Προς το περιεχόμενο

Πειρατείας Υμνος - Τελος ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eyeprotocol δεν θα διαφωνησω μαζι σου, ομως να σημειωσω πως κανεις δεν εξοριστηκε, βασανιστηκε, φυλακισθηκε και πεθανε, για να ερχονται οι μεγαλοκαρχαριες και να αδειαζουν τις τσεπες του κοσμακη που αναζηταει ενα CD για να περασει ευχαριστα τα 40 λεπτα που του προσφερονται...Να κοιταμε και λιγο την αλλη πλευρα...

 

Αυτός είναι ένας υπαινιγμός ότι αν η μουσική ήταν φθηνότερη, οι έλληνες θα την αγόραζαν; Τότε σε ενημερώνω (υποθέτω ότι δεν το ξέρεις, σόρυ αν κάνω λάθος) ότι η πραγματικότητα δε σε δικαιώνει. Και το λέγω διότι υπάρχουν πολλές πηγές νόμιμης μουσικής στο ίντερνετ οι οποίες απαλάσσουν τη συζήτηση από το βάρος των "καρχαριών", όμως η ποσοστιαία συμμετοχή των ελλήνων σε αυτές τις επιχειρήσεις είναι σχεδόν μηδενική.... όχι πως δεν το ξέραμε δηλαδή: έχεις δει εσύ να μιλάνε ποτέ εδώ μέσα για την ποιότητα ή τις τιμές του i-tunes (ένα πραγματικά τεράστιο θέμα); Όχι δα, μιλάνε μόνο για τόρεντς και soulseek και λοιπές παράνομες πηγές.

 

Επίσης, ποια ακριβώς είναι η "άλλη πλευρά;". Η πλευρά του ακροατή; Πλάκα κάνεις; Αν εσύ (ή εγώ) συνάπτουμε συμβόλαιο παραγωγής και προώθησης του υλικού μας με μεγαλοκαρχαρίες, τότε αυτό αντικατοπτρίζει πλήρως τις αντιλήψεις μας για αυτά τα πράγματα και το κοινό πρέπει να μας κρίνει επί της βάσεως αυτών των επιλογών μας και να μας φτύσει - εκτός αν αποδεχόμαστε τον παραλογισμό ότι οι επιλογές marketing ενός καλλιτέχνη είναι άσχετες με την ποιότητα του υλικού του και ότι μπορεί να θαυμάζουμε έναν καλλιτέχνη της Heaven... δε φαντάζομαι να προσυπογράφεις κάτι τέτοιο.

 

Η πραγματική "άλλη πλευρά" είναι ο καλλιτέχνης - είναι δική του ευθύνη να φροντίζει για την ακριβοδίκαιη και αποτελεσματική διανομή του υλικού του αλλά (και αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον) οι περισσότεροι καλλιτέχνες συμφωνούν απόλυτα ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική, οπότε αν συμφωνούν αυτοί που είναι η δουλειά τους εγώ με ποια αρμοδιότητα θα διαφωνήσω;

 

Κακά τα ψέμματα: αυτή η νοοτροπία που λέει ότι "σας κλέβω γιατί το αξίζετε κωλόπαιδα" είναι πολύ φτωχή δικαιολογία και το πιο κακό κάνει το βλέπουμε ήδη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια τα εχουμε ξαναπει αυτα....και εγω συμφωνω οτι ο κοσμος δεν το γυρισε στην πειρατεια λογω τιμων(καλη δικαιολογια παντως) ..απλα και ειλικρινη πραγματα....ΤΣΑΜΠΑ ΟΛΑ...... δεν μπορω ομως να μην παραδεχτω, κατω απο ενα σαρδονιο χαμογελο, οτι ξεβρακωσε ολη τη μουσικη βιομηχανια η οποια κρυβονταν τα τελευταια 15χρονια πισω απο  britney-οειδη κατασκευασματα του ενος σουξε και αρκετου lifestyle (αντε και καμμια compilation η reunion κανενος δεινοσαυρου.....σιγουρα blue chips, καλα για να ρεφαρουμε).....ασε που νιωθω και απιστευτη ηδονη ως διεστραμμενος που ειμαι οταν βλεπω την Βανδη να συστρατευεται τον αγωνα των δισκογραφικων και να αναφωνει και αυτη "αχ καλε..........η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη"(το οποιο μεταφραζεται ....δε μου φτανουν τα ταλαρααααααααα για το καινουργιο μου γουναρικο.... ας γραψω αλλα πεντε σκουπιδακια να τα αγορασουν τα κοροιδα;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D)....ε πως να το κανουμε υπαρχει μια κρυφη ικανοποιηση..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Kαι επειδη δεν θελω να το παιζω politically correct .......εχω κατεβασει, ακουσει και απολαυσει πραγματα μεσω των τρισκαταρατων sharing προγραμματων που πριν την ελευση της πειρατειας και του internet ουτε που φανταζομουν οτι υπαρχουν (καποια απο αυτα δεν ειχα ελπιδα να τα βρω ουτε καν στα ελληνικα δισκοπωλεια)............αααα μη ξεχασω και το myspace...........

 

Και markelle κακως κατεβασες το κομματι οπως ειχε στο 1ο link (εστω και αν το εκανες ειρωνικα)..........ακομα και αν δεν αρεσε σε μερικους, πολυ ευαισθησια επεσε μου φαινεται......σε αυτο το λινκ θα εξαντλησουμε την πολιτικη μας ορθοτητα???

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές διευκρινήσεις:

 

α) Δεν ζήτησα (ούτε χαίρομαι για) το κατέβασμα του αρχικού λινκ προς το δημιούργημα του Μαρκέλλου.

 

β) Ο Μαρκέλλος, αφού κατέβασε το αρχικό λινκ, ανέβασε μία νέα εκδοχή του, την οποία δεν άκουσα ακόμη:

 

http://www.markellos.gr/files/Markellos.gr-peirateias_ymnos_alt.mp3

 

Δεν το διαβάσατε βρε ' σεις το θρεντ, έτσι στον αέρα τα χώνετε; :) :)

 

γ) Όπως έγραψε και ο Ιχνηλάτης η πειρατεία είναι πολύ παλιότερο φαινόμενο από την τελευταία 15ετία της Britney Spears. Οπότε, ούτε αυτό το επιχείρημα ισχύει. Επίσης, ναι μεν είναι ευχάριστο να ακούς την Βανδή να λέει ότι δεν έχει αρκετά χρήματα (αν και δεν λέει καθόλου αυτό, ούτε βγάζει τα λεφτά της από τους δίσκους) αλλά τις ίδιες "πολιτικώς ορθές" δηλώσεις τις έχουν κάνει άνθρωποι από τον Gilmour μέχρι τον Zappa.

 

δ) Τουλάχιστον ας ίσχυε ότι ο κόσμος εν' τέλει αγοράζει (υποστηρίζει) αυτά που του αρέσουν... Είναι παρατηρημένο ότι έχει ακριβώς την ίδια μη-καταναλωτική συμπεριφορά και σε αυτά που δεν του αρέσουν και στα υπόλοιπα (εκτός αν δεν του αρέσει τίποτε, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν ασχολείται με το self-touching). Πάει και αυτό το επιχείρημα.

 

Άλλο έχει;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δ) Τουλάχιστον ας ίσχυε ότι ο κόσμος εν' τέλει αγοράζει (υποστηρίζει) αυτά που του αρέσουν... Είναι παρατηρημένο ότι έχει ακριβώς την ίδια μη-καταναλωτική συμπεριφορά και σε αυτά που δεν του αρέσουν και στα υπόλοιπα (εκτός αν δεν του αρέσει τίποτε, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν ασχολείται με το self-touching). Πάει και αυτό το επιχείρημα.

 

Άλλο έχει;

 

Δεν συμφωνώ.  :(

 

Όταν κάποιος καλλιτέχνης τελικά σου αρέσει,

και την μουσική του αγοράζεις, και τα DVD,

στην συναυλία του πάς!

 

Τουλάχιστον όποιος μπορεί να διαθέσει,

θέλει να έχει και το artwork και την ποιότητα του CDA έναντι του mp3

που δημιούργησε ο κάθε άσχετος.

 

Εγώ υποστηρίζω τους καλλιτέχνες που λατρεύω …

Ακόμα και αν κάποιος δίσκος τους δεν μου αρέσει,

τον αγοράζω μόνον και μόνον για να υποστηρίξω τον καλλιτέχνη.

 

Όπως ακριβώς αγοράζω και τα Ελληνικά περιοδικά του χώρου μας,

όχι γιατί έχουν κάτι να μου πούν,

αλλά για να υποστηρίξω τον συγκεκριμένο χώρο.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε μένα έγραψαν σε κασέτα το And Justice For All όταν κυκλοφόρησε ρε παιδιά;

Τί έκανα τότε; Πλήρωνα για τα πνευματικά δικαιώματα του Ulrich; Μια TDK πλήρωνα.

Ένας από την παρέα αγόραζε το βινύλιο και για ένα ΣΚ έκοβε κασέτες για τους υπόλοιπους.

 

Και σήμερα λοιπόν που τα κατεβάζω με το aza, τί άλλαξε;

Ίσα ίσα. Τότε ακούγαμε όλοι And Justice For All αναγκαστικά. Τώρα ο καθένας ακούει ότι θέλει και ψωνίζει ότι θέλει.

 

(Περισσότερα αγοράζω -αναλογικά με τα εισοδήματά μου- σήμερα απ'ότι τότε πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω Ιχνηλάτη. Σε αυτό νομίζω έχει δίκιο ο eye. Στη συντριπτική πλειοψηφία του ο κόσμος δεν αγοράζει παρά 1-2 cd το χρόνο, και αυτά είναι συνήθως παλιά που είναι πλέον σε προσφορά. Άρα δεν αγοράζει για να υποστηρίξει κανέναν. (τα παραπάνω είναι η γνώμη που έχω σχηματίσει εγώ βάσει γνωστών, φίλων, γνωστών που δουλεύουν σε cd-stores κλπ, δεν απαιτώ να γίνει δεκτή ως αποδεδειγμένο γεγονός :D)

 

Τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί σε άλλα threads οπότε μην τα ξαναλέω και σας σπάσω τα νεύρα, πάντως με λίγα λόγια αν και οι τιμές αρκετών cds είναι απαράδεκτες, θεωρώ δικαίωμα και του καλλιτέχνη ΚΑΙ της εταιρίας του (ναι, ΚΑΙ της εταιρίας, γιατί βάζει λεφτά για να βγάλει λεφτά το οποίο ΔΕ θεωρώ ανήθικο) να πουλάει το προϊόν του στην τιμή που ο ίδιος θέλει, εφ'όσον δεν αναφερόμαστε σε προϊόν που καλύπτει πρωταρχικές ανάγκες, τύπου φαγητό, νερό, φάρμακα κλπ. Αν κάποιος καλλιτέχνης θεωρεί ότι το cd του πρέπει να πωλείται φθηνότερα είναι δική του "ευθύνη" να κανονίσει τη διάθεσή του με τρόπο που να μπορεί να ελέγξει την τελική τιμή. BTW, δε λέω ότι δεν κατεβάζω ποτέ πράγματα, αλλά ας είμαστε τουλάχιστον αρκετά "γενναίοι" και ειλικρινείς ώστε να παραδεχόμαστε ότι αυτή η συμπεριφορά δεν είναι νόμιμη, ούτε "προφανώς λογική". Κατεβάζω κάποια cds γιατί είναι ΤΣΑΜΠΑ και θέλω να τα ακούσω, όχι γιατί έχω το δικαίωμα να το κάνω, ούτε επειδή μου φταίνε οι εταιρίες.

 

Πάντως αυτό που μου έμεινε από το thread είναι ότι ούτε το αρχικό τραγούδι άκουσα, ούτε το περίφημο jpeg είδα! Άντε, ξανανεβάστε τα!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wow! νομιζω οτι ειναι ανθρωπινως αδυνατον να προσφερεται κατι σε καποιον δωρεαν κι αυτος να μην το δεχεται...ειναι μεσα στην φυση του ανθρωπου η επιδιωξη του "ανεξοδου" ,οταν μαλιστα με τον τροπο που γινεται (downloading) ειναι πρακτικως αδυνατον να υπαρξουν νομικες κυρωσεις....ολα τα υπολοιπα ειναι μαλλον φιλολογια που δεν θα αλλαξει τιποτα.....Τωρα αν η μουσικη πειρατεια ειναι "right or wrong", κανει τοσα αλλα "λαθη" ο ανθρωπος σημερα που αυτο ειναι μαλλον απο τα πλεον αμελητεα.....και συν τοις αλλοις μη αναστρεψιμο πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγούμαι:

 

Κατέβασα το λινκ γιατί ενόχλησε ένα φίλο για τους όποιους λόγους που είναι σεβαστοί.

 

Μου αρέσει να προκαλώ, αλλά όχι να στεναχωρώ ούτε να ειρωνεύομαι.

Μια κατάθεση ψυχής: Ίσως να το πιστεύετε και άλλοι εδώ μέσα, όταν σου έρχεται μια ιδέα στο μυαλό, δεν έχεις δικαίωμα να την περιορίζεις, δεν σου ανήκει. Οι ιδέες οι συνθέσεις και οι δημιουργίες είναι αυτόνομες, ανεξάρτητες και είμαστε το μέσο, αυτό πιστεύω εγώ. Μπορεί να είναι μια παπαριά αυτό που έφτιαξα (παπαριά: αειθαλές κωνοφόρο φυτό που φυτρώνουν παπάρι#@), αλλά πιστεύω ότι ήταν μια αφορμή για μια πολύ καλή παράθεση ιδεών που ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Το τεμάχιο είναι πάλι στον αέρα, και οι δύο versions του. Η δεύτερη ήταν λίγο καφρίλα - όχι ειρωνεία - το παραδέχομαι και ζητώ συγνώμη :)

 

Φιλιά στα μούτρα σας. Σας αφήνω γιατί έχω ψωνίσει 10 φύλλα teknofon και θα ντύσω το γραφείο, τα μονιτορς, το ποτήρι του φραπέ, το πορτατίφ και εμένα.

 

ααα, και τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wow! νομιζω οτι ειναι ανθρωπινως αδυνατον να προσφερεται κατι σε καποιον δωρεαν κι αυτος να μην το δεχεται...ειναι μεσα στην φυση του ανθρωπου η επιδιωξη του "ανεξοδου" ,οταν μαλιστα με τον τροπο που γινεται (downloading) ειναι πρακτικως αδυνατον να υπαρξουν νομικες κυρωσεις....ολα τα υπολοιπα ειναι μαλλον φιλολογια που δεν θα αλλαξει τιποτα.....Τωρα αν η μουσικη πειρατεια ειναι "right or wrong", κανει τοσα αλλα "λαθη" ο ανθρωπος σημερα που αυτο ειναι μαλλον απο τα πλεον αμελητεα.....και συν τοις αλλοις μη αναστρεψιμο πλεον...

 

Φίλε μου ελπίζω ότι η αφέλειά σου είναι προσποιητή και όχι γνήσια.

 

Πρώτον, σιγά να μην είναι η κλεπταποδοχή στη φύση του ανθρώπου. Ούτε στη φύση των περισσότερων ζώων δεν είναι. Αυτό που λες εσύ ότι σου προσφέρεται, στο δίνει κάποιος που πρώτα το έχει κλέψει και μάλιστα σε κάνει συνένοχό του στη κλοπή διότι ξέρεις από ποιον το έχει κλέψει.

 

Το ενδιαφέρον (το οποίο περνάτε στο ντούκου) είναι το γιατί το κάνει. Το κάνει βέβαια για να βγάλει λεφτά. Θυμηθείτε τον περιβόητο Τόμας Σοφτ της οδού στουρνάρη, ο οποίος είχα τα σκήπτρα του αρχι-πειρατή της Αθήνας για σχεδόν δύο δεκαετίες. Κάθε τόσο πήγαινε η αστυνομία, τον είχανε σκίσει στις μηνύσεις και τις καταδίκες αλλά το μαγαζάκι του δεν το έκλεινε με τίποτε - αντίθετα το μεγάλωνε διαρκώς. Ο λόγος ήταν ότι τα πρόστιμα ήταν αστεία σε σχέση με την περιουσία που έβγαζε εκεί μέσα, περιουσία που του την έδιναν οι πελάτες του ασφαλώς.

 

Τελικά ο Τόμας έκλεισε (μάλλον) καθότι οι συνάδελφοί του στο ίντερνετ αποδείχτηκαν ακόμη πιο μάγκες. Ή μήπως δεν έχετε προσέξει τα μπάνερς και τις διαφημίσεις στα warezάδικα; Ή μήπως δεν έχετε προσέξει την αναγκαιότητα για donations προκειμένου να μπορεί κανείς να κάνει χρήση στο audionews; Τι θα λέγατε για τη "δισκογραφική εταρεία" που επιχειρεί στο μουλοχτό να στήσει ο υπεύθυνος του soulseek;

 

Ο αποδέκτης πειρατικού λογισμικού και μουσικής (επαναλαμβάνω ότι μιλάω και για εμένα, να εξηγούμαστε) δεν είναι απλά παράνομος, αλλά είναι και μαλάκας, διότι παίζει το ρόλο του πιονιού σε μία βιομηχανία με πολλά χρήματα. Πίσω από την προσποιητή τρυφερότητα της ιδέας του file-sharing κάποιοι κονομάνε σημαντικά ποσά, και εσείς/εμείς/εγώ καταλήγουμε με προϊόν κατώτερο του πραγματικού έχοντας στο μεταξύ πληρώσει (αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης) με το χρόνο μας, με τις γραμμές μας, τον εκνευρισμό μας όταν κάτι δεν λειτουργεί και (κυρίως) με το πολύτιμο κλικ μας που αυτουνού του δίνει διαφημιστικά κονδύλια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Όταν κάποιος έχει επιδερμική σχέση με ένα αντικείμενο, ποτέ δε θα σκάσει κανά φράγκο, γιαυτό. Αν όμως κάτι του λέει, τότε θα τα σκάσει. Είναι απλά τα πράματα. Το έχω ξαναπεί.

Απλά με το κατέβασμα, ξεμπροστιάστηκε η απίστευτη κενότητα των όσων σκουπιδιών κυκλοφορούσαν. Και όταν κάποιος-α τα αγόραζε, απλά για να μάθει το ρυθμό και να λικνίζει τα οπίσθιά του στο ναιτ κλαμπ, τότε αυτός ποτέ δε θα το αγόραζε αν του δινόταν από παλιά η ευκαιρία.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου