Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας πάρω έναν-έναν και με τη σειρά...

 

@playloud

Κι όμως, αν ψάξεις θα δεις ότι έχει μπόλικα posts τα οποία μιλάνε για σύνθια, υπολογιστές, κάρτες ήχου, προγράμματα ηχογράφησης και άλλα. Και στα περισσότερα έχει δίκιο ο μπαγάσας (με το συμπάθειο eye)...

 

@marathon

Κανονικά έπρεπε να σου κακιώσω που μόνο τον Χαρίλαο ακους και εμένα μου έβγαλες το λάδι αλλά δεν πειράζει, θα το ξεπεράσω κι αυτό! 8)

 

@zephyrous7

Φίλε μου, δεν πάει έτσι το πράγμα. Πρωτίστως, εχει δίκιο ο bloοdy σε αυτό που λέει, αν υπάρχει ένα forum παγκοσμίως που μπορείς να πεις ότι έχει χαλαρό moderation, αυτό είναι το Noiz! Σε άλλα fora (εντός και εκτός συνόρων) πέφτουν warnings και bans για πλάκα και χωρίς "πως" και "γιατί", ενώ εδώ πρέπει να γίνεις ΤΟ σούργελο και να κάνεις τρελές χοντράδες για να φας πόρτα, να ξέρουμε τί λέμε!

 

Πέραν αυτού, ο admin, οι mods και οι gatekeepers είναι κι αυτοί μέλη του Noiz. Δε χρειάζεται να ενεργούν με βάση κάποιο πρωτόκολλο συμπεριφοράς νομίζω, θα συμφωνήσω βέβαια ότι όταν χρειάζεται τάξη και ηρεμία, εκείνοι πρέπει να φροντίσουν γι' αυτό.

Όταν όμως προκαλούνται ή είναι αναγκασμένοι να υφίστανται μια δυσάρεστη κατάσταση (αυτό ερμηνεύεται με πολλούς τρόπους), θεωρώ λογικό ότι θα αντιδράσουν όπως αντιδρά κάθε νορμάλ άνθρωπος. Είναι τόσο κακό αυτό;

 

Για να το κλείσουμε, ξεκολλήστε με το -1 ρε παιδιά. Το Κάρμα είναι ένας τρόπος αξιολόγησης ενός μέλους, που σημαίνει ότι τις περισσότερες φορές πρέπει να κοιτάξουμε τί μ@λακία ποστάραμε πριν κατηγορήσουμε τον κακό mod που μας έριξε -1. Έστω κι αν υπάρχουν "άδικές" μειώσεις from time to time (που λέμε και στο χωριό μου), είναι στο χέρι των μελών να το ισοσταθμίσουν και να περάσουν στα θετικά νούμερα! Ή μήπως δεν βλέπετε να αυξάνονται και τα Κάρματα (sic) των μελών όταν παίζουν καλή μπάλα; ;)

 

@kultura

Well said παλικάρι μου! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Zephyrous, ορισμένα πράγματα αντιμετωπίζονται καλύτερα όταν απογυμνώνονται. Οταν κάποιος γράφει σοβαρά και οι απόψεις του (ή ο τρόπος του) είναι γελοίες σε βαθμό που να μην έχεις "από που να το πιάσεις και που να τελειώσεις" τότε δεν μένει παρά να καταδείξεις την "ακαταλληλότητα" της γραφής αυτής για το noiz "μεγεθύνοντας" το ακατάλληλο στοιχείο κάθε φορά. Είναι ένας υγιής τρόπος άμυνας που -αν και politically incorrect- εφαρμόζεται κατά κανόνα σε κάθε μορφή κοινωνίας.  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι ''μεσα σ' ολα'' που λεμε!  ;D

 

kultura ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα ενταξει δεν ειμαι κ 15 χρονων, εχω θελω να πιστευω καποιες ισορροπιες μεσα μου κ ενα μινιμουμ αντιληψης που μου επιτρεπει να κινηθω αξιοπρεπως ωστε να μη γινω ο περιγελος η ο μ...κας της υποθεσης (μεχρι αποδειξεως του εναντιου  :P)

 

Τα ερωτηματικά που έχεις θα σου απαντηθούν προϊόντος του χρόνου (ωραίο αυτό, σημείωσέ το)... ;D

 

το σημειωσα ηδη! θα αρχισω να το πεταω οπου βρω απο αποψε κιολας!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εμένα δε θα με πεις τπτ?Ζηλεύω

 

εσένα τριγκα οι περισσότεροι δν διαβάζουν τι γράφεις επδ τα λες περίεργα ναούμ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι παιδια απαντησα ψιλοασχετα, γιατι εχασα 2-3 απαντησεις. χαιρομαι που διαβασα τις σκεψεις σας πανω στο θεμα. εξακολουθω να διατηρω καποιες αποψεις αλλα τουλαχιστον εγινε μια τιμια κουβεντα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε zephyrous7 εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς ως αυθαιρεσίες. Ο διαχειριστής, οι modulators και ορισμένα μέλη με σημαντική και σταθερή παρουσία στο φόρουμ, έχουν τη δυνατότητα να απονέμουν θετικό και αρνητικό κάρμα (μια ενσωματωμένη λειτουργία του λογισμικού του φόρουμ) με βάση συγκεκριμένο σκεπτικό που έχει δημοσιευθεί από το διαχειριστή και έχει αναλυθεί σε βαθμό εξάντλησης.

 

Πως μπορεί μια λειτουργία που έχει ορίσει ο ίδιος ο διαχειριστής ενός φόρουμ να είναι αυθαίρετη άραγε;

 

Το ότι περιμένεις και επιμένεις να ακούσεις απαντήσεις δεν είναι σωστό και ούτε υποχρεούται κανείς να σου απαντήσει, ειδικά όταν το θέμα έχει εξαντληθεί. Αναζήτησε και διάβασε την εκτενέστατη ανάλυση που έχει γίνει και θα καλυφθείς πλήρως.

 

 

 

Άσχετα με τον zephyrous7, όσον αφορά τα άτομα που υποτίθεται ότι δεν τους ενδιαφέρει το κάρμα όπως επαναλαμβάνουν συνεχώς αλλά όλο με αυτό ασχολούνται, ας κάνουν πράξη τα γραφόμενά τους και ας σταματήσουν επιτέλους να ασχολούνται, είτε έχει να κάνει με το δικό τους κάρμα είτε με κάποιου άλλου, γιατί πλεον κουράζουν και υποβαθμίζουν την εικόνα τους στο φόρουμ από μόνοι τους, περισσότερο απ'όσο θα μπορούσε οποιοδήποτε κάρμα ή παρόμοια λειτουργεία. Επίσης, η τακτική του "ρίχτε μου όσο θέλετε", "εγώ μόλις τώρα άρχισα" είναι απλά παιδικά. Διαφωνείτε; Δείχτε το έμπρακτα χτίζοντας μια σοβαρή παρουσία, με δομημένες απόψεις, παρουσιάζοντας επιχειρήματα με βάση γεγονότα, μένοντας ανοιχτοί στις απόψεις των άλλων, βοηθόντας όπου μπορείτε, όσο μπορείτε.

 

Το σκεπτικό "συμπεριφέρομαι άσχημα γιατί ο άλλος συμπεριφέρεται άσχημα" πιστεύω να καταλαβαίνεται ότι δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία. Στο γήπεδο ίσως, σε φόρουμ μουσικών όχι. Όλοι θα κάνουμε λάθη που και που. Απόλυτα κατανοητό είμαστε άνθρωποι. Η συνεχής γηπεδική συμπεριφορά όμως δεν μπορεί να είναι αποδεκτή.

 

Enjoy the forum...I hope this helps a little...Tseremoni

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δε σαρεσω?Και ετσι απλά μου το πετάς?Ποναει η αδιαφορία σου Χάρη.Πίνω ερυθρό γλυκό απο σταφύλι μοσχάτου για να απαλύνω τον πόνο.

 

 

Υ.Γ.Tseremoni Regards βάλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή: Άραξε, διάβασε θεματάκια, ξεκίνα να συμμετέχεις, και θα καταλάβεις μόνος σου πότε θα μπορείς να κάνεις πλάκα, πότε θα είναι πετυχημένη, πότε θα σου γίνει παρατήρηση...

Aυτο ακριβως, και μην ξεχνας τα smileys οταν κανεις 'παρεξηγησιμο' χιουμορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου