Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να στο πω με άλλο λόγια, δεν θεωρώ ότι με το να λέει κάποιος την άποψη του, η οποία δεν συμβαδίζει απαραίτητα με αυτή των Mods, λέει <<απαξιωτικά και καταχρηστικά πράγματα>>.

 

Αυτά, δεν περιγράφω άλλο

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δε θα σου πω ποιον θέλω να καρμίσω η και αν θέλω να καρμίσω κάποιον. Προσπαθω να φέρομαι πολιτισμένα. Ακριβώς αυτό ειναι όλο το point που κάνω, ότι δεν είμαι εδω για να κρίνω άτομα κ προσωπικότητες. Το ποιος ειναι ο καθένας φαίνεται γενικότερα και δε χρειάζονται στιγματισμοί για να αποδειχθεί αυτο.

 

Όταν είπα moderators εννοούσα γενικότερα πάσης φύσεως διαχειριστές του φορουμ. Εχω συνηθίσει από τα ξένα φορουμ που όλοι λεγονται moderators συνηθως και σε μπέρδεψα.

 

Οπότε μετάτρεψε το ερώτημα μου για gate keepers, η για modulators κλπ...

 

Όσο για αυτές τις απαντήσεις  τύπου "Αν δε σαρεσει διάγραψε το λογαριασμό σου" είναι πολύ low κατά τη γνώμη μου και αποφεύγουν την ουσια του ζητήματος.

 

Σχετικά με τις ανακρίβειες, στην επίσημη επεξήγηση του  τι είναι Καρμα ο διαχειριστής του site αναφέρει οτι οι ανακρίβεις μπορεί να ειναι αιτια σταμπαρίσματος! Φυσικά κ κάνουν όλοι λάθη κ λεμε και μαλακίες στα ποστ μας κατά καιρους…

 

Αλλά εγώ πιο πολύ ήθελα να τονίσω ότι ιδεολογικά αυτό το σταμπάρισμα-μαρκάρισμα-στιγματισμός ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ σε αυτό το φορουμ. Ανεξάρτητα αν ο εκαστοτε στιγματιζόμενος  υπέπεσε σε 'αμάρτημα' ή οχι  δε παύει να έχει σημαδευτεί.

 

O bloody Sunday μας λεει ότι  π.χ. όταν βλέπω ποστ από άτομα με κάρμα -3 δε πρέπει να τα λαμβάνω τοσο σοβαρά υποψιν ενώ όταν βλέπω τα δικά του ποστ (πλεον με +2, και πλέον σύμφωνος με το σύστημα καρμα) θα πρέπει να αισθάνομαι μια βεβαιότητα ακολουθόντας τις συμβουλές του.  Λες και εγώ δεν εχω κρίση να δω ποιος είναι ο καθένας, πως μιλαει πως φέρεται κλπ. Στην τελική αν ειμαι τοσο βλάκας που πηγαίνω κ ακολουθώ μία μεμονομένω συμβουλη ενός τυχαιου ατόμου (χωρις καν να βλεπω τι λενε οι περισσοτεροι) σε ένα φορουμ πρόβλημα μου. Οπότε στα πλάισια αυτής της λογικής, έχω μια καλυτερη προταση. Αντί να στιγματίζεις αυτόν τον βλάκα που σου προτείνει να πάρεις το voyager από το μαγαζι του θειου του και να ‘ορίζεις΄ το μέλος ως αναξιόπιστο κλπ, καλυτερα να διαγράφεις τα ποστ του και γιατί όχι και το λογαριασμό του κατά επέκταση?  Ξέρω ακούγεται τραβηγμένο, αλλά είναι ακριβώς η ίδια λογική κατ’επέκαταση….

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω με άλλο λόγια, δεν θεωρώ ότι με το να λέει κάποιος την άποψη του, η οποία δεν συμβαδίζει απαραίτητα με αυτή των Mods, λέει <<απαξιωτικά και καταχρηστικά πράγματα>>.

 

Αυτά, δεν περιγράφω άλλο

 

Επιμένεις ότι καρμίζεται αρνητικά όποιος δε συμφωνεί με τους mods...τι να συζητήσουμε τότε; 2 φορές έγραψα πότε μπαίνει αρνητικό κάρμα σε μια συζήτηση. Τόσες φορές έχει εξηγηθεί στο συγκεκριμένο θρεντ...δώσε συγκεκριμένα παραδείγματα αφού έχεις άλλη άποψη επ'αυτού.

 

 

Καταρχάς δε θα σου πω ποιον θέλω να καρμίσω η και αν θέλω να καρμίσω κάποιον. Προσπαθω να φέρομαι πολιτισμένα. Ακριβώς αυτό ειναι όλο το point που κάνω, ότι δεν είμαι εδω για να κρίνω άτομα κ προσωπικότητες. Το ποιος ειναι ο καθένας φαίνεται γενικότερα και δε χρειάζονται στιγματισμοί για να αποδειχθεί αυτο.

 

Όταν είπα moderators εννοούσα γενικότερα πάσης φύσεως διαχειριστές του φορουμ. Εχω συνηθίσει από τα ξένα φορουμ που όλοι λεγονται moderators συνηθως και σε μπέρδεψα.

 

Οπότε μετάτρεψε το ερώτημα μου για gate keepers, η για modulators κλπ...

 

Όσο για αυτές τις απαντήσεις  τύπου "Αν δε σαρεσει διάγραψε το λογαριασμό σου" είναι πολύ low κατά τη γνώμη μου και αποφεύγουν την ουσια του ζητήματος.

 

Σχετικά με τις ανακρίβειες, στην επίσημη επεξήγηση του  τι είναι Καρμα ο διαχειριστής του site αναφέρει οτι οι ανακρίβεις μπορεί να ειναι αιτια σταμπαρίσματος! Φυσικά κ κάνουν όλοι λάθη κ λεμε και μαλακίες στα ποστ μας κατά καιρους…

 

Αλλά εγώ πιο πολύ ήθελα να τονίσω ότι ιδεολογικά αυτό το σταμπάρισμα-μαρκάρισμα-στιγματισμός ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ σε αυτό το φορουμ. Ανεξάρτητα αν ο εκαστοτε στιγματιζόμενος  υπέπεσε σε 'αμάρτημα' ή οχι  δε παύει να έχει σημαδευτεί.

 

O bloody Sunday μας λεει ότι  π.χ. όταν βλέπω ποστ από άτομα με κάρμα -3 δε πρέπει να τα λαμβάνω τοσο σοβαρά υποψιν ενώ όταν βλέπω τα δικά του ποστ (πλεον με +2, και πλέον σύμφωνος με το σύστημα καρμα) θα πρέπει να αισθάνομαι μια βεβαιότητα ακολουθόντας τις συμβουλές του.  Λες και εγώ δεν εχω κρίση να δω ποιος είναι ο καθένας, πως μιλαει πως φέρεται κλπ. Στην τελική αν ειμαι τοσο βλάκας που πηγαίνω κ ακολουθώ μία μεμονομένω συμβουλη ενός τυχαιου ατόμου (χωρις καν να βλεπω τι λενε οι περισσοτεροι) σε ένα φορουμ πρόβλημα μου. Οπότε στα πλάισια αυτής της λογικής, έχω μια καλυτερη προταση. Αντί να στιγματίζεις αυτόν τον βλάκα που σου προτείνει να πάρεις το voyager από το μαγαζι του θειου του και να ‘ορίζεις΄ το μέλος ως αναξιόπιστο κλπ, καλυτερα να διαγράφεις τα ποστ του και γιατί όχι και το λογαριασμό του κατά επέκταση?  Ξέρω ακούγεται τραβηγμένο, αλλά είναι ακριβώς η ίδια λογική κατ’επέκαταση….

 

Έχεις διαβάσει καθόλου το συγκεκριμένο θρεντ για το κάρμα; Αυτά που γράφεις δεν το δείχνουν...

 

Επίσης οι απαντήσεις μου δεν είναι low...είναι low bap  :P :) :D ;D :-* 8)

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bloody Sunday μας λεει ότι  π.χ. όταν βλέπω ποστ από άτομα με κάρμα -3 δε πρέπει να τα λαμβάνω τοσο σοβαρά υποψιν ενώ όταν βλέπω τα δικά του ποστ (πλεον με +2, και πλέον σύμφωνος με το σύστημα καρμα) θα πρέπει να αισθάνομαι μια βεβαιότητα ακολουθόντας τις συμβουλές του.

 

Aν νιώθεις πως πρέπει να τρέξεις να πηδήξεις σε ένα γκρεμό χωρίς αλεξίπτωτο επειδή σου είπα εγώ να το κάνεις, δεν σε εμποδίζει κανείς. Αν πάλι νιώθεις ότι πριν σχηματίσεις μια άποψη πρέπει να την διασταυρώνεις όσο γίνεται περισσότερο, και πάλι δεν σε εμποδίζει κανείς να το κάνεις. Επίσης, οι διαγραφές των ποστ είναι πολύ παρεμβατική και αντιδημοκρατική συμπεριφορά που εφαρμόζεται εξαιρετικά σπάνια και σε ιδιαίτερα ακραίες περιπτώσεις, και μάλιστα όχι από gatekeepers αλλά αποκλειστικά από τον admin του φόρουμ και τους mods.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως λοιπον επειδη δε προκειται να πηδηξω σε γκρεμο χωρις αλεξιπτωτο ουτε γω αλλα κανενας εδω μεσα στο φορουμ επειδη το ειπες εσυ η επειδη το ειπε ενας αλλος με αρνητικο καρμα, γιαυτό το λόγο δε χρειαζονται οι στιγματισμοι...

 

Εγώ το θρεντ το παρακολουθώ Jasemeister, αλλα δε καταλαβαινω πως απαντας με αυτο. Την καραμελα, ολα αυτά εχουν συζητηθεί και απαντηθεί την διαβάζουμε κάθε φορά στα κλειδωμένα θρεντ. Αν εχεις να δωσεις απαντησεις σε αυτα που λεω δωστες. Αν δεν εχεις απλα μην απαντας αντί να μου λες αλλα λογια.

 

Και σου απαντώ. Το διάβασα λοιπον το θρεντ. Εσυ το διαβασες? (τι προσφερει τωρα αυτο στη συζήτηση?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου