Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη πρα-γαματικοτητα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πω κι εγώ κάτι: όπως λέτε και εσείς τα μεγέθη παίζουν τρομερό ρόλο, πχ ο Καγμάκης και όλα τα μικρά μαγαζάκια λόγω μικρού κύκλου εργασιών πρέπει δυστυχώς να επιβιώσουν στον πόλεμο τιμών των μεγαθηρίων τύπου Thomann. Ένα μικρό μαγαζάκι θα πουλήσει μηνιαίως κάποια best seller (όπως πχ μια Epiphone Les Paul ή κανένα Μαρσαλάκι solid state) σε ποσότητες που κυμαίνονται στα δάχτυλα του ενός χεριού, ενώ βεβαίως ο Thomann και ο κάθε Thomann θα τα πουλήσουν σε ποσότητες χιλιαπλάσιες...

 

Έχω μιλήσει με μαγαζάτορα Βέλγο που έχει πάει και δεν φοβόταν να μου παραδεχθεί ότι είναι σαν Ντίσνευλαντ - δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας αν πάτε κάποια στιγμή να το δείτε.

 

Επίσης, παίζουν μεγάλο ρόλο και οι τιμές και τα παζάρια που κάνουν οι αντιπρόσωποι της εκάστοτε χώρας προς τους πωλητές - είναι επόμενο ο Thomann να παίρνει εκατοντάδες κομμάτια για στοκ κι έτσι να καταφέρνει καλύτερες τιμές από κάποιον που ΑΝ θέλει όντως να έχει στοκ από κάτι, θα παραγγείλει 3-4 κομμάτια. Είναι η ίδια ιστορία που συμβαίνει και σε τόσες άλλες αγορές.

 

Εδώ έρχονται τώρα δυο "όμως". Το πρώτο: Η εγγύηση που αποκτάς είναι από εκεί που θα αγοράσεις, το οποίο σημαίνει ένα μπέρδεμα με αποστολές, πακεταρίσματα κλπ. όταν πρέπει να το στείλεις πίσω σε πχ. Γερμανία για να το ελέγξουν και να στο επισκευάσουν ή να στο αλλάξουν, ειδικά αν έχεις πάρει κάτι ογκώδες πχ. έναν μεγάλο και βαρύ ενισχυτή. Αυτό δεν συμβαίνει όταν ψωνίζεις από κοντινό σου μαγαζί που ξέρεις κι εκτιμάς.

 

Το δεύτερο: αν ένα μαγαζάκι είναι σωστό, θα δημιουργήσει και μια φιλική ατμόσφαιρα που θα σε κάνει να νιώσεις άνετα, κι όχι σνομπαρίας τύπου "αν δεν αγοράσεις άδειασέ μου τη γωνιά". Επίσης, σε ένα μαγαζάκι που ψωνίζω εδώ στο Βέλγιο που μένω (στο ίδιο μαγαζάκι του τύπου που μου έλεγε εκστασιασμένος εντυπώσεις από τον Thomann!!) οι τιμές αναλόγως με την μάρκα είναι καλύτερες από τον Thomann, πχ ο Fender Hot Rod Deluxe ήταν 60 ευρώ φτηνότερος... (όταν λέω αναλόγως με τη μάρκα, είναι το σημείο που υπεισέρχονται τα παζάρια του εκάστοτε αντιπροσώπου με τον μαγαζάτορα). Δεν είναι τυχαίο ότι δεν προλαβαίνει καλά καλά να παραγγέλνει ενισχυτές Fender.

 

Αυτά τα τρία (εγγύηση - ατμόσφαιρα - καλές τιμές) μπορούν να απογειώσουν τις δουλειές σε αυτά τα μαγαζάκια, και σας πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου ανεδαφικό αυτό. Σε ένα σαφώς μεγαλύτερο μαγαζί στην Αθήνα (τώρα δεν θα πω ποιο γιατί θα κατηγορηθώ για διαφήμιση) πήρα το Electroharmonix Deluxe Memory Man 40 ευρώ φτηνότερα από τον Θωμά...

 

Βεβαίως, υπάρχει και το άλλο άκρο, όπως πχ ο Νάκας, και θα σας πω και το δικό μου παράδειγμα (βλέπω όλοι συμφωνούμε... :lol: ) Την Yamaha SA503TVL που λιμπίζομαι την δοκίμασα στον Νάκα - η τιμή της ήταν 1150 ευρώπουλα... για Ελλάδα η τιμή του Θωμά είναι 725... με τιμή Γερμανού αντιπροσώπου της Yamaha στα 855... Πάντως, να μην νομίζετε ότι ο Θωμάς είναι το άγιο δισκοπότηρο των τιμών - πάντα να συγκρίνετε και να σκέφτεστε και αυτά που σκέπτομαι κι εγώ! :wink:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει αλλά εσύ πιστεύεις ότι αν έχεις πρόβλημα θα σε εξυπηρετήσει το μαγαζάκι στην επισκευή? Μάλλον χλωμό το κόβω,συνήθως τα κλαίς τα λεφτουδάκια σου. Εδώ δεν εξυπηρετούν πριν την αγορά ,για after sales θα ψάχνουμε? Στο ελλαδιστάν λείπει επαγγελματισμός ,οι περισσότεροι είναι μπακάλιδες όχι έμποροι. Ο thomann δεν έχει βάση σε μεγάλη πόλη άρα και αγοραστικό κοινό αλλά γιγαντώθηκε γιατί κινήθηκε έξυπνα όχι μόνο σε γερμανικό αλλά πανευρωπαικό επίπεδο και γι'αυτο είναι μάγκας και όχι σαν τον κλασσικό έλληνα κλεφτοκοτά μαγαζάτορα....σημειώνω ότι λαμπρές εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα(π.χ. drumstore)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθείτε όλοι να γλιτώσετε ( ? ) κανένα 20ευρω

και μετά θα λέτε γιατί έκλεισαν οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα' date='

και που θα βρούμε εμείς και τα παιδιά μας δουλειά. :(

[/color']

 

Χτες αγόρασα τα βιβλία που ήθελα απο amazon (απο αμερικη παρακαλω) και γλύτωσα 100ευρούλια απο τις εγχώριες τιμές. Μαζί με τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αλλά εσύ πιστεύεις ότι αν έχεις πρόβλημα θα σε εξυπηρετήσει το μαγαζάκι στην επισκευή?

 

ΝΑΙ! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ποτέ δεν μου άρεσαν οι απόλυτες και μηδενιστικές απόψεις. Αν βρεις ένα καλό μαγαζάκι και βέβαια θα σε στηρίξει. Αν όχι τους φοβερίζεις ότι θα τους κάνεις μια ωραία καταγγελία (καθόλου δύσκολο). Τώρα βέβαια σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ισχύει το Ού Μπλέξεις αλλά νομίζω ότι εύκολα καταλαβαίνεις το τι θα γίνει. Και να μην παρασύρεστε από το ράδιο αρβύλα αλλά να αποκτάτε οι ίδιοι άποψη' date=' πχ εγώ έχω διαβάσει μερικά εντελώς ανυπόστατα πράγματα για ένα- δυο αθηναϊκά μαγαζιά στο φόρουμ...

 

Ο thomann δεν έχει βάση σε μεγάλη πόλη άρα και αγοραστικό κοινό

 

Σε πληροφορώ ότι ένα από τα πρώτα πράγματα που συνειδητοποιεί κάποιος που ζει στην κεντρική Ευρώπη είναι ότι οι αποστάσεις είναι αστείες. Από το σημείο που είμαι το Παρίσι, το ¶μστερνταμ και διάφορες μεγάλες γερμανικές πόλεις δεν απέχουν περισσότερο από τρεις - άντε τέσσερις ώρες με το τρένο. Επίσης, οι κεντροευρωπαίοι δεν το έχουν σε τίποτα να μπουν στο αμάξι τους, να πεταχτούν σε μια διπλανή χώρα, να ψωνίσουν και να γυρίσουν αυθημερόν. Σύνορα ούτως ή άλλως σχεδόν δεν υπάρχουν (απλά βλέπεις μια ταμπέλα που λέει πχ. Welcome to the Netherlands...) Επομένως, αγοραστικό κοινό από αυτήν την άποψη έχει... μικρό σίγουρα σχετικά με την ιντερνετική του κίνηση αλλά όχι πολύ μικρότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω κι εγω το μακρυ και το κοντο μου.

 

Εμπειρια απο ελλαδα:

χειροτεροι ολων ειναι μαγαζατορες που δεν εχουν σχεση με το αθλημα. ειδαν το θεμα καθαρα επιχειρησικα και επενδυτικα...οποτε τους λειπει αυτο το κατι που θελει ο χωρος. συνηθως προσλαμβανουν μερικα αρρωστακια για την εξυπηρετηση που ακομα και καινουργιο προιον να ερθει, τους βαζουν τις φωνες για την φασαρια που κανουν.....

 

 

Εμπειρια απο επαρχια: Εδω τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα...ειδικα αν εισαι αναποφασιστος στο τι θες να παρεις...τι δευτερη φορα που θα πας να δοκιμασεις κατι εχεις μπει σε μαυρη λιστα και στην ουσια σε διωχνουν.

 

 

Εμπειρια απο εξωτερικο: δεν ξερω για εσας αλλα χαζευα κιθαρες και ηταν σαν να χαζευα ρουχα: "το εχουμε και σε μαυρο...να σας φερω να δοκιμασετε"....

 

Βεβαια παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις...ειχα ρωτησει για καστομ κιθαρα και ο τυπος μου 'ξηθηκε λεγωντας οτι αν ειναι να σου φτιαξω κατι το οποιο μπορεις ευκολα να βρεις ετοιμο η αμα μονταρεις αλλο μοντελο ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ!!! ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ...

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αλλά εσύ πιστεύεις ότι αν έχεις πρόβλημα θα σε εξυπηρετήσει το μαγαζάκι στην επισκευή?

 

ΝΑΙ! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ποτέ δεν μου άρεσαν οι απόλυτες και μηδενιστικές απόψεις. Αν βρεις ένα καλό μαγαζάκι και βέβαια θα σε στηρίξει. Αν όχι τους φοβερίζεις ότι θα τους κάνεις μια ωραία καταγγελία (καθόλου δύσκολο). Τώρα βέβαια σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ισχύει το Ού Μπλέξεις αλλά νομίζω ότι εύκολα καταλαβαίνεις το τι θα γίνει. Και να μην παρασύρεστε από το ράδιο αρβύλα αλλά να αποκτάτε οι ίδιοι άποψη' date=' πχ εγώ έχω διαβάσει μερικά εντελώς ανυπόστατα πράγματα για ένα- δυο αθηναϊκά μαγαζιά στο φόρουμ...

 

Ο thomann δεν έχει βάση σε μεγάλη πόλη άρα και αγοραστικό κοινό

 

Σε πληροφορώ ότι ένα από τα πρώτα πράγματα που συνειδητοποιεί κάποιος που ζει στην κεντρική Ευρώπη είναι ότι οι αποστάσεις είναι αστείες. Από το σημείο που είμαι το Παρίσι, το ¶μστερνταμ και διάφορες μεγάλες γερμανικές πόλεις δεν απέχουν περισσότερο από τρεις - άντε τέσσερις ώρες με το τρένο. Επίσης, οι κεντροευρωπαίοι δεν το έχουν σε τίποτα να μπουν στο αμάξι τους, να πεταχτούν σε μια διπλανή χώρα, να ψωνίσουν και να γυρίσουν αυθημερόν. Σύνορα ούτως ή άλλως σχεδόν δεν υπάρχουν (απλά βλέπεις μια ταμπέλα που λέει πχ. Welcome to the Netherlands...) Επομένως, αγοραστικό κοινό από αυτήν την άποψη έχει... μικρό σίγουρα σχετικά με την ιντερνετική του κίνηση αλλά όχι πολύ μικρότερο.

 

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά όταν το μαγαζάκι μας ξεζουμίζει εδώ και χρόνια αντί να κάνει προσπάθειες στον τομέα εξυπηρέτησης και after sales service τότε τί? Λογικό είναι να μην μπορεί να πουλαέι φθηνά όσο ο κάθε ΤΗΟΜΑΝΝ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας->δες τι άρχισε να γίνεται τώρα που πήραν πρέφα που είναι οι πελάτες(οέο!). Έριξαν τα μούτρα και τις τιμές σε χρόνο ρεκόρ. Το μόνο που έχει μείνει είναι υπολείμματα της νοοτροπίας που είχαν-που θα πάει θα στρώσουν!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys να παραθεσω κ εγω την δικη μου εμπειρια..

 

προ3ετιας περιπου πηγα κ πηρα απο τον νακα μια samick κ εναν crate ενισχυτη για αρχη... τα πληρωσα καπως εστω κ αν ειχα καποια φιλικη εκπτωση!

 

μετα απο 1χρονο πηγα κ αγορασα ενα πακετο master keyboard emu κ ενα set για cubase με τα βασικα!παλι πονεσε λιγο αλλα ειπα δεν βαριεσαι μου κανουν καλυτερη τιμη!

 

οταν ομως μετα απο κανα 6μηνο ανακαλυψα τον γερμανο εχασα το φως μου.... εμεινα τελειος λαλακας κ εβριζα τον ευατο μου που ΒΙΑΖΟΜΟΥΝ να παρω να παρω να παρω!!

 

εχω αγορασει αρκετες φορες απο τοτε απο τον γερμανο (κ τα υπολοιπα μελη της μπαντας μου) διχως κανενα προβλημα κ με τα λεφτα τα οποια γλιτωνουμε απο τα εδω παλικαρακια τα τρωμε κ τα πινουμε!!!!

 

 

δεν το μετανιωνω. δεν με ενδιαφερει αν ο εδω τυπος πουλα 1κιθαρα κ ενα σετ χορδες την εβδομαδα.αν θελει να κανει διαφημιση να ριξει τις τιμες κ να αποκτησει πελατεια ωστε να του επιτρεψει να μειωσει τις τιμες του κ να αυξησει τον τζιρο του!!!

 

 

απο την αλλη να σας πω κ το τελευταιο.πριν απο15μερες ημουν γερμανια σε μια πολη 40χλμ απο την εδρα του thomann. δυστυχως δεν καταφερα να παω αλλα......

 

απο ενα μαγαζι στην πολη την οποια εμενα(wurzburg)

βρηκα κ

αγορασα μια epiphone aj200sce (265ευρω)κ ενα travel marshall ms2(36ευρω) μαζι με θηκη ωμου(20ευρω)

 

ενω ο thomann την εχει 338ευρω κ τον marshall 39ευρω...

 

γλιτωσα περιπου 50+ευρω..

 

βλεπεις το μαγαζακι στην γερμανια θελει να πουλησει.. ριχνει τις τιμες. κ οταν ειπα στον μπαρμπα εκει, οτι ο thomann ισως την εχει πιο φθηνα , μου ειπε την αληθεια οτι αυτοι την εχουν περιπου 350 κ πως ειναι ειδικη τιμη για να φυγει.. κ ετσι την πηρα κ εφυγα..

 

 

σε 1μηνα θα ξαναπαω γερμανια κ ελπιζω να καταφερω να παω στην musikland-thomann..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφίες: Να στηρίξουμε την Ελλάδα. Παραγει μουσικά όργανα η Ελλάδα και δε το γνωρίζουμε? Ναι υπάρχουν παραγωγές custom, αλλα δεν υπάρχει κάτι το ελληνικό. Αγοράζοντας Fender ΔΕΝ στηρίζεις την Ελλάδα. Απλά αισχροκερδίζει ο καταστηματάρχης (και ο υπάλληλος παίρνει τα 3). Εαν θέλαμε να ενισχύσουμε την ελληνική οικονομία, θα φτιάχναμε ελληνικότατες fender μαιμούδες (η μεγάλη των κινέζων σχολή) και θα ξεχνάγαμε για πολλά χρόνια την ευρωπαική ποιότητα. Ο έλλην όμως θελει Made in America (και καλα κανει/κάνω) και στο υπέροχο ευρωπαικό εμπόριο είναι ελεύθερος να ψαξει την καλύτερη των τιμών. Σιγά μην ντραπούμε επειδή κάποιοι έλληνες καταστηματάρχες θέλουν να βγάλουν τα τριπλά λες και πουλάν D&G και PRADA. Λαος και Κολωνάκι :ΡΡΡ

 

Επειδή αναφέρθηκε και το θεμα setαρίσματος και δε πολυκατάλαβα το κόλλημα. Επειδή αγοράζω κατι απο το εξωτερικό, θα αρνηθεί κανεις να με setάρει? Θυμάται κανεις τον ελεινό ευτραφή γέροντα του DOREMI? Αυτον που πούλαγε όοολααα τα όργανα με σβησμένο κωδικό παραγωγής? Και τα πούλαγε σε μεγαλύτερη τιμή και απο τον εγχώριο αντιπρόσωπο. Μάλιστα μου είχε αναφέρει για κάτι IBANEZ οτι τους 'ξυνει' (μποινκ) τον κωδικό απο το μπρατσο για να μην βρισκει ο Τριμης ποιος του τα φέρνει!!!!

Αυτα τα όμορφα για την σύγχρονη μουσικοεμπορική ελλάδα... και προκειμένου να λειώσω απο την ζέστη των εξαρχείων ψάχνοντας, κάνω μια γύρα στον thomann Και περνάω και όμορφα :ΡΡΡ

 

 

ΥΓ. Οχι οτι δεν βρίσκεις καλες τιμές αν προσπαθήσεις. Αλλα γιατι να προσπαθήσεις ρε παιδι μου? Στην αγορά του Αλ Χαλίλι ειμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw νομιζω οτι εχουμε ελληνικη παραγωγη μουσικων οργανων....

 

...ειναι ενας ελληνας ο οποιος φτιαχνει καστομ ντραμς αριστης ποιοτητας και διεθνους φημης...

 

...πολυ καλλιτεχνες (και γνωστοι κυριως της τσαζ ) παιζουν με αυτα...

 

...αλλα δεν θυμαμαι ονομα...(το ειχα ακουσει στο ραδιο)...οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριεσ ας ενημερωσει

 

ΤΗΑΝΧ

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου