Προς το περιεχόμενο

Ηχος σαν το "Μοναξια μου ολα"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παρατηρηση.Αυτο που με τραβηξε να μπω σε αυτο το φορουμ ηταν το γεγονος οτι ολοι εδω μεσα εχουν παντα καλες προθεσεις και 8ελουν να βοηθουν συνανθρωπους μας που χρειαζονται καποια βοηθεια στον τομεα που λεγεται ηχος και μουσικη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο ανθρωπος χρειαζεται εναν ηχο.Αν καποιος ξερει να του πει που να τον βρει ας του το πει.Περαιτερω ομως σχολια προς τα μουσικα του γουστα και αυτα που θελει να παιξει νομιζω πως δεν βοηθανε την συζητηση και το φορουμ.Επισης το να προτεινεται σε καποιον να σαμπλαρει εναν ηχο οταν προφανως ο ανθρωπος αυτος για να ζηταει ετσι εναν ηχο ουτε σαμπλινγκ δεν ξερει τι παει να πει εμενα μου φαινεται λιγο εξυπναδα μια τετοια απαντηση.

 

Φιλικοτατα προς ολους τους μεχρι τωρα συνομιλιθεντες.

 

Υ.Γ Ουτε εμενα μου κανουν κουκου οι πυξ λαξ αλλα αυτο ειναι τοσο σημαντικο οσο το γεγονος οτι δεν μου αρεσει η φετα.Cheers

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά όχι απόλυτα γιατί:

 

1) Ο φίλος μας έλαβε απαντήσεις.

 

2) Αυτό που ρώταγε ήταν απλό (ή καλύτερα απλοϊκό). Το κομμάτι είναι της πλάκας παικτικά, ο ήχος που ψάχνει είναι υπερ-απλός και οποιοσδήποτε με ένα synth της σειράς μπορεί να τον βρει (δεν λέω καν να τον φτιάξει) σε χρόνο dt. Είναι απόλυτα σίγουρο από την ερώτησή του ότι πέταξε την απορία χωρίς προηγουμένως να έχει επιχειρήσει να πετύχει αυτό τον ήχο με όσα μέσα διέθετε, απλά θέλησε να γλιτώσει κόπο και χρόνο και να πάρει την πληροφορία στο πιάτο. Δεν είναι κατακριτέο, είναι όμως "αντιδεοντολογικό" αν μπορώ να το πω έτσι. Ουσιαστικά, κι αυτός εξυπνάδα έκανε δηλαδή...

 

Φιλικά προς όλους... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Keyslord αυτα που εγραψα δεν ηταν μια νηξη συγκεκριμενα σε σενα απλα ετυχε το ποστ μου να ναι κατω απ το δικο σου.Γενικα μιλησα για το τι μου εβγαλε ολη η συζητηση ως εκεινο το σημειο.Ο μονος που απαντησε χωρις να βαλει στο ποστ την γνωμη του για την μπαντα και τα γουστα του φιλου μας ηταν ο yannis.Τεσπα απλα εκανα μια παρατηρηση.Ελπιζω πως κανεις δεν θιγεται.Ετσι κι αλλιως επειδη το ιντερωετ δεν βοηθαει,ξεκαθαριζω παντα πως ο τονος μου ειναι φιλικοτατος προς απαντες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι φιλε μου, δεν παρεξηγω!Δεν ειναι ομως κακο που ξεκινησε μια συζητηση για το συγκεκριμενο συγκροτημα,αφου απαντηθηκαν οι ερωτησεις του guitaras23.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι κρύβουμε μέσα μας έναν μικρό καθηγητή...! Δεν θα σου πούμε λοιπόν μόνο πως θα βγάλεις τον ήχο αλλά θα σου πούμε και γιατί να κάθεσαι και να βγάζεις τέτοια κομμάτια!!!

Γιατί εμείς είμαστε ψαγμένοι και φτασμένοι, είμαστε πασίγνωστοι στη γειτονιά μας και πρέπει να ακούσεις αυτά που ακούμε εμείς για να γίνεις άνθρωπος, κατάλαβες ΠΑΙΔΙ μου???

 

Δεν είμαι πληκτράς και δεν μπορώ να σε βοηθησω για τον ήχο που ψάχνεις... επίσης δεν θα σου κάνω μάθημα τι να ακούσεις υπάρχουν εδώ άλλοι που έχουν το holy grail της υπέρτατης γνώσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελεις κι εσυ ρε φιλε guitaras23, και ρωτας για καποιο τετοιο συγκροτημα εδω μεσα? δεν ξερεις οτι ολοι ειναι vintageακιδες. ειδες, ρωτησες κατι και αρχισαν να λενε για το συγκροτημα. Ας ειχαν κανει καποιοι εδω μεσα αυτα που εκαναν οι Πυξ Λαξ και θα τους ελεγα εγω αν ηταν αισχος ή οχι. επειδη ξερουν και εχουν χιλιοακουσει 2-3 κομματια τους νομιζουν οτι δεν εχουν αλλα. το επαψες αγαπη να θυμιζεις προσωπικα δεν μου αρεσει τοσο γιατι υπαρχουν πολυ πολυ πολυ καλυτερα τους κομματια. σ' αυτη τη χωρα της ξενολαγνιας οποιος γραφει με συναισθημα και αγαπη γι' αυτο που κανει , θεωρουν οτι το κανει απο συμφερον και ειναι ψευτικο. τους διναν τοσα λεφτα για να παιξουν σε κολομαγαζα και αυτοι δεν πηγαν γιατι μειναν πιστοι σ' υτα που πιστευαν απο μικροι. ποσοι το κανουν σ'υτη τη χωρα? και αν χαρακτηριζεται εμας που τους γουσταρουμε και τους υποστηριζουμε φλωρους ή κολλημενους, σας πληροφορω οτι ακουω πολλα πολλα χρονια death metal αλλα ειμαι ανοιχτομυαλος. δυστυχως ο χορος του metal κια του rock εχει πολυ περισσαοτερους κολλημενους απο οτι νομιζουν. :evil:

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι Πυξ λαξ είναι βαρετοί' date='το συγκεκριμένο είναι από τα καλύτερα της ελληνικής σκηνής,υπόδειγμα απλού και ωραίου τραγουδιού και ατμόσφαιρας.

Α,και το pad είναι ωραίο παρεπιπτόντως. :wink:[/quote']

 

Ναι είναι ωραίο τραγούδι .. Ο συγκεκριμένος δίσκος (Στίλβη) είναι ο πιο καλός στα δικά μου αυτιά από Πυξ Λαξ - τα παλιά τους δεν μου άρεσαν τόσο πολύ.

 

Και το 'μοναξιά μου όλα', αλλά και κάποια ορχηστρικά που έχει μέσα, η διασκευή στο senor, γενικότερα τα τραγούδια που αποδίδονται στον Πλιάτσικα στο συγκεκριμένο δίσκο θυμάμαι πως μου άρεσαν πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ το ξεκίνησα όλο αυτό, εξηγούμαι:

 

1) Έδωσα απάντηση στο παιδί που ρώτησε. Του είπα ότι δεν χρειάζεται να είναι ολόιδιος ο ήχος και ότι μπορεί να τον φτιάξει πανεύκολα. Δεν είναι η εισαγωγή του Shine on you crazy diamond να πεις ότι "είναι ξεχωριστός και τον θέλω ολόιδιο". Επίσης είπα ότι ακόμα και preset να χρησιμοποιήσει θα το βρει εύκολα γιατί και οι Πυξ Λαξ σιγά μην ασχολήθηκαν. Είναι ένας ήχος τη σειράς.

 

2) Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Ο καθένας ακούει και παίζει ότι του αρέσει. Απλά θεωρώ ότι οι ακατανόμαστοι είναι τραγική μπάντα. Έχω ακούσει πολλά τραγούδια και δυσκολεύομαι να διακρίνω πάνω από 4 συγχορδίες σε όλη τη δισκογραφία τους. Ε, όχι ρε παιδιά, αυτό ΔΕΝ είναι μουσική. Επίσης ο στίχος δεν καταλαβαίνουν ούτε οι ίδιοι τι λέει. Γενικότερα μου δίνουν την εντύπωση ότι αν πάω έναν από αυτούς στο πιάνο και του πω "παίξε μου ένα ντο αλλιώς θα πεθάνεις", θα πεθάνει εκείνη τη στιγμή!

 

ΥΓ: ΔΕΝ είμαι vintageάκιας ούτε ο γνωστός της γειτονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την ειρωνεία μερικών επειδή εγώ προσωπικά ξεκίνησα μια κουβέντα για το συγκεκριμένο συγκρότημα,ούτε δάσκαλος ήθελα να το παίξω,ούτε τέρας εγκυκλοπαιδικών γνώσεων.Εξέφρασα την άποψή μου και συνεχίστηκε η κουβέντα.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιτίθεστε αγαπητοί φίλοι...Όσο για αυτά που ισχυρίζεσαι zithon δεν θα συμφωνήσω,όταν βλέπω τον κ.Πλιάτσικα με την bmw x5 να μου το παίζει μούρη μπροστά σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας που έπαιζε.Επίσης όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται αγαπήτε μου,δεν χαρακτήρισα κανέναν φλώρο επειδή ακούει πυξ λαξ,αν είναι δυνατόν.Το πήρατε πολύ πατριώτικα το θέμα.

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ το ξεκίνησα όλο αυτό' date=' εξηγούμαι:

 

2) Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Ο καθένας ακούει και παίζει ότι του αρέσει. Απλά θεωρώ ότι οι ακατανόμαστοι είναι τραγική μπάντα. Έχω ακούσει πολλά τραγούδια και δυσκολεύομαι να διακρίνω πάνω από 4 συγχορδίες σε όλη τη δισκογραφία τους. Ε, όχι ρε παιδιά, αυτό ΔΕΝ είναι μουσική. Επίσης ο στίχος δεν καταλαβαίνουν ούτε οι ίδιοι τι λέει. Γενικότερα μου δίνουν την εντύπωση ότι αν πάω έναν από αυτούς στο πιάνο και του πω "παίξε μου ένα ντο αλλιώς θα πεθάνεις", θα πεθάνει εκείνη τη στιγμή!

 

ΥΓ: ΔΕΝ είμαι vintageάκιας ούτε ο γνωστός της γειτονιάς.[/quote']

 

Πες τα...

σοι μπορούν κάνουν, όσοι δεν μπορούν κρίνουν...Μάνος Χατζιδάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου