Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρωση πνευματικων δικαιωματων


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Έκανα edit την ίδια στιγμή που έκανες post.! :)

 

τώρα συμφωνούμε πολύ περισσότερο. Η αναφορά μου σε ηχογραφήματα είναι ακριβώς λόγω του νοίζ, και του κοινού που διαβάζει εδώ τη σελίδα.

 

Κι εγώ παραθέτω τη ψυχή μου, παρόλο που μιλάω τεχνοκρατικά εως κάποιο σημείο.

 

Απλά η όλη ιδέα της κλοπής πνευματικών δικαιωμάτων. Ειναι συνιφασμένη με τον σεβασμό του άλλου (ας πούμε να κατεβάζει mp3 πειρατικά, προγράμματα σπασμένα κλπ). Δεν είναι άσχετη συζήτηση. Για αυτό και την έκανα. Είμαι κατά της πειρατίας, καταλαβαίνω τις δικαιολογίες, και είμαι υπέρ του open source community (κλπ κλπ). Πράττω ενεργά προς την βελτίωση των δικαιωμάτων στη μουσική με το δικό μου τρόπου. Απλά είμαι επίσης αφελής και πιστεύω στους νόμους (αλήθεια το λέω). Δεν έχω βρεθεί στο δικαστήριο, και ελπίζω να μη γίνει ποτέ. Μου έρχετε εμετός να σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει κλοπή των δικών μου κομματιών, πίστεψέ με. Απλά έχω βρει άλλους τρόπους και διατηρώ την ψυχραιμία μου (μέχρι να γίνει κάτι κακό, τι να πω).

 

Αυτοκίνητο είναι ένα, τώρα γράφω 2 ώρες μουσική το χρόνο, το ελάχιστο για μερικά χρόνια τώρα... Φυσικά είναι ανεκτίμητη η πιο πολύ, αλλα υπάρχουν μέσα και μπαρούφες(!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OK, απλά άλλο πράγμα η μουσική πειρατία κι άλλο η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Και τα δύο είναι κατακριτέα βέβαια διότι και η πειρατία αποβαίνει εις βάρος της μουσικής δημιουργίας. Για την πειρατία βέβαια ευθύνεται κατά ένα μεγάλο μέρος η γνωστή απληστία των μουσικών εμπόρων (από δισκογραφικές εταιρίες έως λιανικά καταστήματα), διότι δεν αντέχεται οικονομικά το να πληρώνεις 15-20€ για ένα άλμπουμ. Καλά κάνεις και πιστεύεις στο Νόμο, αν όλοι σεβόμασταν το Νόμο (και σεβόμασταν κι ο ένας τον άλλο) τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά... Και εγώ γράφω από το 1991 αρκετή μουσική - και επομένως και αρκετές μπαρούφες - και θα φρίκαρα αν μου έκλεβαν κάποια από τις δημιουργίες μου που θεωρώ πολύτιμες...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ξερω τι λεει ο φιλος ο καρμα αλλα ξαναμπηκα στο site www.worldsynthesis.com και οι ανθρωποι μου φαινονται σοβαροι.Aπλως το site δεν εχει τελειωσει ακομα.Μαλλον το φτιαχνουν.Εχει παντος τρομερες πληροφοριες και εχει εδρα τον Καναδα απο οτι λεει.Εμενα μου φαινονται σοβαροι και πληρεις.Κανενας αλλος φιλος το ειδε για να κανει κανενα σχολιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδια δεν ξερω τι λεει ο φιλος ο καρμα αλλα ξαναμπηκα στο site www.worldsynthesis.com και οι ανθρωποι μου φαινονται σοβαροι.Aπλως το site δεν εχει τελειωσει ακομα.Μαλλον το φτιαχνουν.Εχει παντος τρομερες πληροφοριες και εχει εδρα τον Καναδα απο οτι λεει.Εμενα μου φαινονται σοβαροι και πληρεις.Κανενας αλλος φιλος το ειδε για να κανει κανενα σχολιο;

Το κάρμα θα με φάει!  ;D

 

Δε μπορώ να κάνω καμμία υπόθεση για το αν οι άνθρωποι είναι σοβαροί ή όχι. Η σελίδα ΑΛΛΑΞΕ 100% απο την τελευταία φορά που την είδα, έφυγαν τα "free templates" and whatnot και τώρα είναι σχεδιασμένη απο άνθρωπο (όχι αγορασμένη, ή αντεγραμμένη ή ότι άλλο τέλος πάντων).

 

Τα στοιχεία που δίνει είναι λογικά (για εμένα, αφού ψάχνω τους νόμους περι copyright εξωτερικού), και φυσικά αναφέρουν οι άνθρωποι ότι τα copyright laws που συζητάει είναι για τον Καναδά, και όχι την Ελλάδα. Πιθανών να μοιάζουν, πιθανώς όχι.

 

Τώρα, το ερώτημα που γεννάται είναι το με ποιο νόμο βασίζονται οι αιτήσεις. Και αν παίξει δικαστήριο, απο το Τορόντο θα στείλουν δικηγόρο, όπως υπόσχονται; (μπορεί και να το κάνουν, ξέρω κι εγώ;)

 

Επίσης στην αίτηση για copyright, ΔΕΝ είδα κάπου να στέλνει κάπως το έργο αυτό καθ'αυτό. Πώς κάνεις copyright registration, χωρίς να στείλεις το έργο; Η ονομασία, κατ'ουδένα λόγο δε φτάνει...  ???

 

εξακολουθώ να παραμένω προσεκτικός για κάτι τέτοιο. Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι όλα καλά, και να υπάρχει και άλλη επιλογή σε αυτό το θέμα, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου