Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop + Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

midi in :wink:

 

στα midi keyboards (όχι synth) δεν υπάρχει thru εφόσον δεν έχουν ήχους και δε μπορούν να αναπαράγουν-δεσμεύσουν κάποιο κανάλι. το midi in σε αυτά είναι για daisy chain περισσότερα του ενός midi controllers...

 

στα synth αντίθετα το midi in είναι για να αναπαράγει το synth midi files, αλλά μπορεί να στέλνει και ορισμένα κανάλια μέσω του midi thru σε άλλη συσκευή(-ες) π.χ. εάν έχεις 2 και πλέον synth και παίρνουν σήμα από την κάρτα ήχου ή από master controller...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεις να το παρεις χωρις λειτουργικο και σου δινουν ολα τα cd που χρειαζονται για chipset ' date=' drivers κλπ.Οπως στα desktop.Ειναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν.[/quote']

 

αυτό ισχύει για όλους τους κατασκευαστές;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορεις να ζητησεις XP να σου εγκαταστησουν.Δεν ειναι η Vista η τπτ.Η επισης μπορεις να το παρεις χωρις λειτουργικο και σου δινουν ολα τα cd που χρειαζονται για chipset ' date=' drivers κλπ.Οπως στα desktop.[b']Ειναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν.[/b]

 

πολύ σωστά και λογικά τα όσα λες, αλλά το aggresive marketing της μικρομαλακής εταιρείας για το νέο της προϊόν είναι υπεράνω λογικής και παίρνει μπάλα και τους κατασκευαστές.

 

αρμοδιότεροι να απαντήσουν στο ερώτημα θα είναι κάποιο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών κάποιου καταστήματος. πάρε ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο 800-11-12345 (plz μη θεωρηθεί διαφήμιση, η απάντηση που θα λάβεις μάλλον θα είναι universal για όλα τα καταστήματα και κατασκευαστές). κατά πάσα πιθανότητα ο nikoskor41274 έχει δίκιο, αλλά check it για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότητα ο nikoskor41274 έχει δίκιο' date=' αλλά check it για σιγουριά.[/quote']

 

Για τους TurboX που συναρμολογεί το Πλαίσιο υπάρχει η δυνατότητα επιλογής OS. Για τις υπόλοιπες λύσεις υπάρχει ο γνωστός μπούσουλας των Vista, όπου και να κοιτάξω. (θα ρωτήσω πάντως και στα καταστήματα).

 

Από τη μία υπάρχει η ευελιξία σύνθεσης του συστήματος με τους TurboX, αλλά διαβάζω άσχημα πράγματα για αυτούς (όσον αφορά στον desktop μου, έχω μείνει πλήρως ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους λάπτοπ).

Σχετικά με τις υπόλοιπες εταιρείες, διαβάζω ότι η Sony είναι δύστροπη σε σχέση με τους drivers, η Acer είναι απαράδεκτη στο service. Για τους HP διαβάζω θετικά σχόλια. Σκέφτομαι αυτό.

Τι εμπειρία έχετε από τις συγκεκριμένες μάρκες; (σχετικά με το σέρβις και την αξιοπιστία των λάπτοπ)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

midi in :wink:

 

στα midi keyboards (όχι synth) δεν υπάρχει thru εφόσον δεν έχουν ήχους και δε μπορούν να αναπαράγουν-δεσμεύσουν κάποιο κανάλι. το midi in σε αυτά είναι για daisy chain περισσότερα του ενός midi controllers...

 

στα synth αντίθετα το midi in είναι για να αναπαράγει το synth midi files' date=' αλλά μπορεί να στέλνει και ορισμένα κανάλια μέσω του midi thru σε άλλη συσκευή(-ες) π.χ. εάν έχεις 2 και πλέον synth και παίρνουν σήμα από την κάρτα ήχου ή από master controller...[/quote']

 

σωστός :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον hp (αλλα με καλυτερο επεξεργαστη ραμ και καρτα γραφικων ) εχω εγω εδω και 2 μηνες . ειμαι ευχαριστημενος , δουλευει συνεχεια , μερικες φορες δεν εκεισε για 3-4 μερες, εχει φαει τρελη σκονη , ζεστη υγρασια, αλλα ειναι νωρις ακομη να πουμε οτι ειναι αξιπιστος. πριν ειχα για 2 χρονια εναν innovator απο το eshop (με κορυφαια για την εποχη χαρακτηριστικα) και ηταν πραγματικα σκυλι . ειχε φαει τρελη κακοποιηση. αλλα μου το κλεψαν ενα κωλοβραδο μεσα απο αυτοκινητο. σκεφτομαι να αγορασω και ενα δευτερο φθηνο λαπτοπ γιατι το χρειαζομαι και λεω να παρω μαλιστα αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909145

 

ή αυτο

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909144

 

. οσο για το λειτουργικο , μπορεις να αφησεις τα vista και να βαλεις και τα xp (ρωτα με αν το κανεις πως υπαρχει ενα μικρο κολπο ). η υποστηριξη της hp (on line ) ειναι φανταστικη , αν στειλεις μειλ με ερωτηση σου ααπαντανε σε 10 λεπτα (σε εμενα ετσι εγινε) και το σαιτ εχει drivers για ολα τα λειτουργικα για καθε ενα μοντελο (τα μοντελα της hp ειναι ισως πανω και απο 100....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά το σκληρό' date=' έχε υπόψιν ότι ακόμα και sata σκληρό να έχεις, η ταχύτητα του εάν μπει σε firewire θύρα περιορίζεται από το δίαυλο και αντί για τα 3 Gbit/s του σκληρού θα έχεις τα 800 Mbit/s της θύρας. εγώ προτείνω κάτι τέτοιο [...'] το οποίο αξιοποιεί πλήρως τα 3 Gbit/s αλλά θέλει υποστήριξη από τη m/b και την ανάλογη υποδοχή... (υπάρχουν καλώδια e-sata σε e-sta και e-sata σε sata)

 

Σε όσα laptop έχω δει τα χαρακτηριστικά (ακόμα και στα πολύ ακριβά), δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Πώς συνήθως αναφέρεται αυτό στα specifications;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο, βιάστηκα να συμπεράνω από την ύπαρξη του e-sata στα pc ότι υπάρχει κάτι και σε laptop.

βέβαια με ένα search βρήκα αυτό:

 

http://www.cooldrives.com/2ra01espccal.html

ή

http://freecomputerconsultant.wordpress.com/2007/06/24/faster-external-storage-for-your-laptop-esata-ii/

 

αλλά δε ξέρω αν κάτι ανάλογο πωλείται στην ελλάδα και που θα το βρεις. πάντως ένας γνωστός με hp laptop μου είπε ότι υπάρχει εσωτερικά και δεύτερη θύρα sata εκτός από αυτή που καταλαμβάνει ο ήδη υπάρχων σκληρός. ρώτα και τον boody.

 

τέλος θα πρότεινα να μη συμβιβαστείς με λιγότερα από 2 GB ram στην τελική σύνθεση. εύχομαι καλές επιλογές, i 'm going dark για λίγες μέρες γιατί έχω 2 μαθήματα να δώσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας γνωστός με hp laptop μου είπε ότι υπάρχει εσωτερικά και δεύτερη θύρα sata εκτός από αυτή που καταλαμβάνει ο ήδη υπάρχων σκληρός. ρώτα και τον boody.

 

Αλήθεια' date=' μπορώ να ανοίξω έναν laptop με την ίδια ευκολία/ασφάλεια που ανοίγει κανείς έναν desktop; Ή για οποιαδήποτε μετατροπή πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία;

 

τέλος θα πρότεινα να μη συμβιβαστείς με λιγότερα από 2 GB ram στην τελική σύνθεση.

 

Αυτό θα κάνω, γιατί διαβάζω ότι οι κάρτες γραφικών στα δύσκολα "ρουφάνε" από την κύρια μνήμη.

 

εύχομαι καλές επιλογές' date=' i 'm going dark για λίγες μέρες γιατί έχω 2 μαθήματα να δώσω :P[/quote']

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Κουράγιο. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lost καλύτερα να διαλέξεις κάτι επώνυμο (θα πρότεινα HP ή LG, τα SONY είναι ακριβά) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πλευράς αξιοπιστίας.

 

Τρομερά σκυλιά είναι οι IBM (τους πετάμε, τους πατάμε, τους γ#$#%$με και χαμπάρι δεν παίρνουνε) αλλά τώρα που τους πήραν οι κινέζοι δεν κατέχω, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Είναι και αυτοί τσιμπημένοι πάντως.

 

Να μην μπλέξεις με ACER ούτε για αστείο. Αναξιόπιστοι και σερβις ανύπαρκτο. Μιλάω εκ πείρας, το τι κουφές (και συχνές) βλάβες σε ACER μου έχουνε έρθει στο service δεν περιγράφεται.

 

Από την άλλη οι υπόλοιπες επώνυμες μάρκες που ανέφερα, συνήθως έρχονται επειδή ο πιτσιρικάς που το έχει το έχει τιγκάρει στην τσόντα (και τους ιούς/spyware). Σε μερικές περιπτώσεις έχω αλλάξει και keyboard επειδή ο ευτυχής κάτοχος του ήθελε να δοκιμάσει πως βγαίνουν τα κουμπάκια του. Φυσικά μετά δεν ξαναμπαίνουν......

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου