Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop + Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) και οι δύο κάρτες που έχεις υπόψη σου θα είναι μια χαρά imho. τη saffire την έχει ένας φίλος κιθαρωδός κ είναι σούπερ ντούπερ ευχαριστημένος ενώ και την emu την εκθειάζουν κατά καιρούς σε διάφορα φόρα και reviews. firewire θύρα θα 'χει μάλλον μόνο μία το laptop οπότε και θα είναι dedicated για την κάρτα.

 

επειδή είσαι σε σχετικά tight budget μήπως να κοιτούσες και τη saffire le? δε νομίζω ότι κάνεις και τόσο μεγάλους συμβιβασμούς στους προενισχυτές αλλά check specs μη λέω μπούρδες. πάντως η emu 1616m είναι pcmcia οπότε δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και σε desktop εκτός και αν πάρεις εξτρά την κάρτα pci.

 

μη ξεχνάμε ότι το γνωστό γερμανικό κατάστημα δίνει δυνατότητα δοκιμής 30 ημερών εφόσον κρατάς κουτιά και παραμένει σε άψογη κατάσταση το προϊόν (δε έχω δοκιμάσει επιστροφή στην πράξη αλλά δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας πως να το κάνουμε). αυτό το σχόλιο για την (αμελητέα) πιθανότητα ασυμβατότητας

 

2) μια χαρά θα σε καλύψουν τα specs. φυσικά πάντα θα υπάρχουν καλύτερα. τα 2 gb είναι must (ελέω και vista στο μέλλον) και όσο ταχύτερος σκληρός. αν κάποια πράγματα από αυτά που θες να αναπαράγεις live είναι ηχογραφημένα σε αρχεία ήχου ο επεξεργαστής δε θα τραβήξει κανένα ζόρι, αν είναι όλα midi tracks και αναπαράγει τα όργανα εκείνη την ώρα ενδεχομένως σε πολλά (πολλά όμως) κανάλια να ζοριστεί. θα εντυπωσιαστείς μάλλον από το πόσο καλύτερος θα 'ναι από τον desktop...

 

μια παρατήρηση, όλα τα καινούργια laptop έρχονται με προεγκατεστημένα vista. αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις, τσέκαρε αν η κάρτα που θα πάρεις έχει drivers για vista. μπορεί να μην έχουν έτοιμους για κάποιο καιρό...

 

3) κρατάω μια μικρή επιφύλαξη για τα turbox γιατί αποτελούνται από no-brand εξαρτήματα που δε συναρμολογούνται σε γραμμή παραγωγής και απλά μπαίνει η ταμπέλα turbox. δε λέω, και τα άλλα στην κίνα φτιάχνονται,αλλά έχω αυτή τη μικρή ανασφάλεια...αναβάθμιση σε laptop είναι μάλλον ουτοπία

 

4) μπορείς να ψάξεις για laptop με θύρα e-sata και να πάρεις ένα φορητό e-sata σκληρό. μπορεί το laptop να έχει μια θύρα sata έξτρα και να βάλεις ένα κανονικό sata σκληρό σε ένα case με έξοδο sata.σατανικά πράγματα δλδ... usb σκληρό δεν ενδείκνυται ελέω ταχύτητας, ενώ για firewire η θύρα μάλλον θα 'ναι ήδη κατηλειμμένη :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Starscream, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

firewire θύρα θα 'χει μάλλον μόνο μία το laptop οπότε και θα είναι dedicated για την κάρτα.

 

Η Saffire έχει δύο firewire θύρες' date=' οπότε μάλλον αυτή που καταλαμβάνει στο laptop τη δίνει πίσω. Ή κάνω λάθος;

 

μια παρατήρηση, όλα τα καινούργια laptop έρχονται με προεγκατεστημένα vista. αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις, τσέκαρε αν η κάρτα που θα πάρεις έχει drivers για vista. μπορεί να μην έχουν έτοιμους για κάποιο καιρό...

 

Όπως φαίνεται, ο laptop θα μου έρθει πακέτο με Vista. Παρ' όλα αυτά, αν θέλω να του εγκαταστήσω XP, θα δυσκολευτώ στο θέμα drivers κλπ; Ρωτάω, γιατί απ' ό,τι μαθαίνω, τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα σε σχέση με τους desktop -όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα.

 

μπορείς να ψάξεις για laptop με θύρα e-sata και να πάρεις ένα φορητό e-sata σκληρό. μπορεί το laptop να έχει μια θύρα sata έξτρα και να βάλεις ένα κανονικό sata σκληρό σε ένα case με έξοδο sata.σατανικά πράγματα δλδ... usb σκληρό δεν ενδείκνυται ελέω ταχύτητας' date=' ενώ για firewire η θύρα μάλλον θα 'ναι ήδη κατηλειμμένη :wink:[/quote']

 

Αν δε χρησιμοποιήσω τη firewire θύρα για κάρτα ήχου και συνδέσω σε αυτήν ένα εξωτερικό σκληρό SATA 7200rmp (από τον desktop μου) για να τον έχω για audio library (και να χρησιμοποιώ τα δείγματα σε real time),

(α) είναι δυνατή μια τέτοια σύνδεση;

(β) οι ταχύτητες θα επαρκούν για αυτήν τη δουλειά;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Starscream' date=' σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

firewire θύρα θα 'χει μάλλον μόνο μία το laptop οπότε και θα είναι dedicated για την κάρτα.

 

Η Saffire έχει δύο firewire θύρες, οπότε μάλλον αυτή που καταλαμβάνει στο laptop τη δίνει πίσω. Ή κάνω λάθος;

 

 

έχει δύο για μπορείς να κάνεις daisy chain,δλδ να συνδέσεις και άλλη firewire συσκευή (τον σκληρο σου στην προκειμένη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα vista μην κανεις το λαθος και τα κρατησεις....Παρα πολλές μουσικές εφαρμογές ειναι ασταθείς σε αυτά και πολλά προγραμματα δεν δουλεύουν....

 

Σχετικά με τα XP δεν καταλαβαινω την ερωτηση....Εδώ θα βρείς drivers για vista (που ειναι φρεσκα) δεν θα βρείς για τα XP που ειναι και τοσα χρονια....Στην τελική βρες τι θα παρεις και ριξε ενα search σχετικά με συμβατοτητα.....για να εισαι complet....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως φαίνεται' date=' ο laptop θα μου έρθει πακέτο με Vista. Παρ' όλα αυτά, αν θέλω να του εγκαταστήσω XP, θα δυσκολευτώ στο θέμα drivers κλπ; Ρωτάω, γιατί απ' ό,τι μαθαίνω, τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα σε σχέση με τους desktop -όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα.

[/quote']

 

Αν επιλέξεις Sony - το απεύχωμαι συμφωνώντας με τους λόγους του harilatron) είναι δύσκολο έως αδύνατο (το έψαχνα προσφάτως).

Τα HP είναι λίγο χάλι κατασκευαστικά -σε σχέση με το παρελθόν- και σε επίπεδο support είναι πολύ δύσκολο το download.

Τα Acer και τα Toshiba (που τα προτιμώ) έχουν καλύτερη υποστήριξη με τους driver τους.

 

πρόσεξε επίσης τη max μνήμη που μπορεί να δεχτεί το laptop και την ταχύτητα της (κάποια μοντέλα σηκώνουν μέχρι και 4GB)

(ενδεικτικά ένα sodimm 1GB@667Mhz κοστίζει 45¤ και το αντίστοιχο των 2GB γύρω στα 125¤)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα vista μην κανεις το λαθος και τα κρατησεις....Παρα πολλές μουσικές εφαρμογές ειναι ασταθείς σε αυτά και πολλά προγραμματα δεν δουλεύουν....

 

Γι' αυτό ρωτάω για τα ΧΡ. ;)

 

Σχετικά με τα XP δεν καταλαβαινω την ερωτηση....Εδώ θα βρείς drivers για vista (που ειναι φρεσκα) δεν θα βρείς για τα XP που ειναι και τοσα χρονια....

 

Ρωτάω επειδή έχω ακούσει ότι πχ η Sony σού δίνει έναν laptop με λειτουργικό σεταρισμένο για το συγκεκριμένο μηχάνημα (για να αναγνωρίζει συγκεκριμένες συσκευές, για ορισμό συγκεκριμένης λειτουργίας σε κάποια πλήκτρα κλπ). Και ότι αν κάνω φορμάτ και βάλω ΧΡ, θα πρέπει να ψάξω για συγκεκριμένους drivers κλπ κλπ (Αυτό ναι μεν ισχύει και στους desktop, αλλά εκεί η διαδικασία είναι πιο απλή γιατί βρίσκεις ευκολότερα drivers -ή ακόμα καλύτερα υπάρχουν ενσωματωμένοι στο cd των XP.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε hp και σε turbo x που εχω μια χαρα drivers κυκλοφορουν....Βεβαια σε vaio τρεχα γυρευε....οντως σου δινουν ενα cd με τα παντα μεσα....

 

Βεβαια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορείς να κανεις μια συνολική ερευνα πριν παρεις το laptop να βρεις τα παντα..ενα ενα απο drivers και μετά δεν φοβασαι τπτ....

 

Αλλά πιστεύω ότι σε εταιρίες με καλο support θα σε βοηθησουν....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έαν κρατήσεις τα vista κρατάς κ όλα εκείνα τα ημιάχρηστα προγράμματα που είναι προεγκατεστημένα (ημιάχρηστα γιατί πολλά είναι αμφίβολης χρησιμότητας αλλά και γιατί σπαταλούν πόρους κ χρόνο στο startup). από την άλλη άμα κάνεις format και βάλεις τα xp πρέπει να βρεις τους drivers για το chipset της motherboard και της κάρτας γραφικών για τα xp για το συγκεκριμένο μοντέλο/specs. λογικά αυτή την υποστήριξη πρέπει να την παρέχει ο κατασκευαστής του laptop, οπότε ψάξε λίγο στα official site... άπαξ και γίνει αυτό, το μηχάνημα θα πρέπει να συμπεριφέρεται όπως ένα desktop xp pc, δλδ οι drivers εξωτερικών συσκευών όπως η κάρτα ήχου θα είναι οι ίδιοι. δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά ένας γνωστός που αγόρασε πρόσφατα hp laptop, είχε ομαλή μετάβαση στα xp.

 

ίσως τελικά τα turbo-x να είναι πιο βολικά για ένα εκ του μηδενός xp laptop γιατί δε θα είναι τόσο "φορτωμένα" από τη μάνα τους. κάνε ένα κόπο και ρώτα στο πλαίσιο,αν μπορείς να πάρεις με xp κατευθείαν. φυσικά εξακολουθώ να έχω τις επιφυλάξεις μου για την ποιότητα νευραλγικών τμημάτων όπως πχ το panel της οθόνης... αλλά αυτοί που έχουν turbo-x είναι πιο αρμόδιοι να απαντήσουν...

 

όσον αφορά τη δεύτερη θύρα στην saffire η χρησιμότητα της είναι αυτή που ανέφερε ο johnnyk (κάτι σα το midi in σε midi keyboards), αν και πιο πιθανό είναι να κάνεις daisy chain μια δεύτερη κάρτα για τις εξτρά εισόδους-εξόδους. ένας σκληρός daisy chained πιθανόν να έτρωγε όλο το bandwidth της firewire και να ζόριζε την κάρτα...

 

όσον αφορά το σκληρό, έχε υπόψιν ότι ακόμα και sata σκληρό να έχεις, η ταχύτητα του εάν μπει σε firewire θύρα περιορίζεται από το δίαυλο και αντί για τα 3 Gbit/s του σκληρού θα έχεις τα 800 Mbit/s της θύρας. εγώ προτείνω κάτι τέτοιο:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69976562&product=973394

(δεν άλλαξα ξαφνικά γνώμη για τα προϊόντα turbo-x, ενδεικτικά το δείχνω και γιατί έχει πολύ ελκυστική τιμή)

 

το οποίο αξιοποιεί πλήρως τα 3 Gbit/s αλλά θέλει υποστήριξη από τη m/b και την ανάλογη υποδοχή... (υπάρχουν καλώδια e-sata σε e-sta και e-sata σε sata)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορεις να ζητησεις XP να σου εγκαταστησουν.Δεν ειναι η Vista η τπτ.Η επισης μπορεις να το παρεις χωρις λειτουργικο και σου δινουν ολα τα cd που χρειαζονται για chipset , drivers κλπ.Οπως στα desktop.Ειναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου