Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως θα εντυπωσιαστείς. Όσο για το θέμα όγκος-βάρος θα σου πω ότι είναι τόσο μικρός και ελαφρύς που εγώ τουλάχιστον τέτοιου όγκου μηχανήματα τα κουβαλάω πάνω στη μηχανή άνετα....!!!  ;D ;D ;D

εγω δεν εχω ουτε μηαχανακι!  8)

με τα λεωφορια γυρναω! αστα να πανε δλδ! :D

αντε να το δοκιμασω κ εγω να σας πω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω επαιξα τον μικρο τον 20 watt.επαθα την πλακα μου!!!!δεν μπορουσα ποτε να φανταστο οτι κατι τοσο μικρο και στα 20 watt θα μπορουσε να βγαλει τετοιο φασμα ηχου.απο heavy μεχρι jazz.το δοκιμασα με μια τελεκαστερ,και δοκιμασα να παιξω κατι heavy,δεν σας λεω τιποτα,η τελεκαστερ ακουγωταν σαν να επαιζες με καμια jakson.τα δε σφηριγματα ακουγονταν σαν φρεναρισματα!!!!πρωτη φορα τετοια εμπειρια!!!που να εβαζα και την vai μου απανω!!!!και στα καθαρα, αναλογη εμπειρια....και πανω απο ολα οι ρυθμισεις με 7 μονο ποτενσιομετρα.τι τις θες τις πεταλιερες.....με αυτον δεν θες τιποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα αποφαση..θα μείνω με το marshallako που έχω μέχρι να μαζέψω λεφτά για τον studiotone (αργεί......)

 

Δεν υπάρχει νομίζω κατι στα 500 και πάνω που να αξίζει να το πάρεις και αντι να περιμένεις για τον koch..χαοτική διαφορά

 

 

 

Ετσι απο περιεργεια,το studiotone τον έχει ακουσει και η Κουτση Μαρια ,τον twintone μερικοι(και εγώ)

Τα μεγάλα τα γομάρια του 1500 χιλιαρικου τα έχει ακουσει κανένας?

Λογικά θα #@%#!$%^!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frunobrulax ποιες θα έλεγες ότι είναι οι διαφορές μεταξύ του combo και του σετ κεφαλή + 2x12; Τι το σαφώς καλύτερο έχει η δεύτερη επιλογή κατά τη γνώμη σου; Σε χαμηλές εντάσεις ακούγονται οι διαφορές αυτές; Mήπως σε χαμηλές έντάσεις είναι πιο "τρισδιάστατος" ο combo επειδή είναι open back;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frunobrulax ποιες θα έλεγες ότι είναι οι διαφορές μεταξύ του combo και του σετ κεφαλή + 2x12; Τι το σαφώς καλύτερο έχει η δεύτερη επιλογή κατά τη γνώμη σου; Σε χαμηλές εντάσεις ακούγονται οι διαφορές αυτές; Mήπως σε χαμηλές έντάσεις είναι πιο "τρισδιάστατος" ο combo επειδή είναι open back;

Είναι πιο "μεγάλος" αυτος με την καμπίνα....!!! δεν ξέρω να στο περιγράψω καλύτερα!!! Πιο "πολύς" πιο στρογγυλός, πιο "μεγάλος"... έχει μεγαλύτερο headroom λόγω 2χ12 και λόγω 2 90ριων μεγαφώνων... αν θυμάμαι καλά ο κόμπο έχει 60ρι μεγάφωνο.

Το οτι ειναι open back ο κόμπο δεν μου έκανε κάποια διαφορά (θετική η αρνητκή).

Οι διαφορες τους ακούγονται και σε χαμηλές εντάσεις... άλλα τα χαμηλά (συχνότητες εννοώ)και ο όγκος μιας καμπίνας και άλλα του κόμπο...!

Το θέμα ειναι αν σου αρέσουν τα 2χ12 διότι κάποιοι προτιμούν το ένα 12ρι (όπως ο superfunk που σωστά το θέτει όταν λέει πως θέλει τον ήχο απο τον ενισχυτή πιο "κατευθυντικό"). Άρα οπωσδήποτε παίζει ρόλο και το προσωπικό γούστο.

Εγώ παντως που πήγαινα για τον κόμπο, έπεσα στην "παγίδα" που μου έστησε η καμπίνα-κεφαλή!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για την απάντηση... αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ο όρος "κατευθυντικό". Αν εννοεί το micing, ίδια αποτελέσματα δεν θα δώσει στην πιστότητα της λήψης; (Σίγουρα μια closed back θα έχει πιο πολλά μπάσα και πιο σφιχτή απόκριση, αλλά η κατεύθυνση του ήχου που θα συλλάμβανε το mic πώς θα άλλαζε μεταξύ 1x12 και 2x12; Μήπως εννοεί ότι θα υπάρχουν παρεμβολές από το δεύτερο μεγάφωνο;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εννοω οτι προτιμω τον "στενο" & σφιχτο ηχο μιας 1χ12 καμπινας (μια 2χ12 "απλωνει" πιο πολυ) .Θελω οταν ειμαι μπροστα απο τον ενισχυτη να τον ακουω αλλα οταν βγαινω εξω απο το "πεδιο δρασης" του να ΜΗΝ τον ακουω και τοσο πολυ (για αυτο και μου αρεσουν και οι μικρες καμπινες τυπου Boogie MARK)

 

Ο ηχογραφημενος ηχος  μιας 1χ12 και μιας 2χ12 καμπινας (με τον ιδιο ενισχυτη) ειναι τελειως διαφορετικος ακομα και με close miking  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο "κελεπουρι" ειναι αυτοι οι ενισχυτες ρε παιδια?

 

τωρα με τρωει να παω να δοκιμασω κι εγω...

 

απο τιμες τι λενε?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E... οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητάς τους...

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=koch&x=0&y=0

Αν διαθέτεις τα χρήματα... Όρμα...

 

Edit: By the way, μόλις συνειδητοποίησα, ότι ο Ζάχος, αν θυμάμαι καλά, έχει τον Studiotone πιο φθηνά από Thomann... Νομίζω 800+

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E... οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητάς τους...

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=koch&x=0&y=0

Αν διαθέτεις τα χρήματα... Όρμα...

 

 

 

Λάθος.Αν ήταν ανάλογες ο studiotone θα έπρεπε να κάνει 1500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου