Προς το περιεχόμενο

Ολα ειναι ωραια στο Ελλαδιστάν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν μπαινει ενα 18χρονο για χορδες και μετραει ενα ενα τα ευρω για να τιςπληρωσει, πιστευει καποιος πως θα μπορουσε να δωσει τα 3000 μιας καλης κιθαρας?

Συγνωμη, αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα και ας με απολυανε απο υπαλληλο.

Η κιθαρα μενει στην εκθεση για τον πελατη που:

1. εχει δειξει σημαδι ενδιαφεροντος απο παλια με αγορες αντιστοιχων προϊοντων

2. εχει ερθει κατοπιν συνεννοησης με την εταιρια παραγωγης, η οποια τον "στελνει" στο καταστημα μου, επειδη τυχαινει να ειμαι ο μονος προμηθευτης

3. εχει ερθει κατοπιν συννενοησης με γνωστο ατομο, το οποιο ειναι καλος πελατης.

 

Ολες οι αλλες περιπτωσεις ειναι περισσοτερο του στυλ

"Γεια ρε φιλαρακι, εχω 200Ε και θελω κιθαρα"...Ε, τοτε θα του την κατεβασεις να παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν μπαινει ενα 18χρονο για χορδες και μετραει ενα ενα τα ευρω για να τιςπληρωσει' date=' πιστευει καποιος πως θα μπορουσε να δωσει τα 3000 μιας καλης κιθαρας?

Συγνωμη, αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα και ας με απολυανε απο υπαλληλο.

Η κιθαρα μενει στην εκθεση για τον πελατη που:

1. εχει δειξει σημαδι ενδιαφεροντος απο παλια με αγορες αντιστοιχων προϊοντων

2. εχει ερθει κατοπιν συνεννοησης με την εταιρια παραγωγης, η οποια τον "στελνει" στο καταστημα μου, επειδη τυχαινει να ειμαι ο μονος προμηθευτης

3. εχει ερθει κατοπιν συννενοησης με γνωστο ατομο, το οποιο ειναι καλος πελατης.

 

[/quote']

 

Ok, για το 18χρονο, αλλα αν εγω παω στο Νακα, που δεν με εχει ξαναδει και πω οτι θελω να παιξω με την nitefly για θελω να την αγορασω, θα μου πει οχι γιατι δεν ειμαι στις παραπανω κατηγοριες?

Αν ειναι ετσι να κανω και δηλωση του νομου 105, οτι οντως εχω τα λεφτα και την διαθεση να αγορασω μια τετοια κιθαρα, αλλιως να παιρνω ποδι.

 

Και νταξει, δεν λεω να πηγαινεις με την λογικη "καμια κιθαρα με 400 ευρω" και να καταληγεις να παιζεις με θηρια, αλλα δεν χρειαζεται τοση καχυποψια. Βλεπεις ποιος μπαινει για να αγορασει και ποιος οχι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει εσυ να ξερεις ακριβως τι θελεις να αγορασεις, ομως υπαρχουν και αλλοι που βασανιζουν υπαλληλους και κιθαρες, γιατι δεν ξερουν ακριβως τι θελουν και πως κινειται η αγορα κιθαρας :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπαινει ενα 18χρονο για χορδες και μετραει ενα ενα τα ευρω για να τιςπληρωσει' date=' πιστευει καποιος πως θα μπορουσε να δωσει τα 3000 μιας καλης κιθαρας?

[/quote']

 

ετσι αντιμετωπισαν κ εναν φιλο μου στα 18 σε καταστημα με rolex στο κολωνακι, μονο που δεν υπολογιζαν οτι δυστυχως γι αυτους ειχε τα 4000-4500 στην τσεπη του..αφου του φερθηκαν σαν να ειναι σκουληκι, εβγαλε τα λεφτα απο την τσεπη του, τους τα κουνησε και πηγε και τα εδωσε αλλου... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αντιπρόσωποι μουσικών οργάνων πιστεύω πως πολύ καλά κάνουν και ζητάνε προκαταβολές γιατί στην Ελλάδα αν υπάρχουν 1 φορά λάθος επαγγελματίες υπάρχουν 10 φορές λάθος καταναλωτές με το παγκοσμίος γνωστό σύνδρομο της Ελληνικής κουτοπονηριάς!

επιτέλους ειπώθηκε... :wink: 8)

 

+1

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freemindgr έχεις ένα δίκιο στις σκέψεις σου...

 

...αλλά...

 

δεν σημαίνει ότι το δεκαοκτάχρονο είναι χαζό, απλά δεν ξέρει. Στην αρχή κανένας μας δεν ήξερε.

 

Σίγουρα, χαζοί υπάρχουν πολλοί, έχω δει και γω πολλούς και ας μη δουλεύω σε μαγαζί με μουσικά όργανα.

 

Ο τωρινός δεκαοκτάχρονος είναι ο μελλοντικός εικοσιπεντάρης, τριαντάρης, και ούτω καθεξής. Αν του συμπεριφερθείς άσχημα, δεν θα σου ξαναέρθει ΠΟΤΕ. Αν κάτσεις και του πεις, κοίτα φίλε άμα θες να σου παίξω εγώ να την ακούσεις να ξέρεις τι είναι ηχητικά γιατί είναι πολύ ακριβή για σένα ακόμα, τότε θα ξανάρθει.

 

Και παρεπιπτόντως ξέρω παιδιά που όταν ήταν 18 είχαν αγοράσει PRS McCarty με P90, custom μπασάκι πεντάχορδο Antonis και κλασική σπανιόλα των 400,000 δρχ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα του την δώσεις να τη δοκιμάσει!

 

Τα πάντα πρέπει να δοκιμάζονται και από τους πάντες! Όποιος έχει βρεθεί σε σοβαρό κατάστημα του εξωτερικού ξέρει! Αν κάποιος δεν έχει την υπομονή να κάνει το επάγγελμα του πωλητή τότε ας ψάξει για άλλη δουλειά! Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να έχεις την υπομονή να ακούς την κάθε λαλακία του κάθε πελάτη γιατί μπορεί αυτός να μην αγοράσει ποτέ από το μαγαζί σου αλλά αν του δημιουργήσεις την καλύτερη εντύπωση θα το πεί και στους φίλους του και στους συμφορουμίτες του και πάει λέγοντας, κι έτσι θα έχεις περισσότερους πιθανους πελάτες!

 

Για κάθε κατάστημα και επιχείρηση εν έτη 2007 το καλύτερο μέσω διαφήμησης και ο ποιο εύκολος τρόπος δισφήμησης είναι η διάδοση από στώμα σε στώμα (word of mouth που λένε και στο χωριό μου) Γι αυτό πρέπει να κοιτάς το δάσος και όχι το δέντρο!

 

Δηλαδή τα μεγάλα Online καταστήματα είναι χαζοί που ξοδεύουν σε υπηρεσίες και ανθρώπινο δυναμικό για να απαντάνε μόνο σε ερωτήσεις. Και δυστυχώς απ'όλα τα άτομα που θα "χάσεις" τον χρόνο σου να απαντήσεις στις ερωτήσεις τους μόνο το 50% υπάρχει περίπτωση να γίνει πελάτης σου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις ποιο 50%, γι αυτό πρέπει να είσαι σωστός με όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παρεπιπτόντως ξέρω παιδιά που όταν ήταν 18 είχαν αγοράσει PRS McCarty με P90' date=' custom μπασάκι πεντάχορδο Antonis και κλασική σπανιόλα των 400,000 δρχ.[/quote']

ενας 18χρονος στους 10000 μπορει να αγορασει PRS CUSTOM!!!

οι αλλοι 9999 γιατι να της δοκιμαζουν και να παιζουν με τα νευρα του κοσμακι???

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα του την δώσεις να τη δοκιμάσει!

 

Τα πάντα πρέπει να δοκιμάζονται και από τους πάντες! Όποιος έχει βρεθεί σε σοβαρό κατάστημα του εξωτερικού ξέρει! Αν κάποιος δεν έχει την υπομονή να κάνει το επάγγελμα του πωλητή τότε ας ψάξει για άλλη δουλειά! Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να έχεις την υπομονή να ακούς την κάθε λαλακία του κάθε πελάτη γιατί μπορεί αυτός να μην αγοράσει ποτέ από το μαγαζί σου αλλά αν του δημιουργήσεις την καλύτερη εντύπωση θα το πεί και στους φίλους του και στους συμφορουμίτες του και πάει λέγοντας' date=' κι έτσι θα έχεις περισσότερους πιθανους πελάτες!

 

Για κάθε κατάστημα και επιχείρηση εν έτη 2007 το καλύτερο μέσω διαφήμησης και ο ποιο εύκολος τρόπος δισφήμησης είναι η διάδοση από στώμα σε στώμα (word of mouth που λένε και στο χωριό μου) Γι αυτό πρέπει να κοιτάς το δάσος και όχι το δέντρο!

 

Δηλαδή τα μεγάλα Online καταστήματα είναι χαζοί που ξοδεύουν σε υπηρεσίες και ανθρώπινο δυναμικό για να απαντάνε μόνο σε ερωτήσεις. Και δυστυχώς απ'όλα τα άτομα που θα "χάσεις" τον χρόνο σου να απαντήσεις στις ερωτήσεις τους μόνο το 50% υπάρχει περίπτωση να γίνει πελάτης σου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις ποιο 50%, γι αυτό πρέπει να είσαι σωστός με όλους![/quote']

 

+ 1*10^6

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Jasemeister, ενώ για είμαι ειλικρίνης συμμερίζομαι την άποψη του wasted_sunsets για το ρίσκο του εμπορίου. Ίσως όχι για τα ακριβά προϊόντα (high end όργανα κτλ) αλλά για τα στοιχειώδη.

 

Ως προς την αντιμετώπιση, όταν πιτσιρικάς και αδαής πήρα το warwick, αγόρασα από αυτόν ο οποίος με αντιμετώπισε ως μουσικό με κάποιες απαιτήσεις (όσο στοιχειώδεις και αν ήταν αυτές).

 

Ο τρόπος που σου μιλάει κάποιος και σε αντιμετωπίζει είναι εκ των ων ουκ άνευ σε μια καλή σχέση πελάτη-εμπόρου.

 

Δε μπορώ να δεχτώ για παράδειγμα πως όταν πήγα με έναν εντελώς αρχαρίο φίλο μου να αγοράσει μπάσσο αντιμετωπιστήκαμε σχεδόν ως κάποιοι που ήρθαν να ξοδέψουν το χρόνο του πωλητή.

 

Με το που μας έδωσε κάποιο να δοκιμάσουμε (τελικά) και συνειδητοποίησε πως ήξερα να παίζω, τότε ζήτησε συγγνώμη και μου είπε πως αντιμετωπίζει κάθε μέρα τόσες περιπτώσεις που χάνει την ευγένεια του...

 

Προσωπικά δεν ικανοποιήθηκα ιδιαίτερα από αυτή την προσέγγιση, γιατί όπως και να το δει κανείς κάποια πράγματα είναι σχετικά σταθερά στους ανθρώπους και δε μεταβάλλονται ανά 5'...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου