Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας - «πολυεργαλείου»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Η PRS ΕΙΝΑΙ πολυεργαλείο, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ούτε LP ούτε Strat. (Τις έχω και τις τρεις).

Είναι ΛΙΓΟ και από τις δυο.

(Και φυσικά μόνο οι σειρές που έχουν γέφυρα με ελατήρια για να ειναι και λίγο από Strat).

 

Επιπλέον το σπλιταρισμα που κάνουν οι διπλοί, δεν έχει απόλυτη σχέση με τον ήχο του μόνου μαγνήτη.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Οπότε χρειάζομαι κιθάρα πολυ-εργαλείο, δηλαδή στο 90% των περιπτώσεων, χρησιμοποιώ είτε HSS strat είτε PRS. Με ελαφριά προτίμηση προς την PRS (ταιριάζει λίγο περισσότερο ηχητικά στο ρεπερτόριο)

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marathon είπε

 

ορίστε...και κρίνε μόνος σου!!!!

Στη φωτογραφία που είχες στο θέμα, φαίνεται μια Πίβι Τ60, στην Ελλάδα υποθέτω 3 πουλήθηκαν, του Δρόλαπα, που την έχει παροπλίσει, ή δεν ξεύρω τι την έκανε, η δικιά σου κι ενός συμμαθητή μου που πρόσφατα έμαθα πως τον έκλεισαν στο Δρομοκαίτειο, αν και την είχε πουλήσει αρκετό καιρό πριν .

Στη θέση του ΟΡ, μάλλον θα άκουγα τον Δέλτα και ουχί έναν υπερήλικα παράφρονα συνταξιούχο, κλειδωμένο σε ένα υπόγειο με υγρασία και μπόλικα μισοφαγωμένα ΑΠΛ  τριγύρω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα ότι εχω κάνει και κάποια reviews...

 

Εδώ της prs cu 24

 

Eδώ της G&L που πρότεινα νωρίτερα.

 

 

 

Και εδώ review από SG, η οποία επίσης είναι πολυεργαλείο, εφόσον σου αρέσει το σχήμα.

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Στη φωτογραφία που είχες στο θέμα, φαίνεται μια Πίβι Τ60, στην Ελλάδα υποθέτω 3 πουλήθηκαν, του Δρόλαπα, που την έχει παροπλίσει, ή δεν ξεύρω τι την έκανε, η δικιά σου κι ενός συμμαθητή μου που πρόσφατα έμαθα πως τον έκλεισαν στο Δρομοκαίτειο, αν και την είχε πουλήσει αρκετό καιρό πριν .

Στη θέση του ΟΡ, μάλλον θα άκουγα τον Δέλτα και ουχί έναν υπερήλικα παράφρονα συνταξιούχο, κλειδωμένο σε ένα υπόγειο με υγρασία και μπόλικα μισοφαγωμένα ΑΠΛ  τριγύρω  

O φίλος που τη βούτηξα -και δεν ήταν ο Δρόλαπας-, είχε 3. Έπαιζε μαζί τους, λιμάροντας τα σώματα, αλλλαζοντας το ταμτιριριμ! Αυτή που βλέπεις την έσωσα και ειναι ατόφια…με έναν Roland. μαγνήτη επάνω ώστε να μετατραπεί σε σαχλόφωνο.

Εσύ άκουγε τον Δέλτα…και θα πας μπροστά!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, marathon είπε

...και θα πας μπροστά!

Στην ηλικία μου έχω μάθει να μην  περπατάω μπροστά από ανώμαλους κ@λόγερους που παίζουν σαχλόφωνα.

Προσπαθώ να σώσω κόσμο απ την διαστροφή και την ακολασία που προάγεις γεροξούρα και να ξεύρεις, μια μέρα η κοινότητα, θα με ευγνωμουνεί.

Θα πας στη κόλαση σαχλοφωνίαστα

ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΕΛΕ

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Στην ηλικία μου έχω μάθει να μην  περπατάω μπροστά από ανώμαλους κ@λόγερους που παίζουν σαχλόφωνα.

Απο κάπου την έπαθες εσύ.

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε συνηθίζω να προτείνω ενισχυτές και πετάλια όταν ο OP ζητάει κιθάρα, αλλά ο "fat" ήχος δεν ήταν ποτέ πρόβλημα σε κάποια LP, ακόμη και με P90s.

 

Επίσης ο P90 έχει και το "spank" με τα κατάλληλα settings.

 

Με όλα αυτά δεν ξέρω μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ απ' την περιγραφή του @Dixie ή αν θα πρέπει να κοιτάξει πρώτα το θέμα του υπόλοιπου gear, μιας και ο Katana είναι ένας τίμιος practice amp και ο Laney μια οικονομική λύση, που δεν τη λες και επιτομή του fat ήχου. Μπας και με κανα πιο fat drive κάνει δουλειά, με κάποιο treble booster πάρει το απαιτούμενο sparkle και τέλος μήπως δει κάποιον πιο ποιοτικό και fat bluesοενισχυτή.

 
Στο μυαλό μου έρχονται κάτι μικρά Mesa που έχει στις αγγελίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, καθώς εάν δεν θεωρεί ότι παίρνει fat ήχο από εναν P90 σε LP, τότε συμβαίνουν δύο τινά:

1. Όντως θέλει πιο παχύ μαγνήτη, δηλάδή κάποιον alnico 2 ή alnico 4 humbucker (κατα προτίμηση σε les paul),

2. Κάτι δεν πάει καλά με τον ενισχυτή/πετάλια που εχει ο OP.

 

Προφανώς και η κιθάρα που έχει είναι πολυεργαλείο από μόνη της, άρα θα ήταν χρήσιμο να μπορούσε να την δοκιμάσει σε κάποιο άλλο rig, έστω ψηφιακό.

 

Βέβαια, κάτι μου λέει ότι, απλά, θέλει αγοράσει νέα κιθάρα, διαφορετική από αυτή που έχει ήδη. Αυτό, πιθανότατα να λύσει πολλά ζητήματα, εκτός εκείνο με τον fat ήχο. Είναι θέμα ενισχυτή και πεταλιών...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου