Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς διαφωνώ Alter ότι δεν υπάρχει ένας γενικός αντιαμερικανισμός στην Ελλάδα, οι εμπειρίες μου εδώ αυτό δείχνουν. Πάντως αν εσύ το βλέπεις έτσι δεν έχω λόγο να πω ότι έχεις άδικο σώνει και καλά, μπορεί απλά οι εμπειρίες μας να είναι διαφορετικές σ'αυτό το θέμα και μπορεί να είμαι και πιο ευαίσθητος λόγω προέλευσης. Πάντως δε συμφωνώ ότι ο καταναλωτισμός κάνει τον Έλληνα Αμερικάνο, ούτε τον Αμερικάνο κάνει. Η περιγραφή που έδωσες θα μπορούσε να αποδωθεί στην πλειοψηφία των λαών των ανεπτυγμένων χωρών.

 

Fatalk δεν χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη για τίποτα, στο κάτω κάτω δεν μου έκανες κάτι κακό. Χαίρομαι πάντως που κατανοείς την "ευαίσθητη" θέση μου πάνω στο θέμα :D

 

Boukaw7 το σκηνικό παίχτηκε στη Κάρυστο, άμα βρεθείς ποτέ να κανονίσουμε να γίνει παρέα της Valhalla το κάγκελο πάλι συνοδεία οινοπνεύματος μέχρι τις πρωινές ώρες :lol:

 

Σίγουρα η Αμερική σαν λαός (με τα 300 εκατομμύρια και την τεράστια έκτασή της) δεν έχει ιδέα για τον υπόλοιπο κόσμο και δεν ενδιαφέρεται.

 

Όπως και η Ευρώπη νομίζω αντίστοιχα δε δείχνει να ενδιαφέρεται για την Ασία π.χ. Τι θα κάνει ο καθένας θα ασχολείται με χώρες και ηπείρους που δεν επηρεάζουν την καθημερινή ζωή του σχεδόν καθόλου, και μάλιστα όταν τις χωρίζει ολόκληρος ωκεανός;

 

Είδατε όμως ρε παιδιά αμέσως πάμε στη σύγκριση, και έτσι όπως το βλέπω από κει πηγάζει το όλο θέμα. Ίσως και σε τελική ανάλυση να ζηλεύουμε σαν λαός που δεν είμαστε εμείς στη θέση τους.

 

Και το θέμα δεν είναι τι κάνει η Αμερική αλλά τι κάνουμε εμείς!

 

 

Ρένο σαν νονός της ΤΑΜΑ σου, απαιτώ να αφησεις τα σάπια και να ξαναβάλεις τα χέρια στο πληκτρολόγιο :D

 

Το γράψατε με την βιντεοκάμερα το live???

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάρυστο ε; Χμμμ, παίζει να κατέβω αυτό το καλοκαίρι...

Να θυμηθώ να φέρω και το δερμάτινο (με γουνάκι) μαγιό μου.......

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά σκέψου γιατί μόνο στην Ελλάδα επικρατεί αυτός ο άκρατος και ανούσιος αντιαμερικανισμός;

 

Και κανένας δεν είπε ότι

και μάλιστα δεν πρέπει να το κάνουμε αυτό εμείς οι Ελληνες γιατι είμαστε ΟΛΟΙ ελληναραδες προγονόπληκτοι' date='δημόσιουπάλληλοι, κακόβουλοι, και κομπλεξικοί.[/quote']

Μόνος σου το είπες, οπότε κάτι θα ξέρεις παραπάνω! Απλά μάλλον ταιριάζει το αρχαίο γνωμικό: μάθε να διαβάζεις σωστά και μην λες πράματα που δεν έχουν ειπωθεί :wink: :)

 

Ακριβώς κάτω από το ποστ σου που κάνω quote είναι άλλο ένα ποστ που λέει ότι αυτοί είναι οι Έλληνες μπλα-μπλα. Δεν είναι γενίκευση?

Και πιο κάτω ακόμα αναφέρει κάτι για την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες νομίζουμε ότι είμαστε απόγονοι του Λεωνίδα και γι'αυτό έχουμε (ΟΛΟΙ??) κόμπλεξ ανωτερότητας. Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέω?

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ρε αδερφέ ότι δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ?Αν κάνεις μια βόλτα από την πρώτη σελίδα, θα δεις τους περισσότερους χαρακτηρισμούς που παρέθεσα να αναφέρονται ή να εννοούνται.

 

Και φίλε eye protocol, μου φαίνεται ότι δεν με κατάλαβες, παρ'όλα αυτά σου άρεσε η ιδέα να γράψεις ένα χαχα δίπλα από αυτό που είπα..Προσβολή?

Εννοώ "ότι θέλω μπορώ να λέω και θα αναλαμβάνω την ευθύνη κάθε φορά που λέω κάτι". Δεν εννοούσα ότι είπα κάτι τώρα. Είπα ότι θα μπορούσα να βρίσω την Αμερική (οπου Αμερική, μπορείς να βάλεις Ολλανδία, Αγγλία, Ελλάδα, ούτε που με νοιάζει) και ΤΟΤΕ να δεχτώ όποια επίθεση.Ξυλινη γλώσσα?Για ποιο λόγο? ¶λλη δουλειά δεν έχω από το να γράφω μ@@κίες για να σας την σπάσω? Τοποθέτηση έκανα, όχι προγραμματικές δηλώσεις.

 

Μήπως τελικά μπορώ κι εγώ να ισχυριστώ ότι, όχι μόνο δε διαβάσατε κάποιοι τα ποστς μου, αλλά παρερμηνεύσατε και όσα λίγα διαβάσατε.

 

Επίσης η παράθεση μικρών αποσπασμάτων σε quotes είναι καλό μοντάρισμα (δε λέω ότι γίνεται επίτηδες) και πολλές φορές βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς κάτω από το ποστ σου που κάνω quote είναι άλλο ένα ποστ που λέει ότι αυτοί είναι οι Έλληνες μπλα-μπλα. Δεν είναι γενίκευση?

Και πιο κάτω ακόμα αναφέρει κάτι για την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες νομίζουμε ότι είμαστε απόγονοι του Λεωνίδα και γι'αυτό έχουμε (ΟΛΟΙ??) κόμπλεξ ανωτερότητας. Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέω?

Επειδη το "ελληνες μπλα-μπλα" ποστ ειναι δικο μου εχω να πω οτι.........Οταν αναφερομαστε σε εθνη -δηλαδη σε μεγαλα συνολα ανθρωπων- οι γενικευσεις γινονται οταν θελουμε να καταδειξουμε τασεις πλειοψηφειας μεσα στο συνολο.....εννοειται οτι υπαρχουν εξαιρεσεις μειοψηφειας........ισως να ηταν προτιμοτερο αντι για το...."οι ελληνες μπλα-μπλα", να ειχα γραψει..."οι περισσοτεροι ελληνες μπλα-μπλα"...απλα θεωρησα οτι τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...βλεπω ομως οτι δεν ηταν τοσο ευκολως εννοουμενα και θα επρεπε να ημουν πιο συγκεκριμενος...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς κάτω από το ποστ σου που κάνω quote είναι άλλο ένα ποστ που λέει ότι αυτοί είναι οι Έλληνες μπλα-μπλα. Δεν είναι γενίκευση?

Και πιο κάτω ακόμα αναφέρει κάτι για την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες νομίζουμε ότι είμαστε απόγονοι του Λεωνίδα και γι'αυτό έχουμε (ΟΛΟΙ??) κόμπλεξ ανωτερότητας. Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέω?

Επειδη το "ελληνες μπλα-μπλα" ποστ ειναι δικο μου εχω να πω οτι.........Οταν αναφερομαστε σε εθνη -δηλαδη σε μεγαλα συνολα ανθρωπων- οι γενικευσεις γινονται οταν θελουμε να καταδειξουμε τασεις πλειοψηφειας μεσα στο συνολο.....εννοειται οτι υπαρχουν εξαιρεσεις μειοψηφειας........ισως να ηταν προτιμοτερο αντι για το...."οι ελληνες μπλα-μπλα"' date=' να ειχα γραψει..."οι περισσοτεροι ελληνες μπλα-μπλα"...απλα θεωρησα οτι τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...βλεπω ομως οτι δεν ηταν τοσο ευκολως εννοουμενα και θα επρεπε να ημουν πιο συγκεκριμενος...[/quote']

 

Φίλε μου δεν κατέκρινα αυτό που έγραψες.Απλά κάποιοι μου είπαν ότι φαντάστηκα αυτά ακριβώς που μπορούν να διαβάσουν 1-2 σελίδες πίσω. Ίσα-ίσα ήθελα να δείξω αυτό ακριβώς που λες. Ότι δεν αναφερόμαστε στο σύνολο, αλλά σε κάποιες (ίσως) πλειοψηφίες από το δείγμα που δεχόμαστε.

 

Στην ουσία θέλω να επικεντρωθώ στο παράλογο της σκέψης "Μη λέτε όλους τους Αμερικάνους "Αμερικανάκια" εσείς που είστε όλοι Ελληναράδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία θέλω να επικεντρωθώ στο παράλογο της σκέψης "Μη λέτε όλους τους Αμερικάνους "Αμερικανάκια" εσείς που είστε όλοι Ελληναράδες".
Η σκεψη αυτη οντως δεν εχει λογικη βαση...αν η γνωμη που εκφερει καποιος ακυρωνεται λογω καταγωγης ,τοτε ζητω που καηκαμε!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το πιο 'τρανο' επιτευγμα της Αμερικης?

Και τελικα,αφου την ανακαλυψε ο Κολομβος,γιατι πηρε

το ονομα της απο τον Αμερικο Βεσπουκι?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο Κολόμβος ήταν και πολύ μαλάκας και άφησε την δόξα για άλλον.

 

Το μεγαλύτερο επίτευγμα της Αμερικής είναι η παραδοσιακή lemon-pie.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το πιο 'τρανο' επιτευγμα της Αμερικης?

Και τελικα' date='αφου την ανακαλυψε ο Κολομβος,γιατι πηρε

το ονομα της απο τον Αμερικο Βεσπουκι?[/quote']

 

H Jazz και το Cheesecake

 

Αν και τίποτα από τα δύο δεν έχει αληθινές ρύζες από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου