Προς το περιεχόμενο

Sonar και midi playback + vst.. Βοήθεια κανείς;


AlSom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις εγκατέστησα το sonar 7 (δούλευα και δουλεύω CuBase SX 3) επειδή είδα κάποια demo videos στο site τους και μου άρεσαν, καθώς επίσης για το ότι φορτώνει πιο γρήγορα από το CuBase... Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω ένα midi keyboard και δεν μπορώ να ακούσω ήχο από τα vst μου... Περνάει τις νότες κανονικά, αλλά δεν ακούω ήχο.. Πώς θα το κάνω να παίζει; Input έχω βάλει το keyboard μου. Στο CB έβαζα output το plugin που ήθελα αλλά στο sonar δεν τα βλέπω.. Τα έχω βάλει στη λίστα του από το options menu... Παρακαλώ βοηθείστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βρήκα την απάντηση τελικά.. Απλά ήθελε insert και όχι να το ψάξω με τον τρόπο που το έκανα.. Αλλά μάλλον το sonar θα φάει Χ γιατί παραείναι δύσκολο... CB και ξερό ψωμί... Thanx anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sonar δεν είναι καθόλου δύσκολο.

 

Αυτό που ήταν, είναι και θα είναι δύσκολο σχετίζεται με όλους εσάς που νομίζετε ότι το να εγκαταστήσετε ένα πειρατικό πρόγραμμα και χωρίς να έχετε διαβάσει το βιβλίο οδηγιών του μπορείτε και δικαιούστε να έχετε γνώμη.

 

Εμφανίζεσαι π.χ. εσύ, έχοντας βάλει κάποιο πειρατικό Sonar, μην έχοντας το μυαλό να ανοίξεις καν το help, καταλήγεις να δυσφημείς το καλύτερο sequencer στο χώρο των windows, μόνο και μόνο επειδή είσαι άσχετος. Ε, δεν είναι σωστό, πως να το κάνουμε..

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sonar δεν είναι καθόλου δύσκολο.

 

Αυτό που ήταν, είναι και θα είναι δύσκολο σχετίζεται με όλους εσάς που νομίζετε ότι το να εγκαταστήσετε ένα πειρατικό πρόγραμμα και χωρίς να έχετε διαβάσει το βιβλίο οδηγιών του μπορείτε και δικαιούστε να έχετε γνώμη.

 

Μύριζε πειρατίλα από χιλιόμετρο ε;;;;

Είναι τελικά με πιο πειρατικό πρόγραμμα θα αρχίσεις!!!!!!!!!! ;) ;) Αυτό δεν έιναι το πιο έυκολο(επειδή το έχεις μάθει);

Πάντως όταν πιο παλιά  δοκίμαζα πιο Sequencer θα αγοράσω ήμουν μεταξύ (πρώτα) Sonar Home Studio και μετά Cubase SE(σιγά μην είχα λεφτά για τις πλήρεις εκδόσεις) και το Sonar ήταν εξίσου έυκολο(αν όχι πιο έυκολο) από το Cubase.

Τελικά επειδή εκείνη την περίοδο το Sonar δεν είχε πλήρη (ήθελε κάτι adaptations) υποστήριξη για vst plugins( και είχα επενδύσει ήδη σε vst instruments) πήρα το Cubase SE.Αν το ήξερα βέβαια ότι στη συνέχεια θα υποστήριζε πλήρως

τα vst θα έκανα την εντελώς αντίθετη κίνηση.

 

 

Έτσι για να μην πάει χαμένο και το thread!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι νέος στο χώρο και πειραματίζεσαι, δεν είναι και ότι πιο εύκολο να δίνεις 300άρες για sequencers μέχρι να βρεις ποιός σου ταιριάζει... Και βάλε και τα plugins... Π.Χ. το Virtual Guitarrist και το Virtual Bassist τα θεωρώ πατάτες.. Μια 400άρα είναι και τα δύο.. Για φαντάσου να τα είχα πάρει αυθεντικά τι λεφτά θα πέταγα... Ενώ πχ το Linplug Saxlab που μου άρεσε το αγόρασα κανονικά.. Ακόμα την ψάχνω.. Σίγουρα δεν παύει να είναι παράνομο αυτό που κάνω, αλλά πιστεύω ούτε ένας δεν υπάρχει που να τα έχει ΟΛΑ αυθεντικά.. Μα windows, μα office..όλο και κάτι πειρατικό θα έχει.. Εγώ το παραδέχομαι, και όταν κάτι μου αρέσει θα το πληρώσω.. Και αυτό γιατί αν πχ η microsoft σταματήσει να βγάζει windows επειδή υπάρχει η πειρατεία θα μείνω χωρίς λειτουργικό..

Τέλος πάντων.. Μεγάλο το θέμα της πειρατείας software (όπως και της μουσικής... Γιατί δεν πιστεύω ότι Ο,ΤΙ τραγούδι έχεις και ακούς το έχεις πληρώσει κανονικότατα...για κανένα λόγο..) Μην το πάρεις προσωπικά.. Έχεις εν μέρει δίκιο.. Και λέω εν μέρει, διότιναι μεν είναι λάθος η πειρατεία αλλά το help και το manual έρχονται και στην πειρατική έκδοση.. :) Απλά δεν ασχολήθηκα όσο θα έπρεπε για να βρω αυτό που θέλω και βιάστηκα να κάνω θέμα στο noiz.. Τέλος πάντων.. Καλή καρδιά και νά 'στε καλά που μπλήκατε στον κόπο να απαντήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι light εκδόσεις των sequencers κοστίζουν γύρω στα 140 ευρώ

To virtual basist και guitar έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι προορίζονται για κανονικές μουσικές παραγωγές,είναι περισσότερο για να φτιάχνεις rythm tracks σε επίπεδο pre-production...πατάτα δεν τα λες όμως-απλά υπάρχουν καλύτερα!

Ποιος είπε ότι τα έχει όλα αυθεντικα;Καλό είναι να μπορείς να δοκιμάσεις τα προγράμματα πριν τα αγοράσεις και όλοι μα όλοι νομίζω έχουν κάποιο πειρατικό πρόγραμμα στον υπολογιστή τους ή πειρατική ταινία ή πειρατικά mp3!Μακάρι όλες οι εταιρίες να δίναν trial εκδόσεις για κανένα μήνα των προγραμμάτων τους για να μην πετάμε και τα λεφτά μας τζάμπα!!!!

Δεν σε κατηγόρησε κανένας για το ότι έχεις πειρατικό πρόγραμμα,σε κατηγόρησε ότι ότι ενώ δεν ασχολήθηκες με το Sonar,το έβγαλες πολύ δύσκολο σαν πρόγραμμα ενώ στην πραγματικότητα κάθε άλλο από δύσκολο είναι.

Πάντα φιλικά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ομως ειναι μεγιστη γελοιότητα το μοτο " Try before you buy " γνωστού cracking team του τόπου...Αφου ηξερε ότι δεν ειναι απλά trial....περιόδος.... ;)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ομως ειναι μεγιστη γελοιότητα το μοτο " Try before you buy " γνωστού cracking team του τόπου...Αφου ηξερε ότι δεν ειναι απλά trial....περιόδος.... ;)

 

Το σωστό είναι "try because you can't buy"-(and then never buy)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου