Προς το περιεχόμενο

Ελατωματικα οργανα - Τοποθέτηση Γ. Στόλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς τι το κλάμμα και ο οδυρμός? Γιατί πρέπει να μαλώνουμε με τους καταστηματάρχες ενώ έχουμε πια εναλλακτικές?

 

+1 ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε silot,

σίγουρα  ο χαρακτηρισμός "απατεώνες" είναι άγαρμπος και επιθετικός, ωστόσο η ουσία είναι ότι ο καταναλωτής σε καιρούς μεγάλης πίεσης θα αναζητήσει την χαμηλότερη τιμή και αυτό είναι απόλυτα δικαιολογημένο. Συνεπώς μάλλον το "λουκέτο" θα γράφει thomman και αυτό εμένα προσωπικά δεν με χαροποιεί.

 

Σαφώς και ο thomman έχει άλλους όρους προμήθειας, διανομής κλπ σε σχέση με τους έλληνες εισαγωγείς, αυτό όμως τελικά δεν απασχολεί καθόλου τον καταναλωτή που δίνει τα ωραία του λεφτουδάκια. Είναι σαν την ιστορία με τα μπακάλικα που έκλειναν παλαιότερα λόγω των σουπερμάρκετ. Επομένως δε βλέπω σε τι ακριβώς ωφελεί το inside info που παραθέτεις, αυτά τα πράγματα είναι λίγο πολύ γνωστά. Αδυσώπητη όμως είναι και η αγορά όταν λειτουργεί ανταγωνιστικά.

 

Η λύση για τους έλληνες εμπόρους είναι μία και μοναδική:

- να ανταποκρίνονται όσο περισσότερο μπορούν στις τιμές των διαδικτυακών ανταγωνιστών

- κυρίως όμως, να δημιουργήουν σχέση σεβασμού και ειλικρίνειας με όλους τους πελάτες τους. Αυτό είναι και το μόνο συγκριτικό πλεονέκτημα που μπορούν να έχουν απέναντι στο super market thomman

 

Υ.Γ.: εγώ πάντως παρατηρώ τα τελευταία δύο χρόνια προσπάθεια από τους έλληνες εμπόρους να ανταγωνίζονται τις τιμές EU. Υπάρχει όμως πολύς δρόμος ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι το κλάμμα και ο οδυρμός? Γιατί πρέπει να μαλώνουμε με τους καταστηματάρχες ενώ έχουμε πια εναλλακτικές?

 

+1 ;)

 

+2. Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε τόσο επιθετικοί, όσοι ντόπιοι έμποροι βλέπουν πέρα από την μύτη τους έχουν αρχίσει και αλλάζουν, για τους υπόλοιπους καλά κρασά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απέναντι στο super market thomman

Mε αυτές τις λογικές, φίλοι μου και ο Thomann είναι ακριβώς (ας μην ξεχνάμε ότι το δολάριο κινείται από 1,55-1.59...) και οι πόρτες με την Αμερική για αποστολές ανοίγουν συνεχώς...τότε τι θα πούμε τον Thomann κλέφτη και ακριβό? Για εμένα ακριβός είναι, όχι κλέφτης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα για το φιλο που μου εκανε μαθηματα κοστολογησης (παρεπιμπτοντως ειμαι οικονομολογος), θα του πω το πολυ απλο. Αν αγορασει ο Νακας την Parker απο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Αμερικης θα βγει 2000 ευρω. (δασμος+ΦΠΑ). Την πουλαει 3250, και μετροιτης γυρω στα 2800-3000. 800-1000 ευρω κερδος ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ δηλαδη αγορασει την κιθαρα απο καταστημα λιανικης. Ομως απ οτι ξερω ειναι επισημος αντιπροσωπος της εταιριας, συνεπως αγοραζει απο το εργοστασιο. Προφανως λοιπον οπως ειπε και ο Superfunk, αγοραζει χαμηλοτερα απο τον αμερικανο καταστηματαρχη (που εχει κερδος εννοειται). Αν λοιπον ο Ελληνας θελει αγοραζοντας ενα προιον με 1000 ευρω να βγαλει 2000 ευρω κερδος αυτο το κρινουν ολοι εδω μεσα.

Οσον αφορα οτι μπορουμε να παρουμε την κιθαρα απ εξω, νομιζω οτι ολοι που θελουν να αγορασουν κατι τοσο ακριβο αυτο κανουν ηδη. Γιατι ομως να κανουμε αυτη την επιλογη και να μην εκλογικευσει το κερδος του ο Ελληνας αντιπροσωπος ωστε και αυτος να κερδισει αλλα και εμεις να μη δινουμε τα λεφτα μας εξω? Αλλωστε οπως λεει η παροιμια , η φτηνια τρωει τον παρα, αυτο δυστυχως δε το ξερουν οι φωστηρες του management των εταιριων εδω...

Ας χασουν λοιπον λεφτα αυτοι, και ας ταλαιπωρουμαστε εμεις. Αλλωστε στη χωρα αυτη εχει χαθει το μετρο σε ολους τους τομεις, στη μουσικη δε θα χανοταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα για το φιλο που μου εκανε μαθηματα κοστολογησης (παρεπιμπτοντως ειμαι οικονομολογος), θα του πω το πολυ απλο. Αν αγορασει ο Νακας την Parker απο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Αμερικης θα βγει 2000 ευρω. (δασμος+ΦΠΑ).

 

Εεεεεεε... οκ!! Αν και οικονομολόγος, ξέρεις εσύ κάποια αγορά που να σου επιτρέπει να... ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ κοτζαμάν ποσότητες υλικών αγαθών μέσω... μαγαζιών (!!!!!) και όχι μέσω των επιτόπου αντιπροσωπιών χονδρικής;

 

Και heretic πλιζ, μην μπαίνεις με τόσο φόρα. Τα'χουμε ξανασυζητήσει άπειρες φορές, κάτι που δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα ξανασυζητήσουμε βέβαια (όσοι δεν βαριούνται) αλλά που επίσης δεν σημαίνει ότι πέφτουμε από τα σύννεφα με κάθε διαφορά τιμής που διαπιστώνουμε. Εγώ αυτά έλεγα παλιότερα (και τώρα): http://www.noiz.gr/index.php?topic=10226.msg136946#msg136946

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω το γεγονός της χρονιάς κ γώ...

 

Έκανα μια βόλτα προχθές να δώ που υπάρχει roland ενισχυτής κ κοίταξα δυο μαγαζιά το ένα εκ των οποίων ο Στόλλας.Προς έκπληξη μου κ οι 2 μόλις τους είπα οτι το είδα απο το playback κ κάνει τόσο που το δώσανε με τη μια κ χωρίς ζόρι στην τιμή του Γάλλου.Φαντάζομαι οτι αν βρώ άλλο πιο φθηνό site κ τους το δείξω με λίγο πίεση θα πέσει κι άλλο η τιμή.

 

Χωρίς να ξέρω κ πολλά κ χωρίς να έχω μεγάλη επαφή απο τα μαγαζιά εδώ μου φάνηκε πως κάτι προσπαθούν να κάνουν κ όντως πιάνει.Προσωπικά οταν φτάσει η στιγμή αγοράς πλέον κ έχω την τιμή εξωτερικού δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω visa ούτε για γαλλίες ούτε για γερμανίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα για το φιλο που μου εκανε μαθηματα κοστολογησης (παρεπιμπτοντως ειμαι οικονομολογος), θα του πω το πολυ απλο. Αν αγορασει ο Νακας την Parker απο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Αμερικης θα βγει 2000 ευρω. (δασμος+ΦΠΑ). Την πουλαει 3250, και μετροιτης γυρω στα 2800-3000. 800-1000 ευρω κερδος ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ δηλαδη αγορασει την κιθαρα απο καταστημα λιανικης. Ομως απ οτι ξερω ειναι επισημος αντιπροσωπος της εταιριας, συνεπως αγοραζει απο το εργοστασιο. Προφανως λοιπον οπως ειπε και ο Superfunk, αγοραζει χαμηλοτερα απο τον αμερικανο καταστηματαρχη (που εχει κερδος εννοειται).

Η λογική σου μπάζει λίγο. Η χονδρική τιμή δεν είναι ίδια για όλους και, ναι, υπάρχει περίπτωση η τιμή στην οποία αγοράζει ο Νάκας την Parker από το εργοστάσιο να είναι παρόμοια ή μεγαλύτερη από την τιμή λιανικής στην Αμερική+ΦΠΑ+δασμό.

 

Επίσης, μία άλλη παράμετρος του προβλήματος είναι ότι στην Ελλάδα γνωρίζουμε τη μέγιστη προτεινόμενη τιμή λιανικής (MSRP) για όλα τα προϊόντα, αλλά δεν ξέρουμε την πραγματική τιμή λιανικής (street price) καθώς τα περισσότερα καταστήματα δεν τη γράφουν στα site τους ενώ κάποια από αυτά δεν έχουν καν site, παρότι θα έπρεπε. ::) ::)

 

edit: Την Parker καλά κάνουν και την έχουν ακριβή. Μη γεμίσει ο τόπος από αυτό το ...πράμα.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Eξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την εξέλιξη της συζήτησης...προσπαθείτε να πείσετε το Νάκα και το Στόλλα (τυχαία παραδείγματα επισημαίνω) να κερδίσουν όσο θέλετε εσεις? Ο καθένας έμπορος ακολουθεί την εμπορική πολιτική που θεωρεί ότι δικαούται. Εμείς -σαν καταναλωτές- επιλέγουμε από που θα αγοράσουμε...δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πείσω τον Νάκα να πουλάει όσο ο Thomann ή τον Thomann να εξισωθεί με το δολάριο (γιατί επαναλαμβάνω ότι και με νομισματική σύγκριση ο Thomann είναι ακριβός).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου