Προς το περιεχόμενο

Πειρατείας Υμνος - Τελος ;


markellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τυχαίο ότι στην κοινότητα των ελλήνων μουσικών (δεν εννοώ το noiz, εννοώ την αληθινή κοινότητα όχι τη δικτυακή), η οποία πάσχει από σοβαρή οικονομική εξαθλίωση, το φαινόμενο της πειρατείας να είναι τόσο εξαπλωμένο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Σήμερα οι δισκογραφικές νομίζουν πως η κρίση οφείλεται στο "κατέβασμα",

αλλά νομίζω πως οφείλεται στο γεγονός πως όλος ο κόσμος

είναι καταχρεωμένος στις τράπεζες.  >:(

 

Έρχονται οι πελάτες μου στο μαγαζί μου, με κάτι αυτοκίνητα των 50.000 € (αγορασμένο με δάνειο )

και μετά δεν έχουν 50€ να αγοράσουν ένα ρούχο. ;D ;)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, άλλο να πούμε ότι είναι καλύτερα να αγοράζουμε απευθείας από τον παραγωγό για να μην τρώνε τα λεφτά οι μεσάζωντες και άλλο να πάμε να ξαφρίσουμε ένα μανάβικο επειδή είναι μεσάζων ;)

 

Έχεις μπερδευτεί.  ::)

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Αν ξαφρίσεις έναν μανάβη, του έχεις πάρει αντικείμενα (υπεξαίρεση )

τα οποία έχει ο ίδιος πληρώσει.

 

Αν κατεβάσεις κάποιο μπ3 μόνον και μόνον επειδή είναι τσάμπα,

και το οποίο ούτως ή άλλως δεν ήσουν διατεθειμένος να αγοράσεις,

ο μουσικομανάβης σε τι ζημιώθηκε;  ???

 

Δε νομίζω ότι έχει διαφορά. Όπως ο μανάβης πλήρωσε για να αγοράσει τα φρούτα ώστε μετά να τα πουλήσει και να βγάλει κέρδος, έτσι ακριβώς και μια δισκογραφική εταιρία πλήρωσε τον καλλιτέχνη για να αγοράσει τη μουσική του και να την πουλήσει βγάζοντας κέρδος. Δε σου λέεω φυσικά ότι οποιοσδήποτε θα αγόραζε όσα κατεβάζει, ούτε καν ότι δεν το κάνω κι εγώ, απλά η γνώμη μου είναι να έχουμε τα @@ να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε με φιλοσοφικοπολιτικοοικονομικά ψευτοεπιχειρήματα κάτι που κάνουμε απλώς και μόνο για να μην πληρώσουμε :) (δεν υπονοώ βέβαια ότι είπες πουθενά το αντίθετο ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, άλλο να πούμε ότι είναι καλύτερα να αγοράζουμε απευθείας από τον παραγωγό για να μην τρώνε τα λεφτά οι μεσάζωντες και άλλο να πάμε να ξαφρίσουμε ένα μανάβικο επειδή είναι μεσάζων ;)

 

Έχεις μπερδευτεί.  ::)

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Αν ξαφρίσεις έναν μανάβη, του έχεις πάρει αντικείμενα (υπεξαίρεση )

τα οποία έχει ο ίδιος πληρώσει.

 

Αν κατεβάσεις κάποιο μπ3 μόνον και μόνον επειδή είναι τσάμπα,

και το οποίο ούτως ή άλλως δεν ήσουν διατεθειμένος να αγοράσεις,

ο μουσικομανάβης σε τι ζημιώθηκε;  ???

 

Δε νομίζω ότι έχει διαφορά. Όπως ο μανάβης πλήρωσε για να αγοράσει τα φρούτα ώστε μετά να τα πουλήσει και να βγάλει κέρδος, έτσι ακριβώς και μια δισκογραφική εταιρία πλήρωσε τον καλλιτέχνη για να αγοράσει τη μουσική του και να την πουλήσει βγάζοντας κέρδος. Δε σου λέεω φυσικά ότι οποιοσδήποτε θα αγόραζε όσα κατεβάζει, ούτε καν ότι δεν το κάνω κι εγώ, απλά η γνώμη μου είναι να έχουμε τα @@ να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε με φιλοσοφικοπολιτικοοικονομικά ψευτοεπιχειρήματα κάτι που κάνουμε απλώς και μόνο για να μην πληρώσουμε :) (δεν υπονοώ βέβαια ότι είπες πουθενά το αντίθετο ;))

 

 

Μα δεν λέει αυτό βρε Μενέλαε.

Δεν είναι θέμα επιχειρήματος, είναι θέμα πραγματικότητας. Και κανείς δεν πάει να δικαιολογήσει την πειρατεία και τα εμ-πι-θρι. Είναι λάθος.-

Αυτό που ΄λέει ο ιχνιλάτις και συμφωνώ μαζί του είναι πως ανεξαρτήτως κατεβάσματος(παράνομα), αυτός που είναι να αγοράσει τον δίσκο, θα τον αγοράσει και αυτός που δεν θα το αγόραζε έτσι και αλλιώς, δεν θα το αγοράσει και πάλι.

Είναι παρανοικό να κατηγορούμε τα εμ-πι-θρι για την πτώση των πωλήσεων και να μην κατηγορούμε την άθλια ποιότητα της μουσικής που μας προσφέρουνε και επίσης τις απαράδεκτες τιμές.

Αυτός που έχει 10129384329164 εμπ-πι-θρι και 20 δίσκους, αν δεν υπήρχε η τεχνολογία, απλά θα είχε μείνει στους 20 δίσκους και δεν θα τον απασχολούσε το γεγονός.

Αυτός που έχει 300 δίσκους και δεν ξέρω και γω πόσα εμ-πι-θρι, θα είχε τους διπλάσιους δίσκους αν οι τιμές ήταν καλύτερες.

 

Κοινώς λόγο του τζάμπα ο κόσμος που δεν είχε "ανάγκη" την μουσική, την απέκτησε, που αν δεν υπήρχε το τζάμπα, δεν υπήρχε περίπτωση να έχει σκάσει ουτε cent για αυτή την υπόθεση.

Ξαναλέω. Δεν δικαιολογώ την πειρατεία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, αλλά δεν βλέπω σχέση της πειρατείας με την μείωση των πωλήσεων. Αν υπήρχαν οι μισές μπάντως που υπάρχουν σήμερα (κοινώς να γυρίζαμε 10 χρόνια πίσω), τότε θα είχαμε περισσότερες πωλήσεις. Δεν είναι δυνατόν απο εκεί που είχες 100 καινουργιες μπάντες τον χρόνο, να έχεις 100 καινούργιες μπάντες τον μήνα και να έχεις τις ίδιες πωλήσεις. Αυξάνεις την προσφορα προιόντος κατακόρυφα, ενώ το αγοραστικό κοινό παραμένει το ίδιο. 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω όπως είπα και πριν αλλά όχι απόλυτα. Αυτός που έχει 20 δίσκους θα είχε 50. Αλλά τέλος πάντων δε νομίζω ότι υπάρχει καν θέμα προς συζήτηση: το πράγμα είναι και παράνομο και λάθος και "untracable", άρα ο "ένοχος" δεν τιμωρείται. Είναι δικό μας θέμα λοιπόν να βάζουμε όρια στους εαυτούς μας, that's all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε νομίζω ότι έχει διαφορά. Όπως ο μανάβης πλήρωσε για να αγοράσει τα φρούτα ώστε μετά να τα πουλήσει και να βγάλει κέρδος, έτσι ακριβώς και μια δισκογραφική εταιρία πλήρωσε τον καλλιτέχνη για να αγοράσει τη μουσική του και να την πουλήσει βγάζοντας κέρδος. Δε σου λέεω φυσικά ότι οποιοσδήποτε θα αγόραζε όσα κατεβάζει, ούτε καν ότι δεν το κάνω κι εγώ, απλά η γνώμη μου είναι να έχουμε τα @@ να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και να μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε με φιλοσοφικοπολιτικοοικονομικά ψευτοεπιχειρήματα κάτι που κάνουμε απλώς και μόνο για να μην πληρώσουμε :) (δεν υπονοώ βέβαια ότι είπες πουθενά το αντίθετο ;))

 

 

Αν πάς και ξαφρίσεις τα τελάρα με τις ντομάτες που αγόρασε ο Μανάβης σήμερα

για να τις πουλήσει, ο Μανάβης μετά ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ντομάτες να πουλήσει, γαιτί τις έχεις πάρει εσύ.

 

Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με τα ψηφιακά αντίγραφα.

Αν αντιγράψεις ένα δικό μου μπ3, εγώ δεν το στερούμαι. 

 

 

 

 

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοον, κάνω και ένα ρητορικό ερώτημα.  ::) :-\

 

 

ΑΝ λέγω, ΑΝ old.gif

 

Υπήρχε τρόπος να μπορούν να πιάσουν αμέσως όποιον χρησιμοποιούσε σπασμένα,

τότε μεγάλο μέρος του πληθυσμού που δεν μπορεί να τα πληρώσει

θα το γύρναγε στα free. 

Αν αντί δηλαδή για Windows και Cubase ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού

θα έβαζε Linux και Ardur,  πιστεύετε πως αυτό θα άρεσε

στην Microsoft και στην Steinberg;

 

Δηλαδή η MS και η ST θα έλεγαν???

 

1.  "ούφ επιτέλους ησυχάσαμε από τον βραχνά των σπασμένων",

 

ή απεναντίας θα έλεγαν,

 

2.  "αμάν τι ήταν αυτό που πάθαμε" ;

 

 

 

Και άλλες δύο ...

 

3.  Πιστεύετε πως αν δεν υπήρχαν τα σπασμένα

ο κόσμος θα είχε βάλει στην ζωή του  τόσο γρήγορα τους Η/ Υ,

και θα ταΐζε την βιομηχανία τους;

 

4.  Αν όλοι πχ οι μουσικοί και οι γραφίστες κλπ

ήταν αναγκασμένοι να αγοράζουν τα προγράμματά τους,

θα εξακολουθούσαν να παίρνουν PC και MS,

ή θα πήγαιναν μια και καλή στον Mac ;

 

 

 

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά την ξέρω και τη βλέπω βρε Ιχνηλάτη. Ο παραλληλισμός που κάνω είναι από τη μεριά του ότι είναι απολύτως λογικό να μη θέλεις να πληρώνεις κερατιάτικα στους μεσάζοντες αλλά αυτό δε σε εξουσιωδοτεί να τους κλέβεις κιόλας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το thread έχει εξελιχθεί σε μία θεωρητική ανάλυση υψηλοτάτου επιπέδου, δυσκολεύομαι να καταλάβω τελικά πόσοι από εμάς κατεβάζουν mp3 και πόσο συχνά. Γι' αυτό, προτείνω δημοψήφισμα με τις ακόλουθες πιθανές απαντήσεις:

 

α. Πολύ συχνά. Κάθε download μου είναι μία γροθιά στο σάπιο στομάχι των κακών δισκογραφικών εταιριών που πίνουν το αίμα του μουσικόφιλου κοσμάκη.

 

β. Συχνά. Είμαι τσίπης και δε γουστάρω να πληρώνω για πράγματα που μπορώ να τα βρω τσάμπα.

 

γ. Πού και πού. Παρασύρομαι, αλλά μετά από κάθε download ανάβω ένα καντηλάκι και κάνω έξη μετάνοιες μήπως και συγχωρέσει ο Θεούλης το αμάρτημά μου.

 

δ. Σπάνια. Όμως, όταν κατεβάζω ένα τραγούδι και μου αρέσει ορκίζομαι να αγοράσω το CD.

 

ε. Ποτέ. Αν δεν αγοράσω κάτι, δεν έχω δικαίωμα να το ακούσω. Αρνούμαι να γίνω πιόνι στα βρώμικα χέρια των σκοτεινών δυνάμεων που ελέγχουν το soulseek και το emule και θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο υπνωτίζοντάς μας με υποσυνείδητα μηνύματα.

 

Μάλλον η λιγότερο δημοφιλής απάντηση θα είναι η (β).  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου