Προς το περιεχόμενο

Το αφεντικο τρελλαθηκε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ deadendmind

 

τοτε παω πασο (η δικη μου εμπειρια ηταν σε μια 355...)

 

@Jasemeister

 

εχουν Long Tenon...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγώ όπως φάνηκε στην αρχή του thread περιέγραψα την προσωπική μου εμπειρία. Νομίζω κατόπιν τούτης ήταν και λογικό που μου έχει μείνει τέτοια αίσθηση για τις Gibson. Πάντως εγώ 2500-3000 Ε για κιθάρα που δεν έχω ακούσει δεν θά δινα. Δεν ξέρω, μάλλον θα πήγαινα ένα διήμερο στο new york, διακοπούλες, και με 1500Ε θα βρισκα ότι ήθελα και θα το είχα ακούσει κι όλας....

¶λλη μια ιστορία...η καλύτερη Gibson που προσωπικά έχω ακούσει ήταν μια pre-historic '52 std, μοντέλο 1981 και την είχα βρει 1200 Ε μεταχειρισμένη σε vintagάδικο στην Νεα Υόρκη...

Οι Tokai είναι μακράν τα καλύτερα copy των les paul τουλάχιστον...

Στο Αμέρικα έχουν αρχίσει ήδη να γίνονται συλλεκτικές. Προβλέπεται ότι σε λίγα χρόνια οι "love rock" των αρχών του 80 θα κοστίζουν τα τριπλά απ' ότι κάνουν σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματησαν οι φωτο του SF με τα neck joint

και σε σχεση με το βιντεακι του παρατηρησα τα παρακατω

α)ειναι σαφες οτι η φωτο με το μικρο nj δεν ειναι

σωστη διοτι στο video δειχνει να ειναι επιπεδο

β) Μαλλον μιλαμε για διαφορετικο τροπο κατασκευης και οχι για "καλο" και για "κακο"

γ)Μπραβο στην GIBSON που κανει πιστη αντιγραφη

ακομη και στα σημεια που δεν ειναι ορατα

δ)Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει θεμα κοστους η πολυπλοκοτητας κατασκευης για να αλλαξει το σχεδιο , αρα οι σχεδιαστες θεωρησαν οτι κατι βελτιωναν με το νεο σχεδιο (τι ??)

ε) Αυτο που μπορω να φανταστω εγω ειναι το εξης

ενα δυνατο κτυπημα στο νεο neck , θα κατεστρεφε

το neck . Ενα κτυπημα στο παλαιο neck θα κατεστρεφε ολη την κιθαρα.

στ) Αυτο που βεβαια δεν γνωριζω ειναι η επιδραση της κατα 3/4 μεγαλυτερης επαφης με το σωμα στο

παλαιο j. σε σχεση με τον ηχο

 

Καμμια αλλη ιδεα ??

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)ειναι σαφες οτι η φωτο με το μικρο nj δεν ειναι

σωστη διοτι στο video δειχνει να ειναι επιπεδο

 

η φωτο ειναι ολοσωστη εκτος και αν υποννοεις οτι εχει γινει...μονταζ,πραγμα δυσκολο,παντως για να σε βγαλω απο την αγωνια εχω δει και με τα ματια μου σε σπασμενη LP το joint αυτο και ηταν και εκει λοκαριμενο το μπρατσο ΜΟΝΟ με ΕΠΟΞΙΚΗ κολα απο το εργοστασιο ΧΩΡΙΣ να ακουμπα ΠΟΥΘΕΝΑ το μπρατσο με το σωμα,μιλαμε δηλ για αθλιοτητες....

 

β) Μαλλον μιλαμε για διαφορετικο τροπο κατασκευης και οχι για "καλο" και για "κακο"

 

οχι μιλαμε για εναν ΑΚΡΙΒΟ τροπο κατασκευης σε υλικα,ανθρωποωρες και expertise σε σχεση με εναν ΦΤΗΝΟ και μαζικης παραγωγης τροπο..

 

 

γ)Μπραβο στην GIBSON που κανει πιστη αντιγραφη

ακομη και στα σημεια που δεν ειναι ορατα

 

Αυτο μας ελειπε να παιρνει 3500-10.000 ευρω για τα CS ΜΟΝΤΕΛΛΑ και να μην ειναι και ακριβης η κατασκευη....

 

δ)Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει θεμα κοστους η πολυπλοκοτητας κατασκευης για να αλλαξει το σχεδιο , αρα οι σχεδιαστες θεωρησαν οτι κατι βελτιωναν με το νεο σχεδιο (τι ??)

 

ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα κοστους και πολυπλοκοτητας,το πρωτο joint το κανει και ενας...μπαμπουϊνος με γαντια το δευτερο θελει luthier...

 

 

ε) Αυτο που μπορω να φανταστω εγω ειναι το εξης

ενα δυνατο κτυπημα στο νεο neck , θα κατεστρεφε

το neck . Ενα κτυπημα στο παλαιο neck θα κατεστρεφε ολη την κιθαρα.

 

ενα χτυπημα στο παλαιο νεκ θα εκανε πολυ λιγοτερη ζημια απο οτι στο καινουργιο μια και το LTJ κανει την κιθαρα πιο rigid.

 

 

στ) Αυτο που βεβαια δεν γνωριζω ειναι η επιδραση της κατα 3/4 μεγαλυτερης επαφης με το σωμα στο

παλαιο j. σε σχεση με τον ηχο

 

για μια τετοια κατασκευη ναι εχει μεγαλη επιδραση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να πας σε κανενα ακτινολογο... :lol:

 

τα μονα μοντελλα της Gibson με LTJ ειναι αυτα του custom shop (historic κτλ) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου