Προς το περιεχόμενο

Τα 25 πιό λυπητερά τραγούδια στον κόσμο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα από τα τρία δεν είναι λυπητερό τραγούδι. Ειδικά το Perfect Day είναι εξόχως αισιόδοξο.

 

 

 

Βασικα το perfect day(κατα τη γνωμη μου ο καθενας ερμηνευει τα τραγουδια και τους στοιχους οπως θελει) μιλαει για μια μερα με την ηρωινη γ' αυτο και στο ρεφρεν λεει "You just keep me hanging on".Εγω και τα 3 τραγουδια τα βρισκω ακρως μελαγχολικα και λυπητερα.

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως δεν την βρήκες διότι δεν υπάρχει;

 

http://www.kidcongopowers.com/discogun.html

 

 

 

Υπάρχει σαν bonus track στη remastered cd έκδοση του Las Vegas Story. Δεν πρέπει να υπάρχει στο original LP

 

http://www.tower.com/las-vegas-story-gun-club-cd/wapi/106345091

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σαν bonus track στη remastered cd έκδοση του Las Vegas Story. Δεν πρέπει να υπάρχει στο original LP

 

http://www.tower.com/las-vegas-story-gun-club-cd/wapi/106345091

 

Όντως δεν υπάρχει στο original (το οποίο είχα μάθει απ' έξω στην εποχή του). Πολύ ενδιαφέρον. Θα το αναζητήσω και εγώ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το perfect day(κατα τη γνωμη μου ο καθενας ερμηνευει τα τραγουδια και τους στοιχους οπως θελει) μιλαει για μια μερα με την ηρωινη γ' αυτο και στο ρεφρεν λεει "You just keep me hanging on".Εγω και τα 3 τραγουδια τα βρισκω ακρως μελαγχολικα και λυπητερα.

 

Χμμμ... ο καημένος ο Lou έχει την ατυχία, όποιο τραγούδι και να γράψει, να νομίζει ο κόσμος ότι μιλάει για την ηρωίνη. Όπως νομίζουν ότι κάθε τραγούδι που έχει γράψει ο Waits είναι για το αλκοόλ.

 

Δεν πειράζει, γενικώς, αλλά ειδικά στην περίπτωση του Perfect Day, αφιερώθηκε χρόνος και εργασία προκειμένου να ανατραπεί αυτή η πεποίθηση - αν δεις το βίντεο του 90 (αν θυμάμαι καλά) συν-ερμηνεύει το τραγούδι με ανθρώπους που ΠΟΤΕ δεν θα προσυπέγραφαν ένα μανιφέστο για τα ναρκωτικά, ενώ είναι σαφές ότι έχει δοθεί έμφαση στην ιδέα της ανθρώπινης συντροφικότητας, αλλά και της ικανότητάς μας να κάνουμε την ημέρα μας "καλύτερη" ή "τέλεια" απλά προσέχοντας τον διπλανό μας (όχι ότι τα πιστεύω αυτά, αλλά ωραία είναι να τα πιστεύει κάποιος)....

 

Οπότε, τουλάχιστον για το Perfect Day κάνεις οπωσδήποτε λάθος... τώρα για το Venus In Furs είμαι ευτυχής να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω σε τι αναφέρεται...

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το perfect day(κατα τη γνωμη μου ο καθενας ερμηνευει τα τραγουδια και τους στοιχους οπως θελει) μιλαει για μια μερα με την ηρωινη γ' αυτο και στο ρεφρεν λεει "You just keep me hanging on".Εγω και τα 3 τραγουδια τα βρισκω ακρως μελαγχολικα και λυπητερα.

 

Καλά τώρα αυτό από πού ήρθε; Και ο στίχος you just keep me hanging on γιατί παραπέμπει στην ηρωίνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος εθισμενος στην ηρωινη συνηθως εχει χασει τα παντα και καταφευγει σε αυτη και το  μονο that "keeps him hanging on" ειναι η ηρωινη και η αισθηση ευοριας σε αντιθεση με την εφιαλτικη εμπειρια του συνδρομου στερησης οταν δεν παρει τη δωση του

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος εθισμενος στην ηρωινη συνηθως εχει χασει τα παντα και καταφευγει σε αυτη και το  μονο that "keeps him hanging on" ειναι η ηρωινη και η αισθηση ευοριας σε αντιθεση με την εφιαλτικη εμπειρια του συνδρομου στερησης οταν δεν παρει τη δωση του

 

Ε καλά, μπορεί όμως να αναφέρεται και σε 1000 άλλα πράγματα, γιατί ντε κ καλά να μιλάει για την ηρωίνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου