Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη πρα-γαματικοτητα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν μαστορες στην ελλάδα που φτιάχνουν καστομ όργανα αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μίλαγα με έναν από αυτούς πριν 2-3 χρόνια και μου έλεγε πως δεν είναι συμφέρον να φτιαχτεί κάτι από το μηδέν, ούτε για τον ίδιο ούτε για τον πελάτη. Τα πραγματικά καλα ξύλα παιζεται αν θα σου κάτσουν, η ίδια η κατασκευή παίρνει χρόνο και πολλές εργατοώρες και το τελικό ποσό ξεφεύγει πραγματικά. Παρ'όλα αυτά υπάρχουν λίγοι που διαθέτουν το χρήμα, την υπομονή και την εμπιστοσύνη και φτιάχνονται λίγα χειροποίητα όργανα. Εγώ ενδιαφερόμουν για μια κατασκευή με έτοιμο σώμα και μπράτσο από Warmoth και τα υπόλοιπα εξαρτήματα δικής μου επιλογής αγορασμένα μέσω ιντερνετ, και δέχτηκε ευχαρίστως να κάνει βαφή-συναρμολόγηση-σετάρισμα σε πολύ λογική τιμή.

 

Το θέμα βέβαια δεν είναι αυτοί οι μάστορες και οι πελάτες κάστομ χειροποίητων οργάνων, αφού αποτελούν μια ειδική και περιορισμένη κατηγορία. Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία της ελληνικής αγοράς όπου ο μαγαζάτορας κοιτάει να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερο κέρδος με τις λιγότερες δυνατές θυσίες και κόπο και ο πελάτης σε πολλές περιπτώσεις ζητάει τα πάντα χωρίς απαραίτητα να ξέρει τι θέλει και γιατί το θέλει (εμείς που διαβάζουμε και γράφουμε στο noiz εξαιρούμαστε :wink: :P :lol:). Και αυτό είναι γενικότερο, όχι μονο στην αγορά του μουσικού εξοπλισμού.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Customάδες υπάρχουν καλοί. Εμπορική παραγωγή δεν έχουμε όμως. Η ΕΨΑ κάτι ξέρει που παράγει ελληνικά αναψυκτικά :ΡΡΡ. Γιατι η γιαγιά με την custom βυσσινάδα της μας πότιζε μια στο τόσο :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα μου είχε αναφέρει για κάτι IBANEZ οτι τους 'ξυνει' (μποινκ) τον κωδικό απο το μπρατσο για να μην βρισκει ο Τριμης ποιος του τα φέρνει!!!!

 

Εχω πάρει και εγώ μια Ibanez rg370 πριν 3-4 χρόνια απο τον Λιολιο στην Θεσσαλονίκη με σβησμένο κωδικό. :?

Ωραία πράγματα.

Το ανακάλυψα αργα βεβαια...κατι μήνες μετα αλλα είχα χαλαστεί πολύ.

Την είχα πάρει όσο έκανε και στον thomann. Γυρω στα 400 ευρω.

Εννοείται οτι αγοράζω πλέον ΜΟΝΟ απο εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα μου είχε αναφέρει για κάτι IBANEZ οτι τους 'ξυνει' (μποινκ) τον κωδικό απο το μπρατσο για να μην βρισκει ο Τριμης ποιος του τα φέρνει!!!!

 

Εχω πάρει και εγώ μια Ibanez rg370 πριν 3-4 χρόνια απο τον Λιολιο στην Θεσσαλονίκη με σβησμένο κωδικό. :?

Ωραία πράγματα.

Το ανακάλυψα αργα βεβαια...κατι μήνες μετα αλλα είχα χαλαστεί πολύ.

Την είχα πάρει όσο έκανε και στον thomann. Γυρω στα 400 ευρω.

Εννοείται οτι αγοράζω πλέον ΜΟΝΟ απο εξω.

 

Οπότε μεταξύ άλλων, αν δεν κοιταξεις ΚΑΙ την υπαρξη αρ.παραγωγής, χάνεις και το avantage της ελληνικής εγγύησης :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Customάδες υπάρχουν καλοί. Εμπορική παραγωγή δεν έχουμε όμως. Η ΕΨΑ κάτι ξέρει που παράγει ελληνικά αναψυκτικά :ΡΡΡ. Γιατι η γιαγιά με την custom βυσσινάδα της μας πότιζε μια στο τόσο :Ρ

 

Όλες αυτές η συζητήσεις μου θυμίζουν τα σχόλια στις ταινίες του Χαρυ Κλυνν κ άλλων με τα εισαγόμενα κτλ

 

Επέστρεψα από Πήλιο σήμερα... Περνόντας μπροστά από το εργοστάσια της ΕΨΑ στην Αγριά ο συνεπιβάτης μου μου είπε πως την ΕΨΑ την έχει αγοράσει η 3Ε,ελπίζω να έκανε λάθος...

 

Καλά είναι να ενισχύουμε την ελληνική αγορά της οποίας είμαστε μέρος βέβαια- αλλά πάλι σχεδόν όλα τα προιόντα είναι αμερικανογιαπονεζοκινέζικα είναι!

 

Η δουλειά μας να γίνεται για να βγάζουμε ωραίες μουσικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μία μικρή παρέμβαση η οποία θα δώσει πολλές εξηγήσεις!! Απλά καλό είναι όλοι μας να γνωρίζουμε πως αντιπρόσωπος μουσικών οργάνων με πολύ καλές τιμές πουλάει το προιόν του περίπου 2,5 επι της τιμής που έχει κοστίσει το προιόν μέχρι να φτάσει στην πόρτα του μαγαζιού!! Δηλαδή μία κιθάρα με μεταφορικά και όλα κοστίζει 500Ε,θα πουληθεί 1250.

Έτσι για να γνωρίζουμε τι περιθώρια έχει ο αντιπρόσωπος. Το κάθε μαγαζάκι θα έχει από αυτή την τιμη 30-40 % έκπτωση που είναι το κέρδος του.

 

Περιθώρια πάντα υπάρχουν και στις τιμές και στην κοροιδία

 

My Low Frequency Greetings

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε και το θεμα setαρίσματος και δε πολυκατάλαβα το κόλλημα. Επειδή αγοράζω κατι απο το εξωτερικό, θα αρνηθεί κανεις να με setάρει?

 

Εννοειται οι οποιαδηποτε τετοια αντιδραση καποιου "καταστηματαρχη" ειναι απλα ΠΑΡΑΝΟϊΚΗ....(δεδομενου οτι ΟΛΕΣ οι κιθαρες χρειαζονται ΤΑΚΤΙΚΑ set up) θα εμοιαζε σαν να αρνουνταν καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο να κανει service στο αυτοκινητο σου επειδη δεν το αγορασες απο αυτους...

 

 

αυτα ειναι ΤΡΕΛΛΑ πραγματα και καλο θα ηταν οποιοι μαγαζοτορες "κανουν τετοια" να ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΝ (ασε που το σετ απ ειναι ετσι κι αλλοιως κατι που ΟΛΟΙ οι κιθαριστες ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μπορουν να κανουν ΜΟΝΟΙ τους,ειναι πανευκολο αλλωστε.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε και το θεμα setαρίσματος και δε πολυκατάλαβα το κόλλημα. Επειδή αγοράζω κατι απο το εξωτερικό' date=' θα αρνηθεί κανεις να με setάρει? [/quote']

 

Εννοειται οι οποιαδηποτε τετοια αντιδραση καποιου "καταστηματαρχη" ειναι απλα ΠΑΡΑΝΟϊΚΗ....(δεδομενου οτι ΟΛΕΣ οι κιθαρες χρειαζονται ΤΑΚΤΙΚΑ set up) θα εμοιαζε σαν να αρνουνταν καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο να κανει service στο αυτοκινητο σου επειδη δεν το αγορασες απο αυτους...

 

 

αυτα ειναι ΤΡΕΛΛΑ πραγματα και καλο θα ηταν οποιοι μαγαζοτορες "κανουν τετοια" να ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΝ (ασε που το σετ απ ειναι ετσι κι αλλοιως κατι που ΟΛΟΙ οι κιθαριστες ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μπορουν να κανουν ΜΟΝΟΙ τους,ειναι πανευκολο αλλωστε.)

 

Συμφωνώ απόλυτα με το set up.

 

Και μιας και το θυμήθηκα, λέω να πώ το παρακάτω, κάτι που νομίζω δείχνει την απελπισμένη προσπάθεια ορισμένων να κερδίσουν.

Περπατώντας με φίλο έξω από γνωστο φαρμακοποιείο-μουσικό οίκο θυμήθηκε ότι χρειαζόταν μια ΡΕ για την κλασσική του.Πάμε λοιπόν μέσα και λέω και εγώ να πάρω καμια πένα.Παίρνω 2 και πάω στο ταμείο, του λέω 2 πένες και περιμένω να μου πει 1 ευρώ.Μου λέει "να τις δώ", τις αφήνω στο τραπέζι και τι κάνει ρε παιδιά(νταξ δε φταίει ο υπάλληλος ότι του πουν κάνει) Βγάζει ένα ντοσιέ που είχε μέσα όλες τις πένες και κοιτάει τις τιμές.Στο τέλος μου λέει 1 ευρώ βέβαια, αλλά κοίτα συμπεριφορά.Επειδή υπάρχει ανάμεσα στις 150 πένες 1 που κάνει 60 λεπτά,το ελέγχουνε μήπως και καταλάθος τη χρεώσουνε 50 και χάσουν το δεκάλεπτο.Ρε σε άλλα μαγαζιά παίρνεις δυο πένες και σου λένε κερασμένες, έλεος.

Και τελικά εκείνος ο φίλος μου έδωσε 1.70 για μία χορδή.Μετά περάσαμε από άλλο κατάστημα που είχα αφήσει την κιθάρα μου για setup και πλήρωσα ΜΟΝΟ 3.50 ευρώ για τις GHS που μου έβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου