Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ παίζω με έναν blues de ville 60, πρίν τον κατεβάσω στο υπόγειο τον είχα πάνω στο σπίτι και τον είχα βάλει στο 6! με αποτέλεσμα να κλωτσάει

κάποιος την γκαραζόπορτα με κλωτσιές :lol: για να σταματήσω, του λέω ότι μπορούσε να βαρέσει το κουδούνι και όχι να κλωτσάει την πόρτα, οπότε πήρα το λάστιχο και τον έκανα μ...ί!!

 

μια άλλη φάση που θύμαμαι από τις αγαπημένες μου :) , καλοκαιράκι έσβηνα όλα τα φώτα και έκριβα τον ενισχυτή πίσω από την κουρτίνα 1ώρα το βράδυ και με ένα συνθ. έβαζα κεραυνούς!! και βροχή περιτό να πω τι γίνοτανε :twisted: άλλη ωραία επιλογή έβαζα ήχο από καμπάνες λίγο μακάβριο :twisted:

όλα αυτά πριν αρκετά χρόνια, τώρα με 1/5 χρονών μπέμπα δεν με παίρνει

αλλά θα κάνω υπομονή μέχρι να μεγαλώση για να την διδάξω καλούς μουσικούς τρόπους!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

με ενδιαφέρει ο λαμπατος ήχος πλέον, αν πάρω ενα tonelab η ενα προϊών της tech21 θα ικανοποιηθώ? η λάμπα του tonelab κάνει δουλεία η ειναι εμπορικό κόλπο ?αξίζουν τέλος πάντων η θα λιγουρεύομαι μια ζωή τη λάμπα?

αν περάσω το tonelab η ενα sansamp απο λαμπατο ενισχυτή θα είναι καλύτερα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε white αν δεν παρεις εναν ενισχυτη full λαμπα να εισαι σιγουρος οτι θα..λιγουρευεσαι παντα την λαμπα.τιποτα απο αυτα που ειπες δεν μπορει να φτασει τον ηχο ενος full λαμπατου ενισχυτη,ο οποιος δεν χρειαζεται να ειναι πανω απο 30watt.οι 30αρηδες ειναι απιστευτα δυνατοι σε ενταση αρα ψαξε σε αυτην την κατηγορια των 30watt.

μερικοι πολυ καλοι σε αυτην την κατηγορια:

1.matchless(ετσι τον εγραψα,ειναι πανακριβοι,αλλα μαλλον θατον παρω :wink: )

2.soldano atomic 16(μολις τον αποκτησα,μονο μεταχειρισμενο τον βρισκεις,class A)

3.thd univalve(απιστευτος ενισχυτης,παιρνει οτι λαμπα θελεις και ειναι class A)

4.ολοι αυτοι οι γαματοι αλλα...θαυματουργοι :lol: ενισχυτες της fender:Blues Junior,Hot Rod Deluxe,Hot Rod DeVille 212,Pro Junior(να και ενα link για τους fender..............http://www.fender.com/products/search.php?section=amplifiers&cat=guitaramplifiersenclosures&subcat=hotrod

5.mesa boogie f30 :wink:

6.cornford hurricane,harlequin

7.peavey classic 30

8.vht pitbull

9.και αλλοι που δεν μου ερχονται τωρα... :(

------------------------

Υ.Γ.1.ψαχνω drummer απο θεσσαλονικη... πουλαω fender stratocaster του 79 οriginal,fender twin reverb και mesa boogie f30 για να παρω εναν...matchless

-----------------------

Y.Γ.2.δειτε εδω το Gear μου:...http://www.photobox.co.uk/shared/browse.html?c_album=1207401

 

----------------------

τα mp3 μου:ic-musicmedia.com/takis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το ίδιο δηλλειμμα με τον whitenoise αλλά πλέον έχω καταλήξει.Λάμπα και πάλι λάμπα!Best buy νομίζω είναι ο peavey classic 30 και μάλλον αυτόν θα πάρω μιάς και τον έχω ακούσει και μου άρεσε πολύ.Το μόνο του κακό είναι ότι έχει το ίδιο eq και για τα δύο κανάλια.Η επόμενη μου επιλογή είναι ο Engl Thunder 50 και ΟΧΙ ο screamer(πολύ metal γκάζι ενώ ο άλλος είναι ιδανικός για rock-hard rock) αλλά είναι λίγο ακριβός ο άτιμος.

Τώρα το μεγάλο δήλλειμμα που παραμένει:Tonelab SE ή πεταλάκια;Πραγματικά τρελλό δήλλειμμα μιάς και κάθε περίπτωση έχει τα καλά της και τα κακά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,κάτι που σκεφτόμουν,

έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει στο fx loop του ενισχυτή την κάρτα ήχου ώστε να χρησιμοποιεί τα διάφορα plugins για εφφέ;Στην ουσία θα είναι το ίδιο πράγμα με το να βάλει κανείς στην λούπα ένα πολυεφφέ απλά μιλάμε για software και όχι hardware.Το είχα κάνει παλιότερα αλλά με κάρτα ήχου on-board με χάλια ήχο και τρομερό latency οπότε δεν μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα.Μου φαίνεται πάντως μια έξυπνη και οικονομική λύση αν θέλει να πειραματιστεί κανείς με ήχους με την προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχει αξιοπρεπές pc με κάρτα ήχου που υποστηρίζει asio 2.0 κλπ.Εγώ πήρα καλή κάρτα ήχου αλλά δεν έχω ενισχυτή αυτή την περίοδο!Πάντως αν μπορεί κανείς ας κάνει κανένα τεστ να μας πεί αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_artikel-166520.html?sn=28cd66a76e0739cbfe15ccf171145b52

Για ριξτε μια ματια σε αυτον,οι οπαδοι των MESA BOOGIE!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ton peavey express 122 pou exo ti na ton kano?einai used kai ton exo parei ksofaltsa apo kollito ... einai kalos?ego ksero ti einai alla thelo na ksero ti akougetai gia auton stin piatsa...apo lefta ti pianei an ton skotoso?

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 30αρηδες ειναι απιστευτα δυνατοι σε ενταση αρα ψαξε σε αυτην την κατηγορια των 30watt.

μερικοι πολυ καλοι σε αυτην την κατηγορια:

1.matchless(ετσι τον εγραψα' date='ειναι πανακριβοι,αλλα μαλλον θατον παρω :wink: )

2.soldano atomic 16(μολις τον αποκτησα,μονο μεταχειρισμενο τον βρισκεις,class A)

3.thd univalve(απιστευτος ενισχυτης,παιρνει οτι λαμπα θελεις και ειναι class A)

4.ολοι αυτοι οι γαματοι αλλα...θαυματουργοι :lol: ενισχυτες της fender:Blues Junior,Hot Rod Deluxe,Hot Rod DeVille 212,Pro Junior(να και ενα link για τους fender..............http://www.fender.com/products/search.php?section=amplifiers&cat=guitaramplifiersenclosures&subcat=hotrod

5.mesa boogie f30 :wink:

6.cornford hurricane,harlequin

7.peavey classic 30

8.vht pitbull

9.και αλλοι που δεν μου ερχονται τωρα... :(

------------------------

[/quote']

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ενισχυτή κιθάρας -λάμπα κατά προτίμηση μέχρι 800 ευρώ- και βλέπω ότι πολλοί προτείνουν τον Peavey Classic 30. Ο 50/212 τι λέει, αξίζει τα λεφτά του? Γενικώς οι Peavey μ'αρέσουν πολύ (είχα τον Bandit 212 παλαιότερα, το Rockmaster (preamp), etc.)

 

Επίσης τι λέτε για τον Classic Chorus?

Σημείωση: Ουσιαστικά μ'ενδιαφέρουν ΚΥΡΙΩΣ τα καθαρά

Ευχαριστώ:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια άποψη για την κεφαλή Marshall JCM 900 (100 W) ? Από απόδοση τι λέει ? Είναι αξιόπιστη ? Σαν ήχο πιστεύω πως είναι ο κλασσικός Marshall ήχος... Πόσο πάνε μεταχειρισμένες πάνω κάτω ?

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι ο jcm900 είναι από τους χειρότερους λαμπάτους που έχει βγάλει ποτέ η Marshall.Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη και τίποτε άλλο.

Πριν αρκετό καιρό σκεφτόμουν να αγοράσω μία κεφαλή γιατί την έδινε κάποιος περίπου 350€ αλλά δεν με έπεισε...

- Ηχητικά πιστεύω ότι "τζιτζικίζει" λίγο...

- Ουσιαστικά είναι μονοκάναλος οπότε μην περιμένεις τρελά καθαρά.

- Τεχνικά με χαλάει ότι η παραμόρφωση του οφείλεται σε κάποιο αξιόλογο ποσοστό σε διόδους και σε ολοκληρωμένα κι όχι μόνο σε λυχνίες...¶ρα δεν είναι 100% λαμπάτος όπως πλασάρεται.

 

edit:είδα σε κάποιο άλλο φόρουμ ότι τον δίνει κάποιος 300€ "χαλασμένο"...

αν έχεις όρεξη για ρίσκο κοίταξε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου