Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας.


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν αναφερθηκα στο γεγονος που εγραψα ημουν στα 3 χρονια.. τωρα ειμαι στα 12, αλλα και παλι εισαι πιο παλιος κ φαινεται αυτο σου δινει και το δικαιωμα να βριζεις κ να προκαλεις.. Δεν εδωσες καμια βαση σ οτι εγραψα και αρκεστηκες να κανεις τη μοστρα σου και να πεις βαρυγδουπες «αληθειες»... Εγω δεν επικαλεστικα καμια εμπειρια κ κανενα επιπεδο, αληθεια εσυ που παιζεις;;;;;γιατι εχω δει κ επαγγελματιες που ηταν μονο στο δελτιο παροχης υπηρεσιων!

 

Λυπαμαι πραγματικα γιατι μπορει να σε ξερω κ εσενα προσωπικα γιατι κ εγω εχω τη τυχη να εχω ερθει σε επαφη με πολλους επαγγελματιες κ μη κ πολλες φορες μαλιστα. Λυπαμαι για την επιθετικοτητα που δειχνεις κ γενικα για την ολη ασυνεννοησια...

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ συμφωνώ πλέον μετά την παρέμβαση του harilatron...

 

Κ επειδή κ εγώ αναφέρθηκα γενικά στους κλασικούς κιθαρίστες, σημειώνω απλώς ότι το δικό μου παράδειγμα-πάθημα δεν αποτελεί κανόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatronie υπάρχεις για να σώσεις κόσμο,για να τους βάζεις στο σωστό δρόμο του θεου.Μπράβο αγορι μου.

 

Υ.Γ.Πώς πάει η υπόγα με τον αντίλαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλούς να θίγονται με την λέξη λαλακία,θα γίνω πιο συγκεκριμένος...

Όταν spimav, ένα νέο παιδί ψάχνει να βρει τρόπους να γίνει καλύτερος μουσικός,οφείλουμε κάποιοι από εμάς που δεν είμαστε 15 χρονών και έχουμε βρεθεί στην θέση του να τον απεγκλωβίσουμε από το αδιέξοδό του.Όχι γιατί είμαστε ξερόλες αλλά γιατί προφανώς κάποτε βρεθήκαμε στην ίδια θέση με τον φίλο iasona και κάναμε λάθη τα οποία πληρώσαμε και άλλοι καταφέρανε να τα διορθώσουν και άλλοι τα αντιμετωπίζουν ακόμα.

 

Θεωρώ λοιπόν οτι πρώτα θα πρεπε να καταλάβουν όσοι απάντησαν οτι ο iasonas δεν ξέρει τί θέλει γιατί είναι μπερδεμένος,κάτι το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα από το αρχικό του post.

Επομένως αντί κάποιος να μιλήσει για κάποιον δάσκαλο με τον οποίο είναι ευτυχισμένος και να πει:"Ξέρεις κάτι φίλε,κάνω μάθημα με αυτόν,έλα στο μάθημα μου να παρακολουθήσεις ή άκου αυτό το cd που έχει γράψει ο δάσκαλός μου ή έλα να τον ακούσεις που παίζει με το τάδε συγκρότημα-έγινε το ακριβώς αντίθετο.

Υπήρχαν τρία-τέσσερα post που του λέγανε να μην πάει σε δάσκαλο κλασσικής κιθάρας,λες και αυτός τους έλεγε οτι πήγα σε δάσκαλο κλασσικής κιθάρας και δεν μου έκανε.

 

Θέλεις να μιλήσουμε για το ποιοι είναι στον κόσμο τους και ποιοι δεν είναι?

Τουλαχιστον το μέλος του noiz που το έγραψε πήρε πίσω τη δήλωση του και μπράβο του γιατί κατάλαβε οτί αυτό προσβάλλει πολλούς ανθρώπους.

Έγραψα πολλά πράγματα στο αρχικό post μου και όλοι κολλήσατε στο αν σας είπα οτι λέτε λαλακίες και αντί να βοηθάτε ένα παλικάρι που θέλει να παίξει μουσική του λέτε ότι οι κλασσικοί κιθαρίστες στο σύνολό τους δεν θα τον βοηθήσουν να μάθει ηλεκτρική κιθάρα.

 

Αν νομίζετε οτι βοηθάς κάποιον με το να του λες οτι εσύ σιχάθηκες την μουσική επειδή έκανες κλασσική κιθάρα ή πήγαινες σε παραδοσιακό ωδείο που άκουγες Μέντελσον και Μπαχ στις αίθουσες αντί για Nickelback τότε δεν έχω λόγο να μιλάω άλλο.

 

Όσο για τον φίλο που αναρωτιέται πόσοι κλασσικοί κιθαρίστες μπορούν να βοηθήσουν ένα μαθητή που ακούει rock για να αγοράσει εξοπλισμό ή να "τρέξει" το nuendo θα συμφωνήσω πως δεν είναι πολλοί.Είναι όμως πάρα πολλοί αυτοί που ενημερώνονται και κυρίως ενδιαφέρονται για τους μαθητές έτσι ώστε αν δεν έχουν μια έτοιμη λύση στα χέρια να ψάξουν και να ψαχτούν για να τον βοηθήσουν.

 

Το μόνο που λέω,για να κλείσω είναι να προσέχουμε λίιιιιιιιιγο περισσότερο τι ζητάει το κάθε μέλος με το post του και να βοηθάμε στο ίδιο του το πρόβλημα,όχι να βρίσκουμε ευκαιρία να πούμε το παράπονο μας από τον πρώην ή τον νυν δάσκαλό μας,επειδή δεν είχαμε τα μάτια ανοιχτά να καταλάβουμε τί είναι λάθος και τί σωστό ή ίσως ήμασταν απλά άτυχοι.

 

Συγγνώμη αν σας προσέβαλα guys.. :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αναφερθηκα στο γεγονος που εγραψα ημουν στα 3 χρονια.. τωρα ειμαι στα 12' date=' αλλα και παλι εισαι πιο παλιος κ φαινεται αυτο σου δινει και το δικαιωμα να βριζεις κ να προκαλεις.. Δεν εδωσες καμια βαση σ οτι εγραψα και αρκεστηκες να κανεις τη μοστρα σου και να πεις βαρυγδουπες «αληθειες»... Εγω δεν επικαλεστικα καμια εμπειρια κ κανενα επιπεδο, αληθεια εσυ που παιζεις;;;;;γιατι εχω δει κ επαγγελματιες που ηταν μονο στο δελτιο παροχης υπηρεσιων!

 

Λυπαμαι πραγματικα γιατι μπορει να σε ξερω κ εσενα προσωπικα γιατι κ εγω εχω τη τυχη να εχω ερθει σε επαφη με πολλους επαγγελματιες κ μη κ πολλες φορες μαλιστα. Λυπαμαι για την επιθετικοτητα που δειχνεις κ γενικα για την ολη ασυνεννοησια...[/quote']

Δεν έβρισα κάποιον αν κατάλαβες κάτι τέτοιο υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη συνεννόηση όπως αναφέρεις.

σου έγραψα : αν θές διάβασε καλύτερα τι έγραψα για την άγνοια του νεοεισερχόμενου στο χώρο, θα καταλάβεις οτι αυτό που μου γράφεις είναι ασχετο.

Εν πασει περιπτώσει δεν είχα πρόθεση να σε θίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε gmoll ,

 

εχω διαβασει με πολλη προσοχη , ολα τα ποστ αυτου του τοπικ , και οντας εκπαιδευτικος και εχοντας περασει απο παρα πολλα "κακα λουκια" , "στενομυαλων" ωδειων αλλα και ημιμαθων δασκαλων , οφειλω να ομολογησω οτι κατα 90 % συμφωνω με τα λεγομενα σου.

 

αυτο που με ενοχλησε ηταν ο τροπος που αρχισες το post σου....

με την συγκεκριμενη φραση.

...τελοσπαντων....

 

ισως ξεφευγω απο την ουσια της απαντησης στο τοπικ αυτο , αλλα ενιωσα ασχημα προς στιγμην.

οκ.το κλεινω εδω.

 

:wink: :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειρηνη υμην.

 

 

 

Σωστός.

 

Εμένα αυτό που δε μου άρεσε είναι αυτή η απόλυτη αντιμετώπιση,πχ οι περισσότεροι κλασσικοί είναι αυτό,τα δημόσια ωδεία είναι το άλλο κλπκλπ

 

 

Εγώ προσωπικά σε δημόσιο ωδείο πάω.Και κάνω και μαθήματα κλασσικής και ηλεκτρικής(με διαφορετικούς καθηγητές).

Ούτε ο ένας είναι κολλημένος ούτε ο άλλος.Ουτε το ωδείο.

Ναι με τον καθηγητή της κλασσικής κάνω κλασσική μουσική.Αλλά που και που θα πίασουμε καμια συζήτηση περι blues,θα ψευτοδιασκευάσουμε κανα τρέμολο σε πιο rock στυλ,θα κάνουμε debate strat vs lespaul...(Ασχετο αλλά πάντα η strat νικάει).Οπότε ο δικός μου καθηγητής κλασσικής κιθάρας σε δημόσιο Ωδείο δεν ζει στον κόσμο του.

Ο καθηγητής μου στην ηλεκτρική είναι απόφοιτος του MI και παραδίδει μαθήματα Jazz αρμονίας.Σύγχρονα πράματα.Και με τον καθηγητή της ηλεκτρικής θα κάνω και Bach (φέτος στις εξετάσεις έπαιξα ένα απόσπασμα από το Buree του Μπαχ να φανταστείς)Ο ένας απο τους καθηγητές διδάσκει και στο ωδείο του Νακα.

 

 

Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω είναι για να δείξω οτι όχι ,δεν είναι όλοι,ούτε οι περισσότεροι πιστέυω ,κλασσικοί κολλημένοι,τα δημόσια ωδεία δεν είναι απαραιτήτως της πλάκας.

Απο κεί και πέρα,ας διορθωθεί η φράση που αποτέλεσε μήλον της έριδος και ας ηρεμήσουμε λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ωδείου και μη τα λέγαμε και εδώ:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9195&postdays=0&postorder=asc&start=10

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πω και εγω τη λαλακια μου :)

φιλε βρες εναν αποδεδειγμενα καλο δασκαλο (ρωτησε τελος παντων και λογικα θα βρεις) ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας. Κανε 10-15 μαθηματα ωστε να σου πει τις τεχνικες, να σου βαλει τις βασεις και απο εκει και περα....φτου....δωστου...παρε ενα μετρονομο και ξεκινα!! Δυστυχως το 90% το βαριουνται αυτο αλλα για μενα ειναι μονοδρομος. Κατσε και ΛΙΩΣΕ την κιθαρα, κανενας δασκαλος δε θα σου μαθει κιθαρα δια μαγειας, κιθαρα θα μαθεις ΕΣΥ ο ιδιος με την ατελειωτη εξασκηση. Αρκει οπως ειπα να εχεις τις βασεις, και οτι απορια εχεις στο ενδιαμεσο τοτε μονο να κανεις καμια ωρα επιπλεον. Οι πολλες ωρες μαθηματων ειναι πεταμενα λεφτα. 10-15 μαθηματα αρκουν.

ξεκινα απο 60-80 στο μετρονομο και καθε μερα ανεβαινε 2-3 γραμμες. σε ενα τριμηνο αν το κανεις αυτο 2 ωρες τη μερα με 4-5 ασκησεις θα γινεις πυραυλος. Υπομονη και συνεπεια ομως!!Και απο ενα σημειο και μετα κανε ΔΙΚΕΣ σου ασκησεις και ξανα παλι μετρονομο! Να γινεις ΜΠΛΕ!!! Πιστεψε με ΔΕΝ υπαρχει αλλος τροπος.

Διευκρινιζω πως τα παραπανω ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ αποψεις ωστε να μη θιχθει κανεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου