Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το τσέλο


Julia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε πάντα ξεκινάς με φτηνό όργανο. Πέρα απο το ότι μπορεί να το μετανιώσεις και να το παρατήσεις' date=' συμβαίνει και το εξής: αν μπορείς να παίξεις κάτι σε ένα κακό όργανο, θα μπορείς να παίξεις καλύτερα σε ένα καλό. Με λίγα λόγια ένα καλό οργανο σε κακομαθαίνει στην αρχή...[/quote']

 

δεν συμφωνω...περα απ το οτι μπορεις να κανεις ζημια στα χερια σου ειναι παντα καλο, εφ οσον υπαρχει η ανεση, να ξεκινας με ενα καλο οργανο, σωστα φτιαγμενο. Δεν σου λεω να παρεις καποιο πανακριβο αλλά να ειναι αξιοπρεπες, ετσι ώστε να μπορει να σε συνοδεψει για αρκετο καιρο στις μουσικες διαδρομες σου. Δεν εχει νοημα να παρεις ενα κουτσουρο, να πεις "α οκ, μου κανει" και σε 6 μηνες να πρεπει να αγορασεις αλλο όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν λέτε ότι γίνεται ζημιά στα χέρια...? Μήπως στραβώνουν τα δάχτυλα, γιατί κτ τέτοιο έχω ακούσει.

reak this bittersweet spell on me,

lost in the arms of destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λαθος τεχνικη προκαλει ζημια στα χερια, οχι το ιδιο το οργανο. Και ιδιαιτερα στην κατηγορια των εγχορδων με δοξαρι, ακομα και τα πιο φτηνα, εχουν το ιδιο στυλ με τα πιο ακριβα. Τι αλλαζει? Το φινιρισμα, ο ηχος, το ξυλο, η hand made κατασκευη, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με ρωτάς απο τα 12 πρεπει να αρχίζει κάποιος ένα όργανο. Θεωρώ λάθος να βάζεις 5χρονα να μαθαινουν βιολι και πιάνο...

 

Γιατί όχι; Εγώ ξεκίνησα μουσική από τα 8 μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ 5 πήγα για πιάνοο...

 

Ξέρεις γιατι το λέω όμωε? Θεωρώ αηδηαστικό το σύστημα αυτό παγκοσμίως. Δλδ να ξεκινάνε τα παιδάκια πιάνο από τα 5 τους, κάτι που δεν είναι ευχάριστο και κάτι που δεν ξέρεις ακόμη αν σου πάει, αν θα το συνεχίσει κλπ με αποτέλεσμα να μένει ένα πιάνο στο σαλόνι.

 

Πέρα από αυτό, δεν είναι σωστό να βάζεις παιδάκια 7-8 χρονών να παίζουν κομμάτια όπως το Fur Elise (κλασσικό αυτό. να καμαρώνουν όλοι που το μικρό τους το παίζει) τι να καταλάβει το 7χρονο από πλατωνικό έρωτα?

 

Μουσική πρέπει να αρχίζει κάποιος όταν το θελήσει ο ίδιος. Κ το λέω εγώ που ήμουν στα ωδεία από μικρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω μαζί σου Λάμπρο. Κι εγώ άλλωστε, αν και δεν ξεκίνησα στα 5 ή στα 6 κιθάρα, δεν ήταν εντελώς δική μου επιλογή, οπότε καταλαβαίνετε... Την έχω σιχαθεί ολίγον τι.. Γιατί σιγά-σιγά έγινε ρουτίνα, και δεν το έκανα από ευχαρίστηση. Για μένα προσωπικά σωστό είναι να ασχολείται κάποιος με ένα πράγμα όταν του αρέσει-για να σημαίνει κάτι... Πρέπει ότι κάνεις να το νιώθεις, να αντιπροσωπεύει ορισμένα πράγματα για σένα.

reak this bittersweet spell on me,

lost in the arms of destiny...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου