Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop + Κάρτας Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι ρε ,

σε αυτά τα λεφτά μιλάμε,αφού ένα χιλιάρικο έχει το μικρό.

σκέψου το σαν επιλογή,είναι απο top brand,μικρό ,ελαφρύ,αθόρυβο,δυνατό ,οτι πρέπει για audio εφαρμογές. επίσης αποκλείεται να συναντησεις ασυμβατότητες με τα firewire και μπορείς να τρέχεις ταυτόχρονα osx - windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η μνήμη είναι αρκετή αν δε φορτώνεις μεγάλα sample libraries. έτσι κι αλλιώς είναι απο τα λίγα πράγματα που μπορείς να αναβαθμίσεις σε ένα φορητό.

η οθόνη τους έχει ανάλυση 1280*800 σαν μια 15αρα δλδ. επειδή το θες και για live, εμένα μου φαίνεται η ιδανικότερη λύση, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα i guess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα έχουν ως εξής:

 

Τα νέα λάπτοπ δεν έχουν πλέον την "παλιά" PCMCIA θύρα, αλλά μια νέα, ασύμβατη με την προηγούμενη.

Το οποίο σημαίνει "αντίο Emu 1616m" :cry:

(δεν το ήξερε αυτό η Emu; Περσινό μοντέλο είναι...)

 

Επειδή δεν εμπιστεύομαι (βλακωδώς;...) τις usb κάρτες ήχου, στρέφομαι προς τις firewire, οι οποίες έχουν την "παραξενιά" να συνεργάζονται καλύτερα με τις firewire θύρες της Texas Instruments (αν κι έχω διαβάσει για κάρτες που τελικά λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, λέω να μην το ρισκάρω).

Είθισται οι κατασκευαστές laptop να μην αναφέρουν τέτοια λεπτομερή (?) χαρακτηριστικά στα σάιτ τους. Έτσι, πήρα στη σειρά όλους τους laptop του Πλαισίου (θα το κάνω και με άλλα καταστήματα, αν έχουν στοκ) κι έψαξα μέσω control panel για το ποιοι laptop έχουν Texas firewire.

 

Λοιπόν, για όσους ενδιαφέρονται:

Firewire από την Texas Instr. ΔΕΝ έχουν οι λάπτοπ από:

TurboX, Acer, LG, HP

ενώ οι δύο μοναδικές μάρκες που έχουν είναι οι:

Sony και Toshiba.

 

Αυτά, προς το παρόν.

Θα επιστρέψω κάποια στιγμή με ερωτήσεις για firewire κάρτες (για να τιμήσω κι αυτό το σκέλος του θρεντ).

Προτάσεις για firewire κάρτες ήχου είναι ευπρόσδεκτες.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι οποίες έχουν την "παραξενιά" να συνεργάζονται καλύτερα με τις firewire θύρες της Texas Instruments (αν κι έχω διαβάσει για κάρτες που τελικά λειτουργούν χωρίς πρόβλημα' date=' λέω να μην το ρισκάρω).

[/quote']

 

προσδιόρισε το καλύτερα και το χειρότερα και δες κατά πόσο σε επηρεάζει εσένα. προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας μεταξύ 2 μηχανημάτων που χρησιμοποιούν ένα standard διαμεταγωγής δεδομένων (αυτό είναι και το νόημα ύπαρξης των προτύπων άλλωστε). μήπως το πρόβλημα αφορά ασυμβατότητα πιο σύγχρονων θυρών firewire με παλιότερες κάρτες; αλλά επειδή computer είναι, έχουν παραξένιες δώσε μας και το url να ενημερωθούμε και μεις.

 

όσο για την κάρτα υπάρχουν δεκάδες επιλογές και είναι λίγο πανηγύρι. dacs/preamps/bundled software διαφέρουν λιγότερο ή περισσότερο αλλά ο ανταγωνισμός γενικά έχει φέρει υψηλή τεχνολογία σε προσιτές τιμές. διάβασε κανένα online review. εγώ θα έλεγα αυτή

 

εδώ

ή κάτι σε στυλ μίκτη όπως

εδώ

 

είναι αξιοπρεπείς λύσεις σε καλές τιμές. προσωπικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία και τον κατάλληλο εξοπλισμό ώστε να ξεχωρίσω τους καλούς converters και preamps από τους καλύτερους αλλά θεωρώ ότι για ερασιτεχνική/ημιεπαγγελματική χρήση δεν υπάρχει λόγος να δώσεις πολλά παραπάνω χρήματα. η saffire που αναφέρεις στην αρχή πιθανόν είναι καλύτερη, αλλά πρέπει να είσαι σε θέση να το αντιλαμβάνεσαι (εγώ δε μπορώ 8O )

 

edit: άλλαξα τα url με τις επίσημες ιστοσελίδες των καρτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσδιόρισε το καλύτερα και το χειρότερα και δες κατά πόσο σε επηρεάζει εσένα. προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας μεταξύ 2 μηχανημάτων που χρησιμοποιούν ένα standard διαμεταγωγής δεδομένων

 

Έχουν αναφερθεί και στο noiz θέματα ασυμβατότητας από την άποψη ότι τη μια φορά δουλεύει η κάρτα κανονικά και την άλλη δεν την αναγνωρίζει κλπ. Το πρόβλημα δεν υφίσταται, αν η firewire θύρα είναι από Texas Instr (συν μία δύο εταιρείες ακόμα). Κι επειδή θέλω να ασχολούμαι με τη μουσική κι όχι με το να προσεύχομαι να δουλέψει η κάρτα, λέω να εξασφαλίσω τη συμβατότητα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσδιόρισε το καλύτερα και το χειρότερα και δες κατά πόσο σε επηρεάζει εσένα. προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας μεταξύ 2 μηχανημάτων που χρησιμοποιούν ένα standard διαμεταγωγής δεδομένων

 

Έχουν αναφερθεί και στο noiz θέματα ασυμβατότητας από την άποψη ότι τη μια φορά δουλεύει η κάρτα κανονικά και την άλλη δεν την αναγνωρίζει κλπ. Το πρόβλημα δεν υφίσταται' date=' αν η firewire θύρα είναι από Texas Instr (συν μία δύο εταιρείες ακόμα). Κι επειδή θέλω να ασχολούμαι με τη μουσική κι όχι με το να προσεύχομαι να δουλέψει η κάρτα, λέω να εξασφαλίσω τη συμβατότητα.[/quote']

 

και καλά κάνεις. ωστόσο όταν τα windows δεν αναγνωρίζουν την κάρτα δε πρέπει να ανατρέχουμε πάντα σε πρόβλημα hardware (ειδικά αν μια δουλεύει, μια δε δουλεύει). και φυσικά αν κάποιοι αναφέρουν ότι οι texas instruments firewire είναι σταθερές δε σημαίνει ότι οφείλεται στο γεγονός ότι είναι της texas instruments.

 

στην πορεία μεταφοράς δεδομένων έχουμε:

θύρα firewire

καλωδίωση

firewire controller στο chipset στη m/b

drivers

OS

music prog/cpu

και ανάποδα.

 

κατά 95% όλα τα προβλήματα εντωπίζονται μεταξύ των controller/drivers/os. συνήθως δε λύνονται με updates των driver της motherboard, ενώ τα controllers από καιρό σε καιρό αλλάζουν σε σχεδίαση και υλοποίηση. η φρόνιμη χρήση του υπολογιστή εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό ότι δε θα εμφανιστούν probs και αργότερα.

 

γενικά προβλήματα hardware μου φαίνονται πολύ ύποπτα και εάν υπήρχαν δε θα αφορούσαν μόνο τις κάρτες ήχου, θα υπήρχε ζήτημα με όλες τις συσκευές firewire. και οι εταιρείες που φτιάχνουν τις κάρτες ήχου θα προειδοποιούσαν και γενικά θα γινόταν μεγάλος ντόρος έως ότου υπάρξει λύση.

 

εγώ δεν θα περιόριζα τις επιλογές μου γι' αυτό το λόγο αλλά πράξε όπως σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα. πάντως προετοιμάσου ψυχολογικά γιατί τα προβλήματα θα έρθουν όταν και από εκεί που δε τα περιμένεις :lol: (παραλλαγή του νόμου του μέρφυ)

 

αν έχεις στοιχεία που μπορούν να καταδεικνύουν αυτό που υποστηρίζεις διαφώτισε με, γιατί και εγώ έχω στο νου μου αγορά firewire κάρτας στο σύντομο μέλλον για το desktop μου. και δεν έχω texan firewire :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost, θέλω να σου πω να έχεις υπ όψιν σου κάτι που θυμήθηκα τώρα.

 

Πολλά laptop όταν είναι συνδεδεμένα στο ηλεκτρικό δίκτυο

βγάζουν έναν θόρυβο (βόμβο) που μάλλον οφείλεται στο τροφοδοτικό τους.

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ αλλά και 2 άλλοι γνωστοί μου.

Πρέπει δηλαδή να τον χρησιμοποιώ με την μπαταρία, = λίγος χρόνος.

 

Μάλιστα υπάρχει και σχετικό νήμα στο Noiz για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δεν μπορώ όμως να το βρώ.

 

Θυμάμαι πως κάτι είχε πει ο gerasimos για την λύση του προβλήματος …

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IxNiLaTiS

Σ' ευχαριστώ πολύ. Θα το έχω υπ όψιν μου. ;) Γενικότερα, διαβάζω για θορυβώδη και λιγότερο θορυβώδη laptop, αναλόγως την εταιρεία (πχ. λένε ότι τα ΗΡ είναι σχετικά αθόρυβα)

 

@starscream

Ακούγονται λογικά αυτά που λες. Κι εγώ αν δεν είχα διαβάσει αυτές τις περιπτώσεις, δε θα πήγαινε ποτέ ο νους μου για κάτι τέτοιο.

Παρ' όλα αυτά, επειδή έχουν αναφερθεί προβλήματα ασυμβατότητας σε διάφορα φόρα (συγγνώμη, δε βρίσκω το λινκ ενός θρεντ στο Noiz), λέω να περιορίσω τις πιθανότητες να προκύψουν προβλήματα. Εξάλλου, οι εταιρείες των καρτών ήχου συνήθως αναφέρουν (τουλάχιστον) με ποιες θύρες έχει ελεγχθεί ότι δεν υπάρχουν προβλήματα. πχ από το site της Focusrite, σχετικά με τη Saffire:

 

"Firewire chipsets from TI (Texas Instruments), VIA, and NEC are recommended"

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια παρατήρηση σε σχέση με την μπαταρία.

Πραγματικά, δεν υπάρχει πιο αθόρυβο τροφοδοτικό από μία μπαταρία.

Αν θυμάμαι καλά, όταν είσαι σε κατάσταση λειτουργίας από μπαταρία, by default γίνονται κάποιοι περιορισμοί στη διαχείριση κάποιων πόρων για να περιοριστεί η κατανάλωση ισχύος και να μεγιστοποιηθεί η αυτονομία με τη μπαταρία.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο υπολογιστής να μην "πηγαίνει" όσο γρήγορα πηγαίνει με το τροφοδοτικό.

Αυτό ρυθμίζεται, (στα PC μάλλον από το power management) αλλά οι χρόνοι λειτουργίας με μπαταρία που αναφέρονται στις προδιαγραφές είναι οι χρόνοι με περιορισμένη διαχείριση ισχύος (και μειωμένο performance). Επομένως -ίσως- αξίζει να διαπιστώσει κανείς πόση είναι η διάρκεια της μπαταρίας με λειτουργίες πλήρους ταχύτητας.

Από την άλλη, οι μπαταρίες κατά κανόνα δεν διαρκούν αρκετα (ύστερα από τη φυσιολογική φθορά χρήσης λίγων μηνών) για ουσιαστική δουλειά. ¶ρα νομίζω η χρήση με τροφοδοτικό είναι αναγκαίο να είναι αθόρυβη ηλεκτρομαγνητικά.

Ακουστικά, πραγματικά ένα σημείο κεφαλαιώδους -κατά τη γνώμη μου σημασίας- είναι ο θόρυβος του ανεμιστήρα που ψύχει τον προσέσορα. Προωπικά με κουράζει αν ακούγεται έστω και λίγο. Δεν καταλαβαίνεις ότι κάτι σου τρυπάει συνεχώς τ' αυτιά, παρά μόνο όταν κλείσεις τον υπολογιστή......

Οι περισσότεροι ανεμιστήρες δεν ακούγονται αν έχεις π.χ. ηχεία και ακούς μουσική αλλά αν θέλεις να γράψεις ένα κείμενο με ησυχία ..... leave them - boil them. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου