Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη πρα-γαματικοτητα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιχταράς (τουλάχ. όσον αφορά στην κιθάρα) δεν είμαι' date=' αλλά όταν θέλω να δυναμώσω ή να παίξω κι εγώ μερικά γκα γκα γκα γκα το κάνω με μέτρο σεβόμενος τους γύρω μου. Δυστυχώς ελάχιστα μαγαζιά έχουν κάποιο ηχομονωμένο θάλαμο (και θα ΕΠΡΕΠΕ να έχουν γιατί οποιοσδήποτε - από τον μικρό Γιωργάκη με τα σπυράκια μέχρι τον μπαρμπαΜήτσο που παίζει Albert King και Howlin'Wolf - μπορεί να θελήσει να ανεβάσει τις εντάσεις για να δει τις συμπεριφορές των μηχανημάτων εκεί). [/quote']

 

Φαντασου οτι καποια στιγμη ειμαι στον Τριμη και δοκιμαζω μια κιθαρα και του λεω να βαλει παραμορφωση για να την ακουσω. Ο πωλητης παει να τον δυναμωσει αρκετα και αν και ημουν ο μονος στο μαγαζι εκεινη την στιγμη, του πα να το χαμηλωσει :lol: . Αυτο εχει να κανει και με το ποσο ο αλλος ντρεπεται να μοιραστει την αρτια τεχνικη του :oops: :lol: , αλλα και με το ποσο σεβεται τους αλλους που ειναι μεσα στο μαγαζι. Δεν πας σε μαγαζι να δοκιμασεις μια κιθαρα και να νομιζεις οτι εισαι σε καταστασεις συναυλιας.

 

Το μονο που σχολιασα ειναι το "γκα-γκα-γκα" (οχι στοχευοντας εσενα) αλλα γενικα. Γιατι μπορει να καποιοι να εχουν ξεπερασει αυτη τη φαση ή ακομα ακομα να μην την περασαν ποτε, αλλα οπως και να το κανουμε, σε ενα μαγαζι με μουσικα οργανα και κυριως κιθαρες, το πιο πιθανο ειναι να ακουσεις "γκα-γκα-γκα", το οποιο ειναι κατι που παρα πολλοι εχουν ως ερεθισμα για να ξεκινησουν τα βηματα τους.

 

Κοινως συμφωνουμε :lol:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νιώθω ώρες ώρες λες και η 'κοινωνία' των μουσικών είναι ένας χώρος

μύησης στα απόκρυφα μυστικά τα οποία είναι για λίγους :roll: 8O

 

ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ' date=' ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ??[/size'] :lol: :lol: :lol:

 

Tί ήταν τούτος ρε Γιάννη....Κάτι τέτοιοι είναι ακριβώς οι περιπτώσεις που

αναφέρω.Έλεος πιά με τους ξερόλες.

Μα, είναι δυνατόν να είναι το μπράτσο τόξο και να μου λέει

τέτοιες π@παριές?

 

Πού να έλεγα και πού δουλεύει... :roll: :roll: :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί ήταν τούτος ρε Γιάννη....Κάτι τέτοιοι είναι ακριβώς οι περιπτώσεις που

αναφέρω.Έλεος πιά με τους ξερόλες.

Μα' date=' είναι δυνατόν να είναι το μπράτσο [b']τόξο[/b] και να μου λέει

τέτοιες π@παριές?

 

Πού να έλεγα και πού δουλεύει... :roll: :roll: :roll:

 

ΑΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ...ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ? ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΘΑ ΣΤΟ ΕΧΩ ΣΕΝΙΑΡΕΙ ΕΓΩ...

 

Αμ δε. Ο Γερμανός θα το έχει "σενιάρει", και θα κοστίσει και -100 γιούροζ. Μπάϊ-μπάϊ μάϊ ντάρλινγκ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μερικοί είναι για φάπες.

Κι εγώ πήγα πρόσφατα στον Μαυρομουστάκη στη Θεσ/νίκη για να πάρω ένα damper pedal για το keyboard μου.

 

Το παιδί δεν ήξερε και πολλά' date=' μου έφερε ένα volume pedal και επέμενε ότι κάνει την ίδια δουλειά. Δεν τον παρεξηγώ καθώς φαινόταν αγχωμένος (παρουσία αφεντικού) και κατάλαβα ότι είχε απλά άγνοια.

 

με τα πολλά παρεμβαίνει το αφεντικό και εξηγεί στο νεαρό τι ζητάω. Μου κατεβάζει ένα pedal της Kawai, με

βύσμα 13-pin νομίζω.

Του εξηγώ ότι θέλω ένα απλό που να βγαίνει σε απλό καρφί κι εδω αρχίζει το πανηγύρι.

 

-"Δεν υπάρχει τετοιο πράγμα.Έρχεται ο κάθε αρχάριος και ζητάει ότι να'ναι χωρίς να ξερει".

 

- "Μα τι λέτε, σχεδόν όλα τα πεταλάκια εκτός από αυτό με καρφί βγαίνουν"

 

- " Όχι, αυτό θα πάρεις, και θα αλλάξεις μόνος σου την

έξοδο του. Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς στο εμπόριο"

 

-Εδώ τα πήρα: "Πως δεν το χεις κλείσει ακόμα το μαγαζί σου ρε, αυριο πρωι θα σου φέρω φυλλάδια από κάθε μουσικό οίκο στη θεσ/νίκη με τέτοια πεταλάκια"

 

-και μου απαντάει το εξής (grand finalle) : Ρε μάθε πρώτα να παίζεις, και άσε τα μυστήρια πεταλάκια, που μου την είδατε όλοι.

[/quote']Κι εγώ κάτι αντίστοιχο, πήγα στον ίδιο, ψάχνωντας μία συγκεκριμένη κιθάρα, την Schecter C7 Loomis. Είχε έξω την "απλή" Hellraiser που η βασική της διαφορά πέρα από τα ξύλα είναι ότι δεν έχει Floyd Rose. Ε, πάω μέσα λοιπόν και του λέω ότι θέλω την την 7χορδη Schecter Hellraiser αλλά το καινούριο μοντέλο του Loomis που έχει Floyd Rose. Μετά από μια αντίδρασή του στυλ "πω τι θες τώρα κι εσύ ρε φίλε" μου λέει ότι δεν την έχει και μου λέει και το εξής θεικό: "Ε τι να το κάνεις το Floyd Rose, η 7χορδη είναι για ρυθμικά, δεν είναι για να παίζεις σόλα" 8O

 

Τέλοσπάντων δεν έκατσα να σχολιάσω ή να τον πείσω για το αντίθετο αλλά απλώς του είπα ότι δε με πειράζει, θέλω να την παραγγείλω όπως και ναχει. Και ποια ήταν η απάντηση... "Ε, τι να την παραγγείλω, για να πάρεις μόνο εσύ και κανά δυό ακόμα; Δε με συμφέρει!" 8O Παρεπιμπτόντως μετά από μερικές μέρες που επικοινώνησα με το Telesound στην Αθήνα (ο Μαυρομουστάκης στη Θεσ/νίκη πρέπει να είναι ο "αντιπρόσωπός" τους από ότι κατάλαβα) μου απάντησαν ότι θα παράγγελναν ούτως ή άλλως τη συγκεκριμένη κιθάρα!

 

Τέλοσπάντων τελικά σε καλό μου βγήκε αφού τελικά την παρρήγγειλα από τον Ντούκα από τα Ιωάννινα ο οποίος έχει γενικά πολύ καλές τιμές, αντίστοιχες εξωτερικού, αν όχι καλύτερες. Α, και νομίζω ότι τις τις φέρνει μόνος του...

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίζει να είναι ο χειρότερος στην εξυπηρέτηση, καθώς όποιος ξέρω πήγε και δεν ξαναπήγε. Γιατί και ο Λιόλιος χάλια είναι, αλλά έχω μπει στον πειρασμό να ξαναπάω..Ασε που δεν ξαναπάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιμπτόντως μετά από μερικές μέρες που επικοινώνησα με το Telesound στην Αθήνα (ο Μαυρομουστάκης στη Θεσ/νίκη πρέπει να είναι ο "αντιπρόσωπός" τους από ότι κατάλαβα) μου απάντησαν ότι θα παράγγελναν ούτως ή άλλως τη συγκεκριμένη κιθάρα!

 

Τέλοσπάντων τελικά σε καλό μου βγήκε αφού τελικά την παρρήγγειλα από τον Ντούκα από τα Ιωάννινα ο οποίος έχει γενικά πολύ καλές τιμές' date=' αντίστοιχες εξωτερικού, αν όχι καλύτερες. Α, και νομίζω ότι τις τις φέρνει μόνος του...[/quote']

 

Αντιπρόσωπος στις Schecter δεν είναι ο Ντούκας.

 

Γενικά δεν υπάρχει "αντιπρόσωπος".

 

Γενικός εισαγωγέας μέχρι στιγμής είναι η:

 

http://www.telesound.gr/

 

O Ντούκας τις παίρνει από αυτόν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στην Ελλάδα υπάρχει γενικότερα πρόβλημα ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων και δεν ισχύει μόνο για τα μαγαζιά μουσικών οργάνων. Το βλέπουμε με τους γαλατάδες που κάνουν καρτέλ, το βλέπουμε επίσης με τα καρτέλ των σουπερ-μάρκετ, το βλέπουμε με τα καρτέλ των ακτοπλοϊκών (όπου οι μάγκες δεν αφήνουν και ξένους εφοπλιστές να μπούνε στο χορό μη τους χαλάσουν την πιάτσα), το βλέπουμε με τα γκαγκστεριλίκια των ελληνικών τραπεζών και το βλέπουμε με την πλειοψηφία όσων ασχολούνται με τον τουρισμό και νομίζουν ότι δουλεύοντας δύο μήνες πρέπει να ζουν δώδεκα!

 

Νομίζω ότι πρωτίστως το πρόβλημα πηγάζει από τους καταναλωτές που δεν έχουν αναπτύξει αντιδράσεις στην αισχροκέρδεια και στην πλειονότητά τους απλά γκρινιάζουν για την ακρίβεια. Για τον φίλο που υποστηρίζει πως όσοι ψωνίζουμε απ' έξω συντελούμε στον μαρασμό των ελληνικών επιχειρήσεων, θεωρώ πως αυτού του τύπου οι αντιλήψεις αποθρασύνουν και εν τέλει απομονώνουν τους έλληνες μαγαζάτορες.

 

Προσωπικά προτιμώ να ψωνίσω από Ελλάδα ακόμα κι'αν η τιμή είναι 5-8% παραπάνω, γιατί όντως έτσι αναπτύσσεις σχέσεις με τους μαγαζάτορες, μπορείς να αναμένεις after-sales service κ.α. Όταν όμως βλέπω κάποιους να πουλάνε 70-80% παραπάνω το μόνο που εύχομαι είναι να πέσει κεραυνός και να κάψει ολοκληρωτικά το μαγαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η πλακα ειναι ομως οτι οι διαφορες στο after sale service με ευρωπη ειναι μεγαλυτερες απο τις διαφορες στις τιμες!... (και οχι υπερ των εγχωριων..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έρχομαι σε επαφή με πολύ (πάρα πολύ) κόσμο λόγω της δουλειάς μου, έχω βγάλει κάποια γενικά συμπεράσματα.

(γενικά= υπάρχουν και εξαιρέσεις).

 

1. Ο πελάτης πάντα θέλει κάτι παραπάνω. Δεν πα να χτυπηθείς από κάτω, πάντα θέλει κατι έξτρα. Λίγη κανέλα, ένα μπισκότο, κι άλλη έκπτωση, κλπ (πολύ περισσότερο ο νεο-Έλλην πελάτης).

 

2. Οι Έλληνες (πελάτες) που έχουν κάνει και μια βόλτα έξω, έξω τουλάχιστον συμπεριφέρονται σαν αρνιά και δύσκολα θα προσβάλλουν τον -την υπάλληλο που (πολλές φορές) σκίζονται να εξυπηρετήσουν και χαμογελόντας κιόλας.

 

3. Ο μέσος Έλληνας είναι καφρούλης. Οφείλεις όμως μέχρι και π!π3$ να του κάνεις και να τα έχει όλα τσάμπα γιατί είναι Έλληνας και πως να το κάνουμε, μάγκας βρε παιδί μου.

 

4.Οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι ως επι το πλείστον κλέφτες. Οι Έλληνες υπάλληλοι είναι ως επι το πλείστον κλέφτες, και αν κλέψουν αρκετά γίνονται επιχειρηματίες.

 

5. Το Ελληνικό κράτος (αστεία πράγματα...) δεν είναι τίποτε άλλο από ένα δειλό νταβατζή που έχει το μαχαίρι και βέβαια έχει και το πεπόνι.Και άν μπορέις στήσε επιχείρηση με 2.000.000 υπαλλήλους του δημοσίου να ταίσεις.

 

6. Η χώρα τελεί υπό κατοχή.

 

Και επειδή εκτροχιάζομαι σιγα σιγά ας πω και ένα ρητό.

 

"Ο πελάτης πάντα θα γκρινιάζει. ¶κουσέ τον. Μερικές φορές έχει δίκιο."

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έρχομαι σε επαφή με πολύ (πάρα πολύ) κόσμο λόγω της δουλειάς μου' date=' έχω βγάλει κάποια γενικά συμπεράσματα.

(γενικά= υπάρχουν και εξαιρέσεις).

 

1. Ο πελάτης πάντα θέλει κάτι παραπάνω. Δεν πα να χτυπηθείς από κάτω, πάντα θέλει κατι έξτρα. Λίγη κανέλα, ένα μπισκότο, κι άλλη έκπτωση, κλπ (πολύ περισσότερο ο νεο-Έλλην πελάτης).

 

2. Οι Έλληνες (πελάτες) που έχουν κάνει και μια βόλτα έξω, έξω τουλάχιστον συμπεριφέρονται σαν αρνιά και δύσκολα θα προσβάλλουν τον -την υπάλληλο που (πολλές φορές) σκίζονται να εξυπηρετήσουν και χαμογελόντας κιόλας.

 

3. Ο μέσος Έλληνας είναι καφρούλης. Οφείλεις όμως μέχρι και π!π3$ να του κάνεις και να τα έχει όλα τσάμπα γιατί είναι Έλληνας και πως να το κάνουμε, μάγκας βρε παιδί μου.

 

4.Οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι ως επι το πλείστον κλέφτες. Οι Έλληνες υπάλληλοι είναι ως επι το πλείστον κλέφτες, και αν κλέψουν αρκετά γίνονται επιχειρηματίες.

 

5. Το Ελληνικό κράτος (αστεία πράγματα...) δεν είναι τίποτε άλλο από ένα δειλό νταβατζή που έχει το μαχαίρι και βέβαια έχει και το πεπόνι.Και άν μπορέις στήσε επιχείρηση με 2.000.000 υπαλλήλους του δημοσίου να ταίσεις.

 

6. Η χώρα τελεί υπό κατοχή.

 

Και επειδή εκτροχιάζομαι σιγα σιγά ας πω και ένα ρητό.

 

"Ο πελάτης πάντα θα γκρινιάζει. ¶κουσέ τον. Μερικές φορές έχει δίκιο."

 

Γ.[/quote']

 

 

EΓΡΑΨΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου