Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον στον kilon αναφέρεσαι και μπορώ αυτή τη στιγμή να σου πω 5 φάσεις που το άξιζε το αρνητικό Κάρμα.

θα με ενδιέφερε να ακούσω, αν δεν βγούμε of topic..

Οι λόγοι για τους οποίους πήρε αρνητικό κάρμα ο kilon αφορούν μόνο αυτόν και κάποιους moderators. Αν το συζητήσουμε εδώ θα γίνουμε σα μεσημεριανή εκπομπή με κουτσομπολιά, ειδικά από τη στιγμή που το εν λόγω μέλος δεν πολυσυμμετέχει και δεν γνωρίζουμε αν παρακολουθεί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι λόγοι για τους οποίους πήρε αρνητικό κάρμα ο kilon αφορούν μόνο αυτόν και κάποιους moderators. Αν το συζητήσουμε εδώ θα γίνουμε σα μεσημεριανή εκπομπή με κουτσομπολιά, ειδικά από τη στιγμή που το εν λόγω μέλος δεν πολυσυμμετέχει και δεν γνωρίζουμε αν παρακολουθεί. :)

συμφωνώ, αλλά το -7 βγάζει μάτι και είναι σαν να αντιπροσωπεύει το πόσο αυστηροί μπορούν να γίνουν οι moderators

αν χρειαστει..το -1 εντάξει..το -7 στιγματίζει πιστεύω και λογικά θα πρέπει να υπήρξε σοβαρός λόγος..

τέλοσπάντων..σκεφτείτε την πρόταση να φαίνεται το ποστ που έδωσε σε κάποιον κάρμα..νομίζω είναι η πιό δημοκρατική..

αυτά από μένα..

αποχωρώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο και μόνο που κάποιοι ανθρωπο νιώθουν άσχημα με το ότι τους κοτσάρατε εάν η περισσότερα μειον (-) αυτό τα λέει όλα περί του μέτρου. δε λειτουργούν έτσι οι online κοινότητες συζήτησης για μενα. Ειπα ολα τα επιχειρηματα μου πανω-κατω, οποιος συμφωνει καλός όποιος διαφωνεί πάλι καλός. Εγώ εμμενω στο ότι αυτη η τακτικη με τα καρμα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (με ολα κεφαλαια) και αντιτίθεται στο πνευμα που πρέπει να εχει μια κοινοτητα ανθρωπων που τους ενωνουν τα κοινα ενδιαφεροντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μέσο αξιολόγησης που δεν δίνει τη δυνατότητα στον αξιολογούμενο να γνωρίζει γιατί αξιολογείται θετικά ή αρνητικά, ώστε να γίνει καλύτερο μέλος (επαναλαμβάνοντας αυτό για το οποίο πήρε θετικό κάρμα) ή να διορθώσει τις λάθος στάσεις του (αποφεύγοντας συμπεριφορές για τις οποίες πήρε αρνητικό κάρμα), δεν έχει λόγο ύπαρξης. Ούτε καν για τους λοιπούς χρήστες, για τους ίδιους ακριβώς λόγους.

 

Και βέβαια δίνεται η δυνατότητα να το μάθει, αλλά με pm στους mods. Από καρμοθρεντ του Οκτωβρίου 2008 βλέπω πως είχαμε συζητήσει πάλι ότι το κάρμα ήδη είναι που είναι ένα είδος μικρής "ρετσινιάς" που είναι κολλημένη στον καθένα. Φαντάσου να εξηγεί και σε δημόσια θέα το γιατί πήρε κάποιος μείον... θα κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Άποψή μου είναι ότι αυτά καλό είναι να εξηγούνται μόνο σε pm. Όπως ειπώθηκε, υπάρχει τάση ΤατιανοΛαμπιροποίησης ορισμένων θρεντ από μερικούς, και αυτό θα ήταν ένα βήμα προς αυτή την λανθασμένη κατεύθυνση.

 

Και περίμενα από παλιά μέλη που έχουν συζητήσει το θέμα ξανά και ξανά και ξανά και ξανά (ξέρετε ποιοι είστε) να μην αρχίσουν την ίδια κασσέτα. Δυστυχώς, απογοητεύομαι. Pureanalog, βλέπω ότι έχεις γενικά πρόβλημα με την εξουσία στα φόρα (όχι μόνο σε τούτο εδώ) και πρέπει να αντιληφθείς ότι οι απόψεις σου σημειώνονται, αλλά το αν θα εισακουστούν ή όχι δεν εξυπηρετείται από το να τις επαναλαμβάνεις με τέτοια περίεργη επιμονή. Μάλλον το αντίθετο πετυχαίνεις έτσι.

 

Μόλις κάτσει η σκόνη από την αναμπουμπούλα, σε κανά δίμηνο πάλι εδώ μας βλέπω... τις έχουμε τις 100 σελίδες; Αll bets are off.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα με την εξουσια. Μονο με την καταχρηση της.

 

Αλλά απο οτι βλέπω το σύνδρομο της τελευταιας κουβέντας καλά κρατεί... (αυτη ειναι η τελευταια δικη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείον μπαίνει σε περιπτώσεις επιθετικής συμπεριφοράς, βρισιδιών, απαξίωσης του συστήματος λειτουργίας του φόρουμ και επανειλημμένης παραβίασης των κανονισμών του.

 

Δεν νομιζω να πηρα το -1 για αυτους τους λογους...

Γιατι αντε και να είπα και μια κουβεντα παραπάνω...

αλλα σιγουρα δεν εβρισα...

Αλλοι πολλαστεροι και μή...εχουν πολυ πιο επιθετικο ύφος απο αυτο που ειχαν τα δικα μου ποστ οταν πηρα το -1 καρμα(Αν θυμασε Alchemist)...και ειναι 0 ή και ++...karma...

 

Δεν με πειραζει...το -1...

ετσι και αλλιως...(οποιος καταλαβε καταλαβε)...

αλλα να ρε σεις mods ειστε σαν τους κριτικους διαιτησιας...

που η ιδια φαση για τους μεγαλους είναι πεναλτυ και για τους μικρους οχι...

 

κατι αναλογο...

 

Δεν κανω καμμια προταση...

γιατι καποιοι εδω μεσα εδωσαν χρονο και χρημα και οτι θελουν το κανουν...

αν θελετε να τους πλήξετε οι λοιποι δεν χρειαζεται να δινεται συμβουλες και να γκρινιαζεται...

απλα μην συμμετεχετε σε αυτο...

συγνωμη γαι την απολυτοτητα αλλα

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!Ειναι μια ιδιωτικη πρωτοβουλία...δεν ειναι σύλλογος!

 

τωρα θα χω και κανα ορθογραφικο sorry παιδες βαριεμαι να το ξαναδιαβασω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή εγώ είμαι διαχειριστής τεράστιου site και τα έχω φάει όλα στην μάπα και περι διαχείρησης και περι κοντρολ και όλα, το κάρμα ειναι απλά... κάρμα. Δηλαδη ένα ιστορικό αν μπορούμε να το πουμε με "γκάφες" κάποιον. Δεν ειναι στίγμα, ελεος. Μπορεις να διορθωσεις τις εντυπώσεις.

Εχω να προτείνω κατι πολύ απλό το οποιο θα οδηγήσει στο να μην υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ τοπικ για καρμα παλι και παράπονα. Οταν δινετε κάποιο κάρμα ειτε θετικό είτε αρνητικό να αποστέλετε παράλληλα pm στον σχετιζόμενο με την αιτιολόγηση. Τέλος.

Η έλειψη αυτου εχει δημιουργήσει όλα τα προβλήματα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρηστε παρακαλω οτι ολοι οσοι γκρινιαζουν/αντιτιθενται στο καρμα σε αυτο το thread δεν αμελουν να τονιζουν συνεχως οτι το καρμα δεν τους απασχολει καθολου.

 

Go figure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το κουράσαμε πάλι το θέμα οπότε να ας το συμμαζέψουμε λίγο...

 

Όποιος θεωρεί ότι αδικήθηκε, ας στείλει ένα pm σε κάποιον mod ώστε να διευθετηθεί το πρόβλημα (αν υπάρχει).

Όποιος στεναχωριέται τόσο για το -1 που έχει, καλό θα είναι να εξετάσει καλύτερα τα πράγματα για τα οποία αξίζει κανείς να στεναχωριέται στη ζωή.

Όποιος έχει κάποια θεμελιώδη διαφωνία με τον (δεδομένο) τρόπο λειτουργίας του forum, μπορεί να μη συμμετέχει ώστε να μην καταπιέζεται σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Τέλος, όποιος θέλει να σπάσει τα νεύρα των άλλων (γιατί αυτό γίνεται αν δεν το έχετε αντιληφθεί), παρακαλείται να σταματήσει γιατί ήδη το έχει καταφέρει.

 

@peruvian

Θυμάμαι και με όλο το θάρρος, θυμάμαι ότι το -1 δεν ήταν άδικο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου