Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω εναν marshal avt50 καταραμενος απο την στιγμη που γενηθηκε και καταραμενη και η marshal για την ταλαιπωρεια μου. Απο την στιγμη που τον αγορασα παρουσιασε προβληματα, πεφτει η ενταση, αλαζουν τα καναλια μονα τους, το gain κανει οτι θελει. Δεν μου τον πηραν πισω με την εγγυηση διοτι μου ειπαν οτι τον χαλασα εγω οταν τον μετεφερα. Τον πηγα σε δικο μου μαστορα τον εκανε και μετα απο 2 εβδομαδες ξανα τα ιδια. Πλεον νομιζω οτι ειναι στοιχειομενος, διοτι τον κανω και μετα απο λιγο ξαναχαλαει. Μετα αγορασα ενα Trademark 10 της tech21 και μου λυθηκαν τα χερια. Απιστευτος ενισχητης (να ειναι καλα ο feather που μου τον προτεινε :wink: ) για το μεγεθος του, οτι πρεπει για ηχογραφιση και για το σπιτι. Μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε. Ειναι ακριβος αλλα καμια σχεση με τους αλλους στα κυβικα του. Απο εκει και περα παντα ηθελα εναν fender twin reverb του 68 αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Απο εκει και περα παντα ηθελα εναν fender twin reverb του 68 αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα..."

 

 

στη ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Θα βρεις αρκετους silverface twin απο το 70-74 σε καλές τιμες.Ειναι ίδιοι με αυτούς του 68 (100 βατ εν αντιθεσι με τους blackface που ειναι 85) και ΧΩΡΙΣ το απαίσιο MASTER VOLUME. (ειναι δηλ. Οπως και ο 68 σχεδόν ίδιοι με τους blackface αλλ πιό δυνατοί & καθαροί για αυτο & τους προτιμώ)

Eπίσης & οι κακοχαρακτηρισμένοι 135 βατ twin & master volume με πολύ απλή μετατροπή γίνονται blackface/early silverface.

To μονο που θα χρειασθείς (εκτος κι αν είσαι τυχερός & πετύχεις κανέναν με JBL) είναι ενα ζευγαράκι EMINENCE LEGEND 120 (150 ΕΥΡΩ απο τον Thomann) γιατι τα stock μεγάφωνα είναι μάπα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας καλός φίλος έκανε τη μετατροπή που αναφέρει ο superfunk σε blackface από κάποιο μεταγενέστερο twin μάλλον 70-74 και ακούγετε απλά τέλεια.Πάντα όταν δοκιμάζω κάποιο πετάλι κτλ περνάω από το σπίτι του απλά είναι σαν να ξεβουλώνεις τα αυτιά σου σε σχέση με άλλους ενισχυτές.

Από ενισχυτές που έχω παίξει αρκετά είναι o engl screamer 50 ο οποίος έχει ένα αξιοπρεπές καθαρό κανάλι (καμμία σχέση με blackface :) ) και το βρώμικο ακούγετε σχετικά,ίσως υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές σε αυτά τα λεφτά.Προσωπικά προτιμώ να έχω ένα καλό καθαρό κανάλι και να χρησιμοποιώ τα overdrive μου.

Από την άλλη από τους ένισχυτές με ιδιαίτερη χροια που έχω παίξει μου άρεσε ο orange με το master volume κάπου από το 70.

Τι ενισχυτή έχω όμως προς το παρόν τίποτα αξιοπρεπές ας είναι καλά οι φίλοι :).

Σκέφτομαι να φτιάξω μια κεφαλή στα πρότυπα του flexi 50 της THD ρίξτε μια ματιά flexi.

Προσπαθώ να παίζω με δυο ενισχυτές(σε τρίο με μπάσο -τύμπανα ) και να ενορχηστρώνω τα κομμάτια με τέτοιο τρόπo ώστε η δομή σε συνδιασμό με looper (είναι στο ταχυδρομείο headrush E2) να έχει ποικιλία από ήχους και δομές.Αν μπορούσα να έχω 2 ενισχυτές τις επιλογής μου άμεσα θα έπαιρνα ένα blackface στυλ (superfunk αν έλεγες κάποια πράγματα για το rivera θα ήταν πολύ ενδιαφέρον) και ένα vox ac30 για το άλλο κανάλι.

Με αφορμή ότι σκέφτομαι να φτιάξω μια κεφαλή περίπου στα 50 watt κάποια στιγμή αυτό το θέμα θα βοηθούσε πολύ.

Μια ιδέα που θα βοηθούσε πολύ θα ήταν να αναφέρατε όσοι είστε από αθήνα σε ποιό προβάδικό μπορεί κάποιος να ακούσει κάποιους ενισχυτές(πχ rivera )με τον εξοπλισμό του χωρίς τους υπαλλήλους να γκρινιάζουν για εντάσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω εναν fender champion 110 made in mexico ο οποίος τσιριζει λες και το κολλησα αυτοκολητα κουκουρουκου μπροστα απο το ηχειο (θυμαστε εκεινο το αρθρο του φεδερ με το κολπο με την ταινια..????) :lol:

Τέλος παντων για να ειμαι υπερβολικος (και για να μη νομιζεται οτι απλα εχει σκιστει το χαρτι του ηχειου), τσιριζει ο ατιμος , εχει μπολικα πριμα!!( ή υψηλο μεσαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο RIVERA QUIANA ακούγεται σαν ο μεγαλύτερος & καθαρότερος twin που έχεις ακούσει αλλα με πολύ περισσότερο όγκο & παρουσία & παρόλο που τυπικά έχει λιγότερα βαττ έχει περισσότερο headroom απο οποιονδήποτε twin έχω ακούσει.Επίσης είναι πολύ πιό "σφιχτός" & κατευθυντικός ενισχυτής πράγμα πολύ καλό για όσους χρησιμοποιούν πολλά εφέ (όπως εγω :wink: )

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ο Boogie Mark III έχω είναι πιό δυνατός και ακόμα πιό καθαρός (και πολύ βαρύς για το λιλιπούτιο μεγεθός του :cry: ) (δυστυχώς & αυτός είναι λίγο ακριβός).

 

Είναι δε δραματικά καλύτερα κατασκευασμένος απο τον Twin (σε σημείο παράνοιας :wink: ) για αυτό άλλωστε ζυγιζει και τόσο πολύ.

 

Εχει δε 2 κανάλια και όλες τις μοντερνες ευκολίες (effect loop κτλ) επίσης το reverb του έχει 6 ελατήρια (είναι Hammond) εν αντιθεση με τον Twin που έχει το κλασσικο 3αρι.

 

Το μόνο κακό του είναι η τιμη του :cry: (και το τρομερό βάρος του)

Rivera σε προβάδικο δεν νομίζω να βρείς (τουλάχιστον απο όσο ξέρω).....

 

Μια καλή λύση είναι και ο Rivera chubster σε φθηνή για RIVERA τιμή

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-170593.html

 

 

Πάντως κατα τη γνώμη μου και για την ελληνική πραγματικότητα οποιοσδήποτε combo ενισχυτής ποιότητας με ενα 12αρι μεγάφωνο και ισχύ 30-50 βατ (λαμπάτα) αρκει ,όλα τα αλλα είναι ελαφρώς υπερβολικά :wink:

 

Oπότε προτεινω να αγοράζετε την καλύτερη δυνατή ποιότητα και ας φαίνονται λίγα τα βαττ ή το ενα μονο μεγάφωνο,στην πραγματικότητα φτάνουν & περισσεύουν (εγω π.χ. εκτος του studio μονο τον Mark III χρησιμοποιώ,ο Rivera δεν έχει βγεί ποτέ απο το recording room...)

 

Είμαστε πολύ τυχεροί που υπάρχουν καλοί και φθηνοί ενισχυτές με τα χαρακτηριστικά αυτά τους οποίους σχεδόν όλοι μπορούν να αποκτήσουν

(PV CLASSIC 30/DELTA BLUES,FENDER HOT ROD DELUX,ENGL 320,TRAYNOR 40 και πολλοί άλλοι)

 

Δε μένει παρα να κάνει κάποιος την ερευνά του και να δει πιός τύπος λυχνίας/ενισχυτή (6L6,EL84,EL34) του αρέσει & να επιλέξει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα boss gt-5,σε λιγο θα παω για καφε....μιας και βγαινω να το πεταξω στο δρομο?...εχει βγαλει η mesa κατι λαμπατα πεταλια preamps,λενε τιποτα?για direct ηχογραφηση κανουν?εδω που τα λεμε δεν ειναι και ευκολη διαδικασια να γραφεις με μικροφωνο ηλεκτρικη κιθαρα,χρειαζετε καλη μελετη ακουστικης και κουφους γειτονες.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο κοστιζουν αυτα?τι μεγεθος εχουν?με τα preamps της mesa μπορεις να γραψεις direct αξιοπρεπως?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δύο ενισχυτές που άκουσα πρόσφατα και μου άρεσαν πολύ είναι ο PEAVEY Classic 30 και ο ENGL Thunder 50(ΟΧΙ Ο SCREAMER).Αν και τον peavey δεν τον έπαιξα πολύ, μου άρεσε πολύ το καθαρό του και το βρώμικο καλό,απλά μου φαίνεται ενισχυτής που "τον βαριεσαι".Ο ENGL είχε φοβερό "καθαρό" γκάζι σε αντίθεση με τον screamer που "έξυνε" λίγο και το καθαρό του κανάλι ήταν ευέλικτο θα έλεγα.Πάντα σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη την ψαχνω αρκετα με τον ηχο απο την κιθαρα και επειδη λεμε για τους mesa boogie τωρα,εχουν απιστευτα καθαρα εκτος απο το gain που εχει πολλα μεσαια αν και το προτιμω πολλες φορες αυτο.παντως αυτο που μου μενει απο τους mesa ειναι το καθαρο καναλι γιατι gain απο εδω απο εκει ολο και με καποιο καλο πεταλακι θα πλησιασεις τον ηχο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω απο κιθάρες: Ibanez RG 270 (η πρώτη μου), Gibson LP Classic και μια κλασσική Guernica. Πρόσφατα έκανα έρευνα αγοράς για ενισχυτή γιατι ειχα εναν παλιό Ibanez τρανζίστορ στα 20W και μου ήταν λιγος..... για αυτό αγόρασα τον Peavey Classic 30. Απίστευτος ενισχυτής. Τρομερά καθαρός και ζεστός ήχος, πολυ καλος και στα distortion επίσης. Ευχαριστώ όλους που τον πρότειναν σε αυτό το φόρουμ (special thanks to SUPERFUNK 8) ). Τώρα σκέφτομαι για αγορά μια καλής πεταλιέρας (αλλα οχι σύντομα). Εχω ακούσει καλα λόγια για την TONELAB αλλα μου έχουν πει επίσης οτι είναι λίγο μεγάλη και δύσκολη στη μεταφορά. Απο την άλλη εχω ακούσει οτι και η gfx8 της Zoom είναι καλή κι οτι έχει μνήμη αρκετή για ηχογράφηση 2ης κιθάρας για 30 περίπου λεπτά! Συν οτι εχει και drum sample modules και βέβαια είναι πολυ φθηνότερη απο την TONELAB ή την gt6 της Boss (290 ευρώπουλα απο Thomann). Βέβαια θα τις δοκιμάσω και τις 2 πριν κάνω καμιά αγορά αλλά σκέφτομαι οτι η TONELAB μπορεί να είναι "too much" για μενα μιας και δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός (απλά τρελαμένος χομπίστας... :wink: ). Καμια πρόταση...... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου