Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατε zephyrous7 εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς ως αυθαιρεσίες. Ο διαχειριστής, οι modulators και ορισμένα μέλη με σημαντική και σταθερή παρουσία στο φόρουμ, έχουν τη δυνατότητα να απονέμουν θετικό και αρνητικό κάρμα (μια ενσωματωμένη λειτουργία του λογισμικού του φόρουμ) με βάση συγκεκριμένο σκεπτικό που έχει δημοσιευθεί από το διαχειριστή και έχει αναλυθεί σε βαθμό εξάντλησης.

 

Πως μπορεί μια λειτουργία που έχει ορίσει ο ίδιος ο διαχειριστής ενός φόρουμ να είναι αυθαίρετη άραγε;

 

Το ότι περιμένεις και επιμένεις να ακούσεις απαντήσεις δεν είναι σωστό και ούτε υποχρεούται κανείς να σου απαντήσει, ειδικά όταν το θέμα έχει εξαντληθεί. Αναζήτησε και διάβασε την εκτενέστατη ανάλυση που έχει γίνει και θα καλυφθείς πλήρως.

 

 

φιλε μου η λειτουργια που αναφερεις μια χαρα ειναι. Ομως ασκειται απο ατομα με υποκειμενικα κριτηρια.Εκει εμφανιζεται η αυθαιρεσια.

φυσικα κ δεν υποχρεουται κανεις να μου απαντησει. εχω ομως καθε δικαιωμα να ζητησω μια απαντηση κ αν θελει καποιος απανταει. ευτυχως καποιοι εχουν τη διαθεση. αν κρινετε το ποστ μου περιττο σβηστε το στο φιναλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε φιλε αφου το πηρες το μηνυμα τι ξαναγράφεις?Αν θες αντικειμενικότητα κανε υπομονή για την επομενη ζωή.

 

Ή αλλαξε και ιστότοπο για να βρεις μια πιο ακεραιη αντιμετώπιση χρηστών.Σου τα ειπαν πιο πάνω πάλι θα τα λένε?

 

Αντε να το κρύψουμε πάλι σιγα σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σβήστε το στο φινάλε"

 

Για να γράψεις αυτό το τελευταίο, προφανώς δεν κατάλαβες τι σου έγραψα.

 

Ενημερώσου και μετά κρίνε. Όχι το αντίστροφο. Στο Νοιζ πάντα υπάρχει κόσμος με διάθεση να απαντήσει, ακόμα και όταν έχει χιλιοαναλυθεί κάτι. Τα μέλη είναι φοβερά και έχουν δημιουργήσει μια πολύ καλή ατμόσφαιρα.

 

Όσον αφορά τα υποκειμενικά κριτήρια και την αυθαιρεσία, πρέπει να καταλάβεις ότι ουσιαστικά επεμβαίνεις στη διαχείριση, κάτι που ο yameth (ο διαχειριστής δηλαδή) έχει τονίσει πολλάκις ότι δεν είναι υπό συζήτηση. Εδώ που τα λέμε, αφού επιμένεις ότι υπάρχει αυθαιρεσία λόγω υποκειμενικών κριτηρίων, πρότεινε κάποια αποτελεσματική λύση.

 

 

 

trigga δε σε πιάνω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο "κάπως" κ δεν το λεω σε σενα αλλα στον ζεφυρη που δε λεει να καταλάβει ακόμη.

 

Γενική αληθεια ειναι ομως η αντικειμενικότητα της επομενης ζωής.

 

Καλυτερα απο δώ δε θα βρει λεω μετά κ τελος.

 

Ρεγκάρντς πάω για ρεβύθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εδώ που τα λέμε, αφού επιμένεις ότι υπάρχει αυθαιρεσία λόγω υποκειμενικών κριτηρίων, πρότεινε κάποια αποτελεσματική λύση.

Νέος είμαι αλλά ως εδώ. Γιατι να προτείνει λύση; Τι είναι για να προτείνει λύση; Τι προσέφερε και θα τον ακούσετε;

 

Το ποστ μου, αν και κανει quote τον Τσερέμονι δεν είναι κατά του, αλλά υπέρ του. Να μην παρεξηγηθώ!

 

Εγώ με τον τσερέμονι είμαι. Και με όλους τους mods και admins! ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

 

Ήρθα εδω και συμφώνησα ότι αυτοί οι άνθρωποι ρυθμίζουν κάποια πράγματα. Είναι ο "νόμος" εδω πέρα. Και όπως δε κάνεις ότι σου γουστάρει σε ένα δρόμο πχ, όταν οδηγάς, αλλά ακολουθείς τις ταμπέλες και τα φανάρια, έτσι κι εδώ αυτό που λένε οι Mod/admin είναι νομος και ακολουθείται! Δε γουστάρεις; πάρε άλλο δρόμο, ή πήγαινε με τα πόδια.

 

Το δικαστήριο, αν θα ήθελες να κάνεις έφεση στην έφεση στην έφεση, στην πραγματική ζωη κοστίζει ΤΡΕΛΛΑ και έχει τρελλά έξοδα και τρελλό χρόνο. Εδώ τα πράγματα δεν είναι έτσι: ΕΥΤΥΧΩΣ που τα παιδιά είναι 100% δημοκρατικά και ακούνε, και συμφωνούνε, και ψηφίζουμε και δε γίνεται χαμός. Άσε που ο yameth είναι εδώ για να δώσει τον τελευταίο λόγο.

 

Τσάμπα υπάρχει αυτο το θρεντ. Κάθε παραπονεμένος να λέει τον πόνο του τελικά, ξεχνώντας τι θα γινόταν ΧΩΡΙΣ νόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν επεμβαινω στη διαχειριση λεγοντας κατι που ισχυει. οτι δλδ καθε ανθρωπος κρινει υποκειμενικα με βαση τα δικα του προσωπικα κριτηρια κ αυτο ειναι αναποφευκτο. οτι κ να λεμε. οπως κ να χει ευχαριστω για την απαντηση Τζεις.

 

τριγκα: η παρεμβαση σου δεν ειναι κ πολυ χαριτωμενη. χαλαρωσε, την αποψη μου λεω. εξαλλου δε ζητησα καμια επιπλεον διευκρινιση.

 

νικολα: η τοποθετηση σου ασχολιαστη. λες αυτονοητα πραγματα, αλλα δεν υπολογιζεις οτι υπαρχουν παντοτε πραγματα που σηκωνουν συζητηση, αλλιως θα ημασταν ολοι μουγγοι. δλδ οσοι εχουν την εξουσια σημαινει αυτοματα οτι τα κανουν ολα τελεια κ οποιος δεν το πιστευει να παει αλλου??? δεν υπαρχει δυνατοτητα να πει καποιος μια αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα σωστά τα λες. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αφού επιμένει να θεωρεί ότι έχει δικαίωμα κρίσης της διαχείρισης (που δεν έχει) να μετατρέψει τουλάχιστον την κριτική του σε εποικοδομιτική προτείνοντας κάποια λύση στο πρόβλημα που εντοπίζει. Συνήθως όμως αυτό γίνεται, το να εντοπίζει κανείς σφάλματα είναι εύκολο αλλά το να προτείνει αποτελεσματικότερες μεθόδους λίγο δύσκολο.

 

Εδώ που τα λέμε, αν έχει κάτι καλό να προτείνει το ότι είναι "νεο" μέλος δεν σημαίνει ότι θα αγνοηθεί. Η εντύπωσή μου στο Νοιζ είναι ότι κάθε προσφορά είναι ευπρόσδεκτη, είτε είσαι ο "νεος" ή ο "παλιός"  ;)

 

zephyrous7 εξακολουθώ να μη σε καταλαβαίνω. Αφού είναι αυτονόητο ότι ενας άνθρωπος δεν είναι μηχανή και δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός 100%, τότε προς τι η όλη συζήτηση για κάτι που είναι γνώρισμα όλων των ανθρώπων και όχι των "αποδοτών κάρμα" στο Νοιζ; Υπάρχουν guidelines για την απόδοση κάρμα. Είναι δημοσιευμένα. Οπωσδήποτε θα υπάρξουν λάθη αλλά νομίζω μέχρι τώρα είναι σε λογικά επίπεδα. Το Νοιζ είναι μια κοινότητα που εξελίσσεται και θα συνεχίσει να εξελίσσεται. Η ζωή περιέχει και λάθη (βλέπε telecaster). Τι παραπάνω θες να συζητήσεις δηλαδή;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νικολα: η τοποθετηση σου ασχολιαστη. λες αυτονοητα πραγματα, αλλα δεν υπολογιζεις οτι υπαρχουν παντοτε πραγματα που σηκωνουν συζητηση, αλλιως θα ημασταν ολοι μουγγοι. δλδ οσοι εχουν την εξουσια σημαινει αυτοματα οτι τα κανουν ολα τελεια κ οποιος δεν το πιστευει να παει αλλου??? δεν υπαρχει δυνατοτητα να πει καποιος μια αποψη?

1. Πώς είναι ασχολίαστη η τοποθέτησή μου, όταν την σχολίασες;  ;D ;D ;D ;D

2. Φυσικά τελικά δεν πρέπει να είναι κάποιος μουγκός και για αυτό ανέφερα τα δικαστήρια και το γεγονός ότι εδώ οι άνθρωποι είναι δημοκρατικοί και ότι ο yameth είναι εδώ και σε ακούει.

3. Να σου πω την αλήθεια, με 27 ποστς (κι εγω με 200 και νέος, το επαναλαμβάνω. Απλα τυγχαίνει να είμαι admin σε άλλα μέρη και άρα γνωρίζω τα προβλήματα με τα φόρα), δε σε πολυ παίρνει να έχεις γνώμη. Όχι γιατί είσαι "νεός" με την έννοια του στρατού, αλλά απλά γιατι δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα, λόγω άγνοιας. Να έρθει ο τρίγγας να σχολιάσει κάτι, τόσο καιρό που είναι εδω το καταλαβαίνω, αλλά εσυ; (κι εγω, εδώ που τα λέμε;...  :-X)

 

Τσερέμονη: Το κατάλαβα μωρέ, απλά είπα να μιλήσω κι εγώ, ακριβώς γιατι μου έχει τύχει πολλές φορές αυτό το "ελευθερία", "είναι δικαιωμά μου", και άλλα τέτοια που τίποτα τέτοιο δεν ισχύει. Είναι το σπίτι το yameth, που πληρώνει και στο κάτω κάτω, και έχει βάλει κάποιους καλούς του "φίλους" πιο κοντά. Όπως και σε κάθε είδος διαγωνισμούς: Πήρες μέρος; Άρα συμφώνησες σε κάποια πράγματα! Μόκο. Ήρθες σπίτι μου; εεεε δε θα καπνίσεις μέσα, σόρρυ. Πήρες μια tele? Τι σκάτωσες (αλήθεια, γιατί;). Είσαι στο νοιζ... εεε, άρα αυτοί είναι οι mods, και αυτά είναι τα του κάρμα(-τος). ;) (το ξέρω πως τα ξέρεις, δεν τα λέω για σένα, Τσε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε zephyrous7, εκτιμώ τις καλές σου προθέσεις αλλά πιστεύω ότι πριν σου απονεμηθεί το διδακτορικό στη "Noizολογία και internetική δεοντολογία" καλό θα ήταν να σε γνωρίσουμε μέσα από τις απόψεις σου για τα θέματα που αφορούν το forum άμεσα και όχι μέσα από ένα περίεργο thread όπως αυτό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή περιέχει και λάθη (βλέπε telecaster).

 

;D ;D ;D

 

Γενικα συμφωνω με τα λεγομενα του Jasemeister. Kαι εμενα δεν μου αρεσουν καποια πραγματα στο forum αλλα

πρεπει να πω οτι εχω βοηθηθει πολλες φορες απο διαφορα μελη εδω ανεξαρτητως «βαθμου».

Eιναι επιλογη μου να συμμετεχω σε βαθμο που μπορω και χρειαζομαι, οπως επισης ειμαι υποχρεωμενος να ακολουθω

τους κανονισμους του forum (που ειναι αρκετα σαφεις και περιεκτικοι).

Eιμαστε μια κοινοτητα μουσικων και μονο κερδος μπορουμε να εχουμε ανταλασσοντας πληροφοριες, γνωσεις, μουσικες

κ.α. παντα σε ενα λογικο επιπεδο χωρις να ειμαστε απολυτοι, επιθετικοι και με υφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου