Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεθάβω το thread για να ρωτήσω τη γνώμη των ντράμερ του Noiz σχετικά με ένα σενάριο που μου ήρθε πριν μισή ώρα (αφού έχουμε αϋπνίες)...

Καταρχήν να πω ότι εδώ και λίγο καιρό ψάχνομαι για e-drums, με σκοπούς καθαρά ψυχαγωγικούς και ίσως για να συμφιλιωθώ με τα μουσικά μου απωθημένα. ;D

 

Διάβασα πολύ καλά λόγια για το σετ Millenium MPS-300 και ψήνομαι αρκετά να το χτυπήσω. Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν θα πρέπει να πάρω μαζί το Alesis Trigger I/O ή έναν εγκέφαλο, συγκεκριμένα το Alesis DM5.

Ομολογώ ότι δε με χαλάει η δυνατότητα να ανοίγω μόνο το module και εντός δευτερολέπτων να παίζω, το βέβαιο είναι ότι θα το συνδέω και στο PC για να παίζω με κανέναν σοβαρό ήχο (από τα γνωστά VST φυσικά).

 

Άρα, τι να κάνω; Ξέρω ότι με το I/O θα είμαι δέσμιος του υπολογιστή αλλά θα κάνει παπάδες σε αυτό τον τομέα, με το DM5 θα έχω ένα βασικό σετ ήχων για on-the-fly παίξιμο αλλά θα μπορεί να συνεργάζεται σωστά με τα ντραμιστικά VST αν το συνδέσω μέσω MIDI στον υπολογιστή; Δεν μιλάω για απόλυτη παραμετροποίηση όπως με το I/O, απλά να μπορείς να κάνεις τα βασικά και λίγο παραπάνω. Αν ναι, θα το προτιμήσω μιας και έχω τη δυνατότητα να το βρω ελαφρώς μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή.

 

Σας ακούω και ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυκάναλα γραφεις ως midi φυσικα και έχει να κάνει και με το setup σου αλλά φαντάσου το σαν ενα μηχανημα για να γραφεις midi με ότι ήχο θες αντι να το σχεδιάζεις με το cubase.

 

Οσο για τον αλλον φιλο να πω οτι στο τελος εχει να κανει με το τι θες εσυ ο ιδιος. Εγω ημουν υπερ του trigger για να εχω πλουραλισμο.. αν δεις τα bfd 2.0 θα καταλάβεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τugito, μία-δύο ερωτήσεις, επειδή τώρα ξεκινάω το γολγοθά (λέγε με προετοιμασία πανελληνίων) και τις ώρες "μη κοινής ησυχίας" θα λείπω στο φροντιστήριο  ::) (ελληνική παιδεία)

 

Λοιπόν

 

1. Μπορώ να φορτώσω ότι ήχους θέλω? Πχ στο site της paiste έχει δείγματα mp3 για download της 2002 μπορώ να τα βάλω??

 

2. Το πετάλι την παλεύει ή πρέπει να αλλάζω το πετάλι από τα ακουστικά στα ηλεκτρονικά?  :P Καλά όχι ότι είναι και μεγάλος κόπος  :P

 

3. Να τα ηχογραφίσω στο pc μπορώ ε?

 

Αυτά προς το παρών

 

Edit: Επίσης ένα 2ο πιατίνι πόσο περίπου θα κοστίσει (2ο crash πχ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ TUGITO ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:1)ΤΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ CHOKES? 2)ΣΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΟ Η ΣΤΕΦΑΝΗ ΠΑΙΖΕΙ? 3) ΤΑ ROLLS ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ?

 

ΤΗΑΝΧ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sorry Παιδες, τωρα τις είδα τις ερωτήσεις, τις έχω απαντήσει ήδη αλλα να ανακεφαλαιώσω.

 

ΠΡΟΣ dalla_vale

 

1. Μπορώ να φορτώσω ότι ήχους θέλω? Πχ στο site της paiste έχει δείγματα mp3 για download της 2002 μπορώ να τα βάλω??

 

ναι μπορείς να φορτώσεις ήχους αλλά στο cubase και να μετατρέψεις το midi σε ήχο μέσω drumagog. Οπως ειπα απλά midi trigger ειναι, δηλαδή δίνει τα χτυπήματα με δυναμικές στο sequencer, απο κει και πέρα τον ήχο τον επιλέγεις εσύ στο pc...

 

 

2. Το πετάλι την παλεύει ή πρέπει να αλλάζω το πετάλι από τα ακουστικά στα ηλεκτρονικά?  Tongue Καλά όχι ότι είναι και μεγάλος κόπος  Tongue

 

Την παλεύει αλλά σίγουρα θα προτιμήσεις αυτό που έχεις και έχεις μάθει...

 

3. Να τα ηχογραφίσω στο pc μπορώ ε?

 

Βέβαια, κοιτα και τα πρώτα μου post στο τοπικ. Ειναι midi νοτες.

 

 

ΠΡΟΣ W.A.R

 

1)ΤΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ CHOKES?

 

Οχι από όσο γνωρίζω αν και στο bfd Μπορεί να γινει κάποια ρύθμιση, δεν το έχω ψάξει.

 

2)ΣΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΟ Η ΣΤΕΦΑΝΗ ΠΑΙΖΕΙ?

 

Οχι αλλά ισχύει το ίδιο με πάνω, εξαρτάται απο το πρόγραμμα χωρίς να ειμαι 100% βέβαιως σε αυτό.

 

3) ΤΑ ROLLS ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ?

 

Καλά ναι. Αψογα όχι. Γενικώς καλά όλα ακούγονται και ειναι πολύ καλά για την τιμή τους. Αν θες πιο επαγγελματικό και με υψηλή απόδοση πάς αλλού..

Με λίγα λόγια ανετα έβγαζα ντεμάκι με αυτά και ανετα εβγαινε και κατι πολυ καλο αν τα παίξει γνώστης του αθλήματος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Φιλε μου  tugito αν δεν γίνομαι κουραστικός... :-\

 

θα ήθελα να μας πεις πλέον τις εντυπώσεις σου από την MPS - 300 ένα σχεδόν χρόνο μετά την αγορά που έκανες...

 

Σε κάλυψε για αυτά που ήθελες??

 

που υπερτερεί?? που υποφέρει??

 

σε σχέσει με την ROLAND HD-1  διαφορες στην ποιότητα και τεχνολογικά γενικά ??

 

Ευχαριστώ Νίκος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Τάμα,

 

Εχω ακόμα την ίδια άποψη δηλαδή ότι για κάποιον αρχάριο και για home studio είναι καλά και άψογα σε απόδοση/τιμή.

Τα roland είναι καλύτερα και σε άλλα πράγματα όπως πχ. δυναμικές.

 

ΘΕΤΙΚΑ

---------

* φτηνά

* έυκολα

* ηχογράφηση / καλός trigger

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

-----------

* δυναμικές περιορισμένες

* δύσκολα στο σετάρισμα για να έχεις καλό αποτέλεσμα

* 3 πιάτα με το συγκεκριμένο trigger..

 

Γενικώς για home εμενα μια χαρά μου είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου