Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως το παιξιμο ειναι τραγικο...αλλα το νοημα περασε...Τα SSD τα Lite ειναι αυτα?Το σετ ειναι το Metallica ετσι?Πρεπει να ειναι πολυ καλα αυτα τα τυμπανακια...Απο πορους τι τρωνε?Σαν BFD η καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

SSD 3.0 platinum, η φουλ έκδοση είναι. Σετάκι είναι νομίζω το rock modern radio..

Σε πόρους είναι απλά απίστευτα. Τίποτα σχεδόν, καμμία σχέση με τα bfd. Τα νικάνε κατα κράτος σε αυτό τον τομέα (οπως και στους αλλους).

Επίσης μπορείς να απενεργοποιήσεις εφε και κόλπα και να τα έχεις αρκετά "dry" (όχι εντελώς) και να τα δουλεψεις κανονικά σαν καινουρια.

Το παίξιμο τραγικο ,αυτο ειναι καλό για άσχετος (ποτε δεν εχω κατσει να μαθω, απλα εχω κατσει και έπαιξα γύρω στις 10 φορές στην ζωή μου) οποτε έχω μέλλον.  ;D ;D

Βασικά κάτι άλλο που μπορεις να κάνεις με τα Millenium είναι να βάλεις άλλη μπότα (η δικιά τους δεν ειναι καλή) και άλλο ταμπούρο *(mesh head που θα σου δώσει φοβερές δυναμικές και ουσιαστικά θα ανεβάσει πολύ το σετ ποιοτικά). Το μόνο που ψάχνω ειναι να επιβεβαιώσω αν μπορώ να συνδέσω στερεο mesh head snare στο alesis trigger IO..

Πχ. να παρω τα παρακάτω..

 

198732.jpg

 

MILLENIUM PD-1010 10" MESH HEAD PAD

 

και

 

107126.jpg

 

MILLENIUM DSS-718B STAGE SNARE STÄNDER

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αφήσω και εγώ την άποψή μου σχετικά κυρίως με τα ντραμς και οχι το module, ως κάτοχος του

http://www.thomann.de/gr/milleniumalesis_mps300dm5_edrumset.htm

2 χρονια τωρα, και μιας και εγώ τουλάχιστον δεν έμεινα και τόσο ενυπωσιασμένος.

 

ξεκαθαρίζω απο την αρχή οτι όλα έχουν να κάνουν με το τι είσαι και το τι ζητάς όπως είπε και κάποιος πιο πάνω ήδη.

 

ΔΕΝ είμαι ντράμμερ, επομένως δεν έχω τρελές απαιτήσεις απο τα ηλεκτρονικά ντραμς, απλά τα πήρα γιατί χρειάστηκε να ηχογραφήσω ντραμς σε κάποια ντέμο. edit (για λογους εξάσκησης, για ηχογράφηση χρησιμοποιησα άλλο σετ)

 

γενικά προκειται για ένα καλό σετ για κάποιον που δε θέλει να δωσει πολλά λεφτά.

 

απο εκεί και πέρα όμως, έχουν πολλά ψεγάδια που μπορεί να κακοφανούν σε μερικούς ακόμα και αν δεν έχουν τις τρελές απαιτησεις.

 

καταρχήν το πετάλι του χάιχατ είναι ένας απλός διακόπτης, χωρις ευαισθησία, δηλαδη αν θες να ανοιγοκλείνεις το χαιχατ με το πόδι, το κάνεις στη προκαθορισμένη ένταση, ανεξάρτητα πόσο δυναμη βάζεις. φυσικά ενδιάμεσες θέσεις δεν υπάρχουν, αλλά ωστόσο το module έχει μια προσομοίωση του ήχου κατα το "ανοιγοκλειμα" εαν γίνει μέσα σε κάποια περιθώρια χρονου.

 

τα παντς των πιατινιών έχουν το χαρακτηριστικό ελάττωμα οτι ο αισθητήρας τους διαβάζει με τεράστια διαφορά μια πολύ μικρή περιοχή του καουτσουκ, κάνοντας μικρές αποκλισεις στα χτυπήματα να ακούγονται με τεράστιες διαφορές δυναμικής, οπότε θέλει προσοχη (αυτό ακουγεται άσχημα σε ήχους ride περισσότερο)

 

η μπότα όπως ήδη αναφέρθηκε είναι ιδιαίτερα θορυβώδης ειδικά με διπέταλο (εγώ έχω και καουτσουκένιους κόπανους οπότε ακόμα χειρότερα) οπότε αναγκάστηκα να βάλω πανια πάνω απο την μεμβρανη της μποτας

 

κατα τα άλλα τα παντς των τυμπάνων μου φάνηκαν αξιοπρεπέστατα, και μάλιστα μπορείς να ρυθμίσεις και την "επαναφορά" δηλ το ποσο "σφιχτά" κουρδισμενες θα ειναι οι μεμβρανες, κάτι που βοηθάει στην προσαρμογή της αίσθησης εκέι που το θέλεις

 

γενικά πρόκειται για ένα αξιοπρεπές σετ, αρκεί πάντα να μην ξεχνάμε την τιμή του και φυσικά για τι ακριβως το θέλουμε. έχοντας παίξει και σε ηλεκτρονικά των 1000 ευρώ πάντως μπορώ να πω οτι υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε ότι αφορά την ρεαλιστικότητα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλησπερα παιδια,

ειμαι αναμεσα στα mps300+alesis I/O trigger και mps300+alesis dm5.

Εγω αυτο που θελω ειναι να ειμαι οσο το δυνατον πιο ανεξαρτητος απο το pc αλλα επισης να μπορω να συνδεω το pc με το auxiliary της εκαστοτε συσκευης(trigger ή dm5)  για να κανω προβα drumless κομματια.Αυτο γινεται και με τις 2?Εννοω τα μπορω να εχω ηχο στασ ακουστικα μου και απο τα drums και απο το mp3 Που παιζει στο laptop?

Eυχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Επειδή έχω σετάρει πλέον το σετ με φίλο ντράμμερ και παίζει ΠΟΛΥ καλά και επειδή με ρωτάνε συνέχεια άνθρωποι, ετοίμασα με βάση το manual μια επεξήγηση.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ALESIS MPS300 – TRIGGER IO

 

GAIN – Αυτό ελέγχει την ευαισθησία του pad. Με μεγάλη τιμή δεν χρειάζεται να χτυπήσεις το pad δυνατά για να πάρει το maximum velocity. Με λίγα λόγια αυτό καλό είναι να είναι σε μέτρια ρύθμιση ώστε και να μην τερματίζει η ένταση δυναμικών απευθείας αλλά και για να μπορείς να παίζεις και με καλύτερη αίσθηση.

 

VELOCITY CURVE –Εδώ πρόκειται για καμπύλες δυναμικών. Δηλαδή πως θα ανταποκρίνεται το pad στο παίξιμο από άποψη δυναμικών ανά χτύπημα και ένταση. Εγώ προτιμώ το off αλλά ίσως βολεύει κάτι άλλο τον καθένα

 

“Lin” – Linear

“Cst” – Constant (127)

“Off” – Offset

“EP” – Exponential (4 available)

“LG” – Logarithmic (4 available)

“SP” – Spline (4 available)

 

THRESHOLD – με αυτό το setting αποφεύγεις το να ενεργοποιηθεί κατά λάθος κάποιος ήχος (πχ. από δονήσεις). Η τιμή που θα δώσεις είναι το minimum velocity που πρέπει να υπάρξει για να γίνει το triggering. Για το hihat λειτουργεί αλλιώς, εκεί καλύτερα όπως και να ‘χει να το έχετε σε χαμηλή τιμή.

 

X-TALK – Crosstalk, δηλαδή το κατά πόσο επηρεάζει το χτύπημα ενός pad τα γειτονικά του. Αν ακούτε δηλαδή και άλλους ήχους χωρίς να χτυπήσετε εσείς κάτι δουλέψτε με την τιμή του x-talk. Με μεγάλες τιμές αν μετά από μεγάλο χτύπημα το pad αισθανθεί και ένα μικρό χτύπημα καπάκι, θα το απορρίψει. Έτσι αποφεύγεται τα λάθη και τα spill. Όταν όμως παίζεις με ψηλές τιμές x-talk δεν θα μπορείς να κάνεις σωστά γέμισμα πχ. μπορεί να κόβει ήχους, για αυτό και στο x-talk προτιμήστε μια μεσαία τιμή.

Και εδώ στο hihat δουλεύει αλλιώς, ουσιαστικά ρυθμίζει το release/attack του foot pedal ας πούμε, οπότε εκεί βάλτε το σε μέτρια τιμή αναλόγως το παίξιμό σας.

 

RETRIGGER – Αυτό ρυθμίζει το πόσο χρόνο χρειάζεται για να θεωρήσει ένα δεύτερο άμεσο χτύπημα ως νέο ήχο. Αν παίζεται γρήγορα και με γεμίσματα αυτό είναι σημαντικό.

 

TRIGGER TYPE – Εδώ είναι πολύ σημαντικό να διαλέξεις τον σωστό τύπο trigger που έχεις αλλιώς θα έχεις ένα κακό σετ. Στα hihat δεν χρειάζεται να σετάρεις τίποτα.

 

TRIGGER TYPE TIP RING

PIEZO PIEZO

SWITCH SWITCH

PIEZO SWITCH

SWITCH PIEZO

SWITCH AS SUSTAIN PEDAL*

HI-HAT PEDAL**

*Για χρήση με footswitches.

 

SAVING PARAMETER SETTINGS

Αν κάνεις αλλαγές γενικώς όπως είπα θα δεις ότι ανάβει το LED φως δίπλα από το KIT. Πάτα up/down function να γυρίσεις πάλι στον αριθμό του KIT που κάνεις edit και θα το σώσει.

Αν δεν θες να σώσεις τις αλλαγές πάτα function down και value down ταυτόχρονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

EXOYME KANENA NEO ΓIA TO AN KANEI TO STEREO ΤΑΜΠΟΥΡΟ TIS MILLENIUM http://www.thomann.de/gr/millenium_pd1010_10_mesh_head_pad.htm  ΣTO ALESIS TRIGER I/O ;;;;;;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!! ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ STEREO ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΕΑΝ ΠΕΡΝΕΙ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου