Προς το περιεχόμενο

Ελατωματικα οργανα - Τοποθέτηση Γ. Στόλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

marathon ο Έλληνας καταναλωτής νιώθει βιασμένος (δικαίως) και έχει ανάγκη να το εκφράσει (με διάφορους τρόπους).

 

Η πραγματικότητα και η κοινή λογική υπαγορεύουν τα εξής:

 

Μια αγορά καθορίζεται από ένα σύνολο ανθρώπων. Η ελληνική αγορά μέχρι πολύ πρόσφατα ήταν απομονωμένη πρακτικά από τον υπόλοιπο κόσμο. Είχε τους δικούς της κανόνες και όποτε προσπαθούσες να παίξεις μπάλα με τον έξω κόσμο πλήρωνες το ακριβό τίμημα. Η αλλαγή έχει επέλθει τώρα πλέον (πολύ αργά βέβαια) και η ελληνική αγορά πρέπει να προσαρμοστεί πάρα μα πάρα πολύ απότομα σαν μέλος μιας ευρωπαϊκής και παγκόσμιας αγοράς. Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.΄

 

Τα καταστήματα δουλεύουν όπως επιβάλλει η υπάρχουσα αγορά. Μέχρι τώρα δούλευαν όπως επέβαλε η αγορά. Όταν επέρχονται ριζικές αλλαγές, προσαρμόζονται επιτυχώς και ευημερούν ή ανεπιτυχώς και κλείνουν.

 

Και δεν είμαι οικονομολόγος, απλά δεν τρωω κουτόχορτο. So simple.

 

 

σαν τα σουβλακια στη λαρισα δεν εχει  :P

 

Τώρα μου το λες και μόλις έφαγα απ'το γειτονικό σουβλατζίδικο εδώ στην Αθήνα  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χονδρική τιμή δεν είναι ίδια για όλους και, ναι, υπάρχει περίπτωση η τιμή στην οποία αγοράζει ο Νάκας την Parker από το εργοστάσιο να είναι παρόμοια ή μεγαλύτερη από την τιμή λιανικής στην Αμερική+ΦΠΑ+δασμό.....

 

Συγνώμη αδελφέ αλλά αυτό πραγματικά αδυνατώ να το πιστέψω!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοω bloody να αγορασει απο καταστημα Αμερικης, απλα ηταν ενα παραδειγμα για να δειξω τον παραλογισμο.

Οσον αφορα το γεγονος οτι η χονδρικη τιμη που παιρνει ο Νακας ειναι ψηλοτερη απο αυτη που πουλανε τα μαγαζια στην Αμερικη+ΦΠΑ+δασμος, νομιζω οτι αυτο και αν ειναι μεγιστος παραλογισμος.Γιατι δε θες να δεις το προφανες , οτι οι Ελληνες εδω καταργουν καθε εννοια λογικης.

Οσον αφορα το γιατι μπαινω με φορα, ειμαι υποψηφιος αγοραστης της κιθαρας :) Εχω ψαξει στο internet, εχω παει στο ΝΑΚΑ ( οπου η πραγματικη τιμη ξερω ποια ειναι, γιατι ειμαι καλος πελατης του και το εχουμε συζητησει το θεμα, ο ιδιος ο πωλητης στα κεντρικα μου ειπε οτι δυστυχως εχεις δικιο αλλα τι να κανω και εγω....).  Οποτε μη προσβαλεις το μελλοντικο axe μου ;D Απλα ρε γαμωτο με τσατιζει να δωσω 1000 ευρω υπερ πατριδος....

Για σκεφτειτε και το αλλο, οι Αμερικανοι παιρνουν πολυ περισσοτερα χρηματα οποτε ειναι ΑΚΟΜΑ φθηνοτερα εκει τα προιοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon απλά τα πράγματα μαν.Αν οποιοςδίποτε έλληνας πουλάει σε τιμές εξωτερικού ή κ λιγότερο όπως κ να το κάνουμε είναι πιο δελεαστικό απ την visa που πληκτρολογείς στο πισί για να παραγγείλεις απο γερμανία.

 

Αν πάλι δεν υπάρχει η απαιτούμενη-προσδοκώμενη τιμή δεν ενδιαφέρει τον πελάτη κ την κάνει.

 

Το τι τραβάνε για να σου παρέχουν ή όχι την τιμή που εσύ θές, γιατι δεν είσαι μαλάκας να πληρώνεις παραπανω ενω μπορείς να το γλιτώσεις, δεν σε αφορά.Αυτο το αναφέρω γιατι με το ένα μαγαζι εκ των οποίων επισκεφθηκα είχαμε μια συζήτηση περι τούτου.

 

Φαντάζομαι οτι κ εσεις δεν είστε της λογικής "το καημένο το κράτος χάνει το φπα κ το πέρνει ο γερμανός" ή "εμείς θα τα πληρώσουμε πάλι όλα τα σπασμένα, γυρνάνε μπούμεράνκ όλα".Τόσα χρόνια μπούμερανκ δημιουργεί το κράτος στον έλληνα πολίτη σε όλα τα θέματα όχι μόνο στα μουσικά.Χέστηκα παντελώς για το τι φόρους θα πληρώσω μετά.Ούτως η άλλος πάλι θα τους πλήρωνα με διαφορετικές συνθήκες.

 

Υ.Γ.Ξέφυγα σόρυς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χονδρική τιμή δεν είναι ίδια για όλους και, ναι, υπάρχει περίπτωση η τιμή στην οποία αγοράζει ο Νάκας την Parker από το εργοστάσιο να είναι παρόμοια ή μεγαλύτερη από την τιμή λιανικής στην Αμερική+ΦΠΑ+δασμό.....

 

Συγνώμη αδελφέ αλλά αυτό πραγματικά αδυνατώ να το πιστέψω!!!

Οσον αφορα το γεγονος οτι η χονδρικη τιμη που παιρνει ο Νακας ειναι ψηλοτερη απο αυτη που πουλανε τα μαγαζια στην Αμερικη+ΦΠΑ+δασμος, νομιζω οτι αυτο και αν ειναι μεγιστος παραλογισμος.

Μιλήστε με κανένα γνωστό σας έμπορο (όχι απαραίτητα μουσικών ειδών) και θα σας πει αν είναι δυνατό ή όχι (δεν είπα ντε και καλά ότι ισχύει στην παρούσα περίπτωση).

 

Γιατι δε θες να δεις το προφανες , οτι οι Ελληνες εδω καταργουν καθε εννοια λογικης.

Αυτό έχει να κάνει με το πώς χειρίζονται το θέμα προτεινόμενης/πραγματικής λιανικής όπως έγραψα και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν λές ότι η τιμή με την οποία αγοράζει απο το εργοστάσιο ξεπερνάει την λιανική στις ΗΠΑ, αλλά η τιμή που αγοράζει απο το εργοστάσιο με τους δασμούς ξεπερνουν την τιμή λιανικής στις ΗΠΑ!

Αυτό να το δεχτώ αλλά το πρώτο, που καταλαβα αρχικά, μου φαίνεται τελείως παράλογο!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon απλά τα πράγματα μαν.Αν οποιοςδίποτε έλληνας πουλάει σε τιμές εξωτερικού ή κ λιγότερο όπως κ να το κάνουμε είναι πιο δελεαστικό απ την visa που πληκτρολογείς στο πισί για να παραγγείλεις απο γερμανία.

Συμφωνούμε απόλυτα επι της θεωρίας αλλά επι της πράξης θεωρώ ότι είναι σπάνιο. Άρα η δυνατότητα σύγκρισης και αγοράς από το Internet είναι απόλυτη (όσο το δολλάριο είναι σε αυτά τα επίπεδα). Όπως θα κατάλαβες δεν με ενδιαφέρει καν η Ευρώπη τη θεωρώ ακριβή.

marathon ο Έλληνας καταναλωτής νιώθει βιασμένος (δικαίως) και έχει ανάγκη να το εκφράσει (με διάφορους τρόπους).

και πρέπει να κλαψουρίζουμε συνέχεια? Η πορεία της αγοράς τους τιμωρεί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon ο Έλληνας καταναλωτής νιώθει βιασμένος (δικαίως) και έχει ανάγκη να το εκφράσει (με διάφορους τρόπους).

και πρέπει να κλαψουρίζουμε συνέχεια? Η πορεία της αγοράς τους τιμωρεί...

 

Και η αγανάκτηση μεγάλη όμως όπως βλέπεις...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α συγνωμη αν μιλάς για Αμερική είναι άλλη φάση.Ακόμα νομίζω είμαστε σε εμβρυακό στάδιο όσον αφορά τις αγορές απο το αμέρικα.Δεν ξέρω κανέναν που να αγόρασε απο το δύση.Αν αρχίσουμε να περνουμε πράγματα απο αμερική θα διορθωθούν κι άλλο οι τιμες εδώ.Αυτό είναι το επόμενο βήμα.Προς το παρόν αφου γινόμαστε ευρώπη είναι ενα καλό βήμα κι αυτό αν κ αρκετα καθυστερημένο, όχι αποτυχημένο όμως κατα την αποψη μου.

 

+1 Jasemeister Το κλάμα βγήκε απ' τον.......Έλληνα.Όπως κ το κρασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Trigga έχω να αγοράσω από Ευρώπη εδώ και 2 χρόνια...(να ναι καλά η USPS). Σου δίνω ένα παράδειγμα η κιθάρα μου (Gibson doublecut Pro 2006) ήρθε από Αμέρικα 1.350 ευρώ (2.100 Thomann, o εδώ δεν την είχε  και έδινε τιμή γύρω στο 3.000). Πρόσφατα αγόρασα μαγνήτες Fender Noiseless Tele 70 ευρώ(με τα μεταφορικά) τιμή Thomann 118 (+20 μεταφορικά)...No comments

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου