Προς το περιεχόμενο

βοηθεια εχω μπερδευτει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ με βοηθήσατε όντως! 

 

Μια τελευταία (ελπίζω) ερώτηση. 

Όσον αφορά τα VST-Plugins ποια προγράμματα μου προτείνετε και πως λειτουργούν; 

 

(Btw, έχω το ableton)

Επεξεργασμένο από dnuh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Terry RoscoeBeck5
Το post επιλέχθηκε από τον Terry RoscoeBeck5.

Στον Alex Raptakis απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 20 πόντοι συμμετοχής.

1 ώρα πριν, dnuh είπε

Όσον αφορά τα VST-Plugins ποια προγράμματα μου προτείνετε και πως λειτουργούν;

 

Το Ableton έχει αρκετά πραγματάκια από μόνο του (αν έχεις τη φουλ έκδοση), ειδικά όσον αφορά εφέ όπως compressors, EQ, κτλ.

 

Το τι επιπλέον θα χρειαστείς, έχει να κάνει ξεκάθαρα με το τι θες να κάνεις - το οποίο δε μας το έχεις αναφέρει ακόμα! Γράψε μας τι θες να κάνεις και ίσως έχουμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες επιλογές.

 

Αν θες να γράψεις ορχηστρική μουσική, θα χρειαστείς ορχηστρικές βιβλιοθήκες από εταιρίες όπως Spitfire Audio, EastWest, Native Instruments, Orchestral Tools, κτλ.

 

Αν γράφεις ηλεκτρονική μουσική, ίσως χρειαστείς ένα καλό Synth VST όπως το Serum ή το Omnisphere.

 

Αν θες να γράφεις τα δικά σου beats, τότε θα χρειαστείς κάποιο "drum machine vst". Κάποιοι παίρνουν κάποια πακέτα με έτοιμες λούπες ή ξεχωριστά αρχεία wav τα οποία τα πετάνε μέσα ως αρχεία ήχου.

 

Πώς τα χρησιμοποιείς: Αφού αγοράσεις/αποκτήσεις το VST, το κατεβάζεις και το κάνεις εγκατάσταση. Το πακέτο εγκατάστασης βάζει ένα αρχείο σε ένα συγκεκριμένο φάκελο στο σύστημά σου, το οποίο (συνήθως) διαβάζεται αυτόματα από το πρόγραμμα DAW που χρησιμοποιείς.

 

Εφόσον το VST έχει εγκατασταθεί σωστά και διαβάζεται από το DAW, τότε το φορτώνεις σαν Instrument Track (αντί για Audio Track που είναι για ηχογράφηση). Εκεί κάπως, ανάλογα το πρόγραμμα, θα σου ζητήσει να διαλέξεις ποιο VST θες να φορτώσεις.

 

Παράδειγμα από το Cubase:

image.png.ada4fcd6bc6c4f0dcc2c11af7028e23f.png > image.png.71e0e358a7de3fa292668dc15a177f47.png> image.png.95b039a0604674c183ca225c26c8dfd7.png

 

Αφού δημιουργήσεις σωστά το track με φορτωμένο το VST της αρεσκείας σου, τότε φτιάχνεις ένα "event" (μπορεί να λέγεται διαφορετικά σε κάθε πρόγρμαμα) και έτσι μπορείς να ξεκινήσεις να γράφεις μουσική μέσω του λεγόμενου Piano Roll, ή αν έχεις Πληκτροφόρο Midi Controller, απλά πατάς Record και γράφεις παίζοντας, σαν να ηχογραφείς.

 

Πώς φαίνεται το event και το Piano Roll στο Cubase:
image.thumb.png.5f39ff3f5c84895fd2ef20cb9aedd342.png

 

Για να φορτώσεις κάποιο εφέ plugin, τότε το φορτώνεις ως Insert ή Send εφέ στο όργανο που θες να το χρησιμοποιήσεις.

 

Καλό θα ήταν να δεις κάποιο in-depth video στο πρόγραμμα που θες να συνεχίσεις, πχ Ableton ή Cubase, και να μάθεις τα βασικά πριν καλά καλά το ανοίξεις.

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dnuh είπε

γίνεται δουλειά με ένα cubase και ένα keyboard;

 

ΠΟΙΑ δουλεια? Αναθεμα και αν εχω καταλαβει τι θες να κανεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατάλαβα οτι θέλει να κάνει τη λουπιέρα synth και το κοντρολερ να τον βοηθήσει.

 

Πιάσε μια κιθάρα ανθρωπέ μου κάθεσε και πατάς κουμπάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου