Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη πρα-γαματικοτητα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν ήμουν μαγαζάτορας θα κόλλαγα μια ταμπέλα:

 

"Θυμηθείτε: η αγορά δεν είναι υποχρεωτική. Αν δεν συμφωνείτε με την τιμολογιακή μας πολιτική, είστε ελεύθεροι να ψωνίσετε από όπου εσεις κρίνετε σκόπιμο."

 

ΟΚ, αστειεύομαι δεν θα κόλλαγα κάτι τέτοιο, απλά όταν κάποιος πουλάει ακριβά δεν σημαίνει ότι είναι κλέφτης.... απλά είναι ακριβός. Και για να είναι ακριβός δεν σημαίνει τίποτε άλλο παρά ότι ακόμα καταφέρνει και πουλάει με αυτές τις τιμές.

 

Προσωπικά έχω ψωνίσει πολλάκις από ελληνικά μαγαζιά σε τιμές ίδιες και πιο κάτω από αυτές που κυκλοφορούν στο δίκτυο. Συμφωνώ με τη γενική αντίληψη ότι είναι σκόπιμο να χτίζεις μια σχέση εμπιστοσύνης με ένα μαγαζί την οποία λίγο-πολύ θα πρέπει να πληρώσεις. (Από την άλλη με έχει πιάσει κι εμένα κατά καιρούς το σύνδρομο "ψωνίζω μόνο απ' έξω"). Εν ολίγοις, τιμές καλές αν είσαι καλός πελάτης και πληρώνεις μετρητοίς, μπορείς να πετύχεις και στα μαγαζιά (τις περισσότερες φορές).

Προσωπικά νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κρίνουμε κατά περίπτωση, δηλαδή αν είναι συμφέρουσα ή όχι η αγορά συγκεκριμένου προϊόντος και όχι μαγαζιά συνολικά.

Ενοχλητικότερη για μένα είναι η ασχετοσύνη μαζί με την ξερολιά όταν αυτή εμφανίζεται παρά οι μικροδιαφορές στις τιμές.

Όταν οι διαφορές στις τιμές είναι εξωφρενικές, (όπως κάποια παραδείγματα παραπάνω) συνήθως το λέω στον έμπορο. Το ξέρω ότι το ξέρει, απλά θέλω να μαθαίνει ότι το ξέρω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω απολυτα,και για να κανω και τον δικηγορο του διαβολου πολλες φορες η συμπεριφορα των υπαλληλων ειναι "εριστικη" γιατι και η συμπεριφορα των "ΠΕΛΑΤΩΝ" ειναι "εριστικη" (ποσες φορες δεν εχουμε δει 15χρονους να μπουκαρουν τσουρμο μεσα σε διαφορα κιθαρομαγαζα απαιτωντας "τον ηχο των Metallica" εδω και τωρα (με... 300 ευρω φυσικα) & "αραζοντας" με τις ωρες προξενωντας κυκλοφοριακη συμφορηση & τελικα φευγουν χωρις να αγορασουν τιποτα??? :lol: :lol:

 

Βεβαια σε εναν κοσμο ομορφο ιδανικα πλασμενο ακομα και αυτοι οι 15χρονοι σαν ΠΕΛΑΤΑΡΕΣ θα επρεπε να αντιμετωπιζονται (μια και σιγουρα ΟΛΟΙ μας οταν ειμασταν 15 χρονων ετσι καναμε και τωρα τα σκαμε κανονικα οταν πρεπει) αλλα θα πρεπει να συγχωρουμε ΜΕΡΙΚΕΣ φορες καποιες "αγριες" συμπεριφορες απο τους υπαλληλους (αλλα μονο σε ακραιες περιπτωσεις....)

 

Ειναι δυστυχως το "αντικειμενο" τετοιο..... :wink:

 

Κατα τα αλλα οπως ειπε και ο Χαριλαος ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ εχουμε και οι ΝΟΜΟΙ της ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....(εμενα παντως ακομα κανεις ελλην μαγαζατορας δεν με απειλησε πως αν δεν αγορασω απο αυτον θα παθω μεγαλο κακο... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμενα παντως ακομα κανεις ελλην μαγαζατορας δεν με απειλησε πως αν δεν αγορασω απο αυτον θα παθω μεγαλο κακο... :lol: )

...."Αν δεν αγοράσεις απο εμένα, θα κάνω Βου-Ντού στους μαγνήτες όλων των τελεκάστερ σου, να μεγαλώσουν και να γίνουν humbucker!!!....twang να θέλεις και twang να μη βρίσκεις!!!!" :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα' date='και για να κανω και τον δικηγορο του διαβολου πολλες φορες η συμπεριφορα των υπαλληλων ειναι "εριστικη" γιατι και η συμπεριφορα των "ΠΕΛΑΤΩΝ" ειναι "εριστικη" (ποσες φορες δεν εχουμε δει 15χρονους να μπουκαρουν τσουρμο μεσα σε διαφορα κιθαρομαγαζα απαιτωντας "τον ηχο των Metallica" εδω και τωρα (με... 300 ευρω φυσικα) & "αραζοντας" με τις ωρες προξενωντας κυκλοφοριακη συμφορηση & τελικα φευγουν χωρις να αγορασουν τιποτα??? :lol: :lol: [/quote']

 

Και βέβαια να φύγουν χωρίς να αγοράσουν τίποτα (πελάτες είναι, και ίσως μελλοντικοί για το μαγαζί αν τους φερθεί καλά), και βέβαια να τους υπομείνουμε (γιατί υποθέτω ότι σίγουρα πολλοί πέρασαν από αυτό το στάδιο) αλλά να έχουν συναίσθηση ΤΩΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ!!!! Πόσες άπειρες φορές μου έχει έρθει να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο όταν κάποιος πιτσιρικάς παίζει τα γνωστά άτσαλα ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ με τον ήχο "χαμό στο ίσιωμα" (KAI με ξεκούρδιστη κιθάρα!! την οποία βεβαίως δεν την καταλαβαίνει, ούτε του την διορθώνει κάποιος πωλητής) ανεβάζοντας την ένταση σαν να μην τρέχει τίποτα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλη μια μ@λ@κί@ στα ελληνικά μαγαζιά είναι η δοκιμή που πρέπει να υποστείς τον άλλο με το γκα,γκα,γκα ή το μπλουζιαρικο σόλο της γιαγιάς.Κάντε ένα μπουθάκι και ρίξτε τους εκεί μέσα να τρελαίνονται μόνοι τους, οχι να τρελάινουν όλο το μαγαζί με τα τέλεια ντιστόρσια του LINE 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενοχλητικότερη για μένα είναι η ασχετοσύνη μαζί με την ξερολιά όταν αυτή εμφανίζεται παρά οι μικροδιαφορές στις τιμές.

 

Εμ, αυτό πάλι που το πας?..Δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα απο το

τουπέ μερικών.. Γκουρού..Δεν λέω, εντάξει να σε συμβουλέψει πάνω

σε κάποια πραγματάκια που πιθανόν να μην γνωρίζεις,αλλά έχει σημασία

(πολύ μεγαλύτερη) ο τρόπος που το κάνει ..

 

Νιώθω ώρες ώρες λες και η 'κοινωνία' των μουσικών είναι ένας χώρος

μύησης στα απόκρυφα μυστικά τα οποία είναι για λίγους :roll: 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ' date=' αυτό πάλι που το πας?..Δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα απο το

τουπέ μερικών.. Γκουρού..Δεν λέω, εντάξει να σε συμβουλέψει πάνω

σε κάποια πραγματάκια που πιθανόν να μην γνωρίζεις,αλλά έχει σημασία

(πολύ μεγαλύτερη) ο τρόπος που το κάνει ..

 

Νιώθω ώρες ώρες λες και η 'κοινωνία' των μουσικών είναι ένας χώρος

μύησης στα απόκρυφα μυστικά τα οποία είναι για λίγους :roll: 8O[/quote']

 

ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ, ΕΙΣΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ?? :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιχταράς (τουλάχ. όσον αφορά στην κιθάρα) δεν είμαι, αλλά όταν θέλω να δυναμώσω ή να παίξω κι εγώ μερικά γκα γκα γκα γκα το κάνω με μέτρο σεβόμενος τους γύρω μου. Δυστυχώς ελάχιστα μαγαζιά έχουν κάποιο ηχομονωμένο θάλαμο (και θα ΕΠΡΕΠΕ να έχουν γιατί οποιοσδήποτε - από τον μικρό Γιωργάκη με τα σπυράκια μέχρι τον μπαρμπαΜήτσο που παίζει Albert King και Howlin'Wolf - μπορεί να θελήσει να ανεβάσει τις εντάσεις για να δει τις συμπεριφορές των μηχανημάτων εκεί).

 

Θέλει ο πιτσιρικάς να ανεβάσει την ένταση; Mε γεια του με χαρά του αλλά τουλάχιστον να σεβαστεί τους γύρω του και να έχει επίγνωση. Αλλά δυστυχώς το επίπεδο είναι εντελώς διαφορετικό, πχ εκτός Ελλάδας για πλάκα τα μαγαζιά λένε ότι θέλουν να βάλουν επιγραφές "No Stairway to Heaven" ενώ στην Ελλάδα μάλλον θα έγραφαν "Νο For Whom The Bell Tolls" ή "Νο Number Of The Beast"... Δεν είναι κρίμα; Νο offence προς οποιονδήποτε (κι εγώ μεγάλωσα με αυτά) αλλά τα κολλήματα γίνονται κουραστικά από ένα σημείο και πέρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου