Προς το περιεχόμενο

Προσοχή!!! Κυκλοφορούν Gibson μαϊμούδες


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκε η συναντησή μου, με μία Gibson Les Paul Custom. Εξυπηρετώντας ένα μαθητή μου, αποφασίζω να πάω να δώ μία Les Paul Custom, που βρήκε στην 'χρυσή ευκαιρία' αυτής της εβδομάδος.

Η τιμή ήταν πραγματική ευκαιρία στα 1300 ευρώ γιά μοντέλο του 2003.

Παίρνω λοιπόν εγώ τηλ. τον πωλητή, γιά να τον ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες, όπου μεταξύ άλλων, μου λέει πώς πρόκειται γιά μία αμερικάνικη Custom, μαύρη, που όμως είχε αλλάξει τους μαγνήτες, και δεν είχε την original σκληρή της θήκη.

Σκέφτομαι πως ακόμα κι έτσι, είναι πολύ καλή η τιμή, και με λίγα παραπάνω χρήματα, αλλάζεις τους μαγνήτες, και παίρνεις και μία original θήκη.

Την επόμενη μέρα, βρίσκομαι σ'ένα studio κάπου στο Περιστέρι, (όπου είχε αφήσει ο ιδιοκτήτης την κιθάρα) και με την πρώτη ματιά ,αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται γιά μαιμού.

Η κιθάρα έγραφε κανονικά Gibson στο headstock, και μάλιστα με mother of pearl, όπως είναι στις γνήσιες, το serial number στην πίσω πλευρά, ήταν το κλασικό με τα 8 νούμερα, όπου η χρονολογία με βάση το πρώτο και πέμπτο ψηφίο έδειχναν καθαρά πως πρόκειται γιά μοντέλο 2003. (0xxx3xxx). Επίσης υπήρχε η στάμπα στο ξύλο 'made in usa',_αλλά γιά κάποιον που ξέρει, όλα τα υπόλοιπα , έδειχναν Ασία. (υπ'όψιν ,έχω εντρυφήσει εδώ και πολλά χρόνια στις Gibson).

Κάποιες λεπτομέρειες: Το binding στο headstock ήταν παχύτερο.

Τα blocks στην ταστιέρα ήταν πλαστικά, και όχι mother of pearl.

Η ταστιέρα ήταν από rosewood, και όχι από έβενο, όπως συμβαίνει με την γνήσια Les Paul Custom.

Παρ'ότι εκείνη τη στιγμή 'τα πήρα', με την κοροιδία, και τα έψαλλα ένα χεράκι στον πωλητή, σκέφτηκα τι χαμός πρέπει να γίνεται με απομιμήσεις σε όργανα τύπου Fender, που είναι ακόμα πιο εύκολο να αντιγραφούν.

Χρειάζεται πολύ προσοχή πιά, στήν αγορά κάποιας τέτοιας επώνυμης κιθάρας, και καλό είναι όταν πρόκειται να επενδύσετε ένα μεγάλο ποσό σε αυτά , και δεν είσθε γνώστης, η 100% σίγουρος, να ζητάτε τη βοήθεια κάποιου που να ξέρει.

Φυσικά καταλαβαίνετε τι μπορεί να συμβεί με αγορές μεταχειρισμένων μέσω internet!!!!!

Φιλικά

makam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστος, ειναι καλο να υπαρχουν ατομα να σου βαζουν ψυλους στα αυτια για να ψαχνεσαι περισσοτερο και να μην σε πιανουν κοροιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σχετική συνέντευξη στο τελευταίο Guitarist με τύπο που τις φτιάχνει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λόγου το αληθές http://www.gibson.com/search.aspx και πληκτρολογήστε fake gibson. το πρώτο άρθρο είναι όλα τα λεφτα.. Gibson Leads Industry Fight Against Counterfeit Gibsons

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο κλασικό είναι να κοιτάξει κάποιος πόσες βίδες έχει το πλαστικό που κλείνει τη βίδα του τρασροντ στο χεντστοκ. Οι γνήσιες γκιμπσον έχουν 2 βίδες, που είναι και πατέντα τους, ενώ οι μαϊμού 3.

 

Να κι ένα πολύ καλό βιντεάκι:

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω: Αν ο μα'ι'μουδοποιός βάλει δύο βίδες στο τρας ρόντ κόβερ, αν δεν βάψει μαύρη την κοιλότητα του μαγνήτη...κ.ο.κ. Τότε?

Μάλλον ο αγοραστής την πάτησε εις διπλούν. Αυτά τα πράγματα είναι του φόβου

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένη Gibson από πουθενά χωρίς να έχω την ευκαιρία να την δω συνοδευόμενος από κάποιον expert. Για το ebay ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σχετική συνέντευξη στο τελευταίο Guitarist με τύπο που τις φτιάχνει.

 

Nαι, και κατά πάσα πιθανότητα είναι και η κορυφαία στιγμή όλου του περιοδικού (αυτό που σας έλεγα του Σεπτεμβρίου με την LP στο εξώφυλλο). Το άρθρο - συνέντευξη λέει ότι πολλοί μεγάλοι ροκ σταρ έπαιζαν με απομίμηση, συνήθως εν γνώσει τους (αν θυμάμαι καλά ένα από τα παραδείγματα είναι ο Slash που επί χρόνια την εποχή του Appetite δεν έκανε βήμα χωρίς την γιαλαντζί Gibson του). Ο τύπος από τον οποίο παίρνουν συνέντευξη (με την πλάτη στον φακό) λέει το περιοδικό ότι δεν κολυμπάει και στα λεφτά, απλά τις φτιάχνει μόνος του στο ξυλουργείο του κάπου στη Βρετανία όσο καλύτερα μπορεί (και είναι απίστευτα καλές).

 

Τεσπα, αυτό το θρεντ είναι για να τις αποφεύγουμε και ευχαριστούμε για την επισήμανση!

 

 

 

 

Edit: το κοίταξα, και μερικοί από τους αντιγραφείς έγιναν και διάσημοι σαν luthiers μετά, όπως ο Kris Derrig και ο Max Baranet (δυο απ'τους αντιγραφείς των LP του Slash). O αντιγραφέας της συνέντευξης στο Guitarist είναι μάλιστα τόσο καλός που στοχεύει πάρα πολύ ψηλά: οι μουσικοί της περιοχής προτιμούν τις δικές του κιθάρες, φήμες λένε ότι οι τιμές ξεκινούν από 5000 ευρώ (!!!!) και ότι έχει παραγγελίες αναμονής δυο - τριων ετών... 8O

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσουμε τη μεταπωλητικη αξια, αμα παιζει το ιδιο ή και καλυτερα απο gibson και αφου λεει και gibson εμενα το ιδιο μου κανει. Απλα δεν θα εχει φτιαχτει στο εργοστασιο της gibson (πχ. η ρεπλικα του Slash).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να μην ξεχνάμε και άλλες λεσπολικού τύπου κιθάρες, που δεν είναι γκίμπσον, αλλά δεν αποκλείεται να είναι και καλύτερες, όπως πχ οι τοκαι love rock, esp eclipse, ή και άλλες κατά πολύ ανώτερες των επιφον και που πλησιάζουν τις γκιμπσον, όπως οι bacchus και edwards και άλλες που τις ξεπερνούν (και σε τιμή δυστυχώς) όπως οι διάφορες prs, navigator.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου