμω τον πρωτο. Ο δευτερος εχει κατι σαν γρηγορο τρεμολο η σαν μικρο pitch και επιπλεον περισσοτερο βαθος που δεν τον κολακευει στα αυτια μου.

  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback και τα σχόλια παιδιά. Πληροφοριακά, έπαιξα με την Strat στο πουσαρισμένο 1ο κανάλι του Mini Silver Jubilee, μαζί με το αγαπημένο μου boost από το Gristle King και ένα διακριτικό delay με μία σύντομη επανάληψη για basic ambience, και ηχογράφησα κατευθείαν από το κινητό. Το πολύ βάθος που ακούτε είναι απλά το φυσικό βάθος του χώρου (πρέπει να βάλω κανένα έπιπλο τριγύρω να περιοριστεί).

 

Οι διαφορές μεταξύ των 2 ήχων είναι ότι στην πρώτη περίπτωση παίζω με το neck μαγνήτη της κιθάρας, ενώ στη δεύτερη με το neck & middle, χρησιμοποιώντας παράλληλα και rotary speaker pedal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου