Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε tugitο για όλες τις πληροφορίες όμως θέλω και ένα τελευταίο που για μένα είναι πολύ σημαντικό! το μεγεθος στο περίπου παντα του δέματος, επειδή πρόκειται σύντομα να αλλαξω πολη (τελειώνω πολυτεχνείο και γυρνώ στα πάτρια εδάφη) και θέλω να δω αν είναι ευκολο ως προς την μετέπειτα μεταφορά. και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

 

Φιλε μου το όλο πακέτο ηταν αρκετά μεγάλο αλλά χωράει πιστεύω στο πίσω κάθισμα ενός αμαξιού (νεκροφόρας - αστείο ηταν αυτο..)..

Επίσης θα σου ερθει κι ενα δευτερο κουτι για το trigger..

 

 

[

Έναν πόντο κάρμα στον κύριο!! Ευχαριστούμε tugito, κι εμένα με ενδιαφέρει σφόδρα αυτό το σετ που πήρες.

 

Nα 'σαι καλα.. να ανεμένεται συντομα και review για την κονσόλα alesis multimix firewire 8.. την περιμένω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε tugito δυο ερωτησεις,

Το hi-hat controller στελνει σηματα για pedal hi-hat(οταν το ανοιγοκλεινεις με το ποδι)?

Επισης, τα pads ειναι με δυχτακι(MEsh head) η ειναι απο καοτσουκ?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε tugito δυο ερωτησεις,

Το hi-hat controller στελνει σηματα για pedal hi-hat(οταν το ανοιγοκλεινεις με το ποδι)?

Επισης, τα pads ειναι με δυχτακι(MEsh head) η ειναι απο καοτσουκ?

Thanks

 

1) Ναι το hihat controller κανονικά αν το πατάς δίνει ήχο σαν να ανοιγοκλείνεις το hihat, ειναι ακρως ρεαλιστικό και έχει φοβερή αίσθηση.

2) Aπό ότι βλέπω ειναι με normal drum head και οχι mesh head, αλλά μπορείς να βάλεις πχ roland snare με mesh head, η πιο απλά να φορτώσεις πάνω απο το σχετικά παχύ snare των mps300 το TDRUM 08" TRIGGER MESH FELL για παίξιμο και αίσθηση (αυτο σε φορουμ το διαβασα, δεν ξερω κατα πόσο ισχύει..). Δες παρακάτω,

http://www.thomann.de/gr/tdrum_th8_triggerhead.htm

Θα ψάξω κι αλλες πληροφορίες για να σου πω σίγουρα γιατι αυτά σε φόρουμ τα βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tugito δεν ξερω αν θυμασαι για μια συζητηση που ειχαμε για τα millenium, που εγω σου ελεγα για το td3 millenium mesh head...ηθελα να ρωτησω καποια πραματακια...το hi-hat δεν φαινεται στο λινκ, να υποθεσω οτι ειναι η επιφανεια στη θεση του ride η οχι?ειναι με κανονικο μηχανισμο η ειναι μια επιφανεια?σε roland εχεις παιξει?αν ναι ποια πιστευεις οτι ειναι καλυτερα?γνωριζεις μηπως αν στα μοντελα με mesh οπως αυτο που σκεφτομαι να παρω υπαρχει καποιο προβλημα με το trigger ενω στα αλλα με pads ειναι καλυτερα(ειχα ακουσει κατι για dual trigger στα roland που δεν το πολυεψαξα...).σε ποσες μερες σου ηρθε μετα την παραγγελλια και ποσα πληρωσες για μεταφορικα(αν πληρωσες και αν θες λες...).τωρα να ρωτησω τι ειναι τa Addictive drums και drummap ή θα γινω ο περιγελως του forum??? ::).α και κατι ακομα, στα δυο λινκ που εδωσες τα σετ διαφερουν καμια 10ρια ευρα!ελεος!ευχαριστω για το χρονο σου(θα ξαναρωτησω παντως... ;))!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tugito δεν ξερω αν θυμασαι για μια συζητηση που ειχαμε για τα millenium, που εγω σου ελεγα για το td3 millenium mesh head...ηθελα να ρωτησω καποια πραματακια...το hi-hat δεν φαινεται στο λινκ, να υποθεσω οτι ειναι η επιφανεια στη θεση του ride η οχι?ειναι με κανονικο μηχανισμο η ειναι μια επιφανεια?σε roland εχεις παιξει?αν ναι ποια πιστευεις οτι ειναι καλυτερα?γνωριζεις μηπως αν στα μοντελα με mesh οπως αυτο που σκεφτομαι να παρω υπαρχει καποιο προβλημα με το trigger ενω στα αλλα με pads ειναι καλυτερα(ειχα ακουσει κατι για dual trigger στα roland που δεν το πολυεψαξα...).σε ποσες μερες σου ηρθε μετα την παραγγελλια και ποσα πληρωσες για μεταφορικα(αν πληρωσες και αν θες λες...).τωρα να ρωτησω τι ειναι τa Addictive drums και drummap ή θα γινω ο περιγελως του forum??? ::).α και κατι ακομα, στα δυο λινκ που εδωσες τα σετ διαφερουν καμια 10ρια ευρα!ελεος!ευχαριστω για το χρονο σου(θα ξαναρωτησω παντως... ;))!

 

Γεια χαρά φίλε.

1) δεν εχω παίξει σε roland δυστυχώς αλλά όλοι λένε ότι ειναι τα καλύτερα

2) το hihat ειναι ενα πετάλι που θα έχεις στο αριστερό σου πόδι, κρατώντας το κάτω και παίζοντας το hihat pad που θα ειναι στα αριστερά σου θα ακουγεται closed hihat, αφηνωντας το θα ακουγεταi open hihat και παίζοντας απλά πανω κάτω το πετάλι στο πόδι σου θα ειναι λες και πραγματικά ανοιγοκλείνεις με το πόδι ενα Hihat. Με λίγα λόγια όλα ειναι όπως ακριβώς και στα πραγματικά ντραμς.

3) μεταφορικά δεν πλήρωσα καθώς οταν η τιμή ειναι ανω των 300 ευρω τα ταχυδρομικά στα χαρίζει ο thomann. An ηταν κατω των 300 τα ταχυδρομικά θα ήταν μονο 20 ευρώ (κι όμως).

4) dual κόλπα έχουν και αυτά, κατι διάβαζα στο μανουαλ αλλά δεν εχω καταλάβει περι τίνος πρόκειται, επίσης έχουν και ενα στέρεο σήμα ,κι αυτο το ψάχνω ακόμα...

5) τα παρείγγειλα Σαββάτο πρωί και τα παρέλαβα τετάρτη.. ΚΙ ΟΜΩΣ!

6) τα addictive drums ειναι κατα πολλούς το καλύτερο vst instrument για ντραμς. Ενα πρόγραμμα φαντάσου που το φορτώνεις σε κάποιο sequencer (πχ NUENDO, CUBASE, SONAR) και του δηλώνεις σαν input τα alesis drums και έτσι ότι παίζεις στα ντραμς ακουγεται με τους ήχους του σετ που εχεις βάλει στα addictive και πάει λέγοντας. Ουσιαστικά σου ανοιγεται ενας νέος ορίζοντας... Το drum map ειναι αρχειακι που το φορτώνεις στο cubase και δίνει τις σωστές αντιστοιχίες νοτών-χτύπων-pads-addictive.. πχ. να μην παίζεις ταμπουρο και να ακουγεται hihat! Αυτα διορθώνει.

7) Δεν έχω παίξει σε mesh heads, αλλά αυτα τα απλά drum heads (δεν ειναι σκληρά σαν τα πραγματικά αλλά ειναι πιο χαλαρά και αθόρυβα, δεν ειναι ομως λεπτά όπως τα pads, ειναι κατι ενδιάμεσο) μου φαίνονται άψογα..

 

Ελπιζω να βοήθησα λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι.. εχω μεινει μαλ$%#ς με το πόσα πράγματα κάνει αυτο το trigger και γενικότερα το σετάκι. Μελανό ίσως σημείο σύμφωνα με εναν φίλο ντραμμερ επαγγελματία η μπότα τους που ειναι κάπως.. Θα μου φέρει δικό του πεταλάκι και θα σας πω περισσότερα..

Το trigger σπέρνει, σεταρα κάθε τομέα, έχει να σώζεις φυσικά τις ρυθμίσεις σου, σηκώνει 20 σετ, έχει όμως και ενα στυλ αποθήκευσεις program όπου σώζει 127. Εχει ρύθμιση για το κάθε pad ξεχωριστά. Εγω το σεταρα πχ το ταμπουρο να θέλει περισσότερη δυναμη απο μένα ώστε να φτάσει το velocity του τέρμα. Ναι εχει ρύθμιση εντασης με βάση το χτύπημα. Εχει επίσης κόψιμο ανεπιθύμητων τυχαίων χτυπημάτων αλλων pads από δονήσεις των αισθητήρων, έχει ότι ρύθμιση σας κατέβει. Πχ δεν χρειάζεται καν drum map ,απλά ρυθμίζεις το κάθε pad σε τι αντιστιχεί κατευθείαν απο το trigger. Θα τα αναλύσω και καλύτερα αλλά εχει τα πάντα.. Εχει επίσης retrigger, δηλαδη ποσος χρόνος να μεσολαβεί ανάμεσα στα χτυπήματα ώστε να θεωρήσει ότι πρέπει να δώσει πάλι ήχο κι ότι δεν ήταν τυχαίο.. και αλλα τρελά πράγματα. Μπορει να ειναι απλά όλα αυτα αλλα εμενα για σετακι στα 460 ευρώ μου φαίνεται too much..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε tugito και άλλη μία ερώτηση για σένα, μάλλον δύο! πως το έχεις συνδενδεμενο το module στον υπολογιστή με midi ή με usb και δεύτερο γνωρίζεις εσύ ή καποιος άλλος πληροφορίες για το yamaha dtxpress 3 σε σύγκριση με το alesis? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε tugito για το review.

Και καμιά photo με ολο το setup δεν θα μας χαλούσε. :D

 

Να ρωτήσω κάτι και εγώ σχετικά με την "καθυστέρηση" που έχεις. Με τι latency είσαι στο nuendo όταν παίζεις με τα mps300; Γιατι εγώ στα Mps100 με 4ms είχα προβλημα...τώρα έχω πάει στα 3ms και είμαι κάπως καλύτερα.

 

Επίσης, το module των mps200 και mps100 έχει midi out οποτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο vst instrument. Βέβαια δεν μπορείς να ρυθμίσεις ευαισθησίες και τέτοια. Οποτε το alesis έιναι σίγουρα ανώτερο σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Module το έχω συνδεδεμένο στον υπολογιστή με usb. Απο κει και πέρα σχετικά με την καθυστέρηση που ρωτάει ο nicktgr15 δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως "καθυστέρηση". Εχω κάρτα ήχου την edirol UA-25 στα 10ms ρυθμισμενη και δεν υπάρχει καμία καθυστέρηση ,ουτε καν η παραμικρή. Η κάρτα πάει μεχρι και 2ms απλά επειδή θέλω real time να έχω και κιθάρες με plugins Και μπασα και πάει λέγοντας ουσιαστικά δεν μασάει καθόλου παρόλα αυτά. ΔΕΝ υπάρχει καθυστερηση.

Κατι που μου έκανε μόνο τις προάλλες ειναι κατα την ΕΓΓΡΑΦΗ των ντραμς και ενώ όλο το project έπαιζε με όλα τα εφέ real time (ετοιμο μιξ) παρατήρησα ότι ενώ ακουγόταν real time κανονικότατα, μετά που τα έβαζα να παίξουν είχαν ξεκινήσει μισό δευτερόλεπτο περίπου μετά. Δεν ξέρω αν φταίγαν τα εφε πάντως έκανα κλείσιμο του προγράμματος και τα ξαναφόρτωσα και το ξαναδοκίμασα και έγραψε κανονικότατα. Οπότε πιθανώς να οφείλεται η αστάθεια στο κλασικά ασταθες usb. Με midi δεν το έχω δοκιμάσει..

Οπότε κανένα θέμα latency σε γενικές γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

118489.jpg

 

 

Καταλήγωντας έχω πάθει πλάκα γιατι προσωπικά αυτό έψαχνα. Ο θόρυβος που βγάζουν ειναι ελάχιστος εώς μηδενικός ,η μόνη ενταση ειναι της μποτας, βαλτε ενα χαλάκι απο κάτω και ψάξτε για 8αρια μεμβράνες ώστε να κόψετε κι αλλο τον θόρυβο, εγώ θα το ψάξω απο αυριο στα μαγαζιά να αγοράσω.

Ε

 

http://www.thomann.de/nl/millenium_mps300alesis_io_pc_set.htm

Οσο αφορα τον θορυβο,δηλαδη ειναι τοσο αθορυβα ωστε να μην σε νοιαζει οτι ωρα σου ερχεται και να παιζεις?

jungle it till it's funky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου