Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας - «πολυεργαλείου»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν άλλος «Μαγκάιβερ» (οι κάτω των 40 ας γκουγκλάρουν), ψάχνω μία κιθάρα-«πολυεργαλείο». Να έχει δηλαδή «γεμάτο» μπλουζ-ροκ ήχο, αλλά και μελωδικό, δηλαδή εάν μπορεί να είναι και les paul και strat, ανάλογα με τη περίσταση, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Η κιθάρα που έχω τώρα είναι μία Gibson Les Paul με P 90's, αλλά θέλω κάτι περισσότερο κυρίως ως προς το "fat sound".

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dixie είπε

Σαν άλλος «Μαγκάιβερ» (οι κάτω των 40 ας γκουγκλάρουν), ψάχνω μία κιθάρα-«πολυεργαλείο». Να έχει δηλαδή «γεμάτο» μπλουζ-ροκ ήχο, αλλά και μελωδικό, δηλαδή εάν μπορεί να είναι και les paul και strat, ανάλογα με τη περίσταση, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Η κιθάρα που έχω τώρα είναι μία Gibson Les Paul με P 90's, αλλά θέλω κάτι περισσότερο κυρίως ως προς το "fat sound".

 

Καμιά ιδέα;

PRS McCarty 594, σπλιτάρει κιόλας. Αν δε θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά, παίρνεις και την SE λίγο πάνω απ' το χιλιάρικο 

 

 

 

  • Like 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://reverb.com/en-gr/item/66326204-g-l-deluxe-tribute-asat-deluxe-blueburst

 

Πάρε αυτήν. Η τιμή ειναι χαμηλότερη και από χώμα. Κάνει τα παντα που κάνει μια les paul, και κάνει και τα δικά της ως tele. Έχει και εξαιρετικό σπλιτ, που οι μαγνήτες ακούγονται σαν μονοί. Είναι πανάλαφρη (3 κιλά), πανάλαφρη, υπερβολικά ευκολόπαιχτη. Πολύ ποιοτική (οι μαγνήτες και οι γέφυρα είναι εκεινη του US μοντέλου), και πανέμορφη. Κανονικά κοστίζει περί τα 600-700 ευρώ. Μέχρι προτεινος την είχε και ο thommann, αλλά τωρα όχι. Τη δικια μου την αγόρασα από το reverb (στο προτείνω ανεπιφύλακτα, καθως μπορείς να την επιστρεψεις εάν δεν είναι αψογη).

 

 

Και μια SHS στρατ θα σου κάνει δουλειά, επισης.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Dixie Σε τί budget ψάχνεις; Γεγονός είναι ότι κιθάρα για blues, πιο fat από μια Les Paul με P90s, είναι μόνο μια Les Paul με humbuckers 😄

 

Ειδικά με ένα ωραίο σετάκι slightly overwound όπως Lindy Fralin Standard PAFs ή Wolfetone Marshall heads ή OX4 Duane Hot Landa ή WCR Darkburst/Godwood κλπ. 

 

Αλλά αυτή η κιθάρα ούτε Ελβετικός σουγιάς θα είναι, ούτε θα ακούγεται σαν Strat. 

 

Σε Ελβετικούς σουγιάδες μπορείς να πάς σε κάποια PRS CE24 ή σε κάποια HSH Superstrat. Αλλά δεν θα είναι πιο fat από μια Les Paul με humbuckers και δεν θα είναι και κλασικό μπλουζοκίθαρο.

 

Τέλος, με τον σωστό ενισχυτή και πετάλια μπορείς να βγάλεις όσο fat ήχο θέλεις με οποιαδήποτε κιθάρα. Με τί ενισχυτή παίζεις τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

@Dixie Σε τί budget ψάχνεις; Γεγονός είναι ότι κιθάρα για blues, πιο fat από μια Les Paul με P90s, είναι μόνο μια Les Paul με humbuckers 😄

 

Ειδικά με ένα ωραίο σετάκι slightly overwound όπως Lindy Fralin Standard PAFs ή Wolfetone Marshall heads ή OX4 Duane Hot Landa ή WCR Darkburst/Godwood κλπ. 

 

Αλλά αυτή η κιθάρα ούτε Ελβετικός σουγιάς θα είναι, ούτε θα ακούγεται σαν Strat. 

 

Σε Ελβετικούς σουγιάδες μπορείς να πάς σε κάποια PRS CE24 ή σε κάποια HSH Superstar. Αλλά δεν θα είναι πιο fat από μια Les Paul με humbuckers και δεν είναι και κλασικά μπλουζοκίθαρα.

 

Τέλος, με τον σωστό ενισχυτή και πετάλια μπορείς να βγάλεις όσο fat ήχο θέλεις με οποιαδήποτε κιθάρα. Με τί ενισχυτή παίζεις τώρα;

 

Έχω έναν λαμπάτο, Laney VC15, κι έναν BOSS KATANA.

 

Μέχρι 1500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

https://reverb.com/en-gr/item/66326204-g-l-deluxe-tribute-asat-deluxe-blueburst

 

Πάρε αυτήν. Η τιμή ειναι χαμηλότερη και από χώμα. Κάνει τα παντα που κάνει μια les paul, και κάνει και τα δικά της ως tele. Έχει και εξαιρετικό σπλιτ, που οι μαγνήτες ακούγονται σαν μονοί. Είναι πανάλαφρη (3 κιλά), πανάλαφρη, υπερβολικά ευκολόπαιχτη. Πολύ ποιοτική (οι μαγνήτες και οι γέφυρα είναι εκεινη του US μοντέλου), και πανέμορφη. Κανονικά κοστίζει περί τα 600-700 ευρώ. Μέχρι προτεινος την είχε και ο thommann, αλλά τωρα όχι. Τη δικια μου την αγόρασα από το reverb (στο προτείνω ανεπιφύλακτα, καθως μπορείς να την επιστρεψεις εάν δεν είναι αψογη).

 

 

Και μια SHS στρατ θα σου κάνει δουλειά, επισης.

 

Ωραίος. Κι εγώ προς κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Στα χρήματα που δίνεις κι εγώ συντάσσομαι με τις απόψεις για PRS

 

θα σου πρότεινα και musicman petrucci , αυτή που έχω έχει coil split piezo mid boost , δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να παίξει τέλεια. Στην προτείνω μόνο υπό το πρίσμα " έχω μια και μόνο μια τα κάνει όλα δεν ξανακοιτάζω για κιθάρα γιατί είμαι καλυμμένος  "  😇

 

το οποίο για το 99% από εμάς είναι ανέφικτο γιατί μας τρώει η gasιτιδα

 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dixie είπε

Σαν άλλος «Μαγκάιβερ» (οι κάτω των 40 ας γκουγκλάρουν), ψάχνω μία κιθάρα-«πολυεργαλείο». Να έχει δηλαδή «γεμάτο» μπλουζ-ροκ ήχο, αλλά και μελωδικό, δηλαδή εάν μπορεί να είναι και les paul και strat, ανάλογα με τη περίσταση, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Η κιθάρα που έχω τώρα είναι μία Gibson Les Paul με P 90's, αλλά θέλω κάτι περισσότερο κυρίως ως προς το "fat sound".

 

Καμιά ιδέα;

 

ορίστε...και κρίνε μόνος σου!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου