Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop + Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κωστα μια που απ οτι βλεπω δουλευεις σε σχετικη δουλεια με το θεμα, για τα innivator τι πιστευεις? τυχαιο ηταν που μου βγηκε σκυλι? το εχει και ενας φιλος μου (εγω τον επεισα να το παρει) και του βγηκε μια χαρα. βεβαια αυτος δε τον μεταχειριστηκε τοσο βαναυσα οσο εγω. αυτο παντως με την 12αρα οθονη εχει τρελη τιμη. συνηθως απ'οτι εχω δει τα μικρα ειναι πιο ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα (συνεχίζω το ψάξιμο...)

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τους φορητούς Compaq σχετικά με

(α) την αξιοπιστία τους,

(β) το ελληνικό service και

(γ) το κατά πόσο είναι θορυβώδεις.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο, μία ενδιαφέρουσα παρατήρηση: όταν μιλάμε για φορητό υπολογιστή, να θυμάσαι ότι προορίζονται για ενδογραφειακή χρήση. Ναι μεν φορητοί, αλλά για να μεταφέρονται μέσα σε απαλές τσάντες οι οποίες βρίσκονται στα κλιματιζόμενα πορτ-μπαγκάζ γερμανικών αυτοκινήτων, πριν τοποθετηθούν σε γυάλινα και επίσης κλιματιζόμενα γραφεία.

 

Οποιονδήποτε ξέρω που δοκίμασε να χρησιμοποιήσει τον φορητό του σε κάπως πιο κακοτράχαλες συνθήκες, έχει ήδη επισκεθφθεί το σέρβις, τουλάχιστον μία φορά. Επίσης, πράγματα όπως απότομα κτυπήματα ή (θου κύριε) πεσίματα, απλώς ξέχνα τα.

 

Όσον αφορά τα Compaq κλπ, προτείνω να τα ξεχάσεις. Ή θα πάρεις IBM, ή θα πάρεις DELL, ή θα πάρεις ACER (τα οποία όντως βγάζουν βλάβες μερικές φορές αλλά έχουν απίστευτο λόγο τιμής/χαρακτηριστικά).

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα Compaq κλπ' date=' προτείνω να τα ξεχάσεις.[/quote']

 

Θα ήθελες να μου πεις κάτι παραπάνω για αυτό;

Σε άλλα φόρουμ που κοιτάω, διαβάζω καλά σχόλια για τους Compaq (καλή κατασκευή, σχετικά ελαφριά κι αξιόπιστα).

 

Επειδή δεν έθεσα την ερώτηση για να επιβεβαιωθούν τα όσα διαβάζω, θα με ενδιέφερε πολύ μια "άλλη" άποψη.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελες να μου πεις κάτι παραπάνω για αυτό;

Σε άλλα φόρουμ που κοιτάω' date=' διαβάζω καλά σχόλια για τους Compaq (καλή κατασκευή, σχετικά ελαφριά κι αξιόπιστα).[/quote']

 

Στην επιχείρηση που εργάζομαι, αγοράσαμε 8 φορητούς σε εξίμιση χρόνια. Οι δύο πρώτοι ήταν Compaq και όλοι οι υπόλοιποι είναι Acer.

 

Το service της Acer είναι όντως ανύπαρκτο, όπως ειπώθηκε, αλλά η μεγάλη έκπληξη για εμάς ήταν το ίδιο ίσχυε (με τον τρόπο του) για τα Compaq. Συγκεκριμένα, χρειάστηκαν σέρβις και τα δύο, καθότι έβγαλαν βλάβες και τα δύο, οπότε μας παρέπεμψαν στην PC Systems (στα Μελίσσια), έναν από τους "εξουσιοδοτημένους μεταπωλητές" όπως λέγονται. Εκεί οι άνθρωποι ήταν φιλικότατοι, αλλά δεν στοκάρουν ανταλλακτικά οπότε χρειάστηκε να περιμένουμε ενάμιση μήνα μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά (σε ψιλοτσουχτερές τιμές) και μάλιστα τη μια από τις δύο φορές τους έστειλαν (ή παρήγγειλαν) λάθος κωδικούς ανταλλακτικών.

 

Από τα Acer, μόνο ένα έβγαλε βλάβη (κάηκε ο δίσκος του) και τον επισκεύασε μόνος του ο τεχνικός του μαγαζιού από το οποίο τον είχα αγοράσει. Έστειλε δε τον καμένα δίσκο πίσω και μετά από δύο μήνες του επέστρεψαν έναν καινούργιο τον οποίο τον φυλάττω για δύσκολες μέρες.

 

Έχουν γίνει και διάφορα άλλα χαριτωμένα: π.χ. δεν κατάφερα ΠΟΤΕ να βρω δεύτερο τροφοδοτικό για τέσσερις από τους έξι φορητούς: απλά κανείς δεν ξέρει ούτε αν υπάρχει, ούτε πόσο κάνει, ούτε τίποτε.

 

Τώρα που το σκέπτομαι, ίσως μία καλή λύση είναι να πάρεις Turbo-X αν υπάρχει κάποιο με τις κατάλληλες προδιαγραφές, καθότι μου φαίνονται πιο σκληροτράχηλα και (τουλάχιστον) τα φτιάχνουν εδώ άμα γίνει καμιά στραβή.

 

Τα ΙΒΜ σου τα πρότεινα λόγω μαρτυριών που έχω για τις αντοχές τους και τα Dell σου τα πρότεινα διότι με είχαν ενημερώσει (καίτοι χρήζει επιβεβαίωσης) ότι τα δίνουν με πολύ καλές εγγυήσεις και ότι τα επισκευάζουν εδώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου