Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας - «πολυεργαλείου»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Βέβαια, κάτι μου λέει ότι, απλά, θέλει αγοράσει νέα κιθάρα, διαφορετική από αυτή που έχει ήδη. Αυτό, πιθανότατα να λύσει πολλά ζητήματα, εκτός εκείνο με τον fat ήχο. Είναι θέμα ενισχυτή και πεταλιών...

Συμφωνώ αλλά στο τέλος παίζει να έχει κιθάρες αξιας άνω των 4000€ και να μην έχει τον ήχο που φαντάζεται, αν μιλάμε για ενισχυτή 1x10 με πολύ φθηνή καμπίνα και μεγάφωνο. 

 

Εδώ πάντωςτον έχουν με μια πολύ καλή εξωτερική καμπίνα 1x12, με διάφορα μεγάφωνα και ακούγεται αρκετά πιο αξιοπρεπής από τον στοκ ήχο:

 

 

Είναι κι αυτή μια λύσις 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο @Dixie γράφει ότι θέλει κιθάρα πολυεργαλείο εγώ καταλαβαίνω ότι θέλει κάποιο όργανο για να βγάζει λάηβ με διάφορα μουσικά είδη, γι' αυτό πρότεινα PRS με HSH μαγνήτες ώστε με τα σπλιταρίσματα να μπορεί να παίξει λίγο απ' όλα.

 

Αν τη θέλει για το σπίτι για ηχογραφήσεις και παιξίματα ας πάρει να χει 2-3 κιθάρες με διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους. Ας μας πει ο ίδιος

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kpeyos είπε

Στο μυαλό μου έρχονται κάτι μικρά Mesa που έχει στις αγγελίες...

Για πες μήπως ψηθουμε και οι υπόλοιποι 😁

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, Nekkon είπε

Για πες μήπως ψηθουμε και οι υπόλοιποι 😁

https://smart.noiz.gr/details.php?id=560125

https://smart.noiz.gr/details.php?id=569387

 

Για παράδειγμα. Δεν είναι Mark αλλά για αυτά τα λεφτά (και φαντάζομαι ίσως να παίρνουν και λίγο παζάρι ακόμη) έχεις ενισχυτή που γράφει ότι θέλεις και είναι αξιοπρεπέστατος για το μικρό του μέγεθος. Σίγουρα πολλές κλάσεις επάνω από τον Laney VC15.

 

Γενικά τέτοια Boogie παίζουν πολύ στις αγγελίες. Προσωπικά προτιμώ τα παλιά Studio+ και έχω κιολας έναν συνδυασμό StudioPre με 2:90 Power Amp, ο οποίος μπορεί να κάνει τα πάντα από Robben Ford Blues μέχρι Thrash/Death. Tα DC και τα Caliber πάνε λίγο περισσότερο προς Rectifier voicing αλλά επίσης είναι πολύ καλά. 

 

Το μόνο μειονέκτημα που έχουν όλα αυτά είναι οι πολύ μικρές τους καμπίνες. Αν θες πιο ανεπτυγμένα μπάσα στο δωμάτιο, πάς σε εξωτερική καμπίνα. Από την άλλη όμως με μικρόφωνο μπροστά και το eq ενεργοποιημένο σε live ή ηχογραφήσεις αυτή η ίδια μικρή καμπίνα γίνεται συμμαχος, πάιρνεις εύκολα έναν πολύ ωραίο focused ήχο. 

Αν θέλει να εξαντλήσει ο OP το budget αυτή την εποχή, μπορεί να βρει ότι θέλει. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Και αυτοί οι 2 σύγχρονοι λαμπατοι combo ενισχυτές είναι πολύ ευέλικτοι ηχητικά: EVH 5150 Iconic 40w ( σχεδιασμένο από τον ίδιο τον James Brown) & MARSHALL DSL 40cr

 

Κατά τ'αλλα σε κιθάρα ψηφίζω PRS SE... (Βασικά με το budget του μπορεί να πάρει και τα δύο. Κιθάρα+ ενισχυτή)

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που περιγραφεις φωτογραφιζει αποκλειστικα και μονο μια κιθαρα: απλη παραδοσιακη στρατ με διπλο στη γεφυρα που σπλιταρει και δυο μονους. Ολα τα υπολοιπα στοκ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gr/fender_player_stratocaster_hsh_sfg.htm
Στα 830 ευρώ, δίνεις και άλλα 350 ευρώ και παίρνεις ένα σετ μαγνήτες Doug Aldrich της Suhr (ότι πιο παχύ έχω ακούσει σε ήχο) και είσαι πένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kpeyos είπε

https://smart.noiz.gr/details.php?id=560125

https://smart.noiz.gr/details.php?id=569387

 

Για παράδειγμα. Δεν είναι Mark αλλά για αυτά τα λεφτά (και φαντάζομαι ίσως να παίρνουν και λίγο παζάρι ακόμη) έχεις ενισχυτή που γράφει ότι θέλεις και είναι αξιοπρεπέστατος για το μικρό του μέγεθος. Σίγουρα πολλές κλάσεις επάνω από τον Laney VC15.

 

Γενικά τέτοια Boogie παίζουν πολύ στις αγγελίες. Προσωπικά προτιμώ τα παλιά Studio+ και έχω κιολας έναν συνδυασμό StudioPre με 2:90 Power Amp, ο οποίος μπορεί να κάνει τα πάντα από Robben Ford Blues μέχρι Thrash/Death. Tα DC και τα Caliber πάνε λίγο περισσότερο προς Rectifier voicing αλλά επίσης είναι πολύ καλά. 

 

Το μόνο μειονέκτημα που έχουν όλα αυτά είναι οι πολύ μικρές τους καμπίνες. Αν θες πιο ανεπτυγμένα μπάσα στο δωμάτιο, πάς σε εξωτερική καμπίνα. Από την άλλη όμως με μικρόφωνο μπροστά και το eq ενεργοποιημένο σε live ή ηχογραφήσεις αυτή η ίδια μικρή καμπίνα γίνεται συμμαχος, πάιρνεις εύκολα έναν πολύ ωραίο focused ήχο. 

Αν θέλει να εξαντλήσει ο OP το budget αυτή την εποχή, μπορεί να βρει ότι θέλει. 

Στα καθαρά λένε τίποτα; 

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Στα καθαρά λένε τίποτα; 

Φυσικά και λένε πολλά.

 

Απλά είναι άλλο φρούτο απο τους fender στον ήχο. Άλλη σχολή αλλά πολυ καλή ποιότητα όμως. Αυτο που πρεπει να έχεις υπ όψιν ειναι ότι οι messa boogie έχουν πολύ ευαίσθητο eq και με ανεπαισθητες ρυθμισεις ο ήχος αλλάζει πολυ. Ωστόσο αν τους ψάξεις έχεις μεγάλη γκάμα ήχων.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Στα καθαρά λένε τίποτα; 

Έχουν πολύ καλά καθαρά. Δεν είναι τόσο μαλακοί όσο ένας κλασικός Fender, είναι λίγο πιο σφιχτά. Οπότε αν είσαι παααρα πολύ vintage και πάιζεις μόνο από αρχαία Blues μέχρι ψυχεδελικη σκήνή San Francisco, μπορεί να χαλαστείς εκεί.

Εγώ πάλι δε νοιώθω ότι χρειάζομαι άλλον Fender ενισχυτή για καθαρά. Και είμαι του vintage ήχου. Δε θα έλεγα επίσης ότι είναι "άλλο φρούτο" όπως έγραψε ο συμφορουμίτης @Shelter πιο πάνω. Ίσα ίσα πολύ κοντινοί μου φαίνονται. Πολλοί εξάλλου χρησιμοποιούν κάποιο booster για να σφίξουν λίγο τα μπάσα στους Fender ή τους αλλάζουν μεγάφωνα για τον ίδιο λόγο. 

Όσο για Βρετανικό ήχο, όπως και για τους καθαρούς ήχους άλλωστε, τα μεγάφωνα παίζουν αρκετά μεγάλο ρόλο. Εγώ πχ, σε μια καμπίνα Matchless με δυο παλιά Marshall Silver Jubilee Vintage 30s, μια χαρά μπορώ να βγάλω και Βρετανικούς ήχους, συγκρίσιμους με τον Matchless ή τον Vox μου. Marshall οχι τόσο πολύ.

Aν θέλω πιο στρογγυλό τύπου Dumble ήχο, χρησιμοποιώ 2x12 με Rola Celestion G12 65.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου