Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας - «πολυεργαλείου»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Δε θα έλεγα επίσης ότι είναι "άλλο φρούτο" όπως έγραψε ο συμφορουμίτης @Shelter πιο πάνω. Ίσα ίσα πολύ κοντινοί μου φαίνονται.

"Όλοι οι Mesa Boogie Mark είναι στα καθαρά αυτό που κάθε twin reverb reissue θα ήθελε να είναι , φτάνει να φοράνε EV"

 

SF, Μάρτιος 2024

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Είμαι λίγο μπερδεμένος. 

 

Λατρεύω Blackmore, Beck, Gallagher, Clapton, Knopfler, Hendrix, αλλά όταν βλέπω μια Les Paul σε σύγκριση με μια Stratocaster νιώθω διαφορετικά, και στο παίξιμο (π.χ. είχα πάει στον Ζάχο παλιότερα στη Θεσσαλονίκη και δοκίμασα Strat, αλλά δεν...). 

 

Από την άλλη οι μεγάλες μου αγάπες, BB KING, Freddie King, Alvin Lee, Albert King έπαιζαν με humbuckers εάν δεν κάνω λάθος, όπως και ο κορυφαίος, κατ' εμέ, Peter Green.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Aυτο που περιγραφεις φωτογραφιζει αποκλειστικα και μονο μια κιθαρα: απλη παραδοσιακη στρατ με διπλο στη γεφυρα που σπλιταρει και δυο μονους. Ολα τα υπολοιπα στοκ.

Μόνο και μόνο για αυτή την απάντηση το θέμα πρέπει να πάει στα λυμένα. Πώς εννοούμε το "πολυεργαλείο";  Μια κιθάρα που κατά κύριο λόγο να συνδυάζει LP και strat  - humbucker με single coil. 

Αυτή η super strat που περιγράφει ο @fenderiarhs είναι 99% το ζητούμενο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dixie είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Είμαι λίγο μπερδεμένος. 

 

Λατρεύω Blackmore, Beck, Gallagher, Clapton, Knopfler, Hendrix, αλλά όταν βλέπω μια Les Paul σε σύγκριση με μια Stratocaster νιώθω διαφορετικά, και στο παίξιμο (π.χ. είχα πάει στον Ζάχο παλιότερα στη Θεσσαλονίκη και δοκίμασα Strat, αλλά δεν...). 

 

Από την άλλη οι μεγάλες μου αγάπες, BB KING, Freddie King, Alvin Lee, Albert King έπαιζαν με humbuckers εάν δεν κάνω λάθος, όπως και ο κορυφαίος, κατ' εμέ, Peter Green.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Το να δοκιμάσεις μια στρατ σε ένα μαγαζί για λίγο και χωρίς τα πετάλια σου και τον ενισχυτή σου ώστε να την "φέρεις" εκεί που θες, δεν θα σε οδηγήσει σε ασφαλές συμπέρασμα (εκτός αν δεν σου κάθεται καθόλου "παικτικα", που δε νομίζω, μιας και η ηλεκτρική κιθάρα όπως την ξέρουμε σήμερα κατά πολύ στην στρατ βασίζεται σε ο,τι αφορα το scaling, το σώμα κτλ - εκτός αν δοκίμασες κάποιο πολύ vintage style μοντέλο...)

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, με μια σουπερστρατ ή με μια PRS με τρέμολο γέφυρα μπορείς να παίξεις ο,τι θες. Εγώ αυτές χρησιμοποιώ κατά κόρον για versatility. Τώρα αν το πρόγραμμα περιλαμβάνει πχ το sultans of swing ναι η στρατ θα ακουστεί καλύτερη. Αν το πρόγραμμα περιλαμβάνει το still got the blues η PRS θα ακουστεί καλύτερη. Αλλά και οι δύο κάνουν την δουλειά.

 

Το θέμα είναι το ρεπερτόριο σου όπως έγραψα πρίν. Αν έχεις κυρίως Clapton/Gallagher/Hendrix πάρε μια HSS strat με κλειστά μάτια. Αν παίζεις κομμάτια με πιο γεμάτο ήχο, από Gary Moore μέχρι Metallica, πάρε μια PRS. Και με τις δύο πάντως κανείς την δουλειά σου αν ξέρεις να δουλεύεις τα πετάλια - ενισχυτή - knobs της κιθάρας σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λεμε, και η κλασική στρατ πολυεργαλείο είναι, και μπορεί να βγάλεις κανείς οτι ήχο θέλει από αυτήν, χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα πετάλια.

 

Πχ εδώ παίζω gary moore με κλασική strat 

 

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Dixie είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Είμαι λίγο μπερδεμένος. 

 

Λατρεύω Blackmore, Beck, Gallagher, Clapton, Knopfler, Hendrix, αλλά όταν βλέπω μια Les Paul σε σύγκριση με μια Stratocaster νιώθω διαφορετικά, και στο παίξιμο (π.χ. είχα πάει στον Ζάχο παλιότερα στη Θεσσαλονίκη και δοκίμασα Strat, αλλά δεν...). 

 

Από την άλλη οι μεγάλες μου αγάπες, BB KING, Freddie King, Alvin Lee, Albert King έπαιζαν με humbuckers εάν δεν κάνω λάθος, όπως και ο κορυφαίος, κατ' εμέ, Peter Green.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αφού σ'αρέσει ο Peter Green, δες και τη Vintage V100 lemon drop (η Greeny του "φτωχού")

 

https://vintageguitarsus.com/products/vintage-v100-reissued-electric-guitar-lemon-drop

 

https://vintageguitarsus.com/products/vintage-v100-icon-electric-guitar

 

https://www.musicpower.gr/pegasus/products01/show00.php?code=3190&pcode=SHOW_PROD3190&srsltid=AfmBOoq82du3UnMbp7Q_PHeJ3DnvIhx_YoHPex_DWIFjZakVF3KDGLdf5oo

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου