Προς το περιεχόμενο

G5+Cubase SX


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σπίτι έχω ενα amd 64 3500 με 1024 μνήμη με W.D raptor (10.000) σκληρό + άλλον ένα 160άρη και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ θόρυβος...

Μιας και μίλησες για θορυβώδη fans… έχεις ακούσει το fan από G5 σε κατάσταση Idle ? ... :twisted:

 

 

πάντως μην με αντιμετωπίζετε σαν υπερασπιστή των mac αλλα σαν καταναλωτικό θύμα... είμαι αδύναμος χαρακτήρας τι να κάνω..
Καταρχάς θέλω να σου ξεκαθαρίσω ότι αυτά που γράφεις τα βλέπω με συμπάθεια και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει διάθεση αντιπαράθεσης. Αν συζητούσαμε οι δύο μας σε κάποια παρέα και μου έλεγες τις απόψεις που παρέθεσες στο forum σε καμία περίπτωση δεν θα σου απαντούσα τόσο επίμονα. Θα σεβόμουν απόλυτα την επιλογή σου.

Επειδή όμως ότι γράφουμε σε αυτό το forum θα το διαβάσει πολύς κόσμος εκ των υστέρων ' date=' οφείλω σαν moderator να βοηθάω όσο είναι δυνατόν στην απομυθοποίηση κάποιων απόψεων που δεν είναι τεκμηριωμένες επαρκώς και αναμεταδίδονται από στόμα σε στόμα με αποτέλεσμα στο τέλος να εκλαμβάνονται ως έγκυρες γιατί απλά το έχουν πει πολλοί.

 

Ρε σεις πάντως άμα πάρω ποτέ G5 και είναι όντως "τέρας" θα ξεκινήσω μεγάλη μάχη στο noiz!! xεχε θα φάμε τα μουστάκια μας!

Αφού τελικά το έχεις πάρει απόφαση να τον πάρεις το G5 σου εύχομαι να τον χαρείς γιατί άσχετα απ ,όσα λέμε είναι όντως ένα πολύ ωραίο μηχάνημα. Για να το συνοδεύσεις συνιστώ logic ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι θα συμφωνούσα με τον icon για την αγορά του G5. Αν εχει κανεις τα χρηματα ειναι η καλυτερη επενδυση.

Θα προκαλουσα εδω την παρεα να στησουμε ενα αντιστοιχο PC me ton G5.

Να ειναι δηλ 64 bit , 2 τελευταιας έκδοσης επεξεργαστες , να δεχεται 8GB ram, να εχει υγρη ψυξη με 6 αθορυβους ανεμιστηρες και 160 GB SATA. Κοστος 3000 ευρω

Αν παμε και στα αντιστοιχα με τον G5 επωνυμα PC μιας και το Apple ειναι επωνυμο εναν ΙΒΜ, ας πουμε τον workstation με 2 ΧΕΟΝ η τιμη του ειναι 6000 ευρω.

Να συνυπολογισουμε σε ολα αυτα οτι απο την Microsoft θα δουμε 64 bit τουλαχιστον μετα απο 2 χρονια. Η μεγαλη εκρηξη των windows των τελευταιων χρονων ειναι πλεον σε καμψη. H intel αδυνατει να βγαλει επεξεργαστη στα 64 bit και η microsoft την περιμενει, μεγαλα κολπα!!!

Η μια εταιρια αγοραζει την αλλη, αλλες ξεπουλιουνται, με λιγα λογια το τοπια στα PC για τα επομενα δυο χριονια θα ειναι Θολο.

Οσο για τον ηχο ( το εχω γραψει και σε αλλο third) το Logic ειναι πολυ μπροστα και πολυ κοντα στον φυσικο ηχο. To cubase το οποιο χρησιμοποιο και εγω ειναι πισω απο ολα. Πιστεψτε με εχω κανει αξαντλητικες δοκιμες τους δυο τελευταιους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παμε και στα αντιστοιχα με τον G5 επωνυμα PC μιας και το Apple ειναι επωνυμο εναν ΙΒΜ' date=' ας πουμε τον workstation με 2 ΧΕΟΝ η τιμη του ειναι 6000 ευρω.[/quote']

Όπως είπα και προηγουμένως, δεν συγκρίνονται οι Xeon με G5. 32 vs 64?... :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akis εχεις δικιο, αλλα καπως πρεπει να συγκρινουμε. Να μην μιλαμε με εντυπωσεις του στυλ ακουσα μου ειπανε κλπ.

Κατα τ αλλα αυτο που λες ενισχυει την αποψη μου Ο ΙΒΜ δηλαδη (2 ΧΕΟΝ 32 bit εχει 6000ευρω, ενω o G5 64 bit 3000 ευρω) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

icon έγραψε

Πάντως έχει πλάκα όλη αυτή η φιλολογία, αυτή η κόντρα είναι πια "κλασική".

μου θυμιζει κοντρα

manowar vs iron miaden

και

μπρουκ vs καρολαιν!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προκαλουσα εδω την παρεα να στησουμε ενα αντιστοιχο PC me ton G5.

Να ειναι δηλ 64 bit ' date=' 2 τελευταιας έκδοσης επεξεργαστες , να δεχεται 8GB ram, να εχει υγρη ψυξη με 6 αθορυβους ανεμιστηρες και 160 GB SATA. Κοστος 3000 ευρω [/quote']

 

Προτίμησα στο προηγούμενο ποστ να ρίξω τους τόνους και να παραβλέψω κάποια υπερβολικά επιχειρήματα που γράφτηκαν για να υποστηρίξουν την επιλογή mac , όμως μετά λύπης μου βλέπω ότι η κόντρα καλά κρατεί.

Φίλε Αίολε αυτό που έχω παρατηρήσει σε όλους τους υποστηρικτές των mac που απάντησαν σε αυτό το thread είναι η επιλεκτική μνήμη και η άρνηση της πραγματικότητας (living in denial). Θα επαναλάβω ότι η apple διαφημίζει benchmarks G5 με Intel και αποκρύπτει την σκληρή πραγματικότητα που λέγεται AMD.

 

Αν παμε και στα αντιστοιχα με τον G5 επωνυμα PC μιας και το Apple ειναι επωνυμο εναν ΙΒΜ' date=' ας πουμε τον workstation με 2 ΧΕΟΝ η τιμη του ειναι 6000 ευρω. [/quote']

 

Δεν χρειάζεται ένας υπολογιστής να είναι επώνυμος για να είναι καλός , ειδικά τη στιγμή που στη χώρα μας μπορούμε να συναρμολογήσουμε εύκολα , σωστά και φτηνά ένα pc με τη σύνθεση που επιθυμούμε. Συνεχώς αναμασάτε τα 64bits, ενώ αυτό που ενδιαφέρει στη τελική ανάλυση ένα χρήστη υπολογιστή είναι η επίδοση στο πρόγραμμα που εργάζεται και ποσά plugins μπορούν να τρέξουν με άνεση πριν το CPU load φτάσει σε υψηλό επίπεδο. Και για να δείτε ότι επιδώσεις δεν είναι πάντα αυτές που διαφημίζονται από την apple , διαβάστε τα παρακάτω benchmarks …

 

PDF αρχείο με benchmarks για Protools LE

 

The Best Computer For Audio? The facts behind the hype...

 

Benchmark 2

 

Benchmark 3

 

Athlon outperforms G5

 

 

 

Τέλος θα ήθελα να πω ότι άσχετα με το κυνήγι των επιδόσεων είναι πλέον εφικτό ακόμα και με ένα μηχάνημα που κοστίζει 500 ευρώ να γίνει αξιοπρεπής δουλειά .Το ποσό των 3000 ευρω για υπολογιστή χωρίς οθόνη που σε 2 χρόνια θα έχει ξεπεραστεί τεχνολογικά είναι λίαν επιεικώς προκλητικό. Ειδικά όταν υπάρχουν τόσοι καλοί μουσικοί που δεν μπορούν να αντέξουν το οικονομικό βάρος ενός σωστού μουσικού οργάνου (γιατί η ελληνική πραγματικότητα δεν μπορεί να τους συντηρήσει οικονομικά ) είναι αστείο να μιλάμε εμείς για επεξεργαστές και σκληρούς δίσκους. Θα ήθελα λοιπόν κάποια στιγμή όλοι εκείνοι που ξοδεύουν εκατομμύρια για εξοπλισμό , να μας δείξουν και την αντιστοίχου επιπέδου δουλειά , τόσο σε επίπεδο ηχοληψίας όσο και μουσικό και μετά ξανασυζητάμε για το αν πραγματικά χρειάζονται τα παραπάνω μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Dither

Δεν εχω καταλάβει ακόμα ποτε ανεβηκαν οι τόνοι και που υπάρχει επιλεκτική μνήμη;

Για λόγους αγωγής δεν ειναι του χαρακτήρα μου να ανεβαζω τόνους όπου φιλοξενούμαι.

Σημερα ομως θα το κανω, γιατι, για λογους αγωγής δεν εχω μαθει ουτε να δινω δικαίωμα ουτε να δέχομαι προσβλητικους χαρακτηρισμούς ειδικα όπου φιλοξενούμαι!

Για λόγους αγωγής επισης δεν συνηθίζω να κανω αυθαίρετες διαγνώσεις περι επιλεκτικής μνήμης και της συμπεριφοράς καποιου μεσα απο δεκα γραμμες που διάβασα και δεν ξέρω και κανεναν σοβαρο που να μπορει να το κάνει. Ίσως Θα μπορουσα να ανταπαντησω και εγώ για επιλεκτική νοηση μιας και καποιοι καταλαβαινουν οτι εχουν αναγκη να καταλάβουν.

Αν δεν κανω λάθος ο Icon ανοιξε αυτο το Θέμα προβληματιζομενος για εναν G5 και οχι για το πως θα στησει ενα μηχανημα 500 ευρω προκειμένου να κανει “αξιοπρεπως” την δουλεια του. Μιας και ο G5 ειναι ενας υπολογιστής, λογικο ειναι να μιλαμε για σκληρους δίσκους και επεξεργαστές.

Αν δεν κανω λάθος επισης, εγω μιλησα για ηχητικο αποτέλεσμα και οχι για επιδόσεις ( βλεπε benchmarks) Τα καλυτερα benchmarks ειναι τα αυτιά μου και το ποσο σπανε τα νευρα μου δουλευοντας εχοντας πιεση χρονου. Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικότητα και οχι αυτη που λεγεται AMD. Πραγματικοτητες σαν του AMD αλλάζουν καθε 5-6 μηνες

Οφειλα λοιπον να πω την γνωμη μου στον Icon σχετικά με G5 , cubaseSX και Logic. Γνωμη η οποια προέρχεται απο τ’ αυτιά τα δικα μου και οσων συνεργαστηκαν σε αυτές τις δοκιμές. Δηλαδή δυο μεγαλα studio ηχογραφησεων και ενα studio mastering, ενοειται βεβαια και ο δικός μου χώρος στον οποιο εχω ριξει αρκετά εκατομμυρια – βλεπετε σχολιαστηκε και αυτό- και μιας και ζητηθηκε να εχουμε διαπιστευτήρια τις δουλειες μας για να δουνε καποιοι αν αξιζουν οπως ειπαν τα εκατομμυρια που ριξαμε, προσωπικά εγω ειμαι στην διαθεσή σας να στειλω με ΠΜ

Τιτλους απο δίσκους μου, τιτλους απο ταινιες, ντοκυμαντερ, τηλεοπτικες σειρές και θετρικές παραστάσεις.Επισης με ποιους ηχολήπτες συνεργαζομαι – Θιχτηκε και αυτό-. Και για να μη σας βαζω σε εξοδα κερνάω όποιον θέλει να κανει επι τοπου μια πραγματομοσυνη, μια θετρικη παρασταση που ξεκινησε την προηγούμενη εβδομάδα.

Εγω παντως προκειμενου να μιλάω μαζί σας δεν χρειζεται να ξερω ουτε τις δουλειες σας ουτε που και για ποιούς κανετε ηχοληψια Πιστευω οτι εδω ειμαστε μια παρέα και θα “προκαλω” αυτη την παρεα για διαφορα θέματαω χωρις να εχω προθεση αλλα ουτε και την αισθηση οτι ανεβαζω τόνους. Εξαλου οι προκλησεις προχωρούν τη ζωή και την γνώση και «ιστορία γράφουν οι παρέες» οπως τραγουδ;aει και ο Νιόνιος.

 

ΥΣ. Φιλε Dither ειμαι καινούργιος βλεπεις και δεν ξέρω πως να απομονώνω φρασεις και να απαντάω επιλεκτικά αν και νομιζω οτι τις περισσότερες φορές η απομονομένη φραση χάνει το νοημα της οταν ξεκοβεται απο το κειμενο που ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aiolos, σε ενημερώνω ότι διαφωνώ με δύο νοοτροπίες που διακρίνω στα post σου. Η μία είναι εκείνη που λέει ότι το τοπίο είναι θολό για τα pc τα επόμενα χρόνια. Έχε σε παρακαλώ υπ' όψιν σου ότι το τοπίο είναι θολό και μαύρο και άραχνο για όλους εκείνους που επιχειρούν να εγκλωβίσουν τον καταναλωτή σε μονόδρομους, εκ' των οποίων η μεγαλύτερη διδάξασα και μεγαλύτερη τον πούλον φέρουσα είναι η Apple (να αναφέρω το ποσοστό της στην παγκόσμια αγορά, έτσι για να ζεσταινόμαστε;). Τα PC όταν πάψουν να τρέχουν Windows θα αρχίσουν να τρέχουν Linux. Όταν πάψουν να τρέχουν Linux, κάτι άλλο θα υπάρχει διότι ο κόσμος (και ο Θεός) είναι μεγάλος. Με δυο λόγια, όπου δεν υπάρχουν αποκλεισμοί, ο κόσμος εργάζεται και παράγει νέες ιδέες και νέες λύσεις (όπως είναι η AMD). Δυστυχώς δεν μπορείς να καταλάβεις το ίδιο σου το επιχείρημα: ότι πραγματικότητες σαν της AMD αλλάζουν κάθε λίγους μήνες... ΝΑΙ, αυτή είναι η δύναμη της πληροφορικής, ότι σε λίγους μήνες μπορεί να υπάρχει μία εντελώς νέα, εντελώς καλύτερη και εντελώς φθηνότερη λύση. Για τον ιδιοκτήτη ενός ακριβού Macintosh το μόνο που θα υπάρχει σε λίγους μήνες είναι το περιοδικό "Γραφίστας" και το δίλλημα "να το πουλήσω τώρα που έχει χάσει μόνο το 45% της αξίας του ή να περιμένω και άλλο;".

 

Το δεύτερο λάθος σου είναι ότι επιχειρείς να συνδέσεις την κατοχή και χρήση Apple με επαγγελματικές περγαμηνές. Κοινό ατόπημα. Δηλαδή, αν αύριο το πρωί μάθω ότι οι περισσότεροι έλληνες συνθέτες, παραγωγοί κλπ χρησιμοποιούν Macintosh, αυτό κατά τη γνώμη σου είναι επιχείρημα για να πάρω Macintosh;.. (μικρό διάλλειμα για γέλια μέχρι δακρύων.....). Δηλαδή οι υπέυθυνοι για τη σημερινή κατάσταση της μουσικής στην Ελλάδα χρησιμοποιούν Macintosh; (νέο διάλλειμα για γέλια μέχρις λιποθυμίας...). Αν είσαι καλός συνθέτης, παραγωγός κλπ, τότε καλός θα ήσουνα και με PC και με Amiga και με μολύβι και χαρτί. Φτάνει πια αυτή η παραμύθα (εγκαινιασμένη από την αμερικάνικη Apple και δυστυχώς επικουρούμενη από τύπους σαν τον κ. Αντώνη Πλέσσα) ότι "οι καλύτεροι χρησιμοποιούν Macintosh". ¶θελα σου Aiolos γίνεσαι φερέφωνο μίας διαφημιστικής καμπάνιας, κάτι που μάλλον δεν το θέλεις για σένα - εκτός αν σου ανήκει η Rainbow.

 

Σε παρακαλώ, κατάλαβε ότι δεν είμαι εχθρικός απεναντί σου, ούτε στο ελάχιστο. Αλλά η Macinstoσίλα που αποπνέει το γραπτό σου (μεταφραζόμενη σε έναν σχεδόν αδιόρατο σνομπισμό απέναντι σε άλλες τεχνολογίες και κατ' επέκταση σε όσους τις επιλέγουν) είναι λίγο εκνευριστική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λένε ότι τα mac έχουν σταθερή λειτουργία

(σταθερότερη απο τα pc) λόγω ομοιογένειας των υλικών

που τα αποτελούν δεν ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου