Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop + Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον προσανατολίζομαι στην αγορά laptop για τη χρήση του σε live. Να σημειώσω ότι τώρα δουλέυω με desktop P4 2,6GHz, 1GB RAM, 2OOGB SATA 7200RPM 8MB Buffer και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (για να καταλάβετε στο περίπου τις απαιτήσεις μου).

 

Για live, σκέφτομαι να χρησιμοποιώ το laptop ως εξής:

Θα παίζει από Cubase ένα audio stereo αρχείο (mixdown των οργάνων που θέλω να ακουγονται κονσέρβα), μαζί με άλλο ένα τρακ στο οποίο θα ακούγεται η ηλεκτρική κιθάρα που θα παίζω Live μέσα από το amplitube (ίσως και με κάποιο automation για να αλλάζω εφέ κλπ).

Επιπλέον, θα ήθελα να αντικαταστήσω τον desktop με τον laptop, όσον αφορά στη μουσική μου ενασχόληση στο σπίτι (ηχογραφήσεις κλπ).

 

Έχω

περιορισμένο budget για laptop + κάρτα ήχου (χοντρικά 1500¤)

και κάμποσες απορίες:

 

1) Όσον αφορά στην κάρτα ήχου, θα ήθελα μια με καλούς προενισχυτές μικροφώνου. Πιστεύω ότι μου κάνει αυτή:

 

Focusrite Saffire

 

Επειδή όμως -απ' ό,τι διαβάζω- σχετικά με τη firewire σύνδεση πρέπει να προσέξω τα εξής:

 

[ι]# Firewire chipsets from TI (Texas Instruments), VIA, and NEC are recommended

# It is highly recommended that Saffire be run on its own Firewire bus/card [/ι]

 

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα συμβατοτητας; (δυστυχώς, τόσο αναλυτικά specs για τις firewire εισόδους δε βρίσκω)

 

Επιπλέον, αν πιστεύετε ότι κακώς επιλέγω αυτήν την κάρτα, θα ήθελα να μου προτείνετε εναλλακτικές. (έχω πάντως υπόψην και την EMU 1616M)

 

 

2) Με βάση την αγορά αυτής της κάρτας, μένουν περίπου 1000¤ για laptop.

 

Ένας laptop με Intel Core 2 Duo 1,8-2 GHz, 2GB RAM και SATA 5400RPM (δηλ. θεωρητικά πιο γρήγορος από τον Desktop μου, αλλά με πιο αργό σκληρό) υπάρχει περίπτωση να μη με καλύψει; (θα επιθυμούσα, βεβαια, να είναι και λίγο καλύτερος...)

 

Ενδεικτικά:

TurboX

Sony

Acer

 

 

3) Έχω κάποιο πλεονέκτημα, αν φτιάξω μόνος μου το laptop (πχ Turbo-X) σε σχέση με κάποιο έτοιμο (πχ Sony, HP κλπ), όσον αφορά στο καλύτερο service και την ευκολότερη αναβάθμιση;

 

4) Επειδή οι laptop έχουν σχετικά μικρής χωρητικότητας σκληρούς δίσκους, η προοπτική χρήσης ενός εξωτερικού δίσκου για audio samples αποδίδει; Ή υπάρχουν προβλήματα ταχύτητας; Τι σύνδεση να προτιμήσω; (πχ αν πρέπει να προτιμήσω firewire σύνδεση, μήπως πρέπει να ξανασκεφτώ το θέμα της firewire κάρτας ήχου; )[/b]

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για apple macbook με 13άρα οθόνη δε σκέφτεσαι καθόλου?

 

Για τι τιμές μιλάς;

Αν θέλεις, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; (link κλπ)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ δεν θα έμπλεκα με Mac. :wink:

 

Αλλά γιατί θέλεις οπωσδήποτε laptop;

 

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις,

αλλά θα προτιμούσα να φτιάξω ένα rack case

142736.jpg

που θα είχε ένα rack mound PC που θα μου δώσει περισσότερη δύναμη

και καλύτερους και γρηγορότερους δίσκους, :wink:

με εσωτερική κάρτα ήχου που θα είναι πιο φθηνή και σταθερή. :wink:

 

Ίσως μάλιστα να σου έρθει και πιο φθηνά από ένα laptop. :!:

 

Από πάνω θα έβαζα και μια φθηνή* rack mound κονσολίτσα

συνδεδεμένη με το pc.

 

Ίσως μάλιστα μια σαν την Alesis MultiMix 16 FireWire (399€)

186079.jpg

που να κάνει και χρέη audio interface … ώστε να μην βάλω καν κάρτα ήχου.

 

Οπότε θα πηγαίνεις στις ζωντανές εμφανήσεις σου με το rack case και μια οθόνη. Μετά συνδέει την οθόνη και είσαι έτοιμος.

 

........

*στο live δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η λεπτομέρια στον ήχο,

άσε που και μια Behringer ο ήχος είναι μια χαρά. (γνώμη μου)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτά τα macbook στα 2.0 GHz είναι καλά.

Έχουν τέτοια δύο φίλοι μου (ένας το άσπρο και ένας το μαύρο) και τα έχω περιεργαστεί. Η αίσθηση που δίνουν είναι λίγο καλύτερη από το δικό μου powerbook (G4 1.67GHz 1 GB RAM).

 

Αλλά γενικώς, (όπως όλα τα προϊόντα της apple) δεν είναι και πολύ καλά από άποψη value for money.

 

MAC ή PC είναι ένα θέμα....σκέψου software και επίσης ότι το firewire στους MAC δουλεύει πολύ απροβλημάτιστα. Δεν έχω εμπειρία με κάρτες ήχου αλλά με 2 εργαστηριακές cameras.

 

Σε σχέση με το live, είσαι σίγουρος ότι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό audio interface? Για ηχογράφηση ΟΚ, αλλά για αναπαραγωγή? (H on board του powerbook μου, υποστηρίζει και 24/48 ... δεν ξέρω του macbook τι κάνει...)

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια, αλλά σκέψου σε τι ενισχυτές / ηχεία / ακουστική χώρου θα πάει το σήμα σου. Μπορεί ένα απλό DI box να αρκεί.

Η κονσέρβα βέβαια μπορεί να είναι ηχογραφημένη σωστά και να έχει γίνει dither σε χαμηλότερη ποιότητα μόνο για το live.

 

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το laptop για ηχογράφηση στο σπίτι, ψάχνεις αργότερα για την καταλληλότερη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά θα ήθελα να επικεντρωθούμε καταρχάς στα ερωτήματα που έχω θέσει.

 

edit: δεν αφορά την απάντηση του Harilatron, που μόλις τώρα διαβάζω.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Harilatron

Λόγω software, δε θα ήθελα να μπλέξω με Mac. Εξάλλου, για τα χρήματα που διαθέτω, η οθόνη του Mac είναι τραγικά μικρή.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την κάρτα ήχου, αλλά προσανατολίζομαι στην κατάργηση του desktop (θα τον πουλήσω μάλλον), οπότε θα χρειαστώ και νέα κάρτα για ηχογραφήσεις.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ δεν θα πρότεινα MAC αν είναι να κάνεις τώρα ξεκίνημα με software από την αρχή. Γι' αυτό και δεν ήμου κατηγορηματικός υπέρ. Σε σχέση με τα laptop που παρέθεσες απλά να αναφέρω ότι είχα (ακόμα το έχω κάπου...) ένα SONY VAIO και μου είχε σπάσει τα νεύρα. To ACER το γούσταρα περισσότερο γιατί ήταν πιο "generic" μηχάνημα. To vaio είχε bundled προγράμματα κάτι δικά του κουμπιά για τα οποία σήκωνε κι άλλους driver, κάτι custom contectual menus κλπ. Τελικά έβγαλε και κάτι προβλήματα hardware. (έκανε restart σε κραδασμούς, αν π.χ ακουμπούσες δυνατά το ποτήρι στο τραπέζι. Αλήθεια λέω:lol: :lol: :lol: )

Το ACER το είχα 1.5 χρόνο και ήταν σαν καινούριο όταν το έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου