Προς το περιεχόμενο

Ολα ειναι ωραια στο Ελλαδιστάν....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αγόρασα την αμερικανικη Jackson (3' date='430 Στολλας) στα 18 μου και την αξιοποιώ μια χαρα (shredding). Βέβαια πέρασαν 2 χρόνια για να κάνω τα τρελά πράγματα που βλεπουμε στα βίντεο και μένουμε μαλ...ες αλλά η κιθάρα ΄με βοήθησε στο να φτάσω εκεί πολύ απλά γιατί έχει πολύ καλό μπράτσο, ζύγισμα κλπ.!

 

ωπα ρεεεε!χαλαρωσε λιγο! :lol: :lol: :lol:

 

Φιλε δεν σου είπα οτι εγινα και κανας Vai. Για τον ρυθμο βελτίωσης το είπα αυτό. Και δεν λέω πως μπόρεσα να σολάρω στα 2 χρόνια από την στιγμή που έπιασα να ασχολούμαι με το οργανο κιθάρα. Κιθάρα έπαιζα αρκετά χρόνια. Αλλά η έλληψη ποιοτητος στις προηγούμενες κιθάρες (μπράτσα, εργονομία σώματος, ζύγισμα) δεν μου επέτρεπαν να παίξω όπως ήθελα. Και το είπα για να πω από προσωπική εμπειρία οτι δεν είναι κακό να αποκτήσεις μία καλή κιθάρα νέος γιατί θα σε βοηθήσει να αναπτυχθείς γρηγορότερα. Ούτε τον έξυπνο πήγα να κάνω ούτε τίποτα. Την γνώμη μου λέω και προσπαθώ να βοηθήσω στο κωλοthread αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές σε αυτά τα θέματα, πρέπει και οι δύο πλευρές να είναι κάπως πιό διαλλακτικοί.

 

Σκηνικό σε ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ κατάστημα στο κέντρο:

Ο τυπάκος έχει θάψει ΟΛΕΣ τις κιθάρες στο γνωστό μας σύμπαν, όπου και στο τέλος του λέω αγαναχτισμένος:

 

"Καλά ρε φίλε, ποία είναι κατά την γνώμη σου η καλύτερη κιθάρα;"

 

Μας κοιτάει, προχωράει αργά-αργά προς το λιλιπούτειο διάδρομο του καταστήματος, ανοίγει μια βαλίτσα και μας δείχνει μια άσπρη ibanez τρέχα-γύρευε.

 

Το επόμενο νανοδευτερόλεπτο ήμουν έξω από το μαγαζί με τον κιθαρίστα μου και είχαμε χεστεί στα γέλια.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα την αμερικανικη Jackson (3' date='430 Στολλας) στα 18 μου και την αξιοποιώ μια χαρα (shredding). Βέβαια πέρασαν 2 χρόνια για να κάνω τα τρελά πράγματα που βλεπουμε στα βίντεο και μένουμε μαλ...ες αλλά η κιθάρα ΄με βοήθησε στο να φτάσω εκεί πολύ απλά γιατί έχει πολύ καλό μπράτσο, ζύγισμα κλπ.!

 

ωπα ρεεεε!χαλαρωσε λιγο! :lol: :lol: :lol:

 

Φιλε δεν σου είπα οτι εγινα και κανας Vai. Για τον ρυθμο βελτίωσης το είπα αυτό. Και δεν λέω πως μπόρεσα να σολάρω στα 2 χρόνια από την στιγμή που έπιασα να ασχολούμαι με το οργανο κιθάρα. Κιθάρα έπαιζα αρκετά χρόνια. Αλλά η έλληψη ποιοτητος στις προηγούμενες κιθάρες (μπράτσα, εργονομία σώματος, ζύγισμα) δεν μου επέτρεπαν να παίξω όπως ήθελα. Και το είπα για να πω από προσωπική εμπειρία οτι δεν είναι κακό να αποκτήσεις μία καλή κιθάρα νέος γιατί θα σε βοηθήσει να αναπτυχθείς γρηγορότερα. Ούτε τον έξυπνο πήγα να κάνω ούτε τίποτα. Την γνώμη μου λέω και προσπαθώ να βοηθήσω στο κωλοthread αυτό.

 

ok συγγνωμη ρε απλα ετσι οπως το ειπες μου φανηκε..καπως και σε παρεξηγησα...sorry και παλι... :wink: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις γιατι ολοι νευριαζετε οταν βλεπετε εναν πιτσιρικα να εχει μια κιθαρα πολυ καλη???π.χ.εγω μαζευα χρηματα 5μηνες(γενεθλια' date='χαρτζηλικια.κτλ)και ζητησα και απο την μανα μου λεφτα για να παρς την λες πωλ μου.που ειναι το κακο???...δηλ κατω των 30 απαγορευονται οι καλες ακριβες κιθαρες???

[/quote']

 

Αν και βγηκαμε off-topic, θελω να σου πω οτι το νοημα αυτου που εγραψα ηταν οτι πολλα 15-16-17-18-19-20..χρονα ειναι πιθανοι αγοραστες ακριβων ή εστω ανω του μεσου κοστους προιοντων.

Απο εκει και περα, δεν "νευριαζω",μακαρι ολοι σε αυτες τις "τρυφερες" ηλικιες να μπορουσαμε να ειχαμε αξιοπρεπη τουλαχιστον οργανα (για κιθαρες μιλαω 8) ).Αν εσυ καταφερες σε 5 μηνες να μαζεψεις λεφτα για μια LP απο χαρτζηλικια κ.τ.λ. να θεωρεις τον εαυτο σου πολυ τυχερο και το καλο που σου θελω,αξιοποιησε αυτο που εχεις και ασχολησου :wink:

 

Φιλικα,

ενας 31χρονος που υπερεβη το οικογενειακο budget και αγορασε επιτελους μια αμερικανα Strat των 1200¤ με πιστωτικη :(

 

 

ναι τα μαζεψα τα λεφτα και με πολυ μεγαλη δυσκολια αφου εκοψα τα σινεμα καφεδες μπυρες κτλ(με μερικες εξαιρεσεις βεβαια).και νομιζω οτι αξιζε και παρααξιζε :D.εννοειται πως ασχολουμαι και δν την πηρα για ποζερια :D

 

υ.γ. καλοπαιχτη strato :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια πέρασαν 2 χρόνια για να κάνω τα τρελά πράγματα που βλεπουμε στα βίντεο και μένουμε μαλ...ες !

 

άλλο αυτό… :wink:

 

 

Φίλε δεν σου είπα οτι εγινα και κανας Vai. Για τον ρυθμο βελτίωσης το είπα αυτό. Και δεν λέω πως μπόρεσα να σολάρω στα 2 χρόνια από την στιγμή που έπιασα να ασχολούμαι με το οργανο κιθάρα.

Και άλλο αυτό.. :wink:

 

Όπως και να εχει όμως καλόπαιχτη και καλός μας ηρ8ες(στην οικογένεια των χορδο-αυτιο-βασανιστών) :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει, εγω εβλεπα στο youtube κατι πιτσιρικακια να βαρανε κλιμακες και sweeps για πλακα και εμενα μαλακας. Τωρα για καποιον φτασμένο κιθαριστα οπως πολλοι απο εδω μέσα ισως να μην ηταν τιποτα αυτο. Για μενα παντως ηταν κατι που νομιζα οτι δεν θα μπορουσα να κανω ποτε. Και αφου αλλαξα κιθαρα ολα ηρθαν σχεδον μονα τους και εξεπλαγην απο την διαφορα κιθαρας. Αυτο φιλε μου το είπα για να ενθαρυνω το παιδι να παρει την κιθαρα που βρηκε και ας ειναι νεος γιατι δεν εχει τιποτα να χασει και μαλιστα θα βοηθηθει κιολας. Οπως ειπα προηγουμενος δεν εχω καμια ορεξη να το παιζω εξυπνος σε φτασμενους κιθαριστες που υπάρχουν εδω μεσα. Και για τα βιντεακια που ελεγα δεν εννοουσα του Malmsteen και του Marcelo και αλλων μεγαθηριων. Εννοουσα κατι σκατο σχιστοματικα πιτσιρικια που παιζουν σαν διαολια και ξεφτιλιζουν πολλους στα τριπλα τους χρονια. Και λογικο ηταν να ζηλευω βλεποντας αυτα.Συγγνωμη αν δημιουργησα μπερδεμα η αν φανηκα υπεροπτης, δεν το ηθελα. Προσπαθησα μονο να δωσω ενα παραδειγμα στο γιατι δεν πρεπει αναγκαια να μην παιρνουμε καλες κιθαρες αν και νεοι. Thanx για τα καλοριζικα αν και πλεον πανε 4 χρονια που την εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοουσα κατι σκατο σχιστοματικα πιτσιρικια που παιζουν σαν διαολια και ξεφτιλιζουν πολλους στα τριπλα τους χρονια.

εισαι σιγουρος πως ηταν πιτσιρικια??ολοι οι σχιστοματιδες μιαζουν για 15χρονα ανεξαρτητα ηλικιας(τους τυχερους.. :D )

τελος παντων συγνωμη φιλε αν σε προσβαλα,το καλυτερο που ειχες να κανεις ηταν που αγορασες καλο οργανο..

καλο practice :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου